Bazylika - Neapol

Neapol – miasto pizzy i mafii

Dzisiaj pochodzę z Wami uliczkami Neapolu. To piękne i duże miasto położone w południowej części Włoch słynie z pizzy, bieżącej wody i kolei oraz mafii. Można też stąd dopłynąć na cudowne okoliczne wyspy, na Sycylię oraz nawet do Francji.

W tle miasta wznosi się Wezuwiusz, który jak już wiecie z mojego tekstu o Pompejach jest nadal czynnym wulkanem. Na jego szczycie wznosi się najstarsze obserwatorium na świecie pochodzące z 1841 roku.

Żeby już nie przynudzać zaczynajmy naszą dzisiejszą wyprawę.

Neapol jest trzecim co do liczby ludności miastem Italii, pod tym względem wyprzedzają go tylko: Rzym i Mediolan. Został założony w VIII wieku przed naszą erą przez Greków i był jednym z ich najważniejszych miast. Dzięki swojej lokalizacji i dobrym stosunkom z Atenami, wywierał duży wpływ na okoliczne tereny Włoch. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, wyodrębnił się jako niezależne od Bizancjum księstwo, a od XIII wieku przez 600 lat był stolicą Królestwa Neapolu i dzięki temu nastąpił jego duży wzrost ekonomiczno-społeczny, dzięki któremu to właśnie tu wybudowano pierwszą linię kolejową Italii oraz jako pierwsze na świecie miasto na świecie Neapol doprowadził bieżącą wodę do mieszkań. Rozwój został zahamowany dopiero po przyłączeniu go do Zjednoczonego Królestwa Włoch w XIX wieku.

Niedługo przed opisywanym wyżej zjednoczeniem, a w czasie pierwszych ruchów rewolucyjnych w latach dwudziestych XIX wieku powstała słynna mafia neapolitańska Camorra, jej struktura oparta jest w przeciwieństwie do mafii sycylijskiej, na współpracy rodzin mafijnych, które jednak nie maja wspólnego kręgu przywódczego.

Po rozpadzie w latach 70-80-tych XX wieku Camorra wzmocniła jeszcze swoje wpływy, obecnie zarządza też niezwykle dochodowym biznesem oczyszczania miasta. Jej wpływy sięgają daleko poza Włochy, do Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych.
Jednakże w czasie mojego wyjazdu nie natrafiłem na żadne ślady bytności mafii w życiu codziennym i turystycznym miasta.

Piazza del Plebiscito

Jest największym placem Neapolu oraz uważanym za jeden z największych we Włoszech. Jego nazwa pochodzi od plebiscytu, który się tu odbył, a dzięki któremu przyłączono Królestwo Neapolu do Zjednoczonego Królestwa Włoch. Budynkiem, którego nie można przy nim przeoczyć jest Bazylika świętego Franciszka z Paoli. To duża budowla z półkolistą kolumnadą. Zbudowana na wzór rzymskiego Panteonu. Fasadę zdobią posągi wszystkich władców Neapolu, od XII wieku, aż do zjednoczenia z Królestwem Włoch.

Bazylika - Neapol
Neapol – Bazylika świętego Franciszka z Paoli

Innym budynkiem mieszczącym się przy Piazza del Plebiscito jest Pałac Królewski, będący w przeszłości jedną z czterech rezydencji Burbonów. Powstały w XVII wieku pałac, każdy następny jego właściciel przebudowywał i upiększał, aż stał się elegancką rezydencją królewską. Obecnie znajduje się w nim muzeum, teatr, biblioteka oraz kilka urzędów miejskich.

Zamek jajeczny

Castel del’Ovo stojący na małej wyspie u wybrzeża Neapolu jest starszym z zamków tego miasta. Obecnie stojąca tam budowla pochodzi z XII wieku, ale została postawiona na ruinach dużo wcześniejszej warowni. A skąd taka nazwa? Legenda głosi, że rzymski poeta Wergiliusz miał magiczne jajko i gdy umarł pochowano go w Neapolu, a jajko zakopano w fundamentach zamku, aby wzmocnić jego wytrzymałość.

Zamek Jajeczny - Neapol
Neapol – Zamek Jajeczny

Do czasów wybudowania Castel Nuovo, był rezydencją królewską, a po przeniesieniu dworu stał się siedzibą urzędników królewskich.
Obecnie zamek i łącząca go z lądem grobla są bardzo lubianym i popularnym plenerem zdjęć ślubnych.

Castel Nuovo

Nowy zamek jest inaczej zwany zamkiem andegaweńskim i od końca XIII wieku był rezydencją królewskiego dworu, w związku z tym był też świadkiem wszystkich ważniejszych wydarzeń.

Castel Nuovo - Neapol
Neapol – Castel Nuovo

Dzisiaj jest głównym symbolem miasta i wznosi się dumnie przy Piazza Municipio w samym centrum. Podczas swojej historii budynek ten był wielokrotnie przebudowywany, a ostatnie prace tego typu miały miejsce w 1823 roku.

W chwili obecnej mieści się w nim Museo Civico di Castel Nuovo otwarte w 1990 roku, a mieszczące w swojej kolekcji wiele rzeźb, obiektów i prac malarskich począwszy od średniowiecza, aż do końca XIX wieku.

Galeria Umberto I

Gdy chcemy napić się kawy i zrobić zakupy w sklepach znanych marek udajmy się do mieszczącej się przy tym samym placu co Castel Nuovo – Galerii Umberto I.
Została ona wybudowana w czasach epidemii cholery, a celem jej postawienia była… ochrona przed gołębiami i innymi ptakami roznoszącymi tę chorobę. Wnętrze zachwyca swoją architekturą, przepychem i wspaniałymi mozaikami podłogowymi, stając na tej ze znakami zodiaku należy pomyśleć życzenie, które chcemy aby się spełniło.

Barokowe oraz renesansowe zdobienia urzekają swoja urodą i nie muszą obawiać się warunków atmosferycznych ponieważ całość, tak jak w mediolańskiej galerii, przykrywają szklane kopuły.

Galeria Umberto - Neapol
Neapol – Galeria Umberto I

Wymienione przeze mnie zabytki to oczywiście tylko niewielka część tych mieszczących się w Neapolu, do kolejnych albo jeszcze nie dotarłem, albo zachęcam Was do osobistych odwiedzin.

Ale zabytki i mafia to nie jedyna rzecz która wyróżnia to miasto, to stąd pochodzi najbardziej znana pizza na świecie. Co więcej neapolitańska została zastrzeżona jako wyrób tradycyjny, przez Komisję Europejską.

A co ją wyróżnia? Jej prostota, do jej wyrobu używa się trzech składników: mozzarelli (kolor biały), bazylii (kolor zielony) i świeżych pomidorów (kolor czerwony), piszę o tych kolorach bo są one jednocześnie kolorami flagi Włoskiej.

Pierwszą taką pizzę przygotował w 1889 roku Rafaele Esposito, dla królowej Włoch Margherity di Savola. To właśnie od jej imienia pochodzi bardziej znana na świecie nazwa neapolitańskiej pizzy – margerita.

Już niedługo kolejne opowieści o europejskich miastach, a za trzy tygodnie wybieram się na podbój kolejnych Włoskich lokalizacji.

Powiedz nam, co sądzisz o naszym artykule