Nasze blogowe podsumowanie 2019 roku

podsumowanie 2019 roku - przekraczając granice blog

Jest 31 grudnia, czas na podsumowanie 2019 roku. Był to okres podróży nie tylko tych fizycznych, ale i duchowych. To poznawanie świata, ale i zadawanie sobie pytań, co dalej i słuchanie odpowiedzi na nie. Działo się u nas dużo, zamykaliśmy pewne rozdziały i rozpoczynaliśmy nowe. Świat ciągle pędził do przodu, a my z nim. Posłuchajcie, co nas spotkało.

W związku z naszym życiem osobistym wyjazdy w 2019 roku rozłożyły się dość równomiernie pomiędzy Polskę i za granicę. Niektóre miejsca odwiedziliśmy po raz pierwszy, inne były nam już znane, co nie oznacza, że mniej ciekawe. Zacznijmy podsumowanie 2019 roku od naszych najdłuższych tegorocznych wyjazdów.

Sycylia

Już na początku roku postanowiliśmy trochę się ogrzać i wyskoczyć gdzieś na południe. Nasz wybór padł na największą wyspę Morza Śródziemnego – włoską Sycylię. Wypożyczonym samochodem jeździliśmy od miasta do miasta, od jednej atrakcji do drugiej i tylko szczęki opadały nam z wrażenia.

Różnorodność wpływów jakże odmiennych kolonizatorów spowodowała, że ciepła wyspa mieni się barwami architektury i kolorytem niesamowitych opowieści. Jak się w takiej scenerii oprzeć i nie zaręczyć się. Nam się to nie udało i na palcu Reni zabłysnął pierścionek.

Kiedy lecieliśmy na Sycylię, pytania naszych bliskich i znajomych skupiały się na mafii i imigrantach. Ani jedni, ani drudzy nie przysporzyli nam żadnych problemów, a cały wyjazd uważamy za bardzo udany. Jeśli chcecie o nim poczytać, to zajrzyjcie do naszych tekstów:

 1. Palermo – mafia i kościoły
 2. Palermo – wstyd i wiara
 3. Monreale i Erice – miasto we mgle
 4. Trapani i Segesta – legendy i historia antyczna
 5. Saliny i Marsala – bogactwo soli i skaliste nadbrzeże
 6. Sciacca – perła w sycylijskiej koronie
 7. Schody Tureckie i Katania – piękno oraz strach
 8. Wulkan Etna i Caltagirone – w kuźni Hefajstosa
 9. Sycylia – informacje praktyczne

Szkocja

Kolejną dłuższą podróż odbyliśmy w połowie roku. Tym razem samolot wywiózł nas w kierunku zachodnim. Wylądowaliśmy w kraju, którego godłem jest baśniowy jednorożec. Szkocję, ojczyznę Alexandra Grahama Bella, Adama Smitha czy Seann’a Connery postanowiliśmy poznać od strony jej natury.

Naszym głównym celem była sławna szkocka trasa North Coast 500, ciągnąca się wybrzeżem kraju. Nie ominęliśmy też sławnej Isle of Skye czy takich miast jak Aberdeen (gdzie o mało nie wzięliśmy ślubu) i Edynburg. Wszystko, co nas spotkało, opisaliśmy dla Was w tekstach, do których dołączyliśmy „baśniowe” zdjęcia. Zajrzyjcie, a nie pożałujecie:

 1. Zamek w Stirling i diabelski ołtarz
 2. Szkocja – droga na wyspę Skye
 3. Jeden dzień na wyspie Skye
 4. North Coast 500 – początek
 5. Szkocja – na północ North Coast 500
 6. Kolejny dzień na North Coast 500
 7. Okolice Loch Ness – na herbatce u potwora
 8. Trasa Aberdeen – Edynburg w jeden dzień
 9. Szkocja – informacje praktyczne

Dania

Podsumowanie 2019 roku nie mogłoby się obyć bez opisania podróży, która była spełnieniem marzeń Reni z dzieciństwa. Pewnego dnia przeglądając wyszukiwarkę lotów zauważyliśmy, że jeden z przewoźników oferuje całkiem tanie bilety do Billund. To niewielkie miasto w Danii przyciąga co roku miliony ludzi. Co w nim jest takiego ciekawego?

Jego największą atrakcją jest świat z naszego dzieciństwa, przeniesiony do realiów ludzi „dorosłych”. Jeśli lubiliście bawić się klockami LEGO, to tak jak my wybierzcie się do tego prawdziwego Legolandu. Miasto oferuje poza tym jeszcze wiele innych atrakcji, które opisaliśmy w naszych artykułach:

 1. Legoland – wyjazd na Majówkę lub prezent na Dzień Dziecka
 2. Billund – co robić poza Legolandem

Macedonia Północna

Kolejnym krajem, który opisaliśmy Wam na łamach naszego bloga, była Macedonia Północna. Miejsce, gdzie przeszłość ściera się z teraźniejszością, historia z kiczem, a ludzie dalej są dla siebie mili.

Pokazaliśmy Wam stolicę i piękno natury państwa, do którego jeszcze kiedyś z chęcią wrócimy. Bo jak nie wracać do miejsc, po których stąpał jeden z najbardziej znanych wodzów wszechczasów, doskonały strateg i dzielny wojownik – Aleksander Macedoński.

Jeśli chcecie przypomnieć sobie te miejsca razem z nami, to zajrzyjcie do naszych artykułów:

 1. Skopje w jeden dzień – atrakcje i informacje praktyczne
 2. Okolice Skopje – Kanion Matka i Góra Vodno – wycieczki na pół dnia
 3. Ochryda na weekend – wokół jeziora udającego morze

Wietnam

Lubicie bardziej egzotyczne kierunki? Nasze podsumowanie 2019 roku nie może ominąć jednej z ciekawszych opisywanych przez nas destynacji, do której miło nam było powrócić dziś wspomnieniami.

Wietnam to kraj, który wiele wycierpiał, a mimo to zadziwia feerią barw i kolorów oraz życzliwością przeciętnych ludzi. Wystarczy opuścić duże i popularne resorty, i zajrzeć na prowincję, by poznać życie Wietnamczyków od podszewki.

Stare świątynie, mityczne historie i przepiękne krajobrazy. Świat zdawałoby się pogrążony w chaosie, a jednak uporządkowany. Zajrzyjcie i sami się przekonajcie:

 1. Atrakcje Wietnamu – 5 powodów dlaczego warto pojechać do krainy stożkowych kapeluszy
 2. Mui Ne – wydmy i niebezpieczeństwo
 3. Środkowy Wietnam – lampiony, ruiny i cesarz
 4. Spacer po Hanoi – uporządkowany chaos
 5. Północny Wietnam – Ha Long Bay, Sa Pa i okolice Hanoi

Anglia

Na początku roku zabraliśmy Was do jeszcze jednej z europejskich stolic. Miasta kultury, sztuki, wielkiej polityki i biznesu, wokół którego nigdy nie cichnie wrzawa. Tym razem spowodowana jest ona Brexitem.

Nie o nim jednak Wam pisaliśmy, a o naszym spacerze wzdłuż Tamizy i pięknych londyńskich muzeach. Wielu uważa, że Londyn jest przereklamowany i nie warto tracić na niego czasu. Nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem i polecamy Wam ten kierunek, jeśli macie jakiś wolny weekend. Ceny biletów nie odstraszają, a kto wie, może królowa pomacha do Was ze swojego powozu.

 1. Londyn – piekielny spacer wzdłuż Tamizy
 2. Londyn – świat muzeów

Bośnia i Hercegowina

W pierwszym tegorocznym tekście zabraliśmy Was do miasta, w którym róże, skądinąd kwiaty miłości, nie zawsze dobrze się kojarzą. Gdzie na ścianach wciąż widać ślady po pociskach, które rozrywały nie tylko beton.

Miasto to od lat kojarzone jest z różnymi wojnami, ale nie umniejsza to jego piękna. Sarajewo zrobiło na nas duże wrażenie i zmusiło do myślenia nad pięknem i ulotnością życia. I choć odwiedziliśmy je właściwie w 2018 roku, to właśnie od niego zamierzaliśmy rozpocząć bieżący. Chcieliśmy pokazać, że nie ważne, co się Wam przytrafiło, jeśli to przetrwaliście, to wyszliście z tego silniejsi i piękniejsi tak jak stolica Bośni i Hercegowiny.

 1. Co zobaczyć w Sarajewie – miasto krwawych róż

Norwegia

Skuszeni tanimi biletami lotniczymi postanowiliśmy wybrać się do kraju, w którym nie zapomniano jeszcze o śniegu. Kraju, gdzie mamy uczą dzieci skakać do kałuż, a na ulicach można spotkać trolle.

Oslo pochłonęło nas całkowicie. Z każdą wydaną złotówką, a właściwie koroną, przesiąkało, niczym sącząca się z nieba mżawka, do naszego krwioobiegu, aby zakorzenić się w sercach. Te kilka dni, które spędziliśmy w stolicy Norwegii, spowodowało, że chcemy Skandynawii więcej i więcej.

Nim stworzyliśmy podsumowanie 2019 roku, nie zdążyliśmy opisać całego tego wyjazdu, więc możecie być pewni, że początek 2020 roku upłynie Wam na poznawaniu Oslo.

 1. Weekend w Oslo – informacje praktyczne

Polska

Pisząc podsumowanie 2019 roku, na koniec pozostawiliśmy sobie kraj, w którym spędziliśmy ponad połowę tegorocznego podróżniczego czasu. Nasze wyjazdy po Polsce były przeważnie weekendowe, a więc takie jak większości z Was.

Podczas nich odwiedziliśmy Dolny Śląsk, Wielkopolskę, Podkarpacie, Podlasie, Warmię i Mazury, Suwalszczyznę, Góry Świętokrzyskie, Ziemię Łowicką i Lubelską oraz znaczną część Mazowsza. Część z nich już opisaliśmy, część czeka jeszcze na ujrzenie światła dziennego.

Podczas planowania swoich podróży nie skupiajcie się tylko na kierunkach zagranicznych, Polska ma wiele do zaoferowania i warto z tego korzystać.

 1. Warszawa – szlakiem legend warszawskich #1
 2. Warszawa – szlakiem legend warszawskich #2
 3. Mazowsze – w regionalnych barwach
 4. Okolice Suwałk – Wigierski Park Narodowy
 5. Weekend w Suwałkach – odkrywamy nieznane
 6. Carnaval Sztukmistrzów – szaleństwo w Lublinie
 7. Zielony Lublin – idealne miejsca na spacery
 8. Dlaczego warto pojechać w Bieszczady?
 9. Brama Bieszczad i górskie melodie
 10. Połoniny w Bieszczadach i żubry
 11. Co robić w Bieszczadach gdy na połoninach tłumy
 12. Ostatni dzień w Bieszczadach – kolejka i diabelska knajpka
 13. Warmia – piękno natury i okrutne tortury
 14. Warmia i Mazury – w grodzie Kopernika i u misjonarzy

Co poza podróżami?

Podsumowanie 2019 roku nie byłoby pełne, gdybyśmy nie wspomnieli o spotkaniach z Wami oraz imprezach podróżniczych, które odwiedziliśmy w ciągu minionych 365 dni. Zawitaliśmy m.in. na Wigierski Festiwal Podróżniczy, Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń, Festiwal Wachlarz, Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów Podróżniczych czy World Travel Show. Jako jedni z pierwszych mogliśmy zapoznać się z wynikami Ogólnopolskiego Badania Podróżników.

Poszerzaliśmy też naszą wiedzę z zakresu prowadzenia bloga, obróbki zdjęć czy zdobywaliśmy pierwsze szlify w całkiem niełatwej sztuce obróbki filmowej. Co jak mamy nadzieję przełoży się już wkrótce na jeszcze lepszą jakość techniczną i merytoryczną naszego bloga.

Nawiązaliśmy współprace z firmami i organizacjami turystycznymi, dzięki czemu byliśmy w stanie przekazać Wam więcej ciekawych informacji. Mogliście również usłyszeć nas podczas prelekcji na żywo oraz w radio i telewizji.

Plany na 2020 rok

Czym jest podsumowanie bez planów na okres następny? Co więc czeka nas w przyszłości? Rok 2020 zapowiada się w naszym życiu dość intensywnie i to nie tylko podróżniczo. Wiele spraw podporządkowanych będzie najważniejszej decyzji, jaką podjęliśmy w 2019 roku, a która swój finał będzie miała w 2020 roku.

Nie oznacza to jednak, że podróże odejdą gdzieś na bok. Świat w dobie tanich lotów stoi dla nas otworem, a Polska jest coraz bardziej otwarta na podróżników. Pierwsze wyjazdy na 2020 rok mamy już zaplanowane. Gdzie się wybierzemy? Zobaczycie sami, ale możemy Wam zdradzić, że w pierwszym kwartale na pewno zrobi się nam trochę cieplej.

Na blogu planujemy też wprowadzić zmiany, które mają umilić Wam czytanie, a może i oglądanie naszych podróży.

Najważniejsze są jednak dla nas Wasze sugestie dotyczące tego, co chcielibyście zobaczyć. Dlatego nie bójcie się przesyłać swoich opinii i wskazówek, chętnie się z nimi zapoznamy. Spytajcie też swoich bliskich i znajomych, co o nas myślą i gdzie chętnie by się wybrali. Wspólnie osiągniemy więcej. Liczymy na Was, tak jak Wy liczycie na nas.

Filed under Podsumowania

Renia i Mikołaj - jesteśmy podróżującą parą, która lubi poznawać nowe zakątki w Polsce i na świecie. Odkrywamy interesujące miejsca i poznajemy ich tajemnice. W naszych podróżniczych planach jest jeszcze wiele do zobaczenia, więc nie będziesz się z nami nudzić.

8 Comments

 1. Bogaty i ciekawy w podróże był Wasz 2019 rok. Życzę Wam zrealizowania wszystkich planów w 2020. ?? Czytam Wasze teksty z dużym zainteresowaniem. Pozdrawiam serdecznie. ?☺️

 2. Powodzenia w 2020 i wielu inspirujących podróży :). Mnie bardzo zaintrygowała relacja ze Szkocji i mam nadzieję, że także uda mi się tam wybrać w tym roku. Pozdrawiam!

 3. Wow, świetny rok ?
  My co prawda też mieliśmy udany (7 wyjazdów zagranicznych), ale nasze wyjazdy z tego co widzę to były nudne. W przyszłym roku planujemy więcej objazdówek.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule