Ciechocinek – 12 atrakcji, o których warto wiedzieć

Ciechocinek - Partery HellwigaRestauracja-Kawiarnia "Zdrojowa" w Ciechocinku

Ciechocinek – o tym mieście słyszał już chyba każdy Polak. Wielu je odwiedziło dla podratowania zdrowia, przeżycia miłosnych uniesień lub po prostu z ciekawości. Ale czy znacie to miasto dobrze? Przedstawimy Wam 12 atrakcji Ciechocinka, o których warto wiedzieć wybierając się do niego.

Galeria Staroci

Dworzec kolejowy w Ciechocinku posiada ponad stuletnią historię. Niestety w grudniu 2011 roku Polskie Koleje Państwowe wstrzymały kursowanie pociągów do Ciechocinka i zamknęły go. Sytuacja ta trwała do czerwca 2014 roku. Kiedy prywatna firma uruchomiła okresowe połączenia z Ciechocinka do Torunia, stacja kolejowa znowu ożyła.

Jedną z atrakcji jaką może poszczycić się dworzec jest „Galeria Staroci”. To sklep, w którym możemy poczuć się jak w muzeum, bo pełno tam rzeczy od których aż iskrzy historią. Zegary, naczynia, lalki czy meble posiadają tam swoją duszę. Czar minionych lat świetności jaką był Ciechocinek zdaje się mieszkać w tym miejscu. A co najlepsze, możesz wszystkiego dotknąć, wziąć do ręki oraz oczywiście zakupić.

Teatr Letni w Ciechocinku

Po wyjściu z dworca prawie natychmiast rzucił się nam w oczy drewniany budynek. Stoi przed nim rzeźba mężczyzny, przy którego nogach dumnie kroczy wykonany z brązu jamnik.

Teatr Letni jest budowlą secesyjną – jedną z trzech tego typu w Europie, jego wnętrza mogą pomieścić ponad dwieście osób, dla których przygotowano nawet loże i balkon. W czasach jego świetności gościły tam całe rzesze znanych polskich artystów. Prezentowali oni swoje umiejętności w operach, operetkach, komediach, a nawet dramatach, co na tak małych scenach nie było wcale oczywiste.

A co przed budynkiem robi Jerzy Waldorff ze swoim psem? Ten dawny celebryta polubił bardzo Ciechocinek i zainicjował zbiórkę pieniędzy na remont Teatru Letniego.

Zegar Kwiatowy

Ciechocinek słynie z terenów zielonych. Na brzegu Parku Tężniowego przywita Cię koncepcja powstała w 1934 roku z inicjatywy Zygmunta Hellwiga. Wśród zieleni wyraźnie rzuca się w oczy Zegar Kwiatowy. Na dzieła Hellwiga natkniesz się zresztą jeszcze wielokrotnie, gdyż to on uczynił z Ciechocinka wielki park. 

Mechanizm zegara zaprojektowany został przez inżyniera J. Hibnera. Nie widać go jednak, ponieważ jest ukryty pod sztucznym nasypem ziemnym, który obsadzany jest co roku tysiącami kwiatów. Na zewnątrz wystają jedynie wskazówki, które podają aktualny czas.

Nie tylko ludzie lubią spacerować w tym miejscu. My w ciągu kilku minut spotkaliśmy parę dzikich zwierząt.

Tężnie Solankowe w Ciechocinku

Ciechocinek jest dużym uzdrowiskiem słynącym z tężni solankowych. Są one największą w Europie konstrukcją przystosowaną do odparowywania wody z solanki.

Trzy duże instalacje, których wysokość wynosi prawie 16 metrów, a łączna ich długość to ponad 1700 metrów. Ustawiono je w kształcie podkowy. Woda pompowana na ich szczyt jest dostarczana ze źródła nr 11, a następnie spływa po drewnianych ścianach tężni, gdzie pod wpływem czynników naturalnych paruje. Proces ten powoduje uwalnianie się dużych ilości jodu, który tworzy unikatowy mikroklimat bardzo podobny do morskiego.

Park Zdrojowy (Główny)

Ciechocinek zadbał, aby kuracjusze mieli jak najwięcej kontaktu z naturą. Powstało tam kilka parków, a największy z nich nosi nazwę Zdrojowego. Został utworzony w drugiej połowie XIX wieku, a następnie był kilka razy modyfikowany.

Spacerując tam pośród zieleni, wsłuchując się w śpiew ptaków czy karmiąc łabędzie wypoczęliśmy i w spokoju porozmawiać z otaczającymi nas kuracjuszami. Jednym z najczęstszych miejsc ich spotkań są okolice fontanny „Jaś i Małgosia”.

Muszla Koncertowa

Na jednym z placów w Parku Zdrojowym ustawiono sporo ławek. Wszystkie skierowane są w kierunku powstałej w 1909 roku Muszli Koncertowej. Jest ona budowlą wykonaną z drewna w stylu zakopiańskim i od samego początku aż do dziś służy organizatorom miejscowych festiwali i koncertów.

Doskonała akustyka powoduje, że ludzie słuchający wykonawców świetnie się bawią. Dodatkowym elementem decydującym o jej atrakcyjności jest odpowiednio przygotowana iluminacja. Chętnie wybralibyśmy się na jeden z koncertów, ale niestety nie udało nam się to.

Pijalnia Wód Mineralnych

Po drugiej stronie placu ustawiono duży drewniany budynek – Pijalnię Wód Mineralnych. Została ona wybudowana w 1880 roku i jest jednym z najstarszych obiektów jakimi może poszczycić się Ciechocinek. Początkowo ta kryta galeria spacerowa służyła wyłącznie do kosztowania miejscowych wód zdrowotnych. Obecnie mieści się tam również kawiarnia i sala koncertowa. I to właśnie tam wielu kuracjuszy spotyka się, aby porozmawiać czy nawiązać nowe znajomości.

Dworek Prezydenta RP

Spacerując po mieście doszliśmy do niepozornego budynku z lat 30-tych XX wieku. Nie wyróżniał się on niczym szczególnym, dowiedzieliśmy się jednak, że jest to Dworek Prezydenta RP.

Ciechocinek był miejscem odpoczynku Ignacego Mościckiego, który zakochał się w jego klimacie podczas pobytu w 1932 roku. Wybudowano więc dla niego dworek. Niestety prezydent nigdy więcej już nie dotarł do miasta, a budynek służył jego urzędnikom.

W czasie II wojny światowej swoją rezydencję miało w nim gestapo. Później odwiedzany był sporadycznie przez pracowników Kancelarii Rady Państwa, aż w roku 1956 przekazano go Akademii Medycznej w Warszawie. W późniejszym okresie przechodził z rąk do rąk, pełnił nawet funkcje przedszkola.

Dopiero w 2002 roku zainteresował się nim prezydent Aleksander Kwaśniewski, który kazał wyremontować chylący się już ku upadkowi dworek. I przeznaczył go na cele kulturalne. Obecnie mieszczą się w nim wystawy multimedialne oraz jedna stała ekspozycja poświęcona życiu prezydenta Ignacego Mościckiego.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Ciechocinku

Niedaleko Dworku Prezydenta RP znajduje się wybudowana w XIX wieku Cerkiew św. Michała Archanioła. Wykonana została ona w stylu zauralskim i jest jedynym tego typu budynkiem sakralnym w Europie.

Była wykorzystywana do swoich nominalnych celów do lat 20-tych XX wieku. W późniejszym okresie znajdowało się w niej kasyno, szkoła, a nawet magazyn. Dziś jest to jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych miasta. Ciekawostką jest sposób, w jaki została zbudowana – jej ściany wykonane są z okrągłych bali, przy łączeniu których nie używano gwoździ.

Kościół św. Piotra i Pawła

Kolejną atrakcją sakralną, którą może poszczycić się Ciechocinek, jest wybudowany w 1884 roku kościół świętych Piotra i Pawła. Jego neogotycka bryła stoi wśród zieleni odgradzającej dwie ulice. Wewnątrz od razu rzuca się w oczy ołtarz główny z białego marmuru oraz ciekawe malowidła naścienne. Kunsztownie wykonane na początku XX wieku witraże zapewniają ciekawe efekty świetlne, nadając świątyni specyficznej kolorystyki. Na uwagę zasługują również organy znajdujące się w kościele. Nam spodobała się jeszcze aleja wysadzana kwiatami, która prowadzi do tej świątyni.

Partery Hellwiga w Ciechocinku

Jednym z ulubionych miejsc spacerów kuracjuszy przez Ciechocinek są tzw. Partery Hellwiga. Jest to aleja mieniąca się kolorami posadzonych tam dywanów kwiatowych. Mniej więcej na środku ścieżki umieszczona została fontanna, której dysze obsługuje specjalny program wyrzucania wody, zwiększający atrakcyjność tego urządzenia.

Natomiast wieczorem do spektaklu wodnego dołącza się również kolorowy spektakl wizualny. Na końcu alei znajduje się jedna z najbardziej znanych w Ciechocinku restauracjo-kawiarni o nazwie „Zdrojowa”. W letnie dni trudno w niej znaleźć wolne miejsca.

Grzybek w Ciechocinku

Opisując tężnie wspomnieliśmy o źródle nr 11, które je zasila. W samym centrum miasta znajduje się najbardziej znana w Ciechocinku fontanna o nazwie „Grzybek”. A co ma wspólnego z tężniami i zasilającym je źródłem? Ona również czerpie swoje wody z tego cieku, sprawia to, że poza swoimi walorami estetycznymi, ma również właściwości lecznicze. Wysokie stężenie soli w wodzie powoduje, że powietrze wokół niej jest bogate w jod.

Jesteśmy ciekawi, czy zgadzacie się z nami, że Ciechocinek to doskonałe miejsce, aby uciec na chwilę od zgiełku wielkich miast i wypocząć wdychając powietrze bogate w jod? A gdy już wypoczniecie zajrzyjcie do pobliskiego Torunia, znajdziecie tam sporo atrakcji.

17 Comments

 1. Przyznaję się, w Ciechocinku spędziłam 1/3 życia:) Bardzo lubię to miasto, dobrze robi na moją astmę, a i ma w sobie jakąś taką atmosferę, jedyną w swoim rodzaju. Ja się tam dobrze czuję:) I zaraz obok mam Toruń:)

  • Piotrek Z Ciecha

   Stara i nowa Warzelnia, okoloce Wisły, Stadion, Park Linowy, Jaś i Małgosia, kolorowe fontanny, Centrum Kultury, Kościół i wzgórze w Raciążku to tak na szybko?

 2. Miejsce kultowe, zwłaszcza w czasach PRL. Teraz odnoszę wrażenie, że trochę podupadło, a może to dodaje mu uroku? Park zdrojowy z drewnianymi budynkami to cudo, fajnie wyszły na fotkach.

 3. Czas jesienny w tym miejscu jest cudowny… wszystko piękne pomimo pandemii

 4. Tak Ciechocinek jest piękny. Pełen kwiatów,zieleni i czystego zdrowego powietrza. Byłam tam w maju. Szczególnie polubiłam aleję kwitnących bzów i oczywiście dywany kwiatowe.

 5. Arkadiusz i Barbara

  Byłem pierwszy raz w Ciechocinku i muszę powiedzieć że miejsce to jestem cichym pięknie gruchają gołąbki.Fakt że byłem tylko tydzień z żoną to i tak nie zobaczyliśmy wiele przez brak pogody

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule