Portofino i Rapallo – nad Morzem Liguryjskim

portofino - zatoka jachtyPortofino - jachty, żaglówki i stateczki

Tym razem zabieramy Was do dwóch miejsc nad Morzem Liguryjskim, w których po prostu warto się pokazać. Portofino i Rapallo są symbolem luksusu i przepychu, ale też potrafią zauroczyć kolorowymi kamieniczkami w lazurowej zatoce. Są to miasta wręcz stworzone do leniwych spacerów, które obejdziecie w kilka godzin.

Portofino – jedno z najdroższych miast Włoch

Pobyt na Riwierze Włoskiej rozpoczęliśmy na bogato, czyli od jednej z najbardziej luksusowych miejscowości we Włoszech. Portofino leży w regionie Liguria zaledwie 35 km od Genui. Gdy zerkniecie na mapę, zauważycie coś ciekawego. To tu zaczyna się i kończy droga, nie ma innej alternatywnej trasy.

Ta niegdyś niewielka osada rybacka od lat 50-tych XX wieku zyskiwała na popularności. Wiele ówczesnych gwiazd zachwyciło się jej przepięknym położeniem nad zatoką, w tym Elizabeth Taylor czy Ingrid Bergman. Turystyka stała się lukratywnym biznesem, wypierając rybołówstwo. Dziś wokół niewielkiego portu, w którym swoje jachty cumują celebryci, zobaczycie ekskluzywne butiki, drogie restauracje i modne kawiarnie. Nikogo chyba więc nie zdziwi, że Portofino jako jedne z najdroższych miast w całej Italii na stałe zamieszkuje zaledwie ok. 500 osób.

Nawet modne Portofino ma kilka minusów. Oprócz wspomnianych wysokich cen mieszkańcy i przyjezdni narzekają na problemy z zaparkowaniem swoich aut. Poza tym ze względu na stromą linię brzegową nie znajdziemy tu szerokich plaż. Spragnieni kąpieli zawiodą się, bo w centrum nie zanurzą się w wodzie i muszą udać się w tym celu poza miasteczko.

Co warto zobaczyć w Portofino?

Mimo całego splendoru przyznamy, że Portofino ma coś w sobie. Lazurowa woda, w której odbijają się pastelowe kamieniczki i wille, drzewka oliwkowe i winnice pnące się po zboczach górskich i dryfujące na wodzie jachty i stateczki. Oprócz tych kojących widoków poniżej przygotowaliśmy krótką listę, co warto zobaczyć w Portofino.

 • Zamek Castello Brown – twierdza obronna z XVI wieku, potem rezydencja wicehrabiów Mediolanu. Wieść niesie, że zamek odwiedził sam Napoleon Bonaparte. Dziś znajduje się w nim muzeum
 • Kościół św. Jerzego – ulokowany na wzgórzu, zbudowany w czasach wczesnochrześcijańskich. Piękna panorama na port i imponujące skały powinny wynagrodzić 10-minutowy spacer pod górę. Kościół podobno kryje w swych wnętrzach szczątki św. Jerzego, które przywieźli rycerzy powracający z Ziemi Świętej w XI wieku
 • Kościół św. Marcina – z XII wieku, reprezentujący z zewnątrz styl romański, a w środku ozdobiony freskami i bogatymi zdobieniami
 • Oratorium Nostra Signora Assunta – niewielki gotyckie oratorium z XV wieku o surowym wnętrzu znajdujące się w historycznym centrum miasta
 • Latarnia morska – zbudowana w 1917 roku, jej światło widoczne jest z odległości nawet 30 km
 • Park krajobrazowy – obejmujący wzgórze nad miasteczkiem.

Rapallo – co warto wiedzieć

Z Portofino po ok. 8 km krętej drogi wzdłuż wybrzeża dotarliśmy do kolejnego ośrodka wypoczynkowego nad Morzem Liguryjskim – Rapallo. To 30-tysięczne miasto znane jest nie tylko jako kurort morski, ale słynie również z rzemiosła artystycznego. Pierwsze osady na tym terenie powstały prawdopodobnie w VIII wieku p.n.e. i należały do Etrusków lub Greków.

Traktaty w Rapallo

Z nazwą tej miejscowości od razu skojarzyła nam się jedna z lekcji historii i słynne Traktaty w Rapallo z XX wieku. To właśnie w nich w 1920 roku Włochy wraz Królestwo SHS (później Jugosławia) uregulowały częściowo spory terytorialne, a w 1922 roku inny traktat w Rapallo ustanowił stosunki dyplomatyczne i gospodarze pomiędzy Rosyjską FSRR a Niemcami.

Co warto zobaczyć w Rapallo?

My jednak przyjechaliśmy do Rapallo przede wszystkim podziwiać uroki Riwiery Włoskiej. Dopływając do brzegu, naszym oczom ukazywały się kolorowe wille i kamienice malowniczo położone wśród wzgórz. Taka lokalizacja chroni budynki przed powiewami silnego wiatru z północy. Zimy są tu łagodne, a to zachęciło bogatych Włochów żyjących na co dzień w północnej części kraju do spędzania w Rapallo czasu poza sezonem. Ach, i ten unoszący się w powietrzu zapach drzew piniowych połączony z orzeźwiającą morską bryzą!

Oprócz relaksujących spacerów po słonecznej promenadzie wzdłuż jednej z najpiękniejszych zatok Ligurii polecamy przejść się uliczkami miasta i lepiej je poznać. Sprawdźcie nasze propozycje, co warto zobaczyć w Rapallo:

 • Zamek na Morzu (Castello sul Mare) – jeden z symboli Rapallo, zbudowany w XVI wieku, aby odpierać częste ataki piratów. Dziś odbywają się w nim różne wydarzenia kulturalne
 • Castello di Punta Pagana – z XVII wieku, dziś należy do Zakonu Maltańskiego
 • Porta delle Saline – jedyny zachowany fragment starych murów miejskich
 • Most Hannibala (Ponte di Annibale) – wzniesiony ok. 218 roku p.n.e. w związku z drugą wojną punicką, jedna z najstarszych konstrukcji w Rapallo
 • Bazylika św. Gerwazego i Protazego – z XII wieku
 • Kolej linowa do Sanktuarium Matki Bożej Montallegro – jedyna tego typu działająca kolej linowa w Ligurii. Podróż wagonikiem na górę zajmuje niecałe 10 minut
 • Ruiny klasztoru Valle Christi – oddalone od Rapallo o ok. 3 km. Klasztor zbudowany w XIII wieku, opuszczony w XVI wieku po zniszczeniach dokonanych przez piratów.

Jeśli chcielibyście odpocząć dzień czy dwa po intensywnym zwiedzaniu północnych Włoch, pobyt w Portofino i Rapallo może być dobrym rozwiązaniem. Niespieszna atmosfera odpręży, a widoki pomogą szybciej się zregenerować.

Miłośnikom małych kolorowych miasteczek nad Morzem Liguryjskim polecamy sprawdzić też rejon Cinque Terre.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule