Okolice Skopje – Kanion Matka i Góra Vodno – wycieczki na pół dnia

okolice skopje - kanion matka góra vodno

Okolice Skopje kryją dwa ustronne miejsca, gdzie znaleźliśmy ukojenie w otoczeniu przyrody i nacieszyliśmy oczy widokami. Zabieramy Was na wycieczkę w rejony, które są często wybierane przez samych Macedończyków, by spędzić weekend poza stolicą.

W poprzednim tekście polecaliśmy, co zobaczyć w Skopje w jeden dzień. Na zwiedzanie miasta stołecznego mogliśmy poświęcić niewiele czasu, gdyż chcieliśmy połączyć podziwianie zabytków z odpoczynkiem na łonie natury. W końcu nie samymi atrakcjami w mieście żyje turysta. Udajmy się zatem w okolice Skopje.

Kanion Matka

Od samego początku mieliśmy szczęście. Przyłączył się do nas przewodnik. Był zwinny i znał kanion doskonale. Ucieszyliśmy się, że lokalna osobistość pokaże nam teren, który obejmuje powierzchnię 5 tysięcy ha, skrywający 10 jaskiń, urokliwe monastyry, opuszczone chatki ukryte w pasmach górskich oraz zbiornik wodny. Nasz przewodnik był psem.

Jezioro Matka jest sztucznym tworem i powstało w 1938 roku, gdy wybudowano tamę na rzece Treska. Oprócz celów typowo turystyczno-rekreacyjnych, woda ma zastosowanie również przy produkcji energii elektrycznej oraz nawadnianiu położonych w pobliżu wsi.

Bogactwo fauny i flory

Na terenie kanionu miłośnicy form krasowych znajdą 10 jaskiń o długości od 20 do 176 m, a także – coś dla odważnych – dwie przepaście o głębokości do 35 m. Nie zdziwcie się, gdy zobaczycie na tym obszarze ogromną ilość motyli. Badacze zarejestrowali 119 gatunków dziennych i 140 gatunków nocnych, w tym endemiczne oraz 18 zupełnie nowych dla nauki. Aż 20% z 1000 gatunków roślin występujących w kanionie to endemity lub relikty.

Cerkwie

Ten trudno dostępny teren stał się miejscem budowy większej ilości cerkwi i monasterów. Do dnia dzisiejszego zachowały się starożytne i średniowieczne osady, fortece, kościoły i klasztory. Na uwagę szczególnie zasługuje monaster św. Andrzeja pochodzący z 1389 roku. Znajdziecie w nim zabytkowe freski, które zapoczątkowały nowy styl w średniowiecznym malarstwie macedońskim.

Jak zwiedzać Kanion Matka

Kanion Matka możecie zwiedzać na piechotę, kajakiem lub łódką. Jeśli wybierzecie ostatnią opcję, popłyńcie do jaskini Vrelo, jednej z najgłębszych podwodnych grot na świecie. Świetna opcja dla pasjonatów nurkowania. My nie skorzystaliśmy z rejsu, bo wybraliśmy własne nogi i ścieżkę widokową ulokowaną nad kanionem.

Gdzie zjeść

Na terenie kanionu minęliśmy dwie restauracje i kawiarnię/bar, gdzie można zjeść i orzeźwić się lodami lub chłodnym napojem. My wybraliśmy Restaurant Canyon Matka zaraz przy wejściu i parkingu. To tam skosztowaliśmy po raz pierwszy sałatki szopskiej. Kobieca część ekipy zakochała się w jej smaku.

Dojazd i cena

Kanion Matka jest idealny dla piechurów na kilkugodzinny wypad w okolice Skopje. Oba miejsca dzieli zaledwie ok. 17 km. W ciągu niecałej godziny dojechaliśmy tam autobusem podmiejskim nr 60 z głównego dworca w Skopje (koszt 35 MKD, czyli ok. 2,50 zł). Wejście na teren kanionu jest darmowe.

Po posiłku nastąpił smutny czas rozstania z naszym psem przewodnikiem. Zauważył nas na parkingu i nie opuścił aż końca trasy. Szedł kilka kroków przed nami, zerkając co jakiś czas, czy jego „stado” nadąża i nikt się nie zgubił. Prowadził nas wytyczonym szlakiem, a my chłonęliśmy widoki. Połączenie gór, wody i zieleni to to, co lubimy najbardziej. Najlepiej wypoczywamy właśnie w takich okolicznościach przyrody.

Góra Vodno

Najwyższym szczytem Góry Vodno jest Krstovar, mieszczący się na wysokości 1066 m n.p.m. To właśnie na nim znajduje się olbrzymi Krzyż Milenijny. W okolicy znajdują się szlaki górskie, schroniska i parkingi.

Krzyż Milenijny

Krzyż Milenijny to jeden z najwyższych krzyży chrześcijańskich na świecie. Liczy 66 metrów i został wykonany ze stali. Majestatycznie wznosi się ponad stolicą i jest doskonale widoczny, a w nocy dodatkowo podświetlony. Krzyż został zbudowany w 2000 roku, by uczcić symboliczne rozpoczęcie nowego millenium oraz dwa tysiące lat chrześcijaństwa. Jest to jedna z najwyższych budowli w całej Macedonii Północnej.

Co porabiać na szczycie

Góra Vodno to miejsce, gdzie mieszkańcy Skopje i przyjezdni mogą miło spędzić czas. Właśnie z tego punktu widokowego zrobicie świetne zdjęcia panoramy stolicy oraz prawie całej Kotliny Skopijskiej. Jeśli nie macie ze sobą przekąsek, nie martwcie się. Na górze znajdziecie knajpkę, gdzie możecie coś przegryźć. Są też altany i ławki.

My na szczycie urządziliśmy sobie mały piknik. Wiało przyjemnie i mogliśmy odpocząć od wyższej temperatury panującej w mieście. Nasze błogie lenistwo przerwała zbliżająca się na horyzoncie burza. Zdążyliśmy jednak uwiecznić na zdjęciu krzyż i skryć się bezpiecznie w wagonikach kolejki.

Dojazd i cena

By zobaczyć Krzyż Milenijny z bliska, wystarczy skorzystać z kolejki linowej. Gondole są nowoczesne i oszklone, więc świetnie przystosowane do oglądania malowniczej scenerii. Kolejka ta działa od 2011 roku i wspina się na wysokość od 570 do 1068 m n.p.m. Nawet Renia mając lęk wysokości, dała radę. Fajnie, że gondole wyposażone są od zewnątrz w specjalne uchwyty na rowery.

Cena biletu w obie strony wynosiła 100 MKD, czyli ok. 7 zł.

Istnieje również możliwość dotarcia na szczyt wyznaczoną trasą, choć my tym razem skorzystaliśmy z kolejki. Jeśli wybieracie się po południu, rozważcie zabranie cieplejszej bluzy.

Opisane okolice Skopje są świetnym pomysłem na kilkugodzinne wycieczki i ucieczkę od dużego miasta. W następnym tekście zaprosimy Was do dwóch miejscowości położonych nad szmaragdowym jeziorem, znanym z pereł i obrazów wykonanych ze srebrnej nici.

14 Comments

  1. Kanion Matka, a w nim trójca – góry,woda i przepiękna soczysta zieleń.Tym można się zachwycić i tam odpoczywać.Super fotki.

  2. Cudne miejsce! Przy pierwszej wizycie też postawiłam na ścieżkę, następnym razem mam nadzieję zobaczyć kanion z perspektywy kajaka, a tym nurkowaniem to mi zrobiliście niezłego smaka 😀

  3. Pies przewodnikiem, super, tez takich oprowadzaczy lubię. A Kanion cudowny. Od dawna marzę, by pojechać w tamte okolice

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule