Gdzie na majówkę – ciekawe pomysły w Polsce i za granicą

Gdzie na majówkę, wakacje, urlop, długi weekend

Wielkimi krokami zbliża się majówka, a więc czas podróży, wypoczynku i rozrywki dla większości z nas. Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie nasze propozycje na spędzenie tego czasu. Staraliśmy się nie ograniczać do jednego rodzaju atrakcji, a dobrać je do różnych upodobań naszych Czytelników. Zobacz, gdzie wyjechać na majówkę zarówno w Polsce, jak i za granicą.

City break – poznaj europejskie stolice

Kilkudniowy urlop to doskonały czas, aby poznać jedną z europejskich stolic, a każda z nich oferuje wiele atrakcji. Loty do tych miast dostępne są w przystępnych cenach i nie trwają zbyt długo. Do wielu można dotrzeć również drogą lądową, choć w tym wypadku trzeba poświęcić już trochę więcej czasu.

Jeśli lubicie ciepło, to proponujemy Wam wybrać się na południe, które było również kolebką najstarszych i największych cywilizacji na naszym kontynencie. Ateny zabiorą Cię do świata wielkich filozofów, wspaniałych antycznych budowli oraz początków wielkich imprez sportowych. Rzym to miasto wspaniałej architektury, kultury i doskonałego jedzenia. Z kolei Madryt i Lizbona to miasta, z których wyruszały wielkie wyprawy odkrywcze i kolonizacyjne.

Interesujesz się modą? Koniecznie wybierz się do Paryża. Francuska stolica zadowoli również każdego miłośnika sztuki. Jeśli jesteś pasjonatem niesamowitych muzeów lub dobrej zabawy, to zajrzyj do Berlina. Stolica naszych południowych sąsiadów – Praga – to z kolei raj dla miłośników piwa i knedlicków. Uważaj jednak z parkowaniem w tym mieście. A co powiesz na dzielnych wojowników, którzy byli postrachem mórz i oceanów? Mnóstwo takich opowieści poznasz w Oslo czy Kopenhadze. Ta ostatnia stolica posiada również „legendarne” związki z Warszawą.

Jeśli chcesz więcej informacji, o tym co zobaczyć podczas city breaków w czasie majówki, zajrzyj do naszych tekstów.

Spotkania z naturą – majówka na łonie przyrody

Niektórzy przedkładają prawdziwą dżunglę nad przedzieranie się w miejskim gąszczu zaułków i ulic. Dlatego myśląc o tym, gdzie na majówkę, postaraliśmy się nie zapominać i o nich.

Miłośnikom rozległych przestrzeni niezmąconych ludzką ręką polecamy niesamowite zielone przestrzenie Szkocji. Poruszając się po nich możesz przez cały dzień nie spotkać żywej duszy. Podobnie będziesz czuć się w „dzikich” Górach Rodniańskich czy Gutyjskich w Rumunii.

Może jednak wolisz szum morza lub oceanu i spokojny wypoczynek na pięknych piaszczystych plażach otoczonych skalistymi klifami, o które rozbijają się fale? W takim razie proponujemy Ci wykupić bilet do portugalskiego Faro i przemieszczając się wzdłuż wybrzeża poznawać plaże regionu Algarve. Oczywiście możesz też wybrać tak lubianą przez Polaków Chorwację lub Czarnogórę albo bardziej chłodne plaże Danii.

Morze i rozległe równiny to nie Twoje klimaty? Nic straconego, w całej Europie znajdziesz również niesamowite szczyty górskie, po których możesz przez całą majówkę wędrować lub leżąc na leżaku opalać się w promieniach słońca, które jest tam bliżej niż na brzegach zbiorników morskich.

Majówka w Polsce

Wolisz pozostać na majówkę w Polsce? To też świetny pomysł. Nie tylko Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk zadowolą każdego miłośnika city breaków. W polskich miastach znajdziesz również piękne muzea, niesamowite, a czasami nawet mrożące krew w żyłach historie i legendy oraz doskonałe restauracje i cukiernie.

Miłośnicy górskich wędrówek, spływów kajakowych czy rejsów jachtami też nie będą narzekać na brak atrakcji w Polsce. Tatry, Beskidy, Sudety przyjmą Cię z otwartymi rękami. Mazurskie jeziora spokojnym falowaniem ukołyszą Cię do snu, a spacery nadbałtyckimi plażami oczyszczą Twoje płuca z miejskich spalin oraz napełnią je ożywczym jodowanym powietrzem.

Ciągle Ci mało? To może odwiedzisz jeden z 23 parków narodowych, jakie znajdują się w Polsce. Gwarantujemy, że odnajdziesz w nich spokój i doskonały kontakt z przyrodą, a Twoje nogi z radością będą przemierzać przecinające je szlaki.

Na pytanie: „Gdzie na majówkę?” odpowiedzi może być tyle, ile jest nas wszystkich. Każdy z nas ma swoje upodobania i preferencje. Mamy jednak nadzieję, że nasz tekst choć trochę pomoże Ci w wybraniu celu Twojej podróży. A może masz jakieś własne pomysły, którymi chcesz się podzielić? Śmiało napisz o nich w komentarzach – może będą inspiracją dla innych lub dla nas na kolejne wyjazdy.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule