Pompeje – miasto wydarte popiołom

Dzisiaj tak jak obiecywałem zabiorę Was w krótkim tekście do Pompei. Tragedia jaka spotkała mieszkańców tego starożytnego miasta, powinna prowokować nas do myślenia o maleńkości człowieka w zderzeniu z siłami natury.

Sprawcą zniszczenia, a właściwie można powiedzieć zabicia miasta był, jedyny czynny do dnia dzisiejszego wulkan na kontynencie Europejskim – Wezuwiusz. Tak, tak dobrze napisałem – czynny, ostatni wybuch zanotowano jednak dość dawno, bo w 1944 roku.

Wezuwiusz
Wezuwiusz

Spójrzmy wiec na to jak to było z tymi Pompejami.

Jest rok 79 n.e., jedno z najbardziej prężnie działających miast, które miało podpisaną umowę o układzie sojuszniczym z Rzymem, który zobowiązywał się do pomocy militarnej, a zostawiał swobodę i autonomię polityczno-gospodarczą, budzi się ze snu. Nic nie zapowiada tragedii, która ma nadejść. Mieszkańcy są zadowoleni z miejsca w którym mieszkają, gdyż miasto jest naprawdę porządnie zurbanizowanym, jak na tamte czasy ośrodkiem. Pod ulicami zrobiono kanalizację, do domów i innych budynków doprowadzono wodę za pomocą akweduktów, każdy dom posiadał dodatkowo zbiornik gromadzący deszczówkę, a budynki użyteczności publicznej, były rozlokowane w mieście pod względem ich funkcjonalności. Pompeje były też jednym z największych portów morskich swoich czasów, co niewątpliwie miało wpływ na świetnie prosperujący handel, a przez to na bogactwo mieszkańców.

Pompeje - wnętrza
Pompeje – wnętrza

Niespodziewanie około południa z wznoszącego się kilka kilometrów dalej wulkanu zaczynają strzelać w górę języki ognia, a następnie w niebo unosi się czarny dym i masa popiołów. Te ostatnie spadają na pobliskie miasta, w tym i na Pompeje. Gorące skały powodują powstawanie pożarów, pył wulkaniczny osiada na budowlach powodując ich zapadanie się, a trujące gazy uśmiercają mieszkańców miasta. Po trzech dniach erupcji Pompeje pokryte są już około sześciometrową warstwą popiołów i nie ma tam już żywych ludzi, ani zwierząt.
Erupcja wulkanu była tak silna, a ilość popiołów tak duża, że te ostatnie dotarły nawet nad Rzym i przesłoniły słońce, niektóre źródła podają, że wiatr zaniósł je nawet nad kontynent afrykański.
Ile osób zginęło podczas tragedii jaka miała miejsce w Pompejach, do dzisiaj nie wiadomo, podczas wykopalisk odkryto już ponad 2000 ciał, ale sądzi się że jest to tylko niewielki odsetek zabitych mieszkańców miasta.
Systematyczne prace archeologiczne zaczęto prowadzić w Pompejach dopiero w drugiej połowie XIX wieku, a wszystkie zgromadzone artefakty przekazywane są do neapolitańskiego Muzeum Narodowego. Wśród zgromadzonych tam eksponatów znajdziemy tam: liczne rzeźby, przedmioty codziennego użytku, czy typowo artystyczne dekoracje.

Pompeje - artefakty
Pompeje – artefakty

Jednak do wywołujących największe emocje należą odlewy ciał mieszkańców Pompei. Jak je zdobyto, otóż w niewielkie otwory wlewano gips (później przeźroczyste tworzywo) i czekano aż zastygnie po zdjęciu warstwy popiołu otrzymywano odlew ofiary wybuchu wulkanu. Większe wrażenie robią te odlewy, które wykonano z przeźroczystego tworzywa, gdyż widać w nich zastygłe szczątki kości ofiar.

Powiecie, w takim razie co zobaczymy w samych Pompejach skoro artefakty wywożone są do odległego o około 20 km. Neapolu. Odpowiem, zobaczycie naprawdę dużo, samo zwiedzanie miasta zajmuje około 2-3 godzin w zależności od narzuconego przez przewodnika tempa i ilości zwiedzających grup, a wywiezione rzeźby zastąpiono ich kopiami.

Po wejściu poruszamy się dobrze zachowanymi ulicami, uwaga na wysokie krawężniki. I tu jeszcze jedna miła niespodzianka, stojące przy ulicach fontanny z kranami pozwalają na uzupełnianie butelek z wodą pitną, co nie jest bez znaczenia, bo przy lejącym się z nieba skwarze i braku możliwości schowania się do cienia, uzupełnianie tego życiodajnego płynu jest niezbędne. A że jest co zwiedzać, to warto mieć w zanadrzu butelkę na wodę, aby nie paść z przegrzania.

Na początek dochodzimy do Forum to duży plac na którym wznoszą się kolumny.
Przy forum usytuowano budynki urzędników, kulturowe oraz hale targowe. Na forum znajdują się też posagi znamienitych obywateli miasta oraz mównica.

Pompeje - ulice
Pompeje – ulice

Wokół Forum wznosiły się świątynia Larów, świątynia Wespaziana, budynek Eumachii (wybudowany dla rzemieślników), Macellum (czyli hala targowa) oraz Comitium (będące miejscem przeprowadzania wyborów).
Z ważniejszych budynków znajdujących się na terenie miasta-wykopaliska, można jeszcze wymienić: Teatr Wielki (z rozpościeraną osłoną dla publiczności i koszarami gladiatorów), Amfiteatr (na ok. 20 tys. widzów), Starą Bazylikę (została zniszczona podczas silnego trzęsienia ziemi i do momentu wybuchu wulkanu nie zdążono jeszcze jej odbudować), świątynię Apollina, czy też Termy miejskie z szatniami, oraz… ogrzewaniem podłogowym.

Pompeje - Dom Publiczny
Pompeje – Dom Publiczny

Tyle z ważniejszych budynków, no chyba że wspomnę jeszcze o domu publicznym.

Poza tym znajduje się w mieście wiele dość dobrze zachowanych domów mieszkalnych, przy których nawet te większe dzisiejsze wille wydają się małymi domkami-zabawkami.
Do ważniejszych z domów mieszkalnych zaliczyć można: dom Fauna (od figurki tańczącego fauna przy jego wejściu), dom bogatych kupców Wettiuszów, czy też dom Dramaturga.

Wiele z opisanych przeze mnie budynków ma dość dobrze, biorąc pod uwagę ich wiek, zachowane mozaiki podłogowe, czy tez freski na ścianach.

Pompeje - Amfiteatr
Pompeje – Amfiteatr

Odwiedzające Pompeje tłumy powodują mocne zniszczenia, gdyż większość obiektów nie jest odgrodzona od zwiedzających, pozostawiają oni po sobie również masę śmieci. Z drugiej jednak strony, gdyby nie pieniądze zgromadzone ze sprzedaży biletów, nie można by prowadzić tak rozległych prac archeologiczno badawczych.

Dlatego zachęcam Was do odwiedzenia tego miejsca i przyczynienia się do jego dalszego poznawania przez świat.

W kolejnej części wyjazdu do Włoch zabiorę Was na plaże i do kurortów.

Powiedz nam, co sądzisz o naszym artykule