Ochryda na weekend – wokół jeziora udającego morze

ochryda na weekend - jezioro ochrydzkie macedonia pomost

Szmaragdowa woda, urokliwe cerkwie, pyszne jedzenie i oryginalna filigranowa biżuteria. Ochryda na weekend zachwyci przyjezdnych malowniczą scenerią i bogatą historią. Udajcie się z nami do miasta z najczęściej fotografowaną cerkwią w całej Macedonii oraz malutkiej miejscowości ze słynnym klasztorem, w którym można usłyszeć bicie serca.

Jezioro Ochrydzkie

Macedonia nie ma dostępu do morza, ale może pochwalić się jeziorem udającym morze. Mowa o Jeziorze Ochrydzkim, które zajmuje powierzchnię blisko 360 km2, a jego głębokość dochodzi do 289 m. Jest największym i najważniejszym jeziorem w Macedonii, które działa na turystów jak magnes. Akwen rozdzielony jest granicą pomiędzy Macedonią a Albanią.

Co więcej, Jezioro Ochrydzkie należy do najstarszych i najgłębszych w całej Europie. Znaleziska archeologiczne wskazują, że na tym terenie istniały osady już w czasach neolitu, czyli ok. 6000 roku p.n.e. Z uwagi na walory historyczne i wyjątkowe piękno Jezioro Ochrydzkie i Ochryda zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku.

Ochryda

Ochryda może pochwalić się jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych widoków na Jezioro Ochrydzkie. Leży w południowo-zachodniej Macedonii i możecie dotrzeć do niej samolotem, samochodem lub autobusem, ale niestety nie pociągiem. Nasza podróż autobusem ze Skopje zajęła 3-4 h (ok. 170 km, z 1 postojem).

Niegdyś obok miasta przebiegała starożytna Via Egnatia – najstarsza i najważniejsza rzymska droga na Bałkanach, łącząca Adriatyk i Morze Egejskie. W przeszłości Ochryda była centrum słowiańskiej kultury, religii i stolicą cesarstwa, dziś nazywana czasem „Bałkańską Jerozolimą” ze względu na liczne cerkwie i monastery.

Historia nazwy miasta Ochryda

W starożytności miasto nosiło nazwę Lychnidos, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „miasto światła”. Jak to się stało, że współcześnie mówimy o Ochrydzie? Z tym związana jest pewna legenda.

Gdy cesarz Justynian nadzorował budowę Twierdzy Ochrydzkiej, wybrał się na wycieczkę po okolicy. Przemierzał wzgórza, na których leży miasto. Kiedy wspiął się na szczyt, jego oczom ukazał się niesamowity widok. Pełen zachwytu wykrzyknął: „Oh-rid!”, co oznacza: „ Jakie ładne wzgórze!”. I tak oto Lychnidos stało się Ochrydą.

Atrakcje Ochrydy

Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo

Jeśli widzieliście zdjęcie malowniczej cerkwi nad Jeziorem Ochrydzkim, w 99% przypadków to właśnie Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Została ona zbudowana pod koniec XIII wieku w starej części Ochrydy, nad dawnym osiedlem rybackim Kaneo (łac. „bieli się, błyszczy”). Co ją wyróżnia, to udane połączenie elementów bizantyńskich i armeńskich. Oryginalne freski zachowały się jedynie w kopule i na ołtarzu. Przedstawiają m.in. dwa anioły ubrane w królewskie szaty, co jest niezwykle rzadkie w malarstwie freskowym.

Ochrydzka czarszija (Ohridska carsija)

Kiedyś miejsce kawiarnianych spotkań ludzi wykształconych, dziś handlowa i najbardziej popularna część Ochrydy. Na Ochrydzkiej czarsziji możecie skosztować lokalnego jedzenia oraz kupić tradycyjne pamiątki.

Zwróćcie uwagę na mijane zakłady i sklepy rzemieślnicze („dukjani”). Większość z nich pochodzi z XIX wieku i została zbudowana z obrobionego kamienia. Na ich górnej fasadzie znajdziecie stare nazwy sklepów, rok i miesiąc ich powstania oraz imiona i nazwiska kupców, którzy byli ich właścicielami.

Ochrydzkie Lato – festiwal

Ochryda na weekend to nie tylko zwiedzanie, ale również wiele atrakcji. Jeśli odwiedzicie miasto pomiędzy 12 lipca a 20 sierpnia, traficie na coroczny festiwal „Ohridsko Leto”. Podczas tej imprezy odbywają się liczne koncerty, występy teatralne i baletowe, a także czytanie poezji. Piękne starożytne miasto staje się scenerią i tłem dla wydarzeń kulturalnych. To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki.

Pozostałe ważne zabytki w Ochrydzie

 • Twierdza cara Samuela (X-XI wiek) – jedna z największych w Macedonii, góruje nad miastem. Do dnia dzisiejszego z całej twierdzy zachowało się jedynie 18 wież i cztery bramy. Ochryda była określana przez historyków rzymskich jako miasto twierdz. Car Samuel przekształcił ją w stolicę cesarstwa i centrum religijne
 • Teatr antyczny – powstał w 200 roku p.n.e., czyli jako jedyny w kraju w okresie hellenistycznym. Pozostałe tego typu teatry pochodzą z czasów rzymskich
 • Cerkiew św. Zofii – znana z zachowanych fresków pochodzących z XI-XIII wieku. Zmieniała swój charakter – była i katedrą bułgarskich arcybiskupów, i meczetem
 • Liczne cerkwie, m.in. św. Pantelejmona, św. Stefana, św. Jerzego, św. Klemensa, św. Petki, św. Zauma
 • Ruiny bazyliki św. Erazma (IV wiek).

Co warto zjeść w Ochrydzie

 • Pstrąg ochrydzki – może ważyć nawet do 16 kg, a mierzyć od 25 do 60 cm
 • Zupa rybna
 • Gjomleze – biały puszysty placek z chrupiącą skórką, pieczony pod specjalną pokrywką
 • Ochrydzki gjewrek – rodzaj pieczywa w kształcie kółka, posypany często sezamem
 • Czereśnia ochrydzka – ma specyficzny smak.

Klasztor św. Nauma

Ochryda na weekend oferuje różne atrakcje także poza miastem. Ok. 30 km dzieli Was od zabytkowego klasztoru św. Nauma, położonego na najbardziej wysuniętym na południe punkcie Jeziora Ochrydzkiego.

Klasztor został założony w 905 roku przez św. Nauma Ochrydzkiego, ucznia Cyryla i Metodego. Ów święty współtworzył ochrydzką szkołę piśmienniczą, czyli jeden z największych ośrodków słowiańskiej kultury i literatury. W klasztorze spotkacie najczęściej długie kolejki. Jaki jest powód? Otóż znajduje się w nim grób św. Nauma, z którym związana jest legenda. Według niej tylko w ciszy można usłyszeć bijące serce świętego.

Jak dojechać z Ochrydy

My wybraliśmy się z Ochrydy lokalnym busikiem (30 km, ok. 40 min). Żeby było ciekawiej, w jedną stronę kierowca pił piwo na naszych oczach, a z powrotem wracaliśmy z innym, który śpiewał i grał na kierownicy przy bardzo skocznej serbskiej muzyce. Uwielbiamy taki autentyczny lokalny koloryt.

Zatoka Kości

Zatoka Jeziora Ochrydzkiego, a jednocześnie miejsce, gdzie poczujecie klimat prehistorycznego osiedla położonego na… palach (XII-VII wiek p.n.e.). Niegdyś na specjalnych platformach, które stały na drewnianych słupach wbitych w dno jeziora, toczyło się życie. Takie osiedla mogły liczyć nawet 60 drewnianych domostw. Mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem, a także myślistwem i rolnictwem. Platforma z brzegiem była połączona ruchomym mostem.

Żałujemy, że zabrakło nam czasu na odwiedzenie tej atrakcji. Dajcie znać, czy Wam się udało je zobaczyć i czy warto tam się wybrać.

Plaże nad Jeziorem Ochrydzkim

 • Ochryda i Struga – plaże miejskie
 • Gorica (4 km od Ochrydy) – otoczona wysokimi skałami z pięknym widokiem
 • Slavia w miejscowości Sveti Stefan (4 km od Ochrydy) – bardzo popularna
 • Metropol i Bellevue (8 km od Ochrydy)
 • Lagadin – najdłuższa plaża (285 m)
 • Eleshec (10 km od Ochrydy) – miejsce na kemping, jak i wypoczynek w bungalow’ach

Pamiątki znad Jeziora Ochrydzkiego

 • Perła Ochrydzka – perła inna niż wszystkie, gdyż wykonywana jest… ręcznie. Perły produkowane są z muszli małża i łusek ryby płaszycy. Cały proces składa się z kilku etapów. Co ciekawe, sekret wytwarzania pereł znają tylko dwie rodziny – Filewi i Talewi
 • Biżuteria i obrazy wykonane ręcznie ze srebrnej nici.

Ochryda na weekend kończy naszą serię o Macedonii Północnej. Jeśli lubicie ucieczkę do przyrody, polecamy także zielone okolice Skopje. Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy Was tym niewielkim, a pięknym krajem na Bałkanach.

A Wy byliście już w Macedonii czy dopiero planujecie ją odwiedzić?

24 Comments

 1. sekulada.com

  Kurczaki! Jak tam pięknie! 😉 Całkowicie mój klimat. Miałem być w tym roku, ale plany się pokrzyżowały. Niemniej jednak na pewno nie odpuszczę! Aż smuteczek mnie ogarnął na myśl o tym, co mnie ominęło!

 2. Ja z kolei odpowiadając na Wasze pytania, mogę powiedzieć: NIE, nie byłam ALE – TAK zachwyciła mnie ta część Europy opisana i sfotografowana przez Was. Usłyszałam o tym miejscu tak naprawdę jakiś czas temu, ale od samego początku postanowiłam, że tam pojadę a na razie to co sobie postanawiam się dzieje, może nie od razu ale czas jest pojęciem bardzo subiektywnym, każdy widzi go inaczej, więc czekam dnia i godziny aż sposobności krzykną: „JUŻ” 🙂

 3. Macedonię ledwie liznęłam, ale nie wyobrażam sobie do niej nie wrócić! Świetny klimat, a cerkwie na tle tego lazuru zachwycają!

 4. Przepiękna,dziewicza przyroda i to Jezioro Ochrydzkie -zjawiskowe klimaty na zdjęciach,a w naturze! !

 5. Gdy byłem w Macedonii, wypoczywałem w Ohrydzie. Zapamiętałem, prócz zabytków i jeziora, niskie ceny oraz fiatowskie wersje (nie fsm) malucha.

 6. Nasz Mały Świat

  Przeczytalam bez r ? Nie podziewalam sie, ze w Macedonii takie ekstra warunki!

 7. „Jezioro udające morze” hahah, idealne!
  Ale zdecydowanie to piękna ikona tego kraju! Myślę, że konieczny must see jak ktoś odwiedza :-))

 8. Agata Nasza Szumilas

  A jak traktują psy w tym miejscu? Są plażę gdzie można z nimi wchodzić i do wody?

 9. hej, w którym miejscu znajduje się kładka ze zdjęcia, po której spaceruje piesek?

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule