Algarve – 5 najpiękniejszych plaż w Portugalii

Algarve - najpiękniejsze plaże Portugalii

Algarve przyciąga turystów z całego świata. Dużo słońca, piękne plaże i fale, które uwielbiają surferzy, to tylko niektóre atuty tego regionu na południu Portugalii. Jeśli planujesz wakacje nad morzem/oceanem, to zobacz jak wyglądają najpiękniejsze plaże Algarve. Koszt pobytu jest porównywalny do tego w Polsce, a słoneczna pogoda gwarantowana.

Jak dojechać do Algarve?

Jeśli już zdecydujesz się odwiedzić Algarve, na pewno powstanie w Twojej głowie pytanie, jak się tam dostać. Najlepszym i zarazem najtańszym sposobem, aby odwiedzić plaże na południu Portugalii, jest podróż samolotem do Faro. Następnie czy to miejscowym transportem, czy tak jak my wypożyczonym samochodem możesz udać się już do miejsca, które wybierzesz.

Pomiędzy plażami możesz poruszać się również dobrze przygotowanymi szlakami pieszymi, które zapewnią Ci zapierające dech widoki.

Praia de Marinha – perła Algarve

Naszą przygodę z plażami w Algarve zaczęliśmy od Praia de Marinha. Plaża ta została uznana przez renomowany przewodnik Michelin za jedną z 10 najpiękniejszych plaż w Europie. Znalazła się również w gronie najciekawszych plaż na świecie.

Co czyni z Praia de Marinha tak niesamowite miejsce? Na pewno nie jej wielkość, bo sama plaża nie należy do dużych. Nie patrz jednak na rozmiar, a to co go otacza. A otoczenie Praia de Marinha jest niesamowite. Wysokie klify stromo opadają wprost do oceanu. Drobny i delikatny piasek miło rozgrzewa się w promieniach słońca, a woda została uznana za jedną z najczystszych w całej Portugalii.

Praia de Marinha jest też jedną z ulubionych plaż producentów spotów reklamowych. Więc jeśli będziesz mieć szczęście, może spotkasz tam kogoś sławnego lub sam staniesz się gwiazdą reklamy.

Jeśli lubisz spacery wśród natury, to koniecznie wybierz się na Szlak siedmiu wiszących dolin, który zaczyna się właśnie na Praia de Marinha. Został on uznany w 2019 roku za jedną z najpiękniejszych tras pieszych w Europie. Jego długość wynosi 6 km (z drogą powrotną 12 km), co powoduje, że nawet jeśli nie jesteś wytrawnym piechurem, to na pewno dasz sobie na nim radę.

Praia da Corredoura – samotność gwarantowana

Jeśli lubisz ciszę i samotność na plaży, to koniecznie wybierz się na Praia da Corredoura. Nie będzie to łatwe zadanie, bo można się na nią dostać wyłącznie od strony oceanu, ale plusem tego jest to, że możesz ją mieć wyłącznie dla siebie. Nawet w samym środku lata nie dociera tam zbyt wielu plażowiczów. Wolą oni wybrać się na nie tak bardzo odległą, choć czasami jednak zatłoczoną plażę Benagil.

Atutem Praia da Corredoura jest również nieskazitelnie czysta, turkusowa woda, w której pływanie to ogromna przyjemność.

Algar de Benagil – plaża w jaskini

Benagil to mała portugalska wioska w Algarve. Posiada ładną piaszczystą plażę, na której możesz oddać się kąpielom słonecznym i wodnym. Nie ona jednak przyciąga całe rzesze turystów do tego miejsca.

Tuż obok znajduje się bowiem jedna z najpiękniejszych jaskiń w Portugalii – niektórzy twierdzą nawet, że najpiękniejsza – Algar de Benagil. No zaraz, miało być przecież o plażach, a nie o ciemnych i wilgotnych jaskiniach. I jest. Już bardzo dawno temu sklepienie Jaskini Benagil zapadło się i odsłoniło jej wnętrze światu. Gorące słońce i oceaniczne wody wpływające do środka jaskini spowodowały, że powstała w niej odcięta od świata plaża.

Możesz dostać się na nią wyłącznie łodzią lub na desce czy kajaku. Jednak gdy już to zrobisz, przed Tobą ukażą się cudowne widoki. Możesz je podziwiać również z góry – przez zawalone sklepienie – wystarczy, że wdrapiesz się na klify przy wiosce Benagil.

Ponta da Piedade – skały też są piękne

Kolejna plaża, o której chcemy Ci wspomnieć, znajduje się przy turystycznym mieście o nazwie Lagos. Samo miasto zostało założone w I w. p.n.e. przez Celtów i jak możesz się spodziewać ma dość bogatą historię oraz kilka ciekawych zabytków. Ten tekst nie jest jednak o miastach, a o najpiękniejszych plażach w Portugalii.

Czy w Ponta da Piedade znajdziesz wielką piaszczystą plażę? Nie. Natomiast jeśli jesteś fanem niesamowitych formacji skalnych i wysokich klifów, to pewnie wystarczy Ci niewielki kawałek piasku, który jest przy nich ukryty.

Ponta da Piedade najlepiej przemierzać po doskonale przygotowanej ścieżce biegnącej szczytem klifów i co jakiś czas schodzić po specjalnie przygotowanych schodach, aby móc podziwiać niesamowite wynurzające się z wody skały i łuki. I uwierz nam, dla tych widoków warto trochę się nagimnastykować – zresztą oceń sam na zdjęciach.

Praia do Beliche – niesamowite zachody słońca

I tak dojechaliśmy prawie na sam koniec kontynentalnej Europy. Praia de Beliche jest chyba najdalej wysuniętą plażą na południowo-zachodnim krańcu Starego Kontynentu. Za nią rozciągają się już tylko strome klify Cabo de Sao Vincente.

Praia do Beliche to mekka dla portugalskich surferów i nieoficjalna plaża naturystów. Mimo tego, że jest piękna, szeroka i piaszczysta, a klify chronią plażowiczów przed silnymi wiatrami, nie jest zatłoczona. I to jest jej ogromny plus. Aby dostać się na Praia do Beliche, musisz pokonać ok. 100 kamiennych schodów. Spacer po nich zapewni Ci jednak niesamowite widoki.

Plażę Praia do Beliche wyróżniono również w konkursie na najpiękniejsze i najbardziej spektakularne zachody słońca w Europie. I nie przejmuj się tym, że gdy słońce zajdzie zostaniesz pośród mroków. Plaża położona jest ok. 2 km od miasteczka Sagres, które przez wiele wieków było uznawane za „koniec świata”. Dalej były już tylko bezkresy mórz i oceanów oraz dzikie ludy i straszne potwory rodem z piekła.

Te 5 plaż, które Ci opisaliśmy powyżej, to tylko ziarenko w morzu innych przepięknych miejsc w rejonie Algarve. Jeśli chcesz poznać ich więcej, zajrzyj na stronę tamtejszej organizacji turystycznej. Mamy więc nadzieję, że sam odwiedzisz południowe wybrzeża Portugalii i opowiesz nam, co jeszcze tam widziałeś.

4 Comments

  1. Piękne plaże i nie tak zatłoczone jak np. Cascais. Polecam też plaże w Alentejo- tam jest równie pięknie i praktycznie nie ma tam ludzi.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule