Padwa w jeden dzień – atrakcje i ciekawostki

Padwa - Bazylika świętego AntoniegoBazylika św. Antoniego w Padwie

Padwa – słynne miasto o bogatej historii. To tu mieści się jeden z najstarszych włoskich uniwersytetów, na którym studiował Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski, a wykładał Galileusz. Zapraszamy Was do miasta pełnego studentów i pięknych zabytków.

Padwa

Położona w północno-wschodnich Włoszech nad rzeką Bacchiglione Padwa (Padova) jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w tym kraju. Dzieli ją zaledwie 40 km od Wenecji i słynie z wyjątkowych kościołów, pałaców oraz gotyckich i renesansowych kamienic z podcieniami.

Historia Padwy w pigułce

Pierwsze wzmianki o Padwie pochodzą z IV wieku p.n.e., gdy została wybrana na stolicę rzymskiego regionu Veneto. Po zniszczeniach dokonanych przez Longobardów w 601 roku długo podnosiła się z ruin.

Cierpliwość i żmudna praca opłacały się. Padwa swój okres świetności przeżywała w XIII-XIV wieku, kiedy to dumnie nosiła miano jednego z ważniejszych miast północno-wschodnich Włoch. Swoją pozycję zyskała m.in. dzięki rozwiniętemu handlu tranzytowemu i rzemiośle. Stała się też znanym ośrodkiem nauki i kultury. Od 1318 roku była tzw. signoria w Republice Weneckiej, a po jej likwidacji pod koniec XVIII wieku znalazła się pod władzą Napoleona, a następnie cesarstwa austriackiego. W 1866 roku Padwa weszła w skład zjednoczonego Królestwa Włoch.

Co warto zobaczyć w Padwie?

Padwa jest wyjątkowym miastem, na który warto poświęcić więcej czasu. My nie mieliśmy tej możliwości, dlatego poniżej znajdziecie propozycje, co warto zobaczyć w Padwie, gdy macie tylko jeden dzień.

Bazylika św. Antoniego w Padwie

Symbolem Padwy jest niezwykła romańsko-gotycka Bazylika św. Antoniego (wł. Basilica Sant’Antonio), budowana od XIII do XIV wieku. Świątynia nakryta jest 6 kopułami i wieżą w kształcie stożka na przecięciu naw. Wewnątrz zachwycił nas szczególnie ołtarz główny wykonany przez słynnego Donatella.

Bazylika jest również celem pielgrzymek. Przybywający do niej wierni modlą się przy grobie św. Antoniego (Capella del Santo), by podziękować mu za łaski i prosić o wsparcie w sprawach beznadziejnych czy w odnajdywaniu rzeczy zagubionych. Święty Antoni (Antoni Padewski, Antoni z Padwy) tak naprawdę nazywał się Fernando de Bulhões i pochodził z Portugalii, gdzie zasłynął jako franciszkański teolog i kaznodzieja. Postanowił popłynąć na Bliski Wschód, by nawracać innowierców. Jednak jego statek rozbił się u wybrzeży Włoch, gdzie pozostał do śmierci w 1231 roku. Już 10 miesięcy później został kanonizowany i niedługo po tym rozpoczęto budowę bazyliki, w której miały spocząć szczątki świętego.

Zaskoczeniem dla nas był polski akcent w świątyni. Znaleźliśmy kaplicę pw. św. Stanisława z polskimi nagrobkami i tablicami z czasów I oraz II wojny światowej. Odkryliśmy też tablicę przypominającą o cudzie nad Wisłą oraz inną umieszczoną w 1946 roku przez żołnierzy z 2. Korpusu Wojsk Polski w podziękowaniu za opiekę i z prośbą o szczęśliwy powrót do ojczyzny. Gdy wyjdziecie na zewnątrz Bazyliki św. Antoniego, zwróćcie uwagę na monumentalny pomnik Gattamelaty (właśc. Erasmo da Narni), który wyszedł spod dłuta Donatello.

Bazylika św. Justyny

Niedaleko Bazyliki św. Antoniego zauważycie jedną z największych budowli sakralnych na świecie – Bazylikę św. Justyny (wł. Abbazia di Santa Giustina). To renesansowe opactwo Benedyktynów z XVI wieku kryje w swoim ozdobnym wnętrzu dzieła sztuki religijnej takich malarzy jak Veronese, Ricci, Giordano czy Corbarelli oraz relikwie m.in. św. Łukasza Ewangelisty, św. Macieja Apostoła czy patronki Padwy – św. Justyny.

Święta Justyna z Padwy mimo że pochodziła z bardzo zamożnego rodu, była prześladowana za wiarę i skazana na śmierć w 304 roku. Została ogłoszona męczennicą i świętą Kościoła Katolickiego. Jeśli na obrazach przedstawiających świętych zobaczycie młodą dziewczynę trzymającą w ręku gałązkę palmową z jednorożcem u boku, to jest to właśnie św. Justyna.

Padwa - Bazylika świętej Justyny

Uniwersytet w Padwie

Padwa od wieków była stolicą intelektualną regionu, stąd też bywa czasem nazywana La Dotta, czyli „uczennica”. To w niej w 1222 roku powstał jeden z najstarszych w Europie uniwersytetów. Uniwersytet w Padwie ukończyły takie osobistości jak Petrarka, Dante, Galileusz czy nasz Mikołaj Kopernik. Spośród jego budynków warto szczególnie wymienić salę Anatomicum z końca XVI wieku. Zachęcamy Was również do spaceru po najstarszym na świecie ogrodzie botanicznym (XVI wiek), który należy do Uniwersytetu w Padwie i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uniwersytet w Padwie - Aula Magna
Imponująca wewnątrz Aula Magna

Grób Antenora

Niedaleko uniwersytetu minęliśmy budynek prefektury (urząd władz lokalnych) i zauważyliśmy pewną budowlę z czerwonej cegły przypominającą ruiny z czymś w rodzaju sarkofagu. Okazało się, że jest to tzw. Grób Antenora. Zgodnie z legendą mieszczą się w nim szczątki mitycznego założyciela Padwy, pochodzącego z Troi Antenora.

Kaplica Scrovegnich

Kolejną atrakcją Padwy jest pochodząca z 1303 roku piękna Kaplica Scrovegnich (wł. Capella degli Scrovegni). Z jej powstaniem wiąże się ciekawa historia. Ufundował ją Enrico Scrovegni w ramach zadośćuczynienia za grzechy ojca. Był on bowiem zatwardziałym lichwiarzem i po śmierci nikt nie chciał się zgodzić, by wyprawić mu chrześcijański pochówek. Syn jednak był majętny i postanowił wyprawić ojcu wyjątkowy grób, zatrudniając samego Giotta. Freski artysty przedstawiają sceny z Nowego Testamentu, Cnoty i Występki w ludzkich ciałach czy Sąd Ostateczny. Prace Giotta stały się przełomowym krokiem w kierunku renesansowego realizmu i humanizmu.

Padwa na pewno nie żyje w cieniu sąsiadki – Wenecji – i ma do zaoferowania również wiele atrakcji. Jeśli chcielibyście pozostać na polskim podwórku, a jednocześnie poczuć nieco atmosferę tego włoskiego miasta, zobaczcie Zamość, który jest określany mianem Padwy Północy.

4 Comments

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule