Co zobaczyć w Mediolanie – poznaj 5 atrakcji stolicy mody

co zobaczyć w Mediolanie - Galeria Wiktora Emanuela II szklany dachGaleria Wiktora Emanuela II jest najstarszym i najbardziej eleganckim centrum handlowym w Mediolanie

Dziś pokażemy Wam północne Włochy, a dokładnie podpowiemy, co zobaczyć w Mediolanie. To tu moda, sztuka, sport i technika stykają się z historią, a finanse i piękne kobiety pojawiają się w chłodnej atmosferze.

Mediolan

Mediolan (Milano) jest stolicą regionu Lombardia i drugim po Rzymie największym miastem Włoch. Rości sobie też prawo do tytułu światowej stolicy mody oraz centrum finansowo-gospodarczego Italii.

We Włoszech widoczne są pewne podziały. Bogata północ i biedne południe to jeden z nich. Jednak na pierwszy rzut oka bardziej zauważalnym według nas jest drugi podział: życzliwe i miłe południe oraz zimna i wyrachowana północ. Właśnie tą drugą różnicę od razu dało się odczuć.

A gdy ta włoska metropolia nieco Was zmęczy, możecie wybrać się w przepiękną okolicę Jeziora Como lub do romantycznej Werony.

Polska historia Mediolanu

Mediolan posiada również i polskie historie. To właśnie w tym mieście podjęto decyzję o tworzeniu Legionów Polskich pod dowództwem Jana Henryka Dąbrowskiego i to tu mieścił się punkt zborny przybywających z kraju ochotników.

Co zobaczyć w Mediolanie

Zwiedzanie Mediolanu może nieco zaskoczyć. W tej ciekawej metropolii znajdziemy tuż obok siebie bogactwo i biedę, nowoczesność i historię, perełki architektoniczne i brzydką zabudowę. Historyczna część miasta nie jest zbyt rozległa, więc nawet w jeden dzień możecie poznać największe zabytki. Przekonajcie się, co zobaczyć w Mediolanie i jakie atrakcje kryje stolica Lombardii.

Zamek Sforzów

Rodzina Sforzów była jedną z najznamienitszych familii we Włoszech. Majestatyczny Zamek Sforzów (wł. Castello Sforzesco) powstał w połowie XV wieku i zbudowano go na planie kwadratu z dużym dziedzińcem w środku. Całość otoczono murami, które zwieńczone były blankami oraz narożnymi basztami. Dodatkową ochroną miała być sucha fosa.

Zamek z czerwonej cegły był wielokrotnie przebudowany, a nawet rozbudowywany o kolejne mury i dziedzińce. W czasie II wojny światowej uległ dość poważnym zniszczeniom, dlatego niezbędna była rekonstrukcja, której dokonano w latach 50-tych XX wieku. Obecnie mieszczą się w nim liczne muzea, w których wystawiono wiele cennych eksponatów.

La Scala

Po wyjściu z zamku Sforzów skierowaliśmy się szeroką aleją via Dante w kierunku ścisłego centrum miasta. Chwilę później doszliśmy do dość niepozornego z naszej perspektywy neoklasycystycznego budynku. I wtedy się przekonaliśmy, jak bardzo się myliliśmy. Okazało się bowiem, że właśnie wchodzimy do jednej z najsłynniejszych oper na świecie.

La Scala, bo o niej tu oczywiście mowa, powstała w drugiej połowie XVIII wieku. O jej ogromie mogła świadczyć chociażby liczba miejsc na widowni, a jest ona imponująca – sięga 3.600 widzów. Nazwa opery pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, żony fundatora powstałego w XIV wieku kościoła Santa Maria alla Scala, który stał wcześniej w miejscu opery. Na deskach tej jednej z największych włoskich scen wystawiane były wszystkie wiekopomne dzieła, a wykonawcami były największe sławy opery.

W La Scali mieści się również niewielkie muzeum, w którym możecie zobaczyć kolekcję pamiątek i przedmiotów związanych z operą, jak np. zdjęcia i portrety legend sceny operowej, rzeźby, historię La Scali oraz zapiski kompozycji samego Beethovena czy Mozarta.

Bilety na wydarzenia organizowane w operze La Scala możecie kupić online na tej stronie.

Galeria Wiktora Emanuela II

Oczarowani operą La Scala udaliśmy się do dużo bardziej komercyjnego miejsca, jakim niewątpliwie jest Galeria Wiktora Emanuela II (wł. Galleria Vittorio Emanuele II). Jest to najstarsze, a zarazem najbardziej eleganckie centrum handlowe Mediolanu. Powstało w drugiej połowie XIX wieku i nadano mu wtedy nazwę na cześć króla Italii.

Samo centrum zbudowane na planie krzyża jest wprost ogromne. Długość jego ramion wynosi odpowiednio 196 i 106 metrów. Naprzeciwległe wejścia łączą dwa mediolańskie place – Piazza della Scala (którym przyszliśmy) z Piazza del Duomo (na który następnie się udaliśmy). Ten imponujący pasaż handlowy całym swoim wyglądem pokazuje bogactwo i przepych Mediolanu. Wejścia do niego mają kształt dużych łuków triumfalnych, a całość przykrywa ogromny szklany dach. Swoje sklepy mają tu najwięksi kreatorzy mody, a w licznych restauracjach i kawiarniach można zostawić majątek. Jedynym wyjątkiem jest oblegany przez turystów, a jakże tu nie pasujący McDonald’s.

Zainteresowały nas nie tylko charakterystyczna kopuła i dach, ale również mozaika w kształcie koła znajdująca się na posadzce na środku galerii. Zgadywaliśmy, co mogą oznaczać poszczególne symbole, które reprezentują miasta zjednoczonych Włoch. I tak Romulus i Remus uosabiają Rzym, irys to Florencja, a byk – Mediolan. Miejscowi podpowiedzieli nam, abyśmy koniecznie przydeptali jądra byka, bo wtedy spotka nas wielkie szczęście.

Katedra w Mediolanie

Gdy wyszliśmy z Galerii Wiktora Emanuela II na Piazza del Duomo, oczom naszym ukazała się ogromna strzelista budowla – Katedra w Mediolanie (duomo). Jest to trzeci pod względem wielkości kościół na świecie. Budowę świątyni rozpoczęto w XIV wieku, a skończono pięć stuleci później.

Wrota do katedry przyozdobiono scenami z życia Marii i św. Ambrożego oraz ważnymi wydarzeniami z dziejów tego miasta. Wewnątrz poprowadzono linię, która ma obrazować południk przechodzący przez miasto. Ciekawostką jest to, że światło padające na tę linię z niewielkiego otworu w sklepieniu katedry pozwala określić południe. Katedra Mediolańska może pochwalić się 135 wieżyczkami, 2244 postaciami świętych o wielkości 3-4 m, jak również największym na świecie witrażem.

Jak na katedrę przystało, również i ta posiada skarbiec, w którym umieszczono bogate zbiory średniowiecznych wyrobów ze złota, srebra czy kości słoniowej. Dodatkową atrakcją Katedry w Mediolanie jest możliwość wejścia lub wjechania na jej dach, z którego rozciągają się piękne widoki na stolicę Lombardii. Uwaga na długie kolejki! Sugerujemy więc pojawić się jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed otwarciem, aby uniknąć tłumów.

Stadion San Siro

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy ostatnim punkcie z naszej listy, co zobaczyć w Mediolanie. Był to jeden z najbardziej znanych europejskich stadionów – San Siro. Co ciekawe, mimo że został wybudowany w 1926 roku, do dzisiaj jest największym stadionem we Włoszech oraz jednym z największych na świecie. Może pomieścić blisko 76 tys. kibiców. To właśnie na tym stadionie swoje mecze rozgrywają dwa kluby piłkarskie z Mediolanu – A.C. Milan i Inter Mediolan.

Mediolan - stadion San Siro
Mediolan – stadion San Siro

Wymienione w tekście atrakcje to oczywiście tylko częściowa odpowiedź na pytanie, co zobaczyć w Mediolanie. Skupiliśmy się na miejscach, które jesteście w stanie zwiedzić w jeden dzień. Życzymy udanego odkrywania tej jednej z największych aglomeracji Włoch.

3 Comments

  1. […] Wnętrze zachwyca swoją architekturą i przepychem. Nam przypadły do gustu wspaniałe mozaiki podłogowe. Gdy staniecie na tej ze znakami zodiaku, pomyślcie koniecznie życzenie, które chcecie, aby się spełniło. Barokowe i renesansowe zdobienia urzekają swoją urodą i nie muszą obawiać się warunków atmosferycznych, ponieważ całość przykrywają szklane kopuły (tak jak w mediolańskiej galerii). […]

  2. […] Wyruszmy na podbój okolicznych miasteczek. Swoją podróż zaczęliśmy jak większość turystów od największego z nich, od którego nazwę przyjęło Jezioro Como. Przez wielu jest ono uważane za najmniej romantyczny ośrodek nad całym akwenem, gdyż jest najbardziej gwarnym ośrodkiem turystyki. Como jest oddalone o ok. 50 km od Mediolanu (więcej o stolicy Lombardii możecie przeczytać tutaj). […]

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule