Płock – 25 atrakcji na weekend w dawnej stolicy Polski

Płock - co warto zobaczyć?

Płock, o czym niewielu wie, przed wiekami był stolicą Polski. Co więcej, miasto to jest starsze od Krakowa o 20 lat. Czy dzisiaj widać blask tamtych dni? Wyrusz z nami śladami atrakcji, których w Płocku jest dość dużo. Poznasz historię, ciekawe miejsca i napijesz się dobrego regionalnego piwa.

Dla sprawniejszego poruszania się po mieście przygotowaliśmy dla Ciebie mapkę z zaznaczonymi atrakcjami. A na końcu tekstu wspominamy o innych alternatywnych sposobach poznawania Płocka.

Jeśli odwiedzisz Płock podróżując samochodem, musisz pamiętać, że praktycznie całe centrum objęte jest strefą płatnego parkowania.
Aby uniknąć dodatkowych kosztów, zaparkowaliśmy niedaleko naszej pierwszej atrakcji – w miejscu, które leży poza strefą opłat.

Rogatki Warszawskie

Kiedyś chcąc wjechać do Płocka, trzeba było minąć rogatki. Dziś, choć nieużywane do swojego pierwotnego celu, zdobią architektonicznie miasto. Najstarszymi z nich są Rogatki Warszawskie. Zostały one wybudowane w latach 1816 – 1818. Ich projektant Jakub Kubicki miał już duże doświadczenie w tego typu budynkach. Poprzednie jego dzieła możesz znaleźć chociażby w polskiej stolicy, czyli rogatki mokotowskie i grochowskie. Jednak jednym z jego największych dzieł jest Belweder w Warszawie.

Rogatki Warszawskie w Płocku są ustawionymi naprzeciw siebie budynkami w stylu klasycystycznym z jońskimi kolumnami. Patrząc na nie od razu widać, że były ważnymi budynkami.

ZOO w Płocku

Ogród Zoologiczny w Płocku został uruchomiony w 1951 roku. Jednak już wcześniej mieszkańcy miasta mogli podziwiać rośliny i zwierzęta w niewielkim ogródku. W późniejszych latach liczba zwierząt sukcesywnie rosła i tak w obecnej chwili płockie ZOO może poszczycić się 580 gatunkami zwierząt.

Piękne położenie wśród dużej ilości zieleni powoduje, że miejsce to chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści. Jeśli zostaniesz w Płocku na dłużej, koniecznie tam zajrzyj. Więcej informacji oraz zaproszenie do wirtualnej podróży znajdziesz na stronie internetowej ZOO.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku, ul. Norbertańska 2
Godziny otwarcia: IX-I 9:00-16:00, II-III i X 9:00-17:00, IV i IX 9:00-18:00, V-VIII 9:00-19:00
Ceny biletów: normalny 38 zł, ulgowy 28 zł

Nad Wisłą

Płock położony jest nad naszą najdłuższą rzeką, która rozlewa się w nim szerzej niż w Warszawie. Oczywistym jest więc, że tereny nadbrzeżne wykorzystano do uprawiania rekreacji i spędzania wolnego czasu.

Bulwar

Na prawym brzegu Wisły, a więc tym na którym leży centralna część miasta i tym, które zwiedzaliśmy, wybudowano bulwar. Możesz po nim spacerować, bawić się na różnego rodzaju instalacjach albo usiąść pod dachem, chroniąc się przed słońcem lub deszczem.

Wzdłuż bulwaru znajduje się również kilka przystani, do których przybijają statki pasażerskie i prywatne jachty lub łodzie.

Bulwar nosi imię Stanisława Górnickiego – człowieka, który zasłużył się niezwykle dla Płocka. Żył na przełomie XIX i XX wieku i był armatorem żeglugi parowej. Nie poprzestał jednak wyłącznie na tym interesie. To dzięki niemu Płocczanie mogli cieszyć się elektrycznością (był właścicielem pierwszej elektrowni) oraz oglądać ruchome obrazy w pierwszym w mieście kinie publicznym.

Molo w Płocku

Spacerując Bulwarem Stanisława Górnickiego dojdziesz w końcu do płockiego mola. Jest ono jednak trochę inne niż inne tego typu budowle. Co je wyróżnia? Molo w Płocku ustawione jest nie jak pozostałe prostopadle, a równolegle do brzegu. Czyni to je jedynym w Polsce tak skonstruowanym obiektem.

Molo w Płocku zostało wybudowane w latach 2010-2011. Ma długość 358 metrów, a wzdłuż centralnej jego części poustawiano ławeczki, z których można oglądać zarówno Wisłę, jak i piękną panoramę Wzgórza Tumskiego. Dochodząc do jego końca, możesz usiąść przy jednym z kawiarnianych stolików i delektować się smakiem dobrej kawy.

Most im. Legionów Piłsudskiego

Będąc nad Wisłą zwróć uwagę na przerzucony nad jej wodami duży żelazny most. Poruszają się po nim zarówno samochody, jak i pociągi. Został wybudowany w 1938 roku i na ówczesne czasy był najdłuższym mostem w Polsce (690 m). Burzliwe czasy II wojny światowej nie oszczędziły i płockiego mostu. Najpierw wysadzili go Polacy, a następnie po odbudowie – Niemcy.

Jeśli dokładnie przyjrzysz się Mostowi im. Legionów Piłsudskiego, to zauważysz, że posiada jeszcze jedną ciekawostkę architektoniczną. Każde z jego 8 przęseł jest inne. Fanaberia architekta, a może partactwo wykonawców? Nic z tych rzeczy. Przęsła muszą mieć różną wysokość, gdyż różnica wysokości pomiędzy jednym a drugim brzegiem Wisły wynosi w tym miejscu aż 8 metrów.

Podobno po zmierzchu można podziwiać specjalną iluminację tej budowli mieniącą się trzema kolorami: niebieskim, czerwonym i beżowym. Od 1938 roku są to barwy Płocka.

Plaże w Płocku

Jeśli zamiast odkrywania ciekawych miejsc wolisz poleżeć i poopalać się na plaży, to Płock oferuje ich nawet kilka. Pierwsza, według nas bardziej dzika, rozciąga się wzdłuż brzegów Wisły, zaczynając się na końcu bulwaru. Zorganizowano przy niej parking, więc nie będziesz miał problemu z pozostawieniem samochodu.

Nam jednak bardziej spodobała się plaża znajdująca się dosłownie kilkaset metrów dalej. Choć znacznie mniejsza, to jednak dużo lepiej zagospodarowana i częściowo osłonięta drzewami plaża nad Zalewem Sobótka. Wyznaczono na niej nawet kąpielisko, więc Twoje pociechy będą mogły popluskać się pod okiem ratownika.

Amfiteatr

Idąc wzdłuż Wisły, na wysokości molo zwrócisz na pewno uwagę na dość futurystycznie wyglądający budynek. Nam trochę przypominał on statek kosmiczny. Jest to płocki Amfiteatr. Pierwszy tego typu budynek wybudowano w tym miejscu już w latach 60-tych XX wieku. Niestety po kilkudziesięciu latach użytkowania trzeba było poddać go modernizacji, bo zagrażał zarówno artystom, jak i widowni.

Po poważnych remontach w 2008 roku Amfiteatr został oddany do użytku ponownie i od tamtego czasu gościł już wielu artystów sceny muzycznej czy kabaretowej. Jeśli myślisz o wybraniu się na organizowaną tam imprezę, zajrzyj na stronę Amfiteatru. Możesz poznać tam repertuar lub kupić bilet. Miejsc przewidzianych dla widzów jest 3500. Dużo? To spróbuj dostać bilet na Płocką Noc Kabaretową lub występy gwiazd muzyki rozrywkowej.

Kościół farny św. Bartłomieja

Pierwszą świątynią w naszym zestawieniu jest wybudowany na wzgórzu Kościół św. Bartłomieja. Został on postawiony w 1356 roku z inicjatywy króla Kazimierza III Wielkiego, co czyni go najstarszym istniejącym kościołem parafialnym, jaki posiada Płock. Co więcej, podobno działa nieprzerwanie od 1356 roku, a więc ponad 660 lat.

Początkowo wejście do Kościoła św. Bartłomieja znajdowało się od strony Wisły, a nie tak jak dzisiaj od strony rynku. Zmiana nastąpiła po osunięciu się skarpy w 1723 roku, kiedy to przystąpiono do remontu kościoła.

Warto zajrzeć do wnętrz tej budowli. Choć nie powalają wielką ilością złoceń ani bogactwem wystroju, to czuć w nich ciszę i spokój. Przyjrzyj się ołtarzowi i zdobieniom na ścianach, a jesteśmy przekonani, że Cię zachwycą.

Spichlerz w Płocku – Muzeum Etnograficzne

Ostatnim budynkiem na skarpie zwróconej swoim czołem do Wisły jest dawny spichlerz. Został on wybudowany na przełomie XIX i XX wieku i służył do magazynowania żywności. Dziś jego funkcja jest zgoła inna.

Po koniecznych przeróbkach i modernizacjach wnętrza powstał w nim oddział Muzeum Mazowieckiego poświęcony etnografii. Obecnie znajdują się tam trzy wystawy stałe:

 • Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata – przedstawia grupy ludności zamieszkujące Mazowsze oraz ich zwyczaje i przekonania
 • Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji – jak się pewnie domyślasz, gromadzi eksponaty sztuki orientalnej
 • Bolesław Biegas, rzeźba i malarstwo – zbiory obejmują prace polskiego artysty przełomu XIX i XX wieku.

Jeśli nie chcesz lub nie masz czasu na zaglądanie do wnętrz Spichlerza, to zawadź o niewielki, zdawałoby się zaniedbany skwerek przed nim. Znajdziesz tam kilka ciekawych prac. I to zupełnie za darmo.

Muzeum Etnograficzne w Płocku, ul. Kazimierza Wielkiego 11b
Godziny otwarcia: 1 V – 14 X 10:00-17:00, 15 X – 30 IV 10:00-16:00,
poniedziałki zamknięte
Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł

Jar Abisynia

Nie wiemy jak Ciebie, ale nas spacer w pełnym słońcu męczy. Dlatego też z wielkim entuzjazmem schowaliśmy się w cień, jaki dawały drzewa parkowe znajdujące się nieopodal Muzeum Etnograficznego.

Miejsce to, dziś piękne i zielone, dawniej jako położone blisko rogatek miejskich było zamieszkane przez biedotę. Walące się domy i nieprzejezdne po ulewach drogi dopełniały obrazu żalu i rozpaczy. Cieszymy się więc, że te czasy już minęły i Jar Abisynia służy mieszkańcom i turystom do schronienia przed palącym słońcem czy zabaw z dziećmi.

Katedra Kościoła Mariawitów

Schłodzeni cieniem Jaru Abisynia ruszyliśmy ulicą Kazimierza Wielkiego. Już po chwili marszu zobaczyliśmy przepiękny kościół i zabudowania klasztorne. Katedra Kościoła Starokatolickiego Mariawitów zwana też Świątynią Miłosierdzia i Miłości robi duże wrażenie.

Wybudowano ją w 1914 roku z inicjatywy św. Marii Franciszki Kozłowskiej, którą wyznawcy tej religii nazywają Mateczką. Architektura w stylu neogotyku angielskiego oraz dobrze prowadzone ogrody zewnętrzne przyciągają z daleka wzrok.

Warto też zajrzeć do wnętrza świątyni oraz pomieszczeń klasztornych, w których mieszkała św. Maria Franciszka Kozłowska. Urządzono w nich izbę pamięci gromadzącą przedmioty związane z tą najważniejszą osobą w kościele mariawickim.

Kim są Mariawici?

Mariawici są odłamem chrześcijaństwa wywodzącym się początkowo z kościoła rzymskokatolickiego, który na początku XX wieku zdelegalizował ich działalność. Obecnie działają w rycie starokatolickim na podstawie włączenia do Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich.

Nazwa Mariawici wywodzi się z łacińskich słów „Mariae vitam”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „naśladujący życie Maryi”. Podstawowe zasady wiary są takie same jak w kościele rzymskokatolickim. Co więc je odróżnia?

 • komunia święta przyjmowana jest pod dwiema postaciami
 • dorośli przystępują do spowiedzi w formie publicznej
 • duchownych nie obowiązuje celibat
 • msza jest odprawiana w językach narodowych w rycie podobnym do trydenckiego
 • wszystkie posługi w kościele są bezpłatne (duchownym nie wolno żądać zapłaty)

Obecnie liczba wiernych tego kościoła wynosi ok. 30 tys, z czego 20 tys w Polsce, a katedra mariawicka w Płocku jest jego najważniejszą świątynią na świecie.

Dawna Baszta Obronna

Jako jedno z najważniejszych miast województwa mazowieckiego Płock był otoczony murami miejskimi. Znajdowało się na nim aż 19 baszt obronnych. Do dzisiejszych czasów zachowała się niestety tylko jedna. Nie podzieliła losu pozostałych, bo… w XVIII wieku przebudowano ją na budynek mieszkalny.

Obecnie znajdują się w niej biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mamy nadzieję, że jest to wystarczająca ochrona dla tego miejsca, które jest przykładem gotyku ceglanego.

Kościół św. Jana Chrzciciela

W 1771 roku ojcowie reformaci wznieśli w Płocku swoją świątynię. W kolejnych latach dobudowali do niej klasztor, w którym zamieszkali. Minęło prawie sto lat i nastąpiła kasata zakonu, a jego budynki zostały przejęte przez kościół rzymskokatolicki. Od tamtego czasu w klasztorze znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku.

Do jego prywatnych pomieszczeń raczej nie zajrzysz, ale warto wstąpić do kościoła, który obecnie nosi wezwanie św. Jana Chrzciciela. Zachowały się tam bowiem do dnia dzisiejszego oryginalne: ołtarze, ambona, a nawet konfesjonały z drugiej połowy XVIII wieku. Na ścianach w przedsionku znajdziesz też płyty upamiętniające stare rodziny płockie.

Ciekawostką jest to, że w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego znajduje się najstarszy w Europie egzemplarz ewangeliarza (zbioru czytań mszalnych) pochodzący z XII wieku oraz Pontyfikał Płocki (średniowieczna księga liturgiczna) z 1400 roku.

Mury obronne Płocka

Na skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiego i Bielskiej znajdują się pozostałości po dawnych murach miejskich. Wybudowano je na mocy przywileju nadanego w 1353 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Sam dokument był bardzo dokładny, określał m.in. dane techniczne i sposób finansowania inwestycji. Trwała ona 16 lat, w ciągu których postawiono aż 1.700 metrów obwarowań miejskich.

Niestety na przełomie XVIII i XIX wieku postanowiono rozebrać cały mur. Udało się uratować jedynie ten niewielki, liczący około 15 metrów odcinek (a więc niecały 1% całości).

Dom Rabina i Synagoga

Płocka dzielnica żydowska była jedną z najstarszych w Polsce. Pierwsze wzmianki o niej zawierają dokumenty z początków XIII wieku i odnoszą się do już istniejącej gminy. W kolejnych latach następował rozwój społeczności. Trwało to do momentu, gdy bogactwo i wpływy Żydów zaczęły doskwierać zamożnym mieszczanom i przedstawicielom kościoła. Jednak nie udało się im całkowicie wykluczyć z życia przedstawicieli judaizmu i po pewnym czasie ich społeczność znowu się powiększyła.

Dziś, mimo że w 1959 roku ostatni Żydzi opuścili Płock, możemy podziwiać stary Dom Rabina (nazwany tak zwyczajowo) oraz Synagogę, w której urządzono muzeum. Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku jest uznawane za jedno z najciekawszych w Polsce, obok warszawskiego Polin oraz placówki w Chmielniku.

Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, ul. Kwiatka 7
Godziny otwarcia: 1 V – 14 X 10:00-17:00, 15 X – 30 IV 10:00-16:00
Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 3 zł, rodzinny 10 zł

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Głównym powodem, dla którego postanowiliśmy odwiedzić Płock, było Muzeum Mazowieckie, a dokładnie jego część zawierająca największą w Polsce kolekcję eksponatów secesyjnych i art deco.

Na czterech piętrach rozmieszczono ekspozycje ukazujące:

 • aranżację wnętrz mieszczańskich
 • sale rzemiosła artystycznego
 • galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski
 • medalierstwo i biżuterię z przełomu XIX i XX wieku.

Odrębne miejsce w tym samym budynku zajmuje interesująca wystawa pod tytułem „X wieków Płocka”. Poza oczywistymi eksponatami możesz tam zobaczyć m.in. ogromną (40 m2) makietę Płocka z XVIII wieku czy wysłuchać słuchowiska słowno-muzycznego.

Jako ciekawostkę dodamy jeszcze, że Muzeum Mazowieckie w Płocku jest najstarszym polskim muzeum powstałym z inicjatywy społecznej. Jego inauguracja miała miejsce w 1821 roku.

Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8
Godziny otwarcia: 1 V – 14 X 10:00-17:00, 15 X – 30 IV 10:00-16:00
Ceny biletów: normalny
20 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 40 zł

Biblioteka Naukowa im. Zielińskich – „Dom Pod Opatrznością”

Kierując się od Muzeum Mazowieckiego w stronę płockiego rynku, zobaczysz spory plac z ciekawym budynkiem. Jest nim siódma z kolei wśród najstarszych bibliotek w Polsce. Założona w 1820 roku Biblioteka Naukowa im. Zielińskich świętuje w tym roku 200-lecie swojego istnienia.

Jej fundatorzy reprezentowali działające do dzisiaj Towarzystwo Naukowe Płockie, które jest najstarszym z istniejących w Polsce towarzystw naukowych. Opiekunami tej instytucji w czasach jej powstania byli m.in.: Stanisław Staszic, Julian Ursyn Niemcewicz czy Stanisław Kostka Potocki.

Zbiory biblioteczne obejmują ponad 400.000 pozycji, w tym starodruki, kartografię czy ikonografię. Posiadają też największe zbiory dotyczące Mazowsza Płockiego oraz samego miasta Płocka.

Stary Rynek w Płocku

Płocki Stary Rynek zajmuje powierzchnię 9.500 m2. Miejsce usytuowania oraz kształt nie zmieniły się dużo od czasów jego utworzenia w początkach XIV wieku. Z tamtych lat nie pozostał jednak żaden ślad zabudowy, ponieważ wszystko strawiły liczne pożary, które wybuchały z powodu drewnianych konstrukcji domów.

To, co dzisiaj widzimy, to architektura pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku. Najstarszą kamienicą jest znajdujący się przy Browarze Tumskim budynek z XVII wieku.

Będąc na Starym Rynku w Płocku nie zapomnij zajrzeć do Informacji Turystycznej Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. W tym miejscu możesz uzyskać wiele ciekawych informacji o mieście.

Na Starym Rynku znajdziesz też duży napis „I love Płock”, przy którym jak my możesz zrobić zdjęcie. Pamiętaj, że jeśli chcesz zrobić z kimś wspólną fotkę, to zabierz statyw do aparatu. My o tym zapomnieliśmy i mamy oddzielne zdjęcia.

Ratusz

Centralne miejsce na Starym Rynku zajmuje okazały Ratusz wybudowany w 1825 roku. Nie oznacza to oczywiście, że wcześniej Płock był pozbawiony tej instytucji. Pierwszy ratusz miejski postawiono w XV wieku, a w jego piwnicach podawano spragnionym trunki czyniące ich „szczęśliwszymi”. Aby nie było za kolorowo, po wyjściu z miejsca zabaw mogli oni spojrzeć na stojący przed budynkiem szafot.

Ciekawostką jest, że projektantem obecnego Ratusza był nie kto inny jak opisywany już przez nas wyżej Jakub Kubicki – twórca warszawskiego Belwederu i płockich Rogatek Warszawskich. Natomiast w 1831 roku to właśnie w płockim Ratuszu swoje ostatnie posiedzenie miał Sejm Królestwa Polskiego.

Jeśli dotrzecie na Stary Rynek o godzinie 12:00 lub 18:00, to usłyszycie rozlegający się z wieży ratuszowej hejnał płocki. W południe prezentowana jest też scena pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza. Bo musicie wiedzieć, że ten sławny wojownik pochodził właśnie z Płocka – ale o tym później.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Stary Rynek kryje też miejsce, do którego zmierza wielu głęboko wierzących katolików nie tylko z Polski, ale i całego świata. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a właściwie jego klasztor był miejscem pierwszego objawienia św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Dostała ona w nim polecenie namalowania obrazu z podpisem „Jezu Ufam Tobie”.

W 2000 roku kaplica klasztorna została podniesiona do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Możesz zobaczyć w niej obraz Jezusa Miłosiernego czy relikwie św. Siostry Faustyny.

Małachowianka – najstarsza szkoła w Polsce

Był XII wiek. Wdowa po Wojsławie, opiekunie Bolesława Krzywoustego, postanowiła przekazać datki na postawienie świątyni, która została poświęcona św. Michałowi. W 1180 roku, a więc prawie od samego początku istnienia kolegiaty, powstała przy niej szkoła typu „trivium”, co w dość swobodnym tłumaczeniu można przenieść na dzisiejszą szkołę podstawową.

„Małachowianka”, bo taką nazwę nosi dzisiejsze (już) liceum, prowadzi naukę nieprzerwanie od ponad 800 lat. Czyni to z niej najstarszą polską szkołę.

Jeśli zajrzysz do środka, to w dawnej kaplicy, która obecnie jest aulą, możesz zobaczyć przepiękne polichromie pochodzące z 1915 roku. W muzeum szkoły znajdziesz jeden z najstarszych w Polsce sztandarów harcerskich, który pochodzi z 1920 roku. Natomiast gdy nie straszne Ci wdrapywanie się po schodach, to z tarasu gotyckiej wieży będziesz podziwiać panoramę Płocka.

Zamek i Muzeum Diecezjalne

Tak ważne jak Płock miasto musiało w dawnych wiekach posiadać zamek. Podobno budowla ta była dość imponująca, a jej początki sięgały XIII wieku. Niestety do dnia dzisiejszego z powodu osunięcia się skarpy po warowni pozostały tylko dwie wieże. Pomiędzy nimi w XVIII wieku zakonnicy z opactwa benedyktynów postawili klasztor i kościół.

Dzisiaj dawne zabudowania są w posiadaniu Diecezji Płockiej. Instytucja ta postanowiła uruchomić w części posiadanych pomieszczeń Muzeum Diecezjalne. Prezentuje ono dość pokaźne zbiory ofiarowywane przez kościoły całej diecezji. Skarbiec muzeum uważany jest za jeden z pięciu najbogatszych w Polsce. Znajdziesz wśród nich takie perełki jak:

 • kielich Konrada Mazowieckiego
 • pierwsze wydanie „Pana Tadeusza”
 • najstarszą zachowaną polską koronę – Herm św. Zygmunta
 • XII-wieczną Biblię Płocką
 • Perykopy ewangeliczne z 1160 roku
 • dyplom lokacyjny miasta Płocka z 1237 roku.

Muzeum Diecezjalne w Płocku, ul. Tumska 3A
Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10:30-14:00, sobota 10:00-16:00

(niedziela i poniedziałek nieczynne)
Ceny biletów: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 30 zł (max. 4 osoby)

Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP

Na Wzgórzu Tumskim tuż przy budynkach Muzeum Diecezjalnego stoi jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce – Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP. Została konsekrowana w 1144 roku, a w jej wnętrzach wieczny spokój znaleźli dwaj polscy królowie – Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.

Zajrzyj do wnętrz tej świątyni, które według nas należą do jednych z najciekawszych jakie ostatnio oglądaliśmy. Niewątpliwie na uwagę zasługują też niesamowite Drzwi Płockie, a właściwie ich kopia, bo oryginał znajduje się w Soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim. Przepięknie zdobione przyciągają wzrok, ale łatwo je ominąć, jeśli wejdziesz bocznym wejściem.

Odwach

Idąc dalej przez Płock, zobaczyliśmy dość charakterystyczny budynek. Przypominał nam trochę Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Choć nie mieliśmy w planach tam dotrzeć, to skierowaliśmy się w jego stronę. I bardzo dobrze.

Odwach został wybudowany w 1837 roku i służył jako wartownia wojsk carskich. Już 26 lat później podczas powstania styczniowego był miejscem bohaterskiego, choć niestety zakończonego klęską ataku powstańców płockich. Za to w 1918 roku rozbrojono posterunek wojsk niemieckich i można było świętować wkroczenie do Płocka oddziałów gen. Józefa Hallera.

W 1966 roku została przed Odwachem odsłonięta płyta upamiętniająca Nieznanego Żołnierza. To miejsce hołdu wszystkich poległych w obronie Polski.

Kościół św. Dominika

W 1225 roku z polecenia księcia Konrada Mazowieckiego sprowadzono do Płocka zakon dominikanów. Wybudowano dla nich klasztor z niewielkim kościołem. Miejsce, w którym go umieszczono, znajdowało się na obrzeżach miasta, o czym wspomina akt lokacyjny Płocka.

Niestety już parę lat później zabudowania zostały zniszczone w wyniku najazdu Pomorzan i przez prawie 200 lat ich nie odbudowano. W XVI wieku sytuacja była już jednak zgoła inna. Wzniesiony ponownie i przebudowany na styl renesansowy Kościół św. Dominika był jednym z najpiękniejszych w Płocku.

Obecnie po kilku innych przebudowach jego zewnętrzna forma straciła trochę na wartości. Jednak jeśli zajrzysz do wnętrz, to znajdziesz tam m.in. rokokowy ołtarz i ambonę pochodząca z XVIII wieku, marmurową barokową chrzcielnicę czy piękny historyczny krucyfiks.

Wieża ciśnień

Wybudowana w 1894 roku wieża ciśnień była częścią planu unowocześnienia wodociągów miejskich. Aby zapewnić odpowiednie ciśnienie w rurach, na szczycie tej budowli zamontowano zbiornik mieszczący aż 7.000… wiader.

Dziś choć już nie pełni swojej podstawowej funkcji, też związana jest z dostarczaniem płynów dla ludzi. Do starego budynku dobudowano duży taras i otwarto restaurację o nazwie… no jakże by inaczej „Wieża Ciśnień”. Choć nie kupowaliśmy tam żadnego posiłku, to słyszeliśmy, że warto tam wpaść na małą szamę.

Gdzie w Płocku zjeść i wypić dobre piwo?

Każdy podróżnik / turysta choćby nie wiemy jak zaprzeczał, to w końcu musi coś zjeść i wypić. A najlepiej udać się do sprawdzonej knajpki i być pewnym, że nie dopadnie nas zemsta faraona czy innego mściwego władcy.

My gdy dorwał nas wcale nie mały głód, ruszyliśmy na Stary Rynek, aby usiąść w ogródku ponoć jednej z najlepszych restauracji Płocka. Nosi ona nazwę Browar Tumski. Kelnerzy byli mili i doradzili nam kilka potraw. Dodatkowo zamówiliśmy miejscowe piwo. Porcje były spore, a co ważne wszystko nam smakowało, a trunki ugasiły nasze pragnienie.

Śmiało możemy polecić Ci tę restaurację, gdy będziesz przemierzać uliczki Płocka. Dodatkowo zaglądając do tego miejsca dowiesz się, jak powstaje regionalne piwo.

Alternatywne spacery po Płocku

Czy powyższy tekst pokazuje wszystkie atrakcje, jakie można znaleźć w Płocku? Oczywiście, że nie. Spróbuj też innych proponowanych niżej ścieżek lub połącz kilka z nich w jedną całość i stwórz własną trasę.

Śladami kociej łapy

Od pewnego czasu Płock został opanowany przez koty. Nie, nie te żywe, polujące na myszy czy szczury. Jeśli będziesz rozglądał się bacznie, to na pewno wypatrzysz przedstawicieli tej rasy spacerujących po murach, słupach czy elementach architektury miejskiej.

Taką trasę możesz śmiało połączyć z podziwianiem płockiego street artu. Tym bardziej, że czasami za powstawaniem tej sztuki stoją ci sami tajemniczy ludzie podpisujący się Inko Gnito.

Sławni płocczanie w rzeźbie

Płock lubi pokazywać to, co ma najlepszego. Czemu więc miałby się wstydzić ludzi, którzy związani są z tym miastem? Rusz śladem ich pomników. My spotkaliśmy:

 • Bolesława Krzywoustego – nieustraszonego króla i wodza, który prowadził polskie zastępy zbrojnych do wielu wygranych bitew
 • Wacława Milke – instruktora harcerskiego, społecznika i animatora życia kulturalnego, który był także twórcą Dni Historii Płocka i Kawalerem Orderu Uśmiechu
 • Tadeusza Mazowieckiego – premiera pierwszego rządu III Rzeczypospolitej, Kawalera Orderu Orła Białego i autora aktualnych do dzisiaj słów „Można się różnić, można się spierać. Ale nie wolno się nienawidzić”
 • Mirę Zimińską-Sygietyńską – aktorkę, reżyserkę i Damę Orderu Orła Białego, znaną przede wszystkim z założenia i kierowania Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, o którym pisaliśmy w tekście Zespół Mazowsze – w regionalnych barwach
 • Jakuba Chojnackiego – niezwykle zasłużonego dla Płocka działacza i prezesa Towarzystwa Naukowego Płockiego, uhonorowanego wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym Wielkim Orderem Odrodzenia Polski
 • Władysława Broniewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów, żołnierza Legionów Polskich i Armii Andersa. Jego wiersz „Bagnet na broń” często porównywano do napisanej przez Adama Mickiewicza „Ody do młodości”.

Utrwalone na kadrach filmu

Dawna stolica Polski była plenerem do wielu filmów fabularnych. Może pokusisz się do ruszenia ich drogą i odszukasz w Płocku miejsca, gdzie kręcono m.in.:

 • Stawkę większą niż życie
 • Czas Honoru
 • Szatana z siódmej klasy
 • Pana Kleksa w kosmosie
 • Miłość
 • Fenomen.

W mieście tym powstał tez pierwszy powojenny film kryminalny „Dotknięcie nocy”, którego reżyserem był słynny Stefan Bareia.

Podziel się z nami swoimi wrażeniami z pobytu w Płocku. A może polecisz coś nam i naszym czytelnikom, co ominęliśmy w tym tekście? Będziemy Ci bardzo wdzięczni za komentarze pod tym artykułem. A już niedługo kolejne miasto na naszej trasie.

30 Comments

 1. W Połocku byłem tylko przy okazji wizyty dziadków mojej dziewczyny, ale tutaj wiedze znacznie wiecej ciekawych punków, ktore pomineliśmy przy wizycie Płocka 🙂 Zapisuje i przy następnej wizycie koniecznie sprawdze Wasze sugestie 🙂

 2. Płocczanin

  Szanowni Państwo, kolegiata św. Bartłomieja nigdy nie zawaliła się do Wisły. Z tylu kościoła można zobaczyc oryginalne wejście(portal) i fragmenty po rozecie z 1356 r.
  Kolegiata była szersza, ale nigdy dłuższa. Rozebrane zostały tylko i wyłącznie boczne kaplice.

  Pozdrawiam

 3. ale numer – faktycznie – nie miałam pojęcia o takiej historii Płocka . Super, dzięki za artykuł, na pewno do niego wrócę jeśli Płock będzie na naszej kolejnej trasie.

 4. windmillshunter

  Ja pierniczę, kto by tam do Płocka jechał? Przecież tam nic nie ma…a tu proszę tyle ciekawych rzeczy można się dowiedzieć od Was!. Super za pokazanie takiego mało znanego ( dla mnie ) miasta. A o Mariawitach to już w ogóle nie słyszałam yyy. Tak, wiem, wstyd 😉 .

 5. Nie miałam pojęcia, że Płock był kiedyś stolica Polski 😉 I to jeszcze tyle ciekawych miejsc tam jest 🙂

 6. Toż to totalne zaskoczenie i super ciekawostka! ? Bardzo atrakcyjnie przedstawiliście to miasto, naprawdę nie spodziewałam się tylu interesujących miejsc tam! ☺️

 7. Malgorzata Świdzinska

  Bardzo ciekawie opisane ważne elementy miasta. Niezmiernie pomocny artykuł do przeczytaniam starterprzeczytania przed podróżą do Płocka.
  Będę szukać opisów innych miejsc u Was.
  Pozdrawiam serdecznie i dziekuję

  • Dziękujemy bardzo. Jeśli będziesz mieć jakieś pytania, to chętnie Ci pomożemy. Mamy jeszcze całkiem sporo miejsc w Polsce, których nie zdążyliśmy opisać na blogu. Będą pokazywać się sukcesywnie i mamy nadzieję, że i te opisy Cię zainteresują.

 8. 29-08-2021 wypad do Płocka z wnukami zachwyceni, zaskoczeni historią z katedry i pięknymi widokami na Wisłę

 9. Znskazlsm mały błąd pisze Pan, że Marianici nie żądają opłaty za swoja posługę, jakby to było inaczej niż w w kościele katolickim. To właśnie kościoła katolicki jako pierwszy i jedyny nie żąda opłat. Jest to nawet uregulowane prawnie.

  • Nie wiem jak Pani, ale my mamy inne doświadczenia z kościołem katolickim, więc widzimy w tym wypadku różnicę. Niemniej nie jesteśmy znawcami prawa kościelnego i jeżeli są w nim takowe regulacje, to oznacza, że specjalistami od niego nie jest również wielu księży katolickich. Nie umniejsza to oczywiście wkładu jaki kościół katolicki ma w architekturę czy sztukę, a tak naprawdę podczas odkrywania świata to właśnie te czynniki mają dla nas największe znaczenie.

 10. Bardzo ciekawy artykuł! Wnikliwy, rzetelny i napisany ładną polszczyzną. Tylko potwierdził moją decyzję, żeby odwiedzić Płock. 🙂

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule