Tym razem zabieramy Was do dwóch miejsc nad Morzem Liguryjskim, w których po prostu warto się pokazać. Portofino i Rapallo są symbolem luksusu i przepychu, ale też potrafią zauroczyć kolorowymi kamieniczkami w lazurowej zatoce. Są to miasta wręcz stworzone do leniwych spacerów, które obejdziecie w kilka godzin.
Portofino – jedno z najdroższych miast Włoch
Pobyt na Riwierze Włoskiej rozpoczęliśmy na bogato, czyli od jednej z najbardziej luksusowych miejscowości we Włoszech. Portofino leży w regionie Liguria zaledwie 35 km od Genui. Gdy zerkniecie na mapę, zauważycie coś ciekawego. To tu zaczyna się i kończy droga, nie ma innej alternatywnej trasy.
Ta niegdyś niewielka osada rybacka od lat 50-tych XX wieku zyskiwała na popularności. Wiele ówczesnych gwiazd zachwyciło się jej przepięknym położeniem nad zatoką, w tym Elizabeth Taylor czy Ingrid Bergman. Turystyka stała się lukratywnym biznesem, wypierając rybołówstwo. Dziś wokół niewielkiego portu, w którym swoje jachty cumują celebryci, zobaczycie ekskluzywne butiki, drogie restauracje i modne kawiarnie. Nikogo chyba więc nie zdziwi, że Portofino jako jedne z najdroższych miast w całej Italii na stałe zamieszkuje zaledwie ok. 500 osób.
Nawet modne Portofino ma kilka minusów. Oprócz wspomnianych wysokich cen mieszkańcy i przyjezdni narzekają na problemy z zaparkowaniem swoich aut. Poza tym ze względu na stromą linię brzegową nie znajdziemy tu szerokich plaż. Spragnieni kąpieli zawiodą się, bo w centrum nie zanurzą się w wodzie i muszą udać się w tym celu poza miasteczko.

Co warto zobaczyć w Portofino?
Mimo całego splendoru przyznamy, że Portofino ma coś w sobie. Lazurowa woda, w której odbijają się pastelowe kamieniczki i wille, drzewka oliwkowe i winnice pnące się po zboczach górskich i dryfujące na wodzie jachty i stateczki. Oprócz tych kojących widoków poniżej przygotowaliśmy krótką listę, co warto zobaczyć w Portofino.
- Zamek Castello Brown – twierdza obronna z XVI wieku, potem rezydencja wicehrabiów Mediolanu. Wieść niesie, że zamek odwiedził sam Napoleon Bonaparte. Dziś znajduje się w nim muzeum
- Kościół św. Jerzego – ulokowany na wzgórzu, zbudowany w czasach wczesnochrześcijańskich. Piękna panorama na port i imponujące skały powinny wynagrodzić 10-minutowy spacer pod górę. Kościół podobno kryje w swych wnętrzach szczątki św. Jerzego, które przywieźli rycerzy powracający z Ziemi Świętej w XI wieku
- Kościół św. Marcina – z XII wieku, reprezentujący z zewnątrz styl romański, a w środku ozdobiony freskami i bogatymi zdobieniami
- Oratorium Nostra Signora Assunta – niewielki gotyckie oratorium z XV wieku o surowym wnętrzu znajdujące się w historycznym centrum miasta
- Latarnia morska – zbudowana w 1917 roku, jej światło widoczne jest z odległości nawet 30 km
- Park krajobrazowy – obejmujący wzgórze nad miasteczkiem.





Rapallo – co warto wiedzieć
Z Portofino po ok. 8 km krętej drogi wzdłuż wybrzeża dotarliśmy do kolejnego ośrodka wypoczynkowego nad Morzem Liguryjskim – Rapallo. To 30-tysięczne miasto znane jest nie tylko jako kurort morski, ale słynie również z rzemiosła artystycznego. Pierwsze osady na tym terenie powstały prawdopodobnie w VIII wieku p.n.e. i należały do Etrusków lub Greków.
Traktaty w Rapallo
Z nazwą tej miejscowości od razu skojarzyła nam się jedna z lekcji historii i słynne Traktaty w Rapallo z XX wieku. To właśnie w nich w 1920 roku Włochy wraz Królestwo SHS (później Jugosławia) uregulowały częściowo spory terytorialne, a w 1922 roku inny traktat w Rapallo ustanowił stosunki dyplomatyczne i gospodarze pomiędzy Rosyjską FSRR a Niemcami.
Co warto zobaczyć w Rapallo?
My jednak przyjechaliśmy do Rapallo przede wszystkim podziwiać uroki Riwiery Włoskiej. Dopływając do brzegu, naszym oczom ukazywały się kolorowe wille i kamienice malowniczo położone wśród wzgórz. Taka lokalizacja chroni budynki przed powiewami silnego wiatru z północy. Zimy są tu łagodne, a to zachęciło bogatych Włochów żyjących na co dzień w północnej części kraju do spędzania w Rapallo czasu poza sezonem. Ach, i ten unoszący się w powietrzu zapach drzew piniowych połączony z orzeźwiającą morską bryzą!

Oprócz relaksujących spacerów po słonecznej promenadzie wzdłuż jednej z najpiękniejszych zatok Ligurii polecamy przejść się uliczkami miasta i lepiej je poznać. Sprawdźcie nasze propozycje, co warto zobaczyć w Rapallo:
- Zamek na Morzu (Castello sul Mare) – jeden z symboli Rapallo, zbudowany w XVI wieku, aby odpierać częste ataki piratów. Dziś odbywają się w nim różne wydarzenia kulturalne
- Castello di Punta Pagana – z XVII wieku, dziś należy do Zakonu Maltańskiego
- Porta delle Saline – jedyny zachowany fragment starych murów miejskich
- Most Hannibala (Ponte di Annibale) – wzniesiony ok. 218 roku p.n.e. w związku z drugą wojną punicką, jedna z najstarszych konstrukcji w Rapallo
- Bazylika św. Gerwazego i Protazego – z XII wieku
- Kolej linowa do Sanktuarium Matki Bożej Montallegro – jedyna tego typu działająca kolej linowa w Ligurii. Podróż wagonikiem na górę zajmuje niecałe 10 minut
- Ruiny klasztoru Valle Christi – oddalone od Rapallo o ok. 3 km. Klasztor zbudowany w XIII wieku, opuszczony w XVI wieku po zniszczeniach dokonanych przez piratów.



Jeśli chcielibyście odpocząć dzień czy dwa po intensywnym zwiedzaniu północnych Włoch, pobyt w Portofino i Rapallo może być dobrym rozwiązaniem. Niespieszna atmosfera odpręży, a widoki pomogą szybciej się zregenerować.
Miłośnikom małych kolorowych miasteczek nad Morzem Liguryjskim polecamy sprawdzić też rejon Cinque Terre.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu!
Jeśli spodobała Ci się nasza praca,
postaw nam wirtualną kawę.
Twoje wsparcie to dla nas ogromna motywacja 🙂