Muzeum Arkadego Fiedlera – niesamowite wspomnienia z podróży

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Jeden z największych polskich podróżników mieszkał w Puszczykowie pod Poznaniem. W jego rodzinnym domu znajdziesz pamiątki z całego świata. Muzeum Arkadego Fiedlera, jest jedną z ciekawszych całkowicie prywatnych placówek w Polsce. Zobacz z nami czego możesz się w nim spodziewać.

Arkady Fiedler – historia w pigułce

Jak myślisz, gdyby spytać dzisiaj Polaków o największych polskich podróżników, co by odpowiedzieli? Pewnie Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska, Marek Kamiński czy też najbardziej przez nas lubiana Martyna Wojciechowska. Tylko niewielu spojrzy na tego, którego wyprawy i książki były inspiracją dla nich. Wielkiego podróżnika i pisarza początku i środka XX wieku – Arkadego Fiedlera.

Ten urodzony w 1894 roku w Poznaniu prozaik, reportażysta, podróżnik i przyrodnik, jest autorem 32 książek. Wykonał on niezliczoną liczbę zdjęć, a musisz pamiętać, że w czasach, gdy Arkady Fiedler podróżował nie było małych zgrabnych aparatów kompaktowych czy smartfonów.

W swoją pierwszą dużą wyprawę Arkady Fiedler wyruszył w okresie międzywojennym. Prowadziła ona do Brazylii. Po powrocie z niej niezwłocznie napisał obszerną relację, którą następnie wydał w dwóch książkach. Marzeniem tego sławnego podróżnika była wyprawa do puszczy amazońskiej. Doszła ona do skutku w 1933 roku. Oczywiście i z niej powstała relacja książkowa, okraszona pięknymi i jakże autentycznymi zdjęciami.

Do początku drugiej wojny światowej podróżował po świecie i pisał. Jako porucznik rezerwy Arkady Fiedler przedarł się na wyspy brytyjskie, gdzie brał udział w powietrznej Bitwie o Anglię. Podczas działań wojskowych napisał dwie książki „Dywizjon 303” i „Dziękuję Ci kapitanie” Szczególnie ta pierwsza, która ukazała się w okupowanej Polsce w formie przedruków, stała się dla wielu bodźcem do wzmożonej walki za ojczyznę.

Po wojnie podróżnik osiadł w Puszczykowie pod Poznaniem, gdzie mieszkał z żoną i synami. Podczas swojego życia odbył 30 dużych wypraw na kanwie których powstały jego książki. Przetłumaczono je na 23 języki, a ich wspólny nakład przekroczył 10 milionów egzemplarzy.

Dom Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Z każdej wyprawy poza swoimi relacjami Arkady Fiedler przywoził wiele ciekawych eksponatów przyrodniczych i etnograficznych. Dzięki rodzinie podróżnika i jego fanom, możemy oglądać je w powstałym na początku lat 70-tych XX wieku, muzeum. Mieści się ono w domu, w którym mieszkał on po II wojnie światowej.

Nosi ono nazwę Muzeum Arkadego Fiedlera. Poza eksponatami umieszczonymi tam przez samego podróżnika, znajdziemy w nim też dary innych pasjonatów dalekich wypraw. Często pochodzą one z ginących kultur czy zapomnianych miejsc na mapie świata. Na ścianach wiszą zdjęcia z wypraw. Te zrobione przez Fiedlera osobiście i te późniejsze dokumentujące wyprawy jego synów i wnuka.

Ten ostatni wybrał się w podróż przez całą Europę i Afrykę używałjąc do tego celu, jako środka transportu Fiata 126p. O ile wyobrażamy sobie takie przedsięwzięcie na naszym kontynencie, to podróż przez „Czarny ląd” jest dla nas ekstremalnym przeżyciem.

Ekspozycja umieszczona wewnątrz dwóch budynków nie jest jedyną atrakcją tego miejsca. Przed wejściem do Muzeum Arkadego Fiedlera znajduje się Ogród Tolerancji. Porozmieszczano w nim różne modele rzeźb i obiektów z całego świata, wykonane przeważnie w skali 1:1.

Znajdziemy tam m.in.: nieistniejące już posągi Buddy z Bamian, kamienny kalendarz Azteków, leżącą postać trzymającą naczynie ofiarne na… ludzkie serca z Chac Mool, posąg z Wyspy Wielkanocnej czy wykonany w oryginalnej skali statek Krzysztofa Kolumba – Santa Maria. Ten ostatni można zwiedzać nawet wewnątrz.

Odważni, którzy zdecydują się na wejście do piramidy, mogą napić się herbaty. Jeśli się na to zdecydujesz, twojego spokoju będzie strzegł umieszczony przed wejściem Sfinks.

Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, ul. Słowackiego 1, Puszczykowo
godziny otwarcia: sezon wiosenno-letni 9-18, sezon jesienno-zimowy 10-15
ceny biletów: normalny 11 zł, ulgowy 10 zł

Pomóż w działalności Muzeum Arkadego Fiedlera. Jak już wspomnieliśmy, to prywatna placówka, prowadzona przez rodzinę miłośników podróży. Każdy zakupiony bilet czy pamiątka w sklepiku pozwala rozbudowywać to miejsce i powiększać kolekcję.

3 Comments

  1. Gdzie tam Cejrowski, Pawlikowska, czy Wojciechowska. Tony Halik to był gość 🙂 No i Arkady Fiedler ma się rozumieć 🙂

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule