Praga – co zobaczyć w stolicy Czech?

Praga - co warto zobaczyć w stolicy Czech?

Praga leży w niewielkiej odległości od Polski, warto więc skorzystać z któregoś weekendu i zrobić krótki city-break do czeskiej stolicy. Postaramy się Wam pomóc i wybrać kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia w różnych dzielnicach Pragi. Zobaczcie, co według nas warto zobaczyć w stolicy Czech.

Stare Miasto w Pradze

Jednym z najbardziej oczywistych miejsc, które odwiedzają turyści przybywając do Pragi, jest jej Stare Miasto. Najlepiej przemieszczać się po nim na piechotę, gdyż zaparkowanie samochodu graniczy z cudem, a opłaty są wysokie. Rozciąga się ono w zakolu Wełtawy i najlepiej jest dostać się do niego poprzez Most Karola.

Most Karola

Najsłynniejszą przeprawę przez Wełtawę wybudowano w połowie XIV wieku. Do spajania wielkich kamieni używano wtedy m.in. białek z kurzych jaj. Biorąc pod uwagę to, że Most Karola jest największym na świecie kamiennym mostem o tak dużej rozpiętości przęseł aż dziw, że dotrwał do naszych czasów. Już jego długość robi wrażenie – wynosi ona ponad pół kilometra. Nam jednak spodobały się piękne figury świętych.

Najważniejszą wśród nich jest podobizna św. Jana Nepomucena. Wiąże się z nią okrutna historia. Pobożny kanonik nie chciał zgodzić się na ujawnienie królowi Wacławowi IV Luksemburskiemu tego co podczas spowiedzi zdradziła mu małżonka władcy. Za taką niesubordynację, a wręcz potwarz Jan Nepomucen został wtrącony do lochu i poddano go torturom. Nawet w ich obliczu nie złamał przysięgi tajemnicy. Tak bardzo rozzłościło to króla, że kazał rzucić świętego w nurt Wełtawy. Ku przestrodze innym uczyniono to z wielką pompą na Moście Karola. Miało to miejsce podobno dokładnie tam, gdzie dzisiaj możecie oglądać figurę św. Jana Nepomucena.

I tak już na wejściu stara Praga powita Was mroczną historią, a musicie wiedzieć, że nie będzie ona jedyna. Jeśli chcecie wysłuchać więcej opowieści o Moście Karola, to koniecznie udajcie się do mieszczącego się nad brzegiem Wełtawy Muzeum Mostu Karola.

Kościół św. Franciszka z Asyżu

Po przekroczeniu Staromiejskiej Bramy Mostowej (wieńczącej Most Karola) znajdziecie się na Placu Krzyżowców. Po jego lewej stronie zobaczycie dużą bryłę Kościoła św. Franciszka z Asyżu. Ten, który obecnie możecie podziwiać, powstał w 1688 roku na miejscu znacznie starszego, bo pochodzącego z XIII wieku.

Już z zewnątrz jego fasada zwieńczona dużą kopułą (41 m) robi spore wrażenie, jednak dopiero po wejściu możecie poznać kunszt zatrudnionych do jego dekoracji włoskich artystów. Jeśli Wam się uda, to proponujemy choć na chwilę posłuchać jednego z częstych tam koncertów organowych. W Pradze możecie znaleźć tylko jedne starsze od tych pochodzących z 1702 roku organy, ale ich dźwięk nie jest tak czysty jak tych z Kościoła św. Franciszka z Asyżu.

Opiekę nad świątynią sprawują do dzisiaj krzyżowcy z Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, zwani też Szpitalnikami lub Kanonikami regularnymi św. Augustyna. Zostali oni powołani w XIII wieku przez czeską księżniczkę Agnieszkę, która później została świętą kościoła katolickiego.

Muzeum Bedricha Smetany

Na prawo od Mostu Karola, w jednym z najpiękniejszych neorenesansowych budynków, jakimi może poszczycić się Praga, znajduje się Muzeum Bedricha Smetany. Placówka ta gromadzi i wystawia przedmioty związane z życiem jednego z najsłynniejszych czeskich kompozytorów.

Muzeum Bedricha Smetany zostało utworzone w 1926 roku, jednak pierwszą wystawę zaprezentowało dopiero 10 lat później. Od tego czasu ukazuje nie tylko eksponaty dotyczące samego kompozytora, ale i tego jak odbierana jest jego twórczość do dnia dzisiejszego.

Każdego fana muzyki zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca i zapoznania się z dorobkiem Bedricha Smetany.

Kościół Najświętszego Zbawiciela

Dokładnie na wprost Mostu Karola ujrzycie kolejny kościół. Nosi on wezwanie Najświętszego Zbawiciela i został wybudowany w XVI wieku. Świątynia ta jest częścią Klementinum, które było kolegium jezuickim. Przez wieki to właśnie w tych murach toczyło się prawie całe życie studenckie w Pradze.

Kościół Najświętszego Zbawiciela jest do dzisiaj świątynią akademicką. Jednak to nie to nas przyciągnęło do niego, a to co znajduje się w środku. Jezuici nie byli zbyt oszczędni i do budowy zatrudnili najlepszych ówczesnych architektów, rzeźbiarzy i malarzy. Ich dzieło możecie podziwiać po przekroczeniu progu Kościoła Najświętszego Zbawiciela.

Ratusz Staromiejski

Jeśli od Placu Krzyżowców pójdziecie ulicą Karlova, to po kilku minutach dotrzecie na Rynek Staromiejski. Pierwszą budowlą, która rzuci się Wam w oczy, będzie Ratusz Staromiejski.

Jako miejsce spotkań Rady Miasta został on użyty już w XIV wieku. Wtedy też wybudowano wysoką wieżę, z której dzisiaj możecie podziwiać panoramę Pragi. I tu mała ciekawostka – jeśli nie lubicie wchodzić po schodach, to na jej szczyt dotrzecie w znacznej mierze po pochylniach. Warto się tam udać, bo widoki na Stare Miasto są naprawdę niesamowite.

Na południowej ścianie wieży ratuszowej dostrzeżecie piękny i intrygujący zegar. Został on wykonany w 1410 roku przez znanego w Pradze mistrza Hanusza. Czasomierz ten jest uważany obecnie za jeden z najciekawszych zegarów astronomicznych na świecie. Co go wyróżnia z tysięcy innych zegarów wieżowych? Składa się z trzech głównych części:

 • astronomicznej (pokazuje położenie ciał niebieskich)
 • kalendarzowej (ta przedstawia miesiące)
 • animowanych figurek (wśród których znajdziecie wszystkich apostołów, śmierć, Turka, marność i chciwość).

Dom U Minuty

Stojąc pod Ratuszem Staromiejskim zwróćcie uwagę na małą, pięknie dekorowaną kamienicę. Nosi ona nazwę Dom U Minuty i została wybudowana w XV wieku. Jej najciekawszym elementem jest sgraffito. Powstało ono w XVI wieku i jest doskonałym przykładem praskiej architektury mieszczańskiej.

Wśród postaci „namalowanych” tynkiem znajdziecie m.in.: Adama i Ewę pod drzewem rajskiego owocu, pędzącego w rydwanie Bachusa, niezwyciężonego Herkulesa czy alegorie Sprawiedliwości, Odwagi, Mądrości i Płodności.

Inną ciekawostką Domu U Minuty jest to, że swoje dziecięce lata spędził w nim Franz Kafka, autor napisanego w ciągu jednej nocy „Wyroku” czy „Procesu”.

Muzeum Maszyn Erotycznych

Skoro wspomnieliśmy o alegorii Płodności znajdującej się na Domu U Minuty, to nie sposób pominąć znajdującego się całkiem niedaleko Muzeum Maszyn Erotycznych. Jak podają właściciele tej założonej w 2001 roku instytucji, jest to jedyna taka placówka na świecie.

W swoich murach praskie Muzeum Maszyn Erotycznych skrywa 350 eksponatów rozmieszczonych na trzech piętrach. Poza oczywistymi pozycjami znajdziecie tam urządzenia, które mimo ich opatentowania nigdy nie trafiły do masowej produkcji.

Ekspozycja stworzona przez Oriano Bizzocchiego jest naprawdę bogata. Obok oryginalnych XVI-wiecznych pasów cnoty, urządzeń antymasturbacyjnych czy wibratorów z XIX wieku będziecie mogli również obejrzeć filmy. Te krótkie formy nie były jednak wyprodukowane przez wielkie studia filmowe. Przygotowano je na zlecenie króla Alfonsa XIII na początku XX wieku.

Kościół Marii Panny przed Tynem

Aby zmyć z siebie opary niecnoty, które wsiąkły w nas w Muzeum Maszyn Erotycznych, udaliśmy się do jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Pradze. Blisko Ratusza Staromiejskiego wznoszą się wieże Kościoła Marii Panny przed Tynem. Świątynia ta jest uważana za najbardziej efektowną budowlę sakralną, jaką może poszczycić się Praga.

Kościół Marii Panny przed Tynem budowany był około 150 lat pomiędzy XIV a XVI wiekiem. Już sto lat później jego wnętrza zostały zmienione z gotyckich na barokowe i takie pozostają do dzisiaj. Zachwycają swoim kunsztem wykonania wszystkich, którzy zawitali w progi tej świątyni. A żeby do niej wejść, trzeba się trochę natrudzić, ponieważ wejście schowane jest w bramie jednej z kamienic Rynku Staromiejskiego.

Jeśli będziecie zwiedzać Kościół Marii Panny przed Tynem, nie zapomnijcie zwrócić uwagi na znajdujące się wewnątrz organy. Zostały one wykonane w 1673 roku i są najstarsze w Pradze.

Galeria Narodowa w Pradze

Jeśli lubicie podziwiać dzieła sztuki, malarstwo i rzeźbę, to koniecznie zajrzyjcie do mieszczącej się na Rynku Staromiejskim Galerii Narodowej. Znajdziecie ją łatwo, bo znajduje się naprzeciwko dużego i rzucającego się w oczy Pomnika Jana Husa.

Galeria Narodowa w Pradze jest drugą najstarszą galerią tego typu w Europie. W tej klasyfikacji wyprzedza ją wyłącznie paryski Luwr. Możecie więc przygotować się na wielogodzinne podziwianie wytworów najlepszych czeskich i światowych malarzy, rzeźbiarzy czy rzemieślników.

Josefov – żydowskie getto

Gdy już opuścicie najstarszy plac w Pradze, proponujemy Wam udać się na Josefov. Miejsce to można by właściwie uznać za odrębną dzielnicę, choć administracyjnie znajduje się w granicach Starego Miasta.

Josefov przez wieki był gettem żydowskim, odgrodzonym od reszty Pragi murem. I choć dla mieszkających tam wtedy ludzi nie były to łatwe czasy, to dla nas ma to wiele plusów. Odseparowanie pozwoliło na wyrobienie jakby odrębnej wartości architektoniczno-kulturowej tej dzielnicy. Na niewielkiej powierzchni możemy podziwiać liczne synagogi, muzea czy nawet największy w Europie cmentarz żydowski.

Nawet jeśli nie interesuje Was kultura tego narodu, to warto się tam wybrać, bo będziecie mieli okazję znaleźć się w innej rzeczywistości. Nas Jozefov tak zauroczył, że poświęciliśmy mu oddzielny artykuł. Możecie go zobaczyć tutaj.

Rudolfinum

Mówiąc o Starym Mieście w Pradze, nie sposób pominąć jednego z jej najważniejszych budynków. Rudolfinum zostało wybudowane w 1885 roku. Z założenia miało być nowoczesnym gmachem skupiającym w sobie muzykę, sztukę i naturę. Mimo wielu lat od powstania do dziś te funkcje zostały zachowane.

Obecnie w Rudolfinum swoją siedzibę ma Czeska Orkiestra Filharmoniczna oraz Galeria Sztuki Współczesnej. Koncerty odbywające się na największej z sal muzycznych Rudolfinum – Sali Dvoraka – przyciągają tłumy melomanów. Bilety na nie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Każdy miłośnik muzyki chce zasiąść na swoim miejscu w jednej z najstarszych europejskich sal koncertowych, która obdarzona jest niesamowitą akustyką.

Nowe Miasto

Oczywistym kierunkiem, który obraliśmy po opuszczeniu Starego Miasta, było Nowe Miasto. Obie te dzielnice graniczą ze sobą, więc najlepszym sposobem na dostanie się w te rejony było skorzystanie z własnych nóg.

Kościół MB Śnieżnej i Ogrody Franciszkańskie

Na początek udaliśmy się na słynny plac Wacława – kiedyś targowisko, a potem miejsce wielu historycznych wydarzeń. Dziś tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. To jednak nie on był celem naszej wędrówki. Odbiliśmy w jedną z bocznych uliczek i już po chwili staliśmy przed ciekawą latarnią. Co może być interesującego w ulicznej latarni? Wykonana w 1913 roku przez czeskiego architekta Emila Králíčka latarnia jest według Lonely Planet jedyną kubistyczną latarnią na świecie.

Tuż obok niej zauważycie starą bramę, którą wieńczy tympanon. Przejdźcie przez nią, a znajdziecie się przed kościołem Matki Bożej Śnieżnej. Jest on najwyższą budowlą sakralną w stylu gotyckim, jaką może poszczycić się Praga.

Kościół zapewni Wam duchową strawę, natomiast tę fizyczną znajdziecie w ponoć doskonałej kuchni Restauracji u Pinkasa. Sąsiaduje ona z Kościołem Matki Bożej Śnieżnej, więc nie będziecie mieli problemu z jej znalezieniem.

Po obfitym posiłku doprawionym znakomitym czeskim piwem przydałaby się chwila wytchnienia w ciszy na łonie natury. No tak, ale jesteśmy przecież w ruchliwym centrum Pragi. Nic straconego. Na tyłach Kościoła Matki Bożej Śnieżnej znajdują się bowiem Ogrody Franciszkańskie. Nas one zauroczyły. Dajcie nam znać, jak było w Waszym przypadku.

Pałac Lucerna

Po wyjściu z Ogrodów Franciszkańskich udaliśmy się do Pałacu Lucerna. Budowla nie jest ani wybitnie stara – pochodzi z 1921 roku – ani piękna. Co więc przyciągnęło nas do niej?

Początkowo miejsce to miało być areną zmagań hokejowych, ale koncepcja ta upadła dość szybko, a wnętrza zaaranżowano w całkiem inny sposób. W Pałacu Lucerna znajdziecie m.in. kino, bar muzyczny oraz ekskluzywny pasaż handlowy z butikami największych światowych marek mody. Ale i żadna z tych atrakcji nie przyciągnęła naszej uwagi, ponieważ nie lubimy przepłacać za ciuchy, a na czeskim filmie moglibyśmy śmiać się w nieodpowiednim momencie.

Do Pałacu Lucerna zajrzeliśmy, żeby zobaczyć rzeźbę znanego czeskiego artysty Davida Černý’ego. Nosi ona nazwę „Koń” i przedstawia świętego Wacława siedzącego na martwym, a do tego odwróconym do góry nogami koniu. Rzeźba ta wzbudziła swojego czasu sporo kontrowersji, z założenia jest bowiem parodią znajdującego się nieopodal pomnika czeskiego patrona.

Innym dość interesującym miejscem Pałacu Lucerna jest dźwig okrężny tzw. paternoster. Jest to ciąg wind poruszających się ruchem okrężnym, aby zapewnić większą przepustowość. Jeśli chcecie zobaczyć takie w Polsce, to musicie wybrać się do Wrocławia, Opola albo Katowic.

Muzeum Narodowe w Pradze

Jednym z najważniejszych budynków czeskiej stolicy jest Muzeum Narodowe. Jego główny budynek mieści się na szczycie Placu Wacława. Wybudowano go na przełomie XIX i XX wieku. Warto do niego zajrzeć, gdyż skrywa wiele interesujących tajemnic.

Zbiory Muzeum Narodowego obejmują takie dziedziny jak:

 • historię
 • historię naturalną
 • sztukę
 • muzykę
 • bibliotekarstwo.

Według nas zapoznanie się z ofertą Muzeum Narodowego w Pradze przyniesie Wam wiele korzyści i pogłębi Waszą wiedzę, niezależnie w jakim jesteście wieku i jaki macie poziom wykształcenia.

Wyszehrad

Gdy mówi się o zamku w Pradze, większość osób ma na myśli Hradczany, jednak starszym i nie mniej ciekawym jest Wyszehrad. Na wzgórzu zamkowym otoczonym mocnymi murami znajdziecie wiele ciekawych budynków. Jego zwiedzenie zajmie Wam kilka godzin.

Nas tak bardzo zaciekawiła najstarsza praska forteca z jej licznymi atrakcjami, że postanowiliśmy przygotować o niej odrębny tekst. Znajdziecie go klikając tutaj.

Wełtawa

Praga jest miastem podzielonym przez nurt pięknej Wełtawy. Jej oba brzegi spina aż 18 mostów, z których najważniejszym i najstarszym jest opisywany już przez nas Most Karola. Spacery po nich mogą być nie lada atrakcją, my jednak proponujemy Wam inne rozwiązanie.

Jednym z ciekawych sposobów na poznawanie czeskiej stolicy jest wybranie się na rejs statkiem po Wełtawie. Średnio trwa on około godziny, choć oczywiście są różne warianty i długości pokonywanych odległości. Możecie nawet skorzystać z oferty 3-godzinnego wieczornego rejsu połączonego z kolacją na statku. Którego byście nie wybrali, gwarantujemy Wam, że wrażenia będą niezapomniane.

My proponujemy Wam skorzystać z rejsów zaczynających się przy moście Svatopluka Ćecha na Starym Mieście. Koszt godzinnego podziwiania Pragi od strony Wełtawy wynosi około 60 zł.

Hradczany

Najważniejszym punktem znajdującym się na lewym brzegu Wełtawy jest wzgórze zamkowe Hradczany. Miejsce to przez wieki było siedzibą władających Czechami królów, a dzisiaj to właśnie tam znajduje się siedziba premiera.

Hradczany są największym na świecie kompleksem zamkowym. Na ich zwiedzanie musicie przeznaczyć kilka godzin, a nawet cały dzień. Mnogość zabytków i znajdujących się tam atrakcji spowodowała, że przygotowaliśmy o nich odrębny tekst. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co proponujemy zobaczyć na Hradczanach, zajrzyjcie pod ten link.

Mala Strana

Opuszczając Stare Miasto przez Most Karola, wejdziecie do dzielnicy nazywanej Mala Strana. Jest ona nie mniej ciekawa od tych, które już odwiedziliście. Mala Strana leży u podnóża Hradczan, pomiędzy wzgórzem zamkowym a Wełtawą. Jest też najbardziej zieloną częścią Pragi. Nas zainteresowało to, że praktycznie od XVIII wieku nie przechodziła żadnych większych zmian architektonicznych.

Pałac Liechtensteinów

Książęcy ród Liechtensteinów posiada bardzo stare korzenie wywodzące się z terenów Bawarii. Ich posiadłości poza oczywistym dzisiaj Księstwem Liechtenstein, leżącym pomiędzy Austrią a Szwajcarią, można znaleźć na terenie dawnych Austro-Węgier.

Znajdujący się nad Wełtawą Pałac Liechtensteinów jest jedną z dwóch stojących do dziś rezydencji książęcej rodziny w Pradze. Obecnie należy do rządu czeskiego i wykorzystywany jest jako miejsce spotkań i narad. Na jego II pietrze znajdują się apartamenty dla specjalnych gości państwowych. Mieszkali w nich m.in.: królowa Elżbieta II, cesarz Akihito czy król Juan Carlos.

Zwiedzać to miejsce można tylko w nieliczne dni w roku. Na 2020 rok przewidziano następujące dni otwarte: 15 sierpnia, 5-6 września, 28 października i 17 listopada. Tych bardziej oszczędnych zainteresuje pewnie fakt, że wejście do Pałacu Liechtensteinów jest darmowe.

Muzeum Franza Kafki i Sikający Politycy

O Franzu Kafce mogliście już poczytać w kilku tekstach na naszym blogu. Ten praski pisarz pochodzenia żydowskiego tworzył swoje dzieła w języku niemieckim. Opisywał niesamowicie pogmatwanym językiem zmagania człowieka z machiną świata. Jako jednego z wielu wrogów jednostki ludzkiej ukazywał biurokrację, walka z którą skazana była z góry na przegraną. I choć wielu ludziom dzieła Franza Kafki nie przypadają do gustu, to został on uznany za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

Muzeum Franza Kafki powstało w 2005 roku w jednym z budynków nad brzegiem Wełtawy. Jego ekspozycja obejmuje pierwsze wydania powieści tego twórcy, listy, rysunki oraz inne pamiątki po nim.

Przed budynkiem muzeum znajduje się kolejna instalacja Davida Černý’ego. Tym razem jest to fontanna, która nosi nazwę Sikający (ew. Olewający Politycy). Przedstawia dwóch rosłych mężczyzn oddających mocz do sadzawki w kształcie Czech. O tym, gdzie skierowany jest strumień, decydują widzowie za pomocą SMS-ów. O tym, jak duże wzbudza kontrowersje świadczy fakt, że niektórzy niszczą przyrodzenia panów, a inni piją z nich wodę.

Muzeum Montanelli

Praga to miasto, które uwielbiają artyści różnych nurtów sztuki. Na Malej Stranie znajduje się prywatne muzeum wystawiające prace młodych czeskich i światowych malarzy. W zabytkowym budynku głównej ulicy tej dzielnicy postanowiono promować zdolnych adeptów (choć czasami to można ich już nazwać mistrzami) i pokazywać ich światu.

Muzeum Montanelli, zwane też MuMo poza tradycyjnymi wystawami sztuki organizuje różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i młodzieży. Bilet wstępu na tę niecodzienną wystawę kosztuje ok. 12 zł. Uważamy, że warto wydać te pieniądze, a zwiedzanie zakończyć w kawiarni z galerią sztuki i księgarnią.

Kościół św. Mikołaja

Najważniejszym placem w opisywanej dzielnicy jest Plac Malostrański. I to własnie tam skierowaliśmy nasze kolejne kroki. Całość okalają piękne architektonicznie i zdobniczo kamienice. Najważniejsza budowla znajduje się jednak dokładnie na środku tej powierzchni.

Wybudowany w 1755 roku Kościół św. Mikołaja stoi w miejscu wcześniejszej świątyni, pochodzącej z XIII wieku. Jeśli będziecie w tych okolicach, to koniecznie do niego zajrzyjcie. Zaskoczy Was przepych i kunszt wykonania zdobień wewnętrznych. Może uda się Wam również posłuchać pięknie brzmiących organów, wyposażonych w 4000 fletów, które wykonano w 1746 roku. Podobno grywał na nich sam Wolfgang Amadeusz Mozart.

Na placu przed kościołem stoi wysoki pomnik/kolumna. Nosi on nazwę Świętej Trójcy i został postawiony na pamiątkę zarazy morowej (czyli epidemii niezwykle śmiertelnego wirusa) z 1713 roku. Już w 1772 roku dodano do niego kolejne elementy upamiętniające epidemie głodu. No cóż, życie w dawnych wiekach do łatwych nie należało.

Pałac Wallensteina

Podobno najpiękniejszym pałacem Malej Strany jest wybudowany w stylu barokowym Pałac Wallensteina. Powstał on w pierwszej połowie XVII wieku i miał być konkurencją dla Zamku Praskiego. Jego twórcą był wybitny dowódca wojskowy Albrecht von Wallenstein. Człowiek ten miał nieposkromione ambicje, które doprowadziły go do zguby. Nie wystarczyły mu bowiem zaszczyty i sława, chciał on zostać królem Czech. Gdy się to wydało, skończył marnie, a jego dobra przeszły na własność władcy.

Dziś w budynku Pałacu Wallensteina obraduje Senat Republiki Czeskiej. My proponujemy Wam chwilę odpoczynku w ogrodach pałacowych. Zostały one niesamowicie pięknie opracowane w czasach Wallensteina i do dzisiaj posiadają niezmienioną formę. Nas zaciekawiła szczególnie sztuczna grota, w której urządzono wolierę dla ptaków.

Petrinska Wieża

Jeśli jeszcze nie dość Wam pięknych panoram Pragi rozciągających się ze szczytów wzgórz, to proponujemy udać się do Parku Petrinskiego. Na jego szczycie postawiono w XIX wieku stalową wieżę o wysokości 63,5 metra. W zamyśle autorów miała być ona mniejszą kopią swojej paryskiej koleżanki Wieży Eiffla.

Na szczyt Petrinskiej Wieży prowadzi 299 schodów, ale jeśli nie chcecie nadwyrężać nóg przed dalszym zwiedzaniem Pragi, to możecie też wjechać na górę windą. W pogodne dni zobaczycie nie tylko Pragę, widok rozciąga się na całe Czechy Środkowe. Po zejściu możecie pospacerować po pięknym Wzgórzu Petrinskim.

Strahov

Położona na zachód od Malej Strany dzielnica Strahov może poszczycić się kilkoma ciekawymi miejscami do zobaczenia. Jeszcze nie tak dawno polecilibyśmy Wam odwiedzenie największego stadionu sportowego na świecie, ale dziś niestety już jego blask przeminął. Zobaczcie więc, co innego warto zobaczyć na Strahovie.

Klasztor na Strahovie

Najważniejszą budowlą dzielnicy Strahov jest klasztor norbertanów. Swoje początki datuje on na połowę XII wieku. Nie jest to jednak jeden budynek, a cały ich kompleks.

Najważniejszym jest Bazylika Wniebowzięcia Panny Marii. Pierwszą świątynię wybudowano już w XII wieku, niestety już niecałe 80 lat później uległa spaleniu. Odbudowywana i przebudowywana dzisiaj zachwyca swoim barokowym wyglądem. We wnętrzach znajdziecie m.in. fresk przedstawiający Bitwę pod Wiedniem z uwiecznionym na nim królem Janem III Sobieskim.

Tuż obok stoi kolejny kościół, nosi on wezwanie św. Rocha i został wybudowany w XVII wieku. Obecnie nie spełnia on już funkcji sakralnych, tylko jest salą wystawową.

Kolejnym niezmiernie ciekawym budynkiem znajdującym się na terenie strahovskiego klasztoru jest biblioteka. Przepiękne wnętrza kryją największy i najcenniejszy w Czechach księgozbiór. Zawiera on m.in. prawie kompletną kolekcję piśmiennictwa chrześcijaństwa zachodniego od jego początków aż do XVIII wieku.

Muzeum Miniatur

Niedaleko od Klasztoru na Strahovie znajduje się niecodzienne muzeum. Gromadzi ono dzieła tylko jednego człowieka – Anatolija Koněnko. Po odwiedzeniu Muzeum Miniatur możemy śmiało stwierdzić, że jeszcze nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy. Za bilet wstępu do tego dość małego muzeum trzeba zapłacić około 22 zł. Możecie być jednak pewni, że będą to pieniądze dobrze wydane.

Większość eksponatów będziecie musieli oglądać przez specjalne szkła powiększające lub mikroskopy. Dopiero wtedy widać kunszt ich wykonania, a czasami nawet i je same.

Do najciekawszych dzieł wystawionych w praskim Muzeum Miniatur można zaliczyć:

 • najmniejszą książkę świata o wymiarach 0,9 x 0,9 mm
 • modlitwę „Ojcze Nasz” napisaną na ludzkim włosie
 • portret Czechowa namalowany na połówce ziarnka maku.

Zobaczycie tam też kopie obrazów największych malarzy światowych wykonane na małych fragmentach kości mamutów.

Holesovice

Na północ od Starego Miasta, okolona z trzech stron Wełtawą, znajduje się dzielnica Holeśovice. Znajdziecie tam największy park w centrum Pragi – Stromovka. Przecinają go liczne ścieżki prowadzące do restauracji, kawiarni czy oczek wodnych. Na obrzeżach parku znajduje się Planetarium Praskie. W jego sali projekcyjnej dowiecie się sporo o kosmosie, ale i nie tylko. Możecie też poznać podwodny świat, a Wasze pociechy spotkają bajkowe postaci tłumaczące wiele ciekawych zjawisk.

Pałac Przemysłowy

I to właśnie niedaleko Planetarium Praskiego znajduje się budynek, który chcieliśmy zobaczyć. Wybudowany w 1891 roku w stylu Art Noveau Pałac Przemysłowy uważany jest zarówno za zabytek kultury, jak i techniki.

Pałac Przemysłowy jest budowlą, która nigdy nie miała służyć celom mieszkaniowym. Zaprojektowano go tak, aby można było w nim przeprowadzać wystawy, pokazy, uroczyste bankiety, a nawet imprezy sportowe. Budynek ma bardzo ciekawą architekturę, a tuż za nim znajduje się interesująca fontanna. Wybudowano ją w 1891 roku, posiada 3000 dysz wodnych i 1248 podwodnych reflektorów. Umieszczono w niej także 55 głośników.

Warto wybrać się tam wieczorem, gdy odbywają się pokazy światła i koloru. Jeśli jednak oczekujecie czegoś więcej, to zarezerwujcie sobie czas na 8 lipca 2021 roku. Będzie wtedy miała miejsce premiera niesamowitego spektaklu. Ma być on inspirowany życiem czeskiego wynalazcy Františka Křižíka.

Spodobał się Wam nasz spacer po Pradze? Zajrzyjcie zatem do innych naszych przewodników po miastach. Mamy nadzieję, że znajdziecie tam inspiracje dla siebie na weekendowe city break’i.

21 Comments

 1. Od dłuższego czasu obiecuję sobie, by wrócić do Pragi. Ostatni raz byłam tam… oj wiele lat temu. Ale zakochałam się w niej od pierwszego wejrzenia. No dobra, zakochałam się wcześniej, po obejrzeniu setki razy teledysku INXS do piosenki Never Tear Us Apart. 😉

 2. Bardzo obszerny i ciekawy artykuł z przepięknymi zdjęciami.??

 3. […] Zwiedzić Budapeszt w jeden dzień nie jest łatwo i trzeba odpuścić sobie część jego atrakcji. Da się jednak zobaczyć te najważniejsze i jeszcze wypocząć. Trzeba tylko pamiętać, że warto wykorzystać każdą minutę dnia. Nie zaśpijcie więc na spacer po stolicy Węgier. A w drodze powrotnej do Polski zajrzyjcie do Pragi. […]

 4. To jest chyba najlepszy przewodnik po Pradze, jaki widzialam na Internecie! ? Gratulacje pracy, no mega, jakbym jechała to pierwsze zaglądam do Was! A do Pargi nam trochę daleko, ale może kiedyś odwiedziny! ?

 5. Praga to jedno z ciekawszych stolic europejskich 🙂 To tez był moja pierwsze zagraniczna podróż z moją obecna narzeczoną już ponad 12 lat temu 😛

 6. Chyba najbardziej, z przedstawianych przez was atrakcji, zachwycił mnie Dom u Minuty. Ciężko coś jednoznacznie wybrać, wszystko ciekawe:) Ale co tu się dziwić- to jest właśnie Praga!

 7. W tym roku w sierpniu wróciłam do Pragi aby sobie przypomnieć, jaka jest piękna. Odkrywanie miasta bez tłumu turystów było przywilejem i luksusem, wiele miejsc miałam tylko dla siebie i mogłam się nimi cieszyć po swojemu. I nikt nie wchodził w kadr :). Wróciłam „przezachwycona” ale to przecież nic dziwnego.
  Jestem pod wielkim wrażeniem staranności, z jaką przygotowaliście ten wpis. To prawdziwa skarbnica wiedzy i ciekawostek. Pozdrawiam serdecznie.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule