Neapol, co warto zobaczyć w jeden dzień

co warto zobaczyć w neapolu - Bazylika św. Franciszka z PaoliNeapol - Bazylika św. Franciszka z Paoli

Neapol to stolica pizzy, miasto wielu zabytków i mafii. Położone w południowej części Włoch z widokiem na wciąż groźny Wezuwiusz jednych fascynuje, drugich odpycha. Sprawdźcie z nami, co warto zobaczyć w Neapolu.

Neapol

Neapol (Napoli) jest trzecim pod względem liczby ludności miastem we Włoszech, pod tym względem wyprzedzają go tylko Rzym i Mediolan. Dumnie pełni rolę stolicy Kampanii i jest największym miastem tego regionu. Życie Neapolu toczy się w cieniu wciąż aktywnego Wezuwiusza (1277 m). Centrum historyczne miasta jest unikatowe i zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Z miastem tym związane są słynne słowa Goethego: „Zobaczyć Neapol i umrzeć„. I mimo, że większości kojarzą się one z zachwytem, to oznaczają zupełnie co innego. Neapol był słynnym miastem portowym i nie do końca czystym. Wielu handlarzy odwiedzających go zarażało się różnymi chorobami przywożonymi z różnych części świata i umierało. W wielu przypadkach była to więc niestety podróż w jedną stroną.

Historia Neapolu w pigułce

Neapol został założony w VIII wieku p.n.e. przez Greków i był jednym z ich najważniejszych miast. Dzięki swojej lokalizacji i dobrym stosunkom z Atenami wywierał duży wpływ na okoliczne tereny Włoch.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego wyodrębnił się jako niezależne od Bizancjum księstwo, a od XIII wieku przez 600 lat był stolicą Królestwa Neapolu. W tym okresie nastąpił jego duży wzrost ekonomiczno-społeczny, dzięki któremu to właśnie tu wybudowano pierwszą linię kolejową Italii. Neapol był również pierwszym mieście na świecie, w którym doprowadzono bieżącą wodę do mieszkań. Rozwój miasta został zahamowany dopiero po przyłączeniu go do Zjednoczonego Królestwa Włoch w XIX wieku.

Mafia z Neapolu – Camorra

Niedługo przed zjednoczeniem Włoch, a w czasie pierwszych ruchów rewolucyjnych w latach 20-tych XIX wieku, powstała słynna mafia neapolitańska Camorra. Jej struktura oparta jest – w przeciwieństwie do mafii sycylijskiej – na współpracy rodzin mafijnych, które jednak nie mają wspólnego kręgu przywódczego.

Po rozpadzie w latach 70-80-tych XX wieku Camorra wzmocniła jeszcze swoje wpływy. Obecnie zarządza też niezwykle dochodowym biznesem oczyszczania miasta. Wpływy tej włoskiej mafii sięgają daleko poza Włochy aż do Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych. Jednak w czasie naszego pobytu nie natrafiliśmy na żadne ślady mafii w życiu codziennym i turystycznym miasta.

Co warto zobaczyć w Neapolu

Neapol jest często określany jako miasto kontrastów, w którym panuje chaos. Ruiny kamienic stoją obok odnowionych pałacyków, a nowe sportowe samochody mijają się ze starymi okazami. Stolicę Kampanii albo się kocha, albo nienawidzi. Żeby wyrobić sobie własne zdanie, warto wybrać się do tego miasta. Podpowiemy więc, co warto zobaczyć w Neapolu.

Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito jest największym placem Neapolu oraz uważanym za jeden z największych we Włoszech. Jego nazwa pochodzi od plebiscytu, który tu się odbył, a dzięki któremu przyłączono Królestwo Neapolu do Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Budynkiem, którego nie można przeoczyć przy Piazza del Plebiscito, jest Bazylika św. Franciszka z Paoli. Poznacie ją po półkolistej kolumnadzie. Została zbudowana w XIX wieku na wzór rzymskiego Panteonu. Fasadę zdobią posągi wszystkich władców Neapolu od XII wieku aż do zjednoczenia z Królestwem Włoch.

Innym budynkiem mieszczącym się przy Piazza del Plebiscito jest Pałac Królewski (Palazzo Reale di Napoli), będący w przeszłości jedną z czterech rezydencji Burbonów. Powstał w XVII wieku, a każdy następny jego właściciel przebudowywał go i upiększał, aż stał się elegancką rezydencją królewską. Obecnie znajduje się w nim muzeum, teatr, biblioteka oraz kilka urzędów miejskich.

Bazylika - Neapol
Neapol – Bazylika świętego Franciszka z Paoli

Castel dell’Ovo

Castel dell’Ovo, czyli Zamek na Jajku, stoi na małej wyspie przy porcie Santa Lucia u wybrzeża Neapolu. Jest jednym ze starszych zamków tego miasta. Obecnie stojąca tam budowla pochodzi z XII wieku, ale została postawiona na ruinach dużo wcześniejszej rzymskiej warowni. Do czasów wybudowania Castel Nuovo był rezydencją królewską, a po przeniesieniu dworu stał się siedzibą urzędników królewskich. Obecnie zamek i łącząca go z lądem grobla są bardzo lubianym i popularnym plenerem zdjęć ślubnych.

A skąd taka nazwa? Legenda głosi, że rzymski poeta Wergiliusz miał magiczne jajko. Gdy umarł, pochowano go w Neapolu, a jajko zakopano w fundamentach zamku, aby wzmocnić jego wytrzymałość. Gdy jednak pęknie skorupka jajka, cały Neapol zginie.

Wstęp bezpłatny

Zamek Jajeczny - Neapol
Neapol – Zamek Jajeczny

Castel Nuovo

Castel Nuovo, czyli Nowy Zamek, zwany jest też zamkiem andegaweńskim. Powstał w XIII wieku na polecenie Karola I Andegaweńskiego i od tego czasu pełnił funkcję rezydencji królewskiego dworu. Twierdza ta była więc świadkiem wszystkich ważniejszych wydarzeń. Dzisiaj jest głównym symbolem miasta i wznosi się dumnie przy Piazza Municipio w samym centrum Neapolu. Podczas swojej historii budynek ten był wielokrotnie przebudowywany, a ostatnie prace tego typu miały miejsce w 1823 roku.

Z zainteresowaniem spojrzeliśmy na bogato rzeźbiony łuk triumfalny z XV wieku, tworzący wejście do Castel Nuovo. Brama ta jest pamiątką uroczystego wkroczenia do Neapolu Alfonsa Aragońskiego, który pokonał dotychczasowego władcę Renata Andegaweńskiego. Łuk składa się z czterech poziomów, a całość wieńczy rzeźba św. Michała Archanioła.

W chwili obecnej w Castel Nuovo mieści się Museo Civico otwarte w 1990 roku. Możecie w nim zobaczyć kolekcję rzeźb, sreber, prac malarskich i freski począwszy od średniowiecza aż do końca XIX wieku.

Bilet normalny: 6 euro

Castel Nuovo - Neapol
Neapol – Castel Nuovo

Castel Sant’Elmo

Kolejny zamek, Castel Sant’Elmo, wyróżnia się pięknym położeniem na wzgórzu z widokiem na Wezuwiusz. I mimo że wystawa wewnątrz nie należy może do najbardziej pasjonujących, to warto przejść się malowniczą ścieżką Petraito, by spod zamku móc podziwiać panoramę Neapolu i okolicy.

Bilet normalny: 5 euro

Neapol - Castel Sant'Elmo
Neapol – Castel Sant’Elmo

Galeria Umberto I

Gdy chcecie napić się kawy i zrobić zakupy w sklepach znanych marek, udajcie się do Galerii Umberto I, mieszczącej się przy tym samym placu co Castel Nuovo. Została ona wybudowana pod koniec XIX wieku w czasach epidemii cholery. Celem jej postawienia była… ochrona przed gołębiami i innymi ptakami roznoszącymi tę chorobę.

Wnętrze zachwyca swoją architekturą i przepychem. Nam przypadły do gustu wspaniałe mozaiki podłogowe. Gdy staniecie na tej ze znakami zodiaku, pomyślcie koniecznie życzenie, które chcecie, aby się spełniło. Barokowe i renesansowe zdobienia urzekają swoją urodą i nie muszą obawiać się warunków atmosferycznych, ponieważ całość przykrywają szklane kopuły (tak jak w mediolańskiej galerii).

Wstęp bezpłatny

Galeria Umberto - Neapol
Neapol – Galeria Umberto I

Wybrane kościoły w Neapolu

Jeśli zapytacie nas, co warto zobaczyć w Neapolu, zgodnie stwierdzimy: „świątynie”. To też dobre rozwiązanie, gdy pogoda nie będzie wymarzona i będziecie chcieli schronić się przed deszczem. Nie będziemy wymieniać wszystkich budowli sakralnych (bo jest ich ponad 400), ale polecamy szczególnie te poniżej:

  • Katedra San Gennaro (XIII-XIV wieku) – wyróżniająca się piękną symetrią i licznymi inkrustacjami wtopionymi w jasny kamień
  • Kościół San Lorenzo (XIV, XVIII wiek) – coś dla miłośników gotyku
  • Kościół San Domenico Maggiore (XIII-XIV wiek) – arcydzieło gotyku.

Pizza neapolitańska

Zabytki i mafia to nie jedyna rzecz, która wyróżnia Neapol. To z tego miasta pochodzi najbardziej znana pizza na świecie. Dodamy, że pizza neapolitańska została zastrzeżona jako wyrób tradycyjny przez Komisję Europejską. Pierwszą taką pizzę przygotował w 1889 roku Rafaele Esposito dla królowej Włoch Margherity di Savola. To właśnie od jej imienia pochodzi nazwa pizzy neapolitańskiej – margerita, znanej niemal na całym świecie.

A co ją wyróżnia? Jej prostota. Do jej wyrobu używa się trzech składników: mozzarelli (kolor biały), bazylii (kolor zielony) i świeżych pomidorów (kolor czerwony). Są to oczywiście kolory, które znajdziecie na fladze włoskiej. Wszystkie składniki muszą pochodzić z regionu Kampania. Poza tym prawdziwa pizza neapolitańska to cieniutki okrągły placek wypiekany w tradycyjnym piecu drzewnym na ogniu. Tej oryginalnej receptury przestrzega się od kilku wieków, a nad wszystkim czuwa Stowarzyszenie Prawdziwej Pizzy Neapolitańskiej.

A słyszeliście o Pizzafest? Jeśli jesteście miłośnikami pizzy, do wybierzcie się do Neapolu w I połowie września na to Światowe Święto Pizzy. Będziecie mogli wziąć udział w igrzyskach pizzy jako widzowie i smakosze.

Teraz bogatsi już w wiedzę, co warto zobaczyć w Neapolu, możecie zacząć planować weekendowy wyjazd. Zachęcająco dodamy, że miasto to jest też dobrą bazą wypadową na okoliczne wyspy, np. Capri, Sycylię, a nawet na francuską Korsykę.

2 Comments

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule