Atrakcje Bolonii – poznaj najważniejsze miejsca

atrakcje Bolonii - Bazylika św Petroniusza Basilica di San PetronioBolonia - Bazylika św. Petroniusza (Basilica di San Petronio)

Stolica regionu Emilia Romania – Bolonia – kojarzy się głównie z najstarszym uniwersytetem na świecie, dobrą kuchnią i samochodami (dla niewtajemniczonych to tu mieszczą się siedziby Maserati i Lamborghini). Jakie są pozostałe atrakcje Bolonii?

Bolonia – miasto arkad

Zwiedzanie Bolonii zaczęliśmy od pochodzących z VI wieku murów miejskich. Tuż za nimi znajduje się miasto nazywane przez niektórych miastem arkad. Nie ma w tym przesady, bo jako pierwsze dostrzegliśmy właśnie arkady. W związku z ich ilością mówi się, że w Bolonii nie sposób zmoknąć.

A z jakiego powodu jest ich tak dużo? Otóż w dawnych latach liczono powierzchnię zabudowy gruntu. Ktoś wpadł na pomysł budowania dużych balkonów, które później zabudowywano. W związku z zagrożeniem, że takie zabudowane balkony mogą się zawalać, miasto zgodziło się na podpieranie ich kolumnami. Warunek był tylko jeden: właściciel arkad musiał sprzątać pod nimi i w najbliższym ich otoczeniu. W ten sposób rozwiązano też drugi problem, którym był jakże częsty w tamtych latach brud w mieście.

Zanim pokażemy atrakcje Bolonii, mała podpowiedź na temat lokalizacji tego miasta. Stolica regionu Emilia Romania leży niedaleko Florencji i Padwy (ok. 100 km odległości), a także Werony (ok. 140 km) i Wenecji (powyżej 150 km).

Atrakcje Bolonii

Co warto zobaczyć w Bolonii, gdy macie tylko kilka godzin? Mamy dla Was kilka propozycji.

Piazza Maggiore

Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy na Piazza Maggiore, czyli największy i najbardziej znany plac Bolonii. Co ciekawe, jego układ pozostał prawie niezmieniony od XV wieku. To właśnie przy nim mieści się kilka zabytkowych atrakcji miasta.

Ratusz

Do jednych z ważniejszych należy niewątpliwie zaliczyć Ratusz miejski (wł. Palazzo del Comune) pochodzący z XII-XIV wieku. Już z zewnątrz budynek zachwyca, natomiast jego wnętrza mieszczą bardzo dobrze zaopatrzone muzeum archeologiczne, bibliotekę oraz liczne kawiarnie, w których warto przysiąść na filiżankę kawy. Ratusz oferuje też spragnionym kontaktu ze światem darmowe WiFi.

Bazylika św. Petroniusza

Przy tym samym placu natrafiliśmy na najbardziej znaną budowlę sakralną Bolonii. Bazylika św. Petroniusza (wł. Basilica di San Petronio) z założenia miała być największym kościołem na świecie. Nie jest nim jednak, ale znajduje się w pierwszej dziesiątce. Jego długość wynosi ponad 130 m, a szerokość – 60 m. Budowa tak wielkiej świątyni trwała dość długo. Zaczęto ją stawiać pod koniec XIV wieku, a finalnie ukończono dopiero w wieku XVII.

Tę jedną z najważniejszych atrakcji Bolonii poznacie po charakterystycznej fasadzie. Wydaje się, jakby składała się z dwóch zupełnie różnych części: dół pokryty jest jasnym marmurem ze zdobieniami, góra zaś wykonana ze zwykłej cegły sprawia wrażenie niedokończonej.

Wewnątrz bazyliki w lewej bocznej nawie znaleźliśmy dwie ciekawostki. Pierwszą z nich były najstarsze wciąż działające organy na świecie (pochodzące z drugiej połowy XV wieku), drugą – zegar astronomiczny. Jak on działa? W południe słońce wpadające przez niewielki otwór w sklepieniu kościoła wskazuje na posadzce miesiąc i dzień. Na koniec dodamy, że św. Petroniusz, którego imię nosi bazylika i który jest patronem Bolonii, żył w V wieku i był biskupem tego miasta.

Bazylika w Bolonii
Bolonia – Bazylika San Petronio

Fontanna Neptuna

Na przylegającym do Piazza Maggiore mniejszym Placu Neptuna (wł. Piazza del Nettuno) znajduje się nie tyle co duża, co kontrowersyjna fontanna boga mórz. A czemu kontrowersyjna? Po pierwsze, ta powstała w XVI wieku na zamówienie kard. Karola Boromeusza budowla miała ukazywać szczęście z wyboru jego wuja Borromeo na papieża (Piusa IV). Tyle że z powagą kościoła katolickiego nie ma ona nic wspólnego. Fontanna Neptuna przedstawia bowiem boga mórz, u stóp którego siedzą kobiety, z pomiędzy piersi których wytryskuje woda zasilająca zbiorniki fontanny.

Inną ciekawostką związaną z posągiem Neptuna wieńczącym tę budowlę jest jego przyrodzenie. Gdy patrzymy na nie z przodu, nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów. Natomiast gdy staniemy w odpowiednim miejscu z tyłu fontanny, wszystkie panie wzdychają z zachwytem, a panowie z zazdrością. O co w tym chodzi? Twórca tak dobrał proporcje i układ rąk posągu, że patrząc z tyłu jeden z palców Neptuna wydaje się być przedłużeniem penisa.

Fontanna jako jedną z najbardziej znanych budowli Bolonii jest też symbolem jednej z firm samochodowych. Dokładnie rzecz ujmując nie cała fontanna, tylko trójząb trzymany przez Neptuna. Od 1920 roku jest on bowiem oficjalnym znakiem mieszczącej się w Bolonii marki Maserati, a ukazywać ma siłę i wigor tych samochodów.

Wieże Asinelli oraz Garisenda

Ale to nie wszystkie atrakcje Bolonii. Z Placu Neptuna skierowaliśmy się ku widocznym nad dachami Dwóm Wieżom. Obecnie w Bolonii jest ich 20, choć w czasach świetności miasta było ich grubo ponad 100. Niektóre źródła podają liczbę nawet 180 wież. Pełniły głównie funkcje obronne. Wspomniane Dwie Wieże są najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi tego typu konstrukcjami, a nazywają się Asinelli oraz Garisenda. Mieszczą się one u zbiegu dróg prowadzących do pięciu starych bram miejskich.

Niższa z nich, nosząca nazwę Garisenda, zwana też jest „krzywą wieżą z Bolonii”. Obecna jej wysokość wynosi tylko 48 m, choć pierwotnie miała ona ok. 60 m. Niestety w związku z prowadzonymi pracami wokół niej zaczęła się odchylać, przez co w XIV wieku musiano ją obniżyć, by nie stanowiła zagrożenia.

Druga, ta wyższa o nazwie Asinelli, wznosi się dumnie na wysokość 97,2 m i co ważne jest otwarta dla chcących podziwiać z góry panoramę miasta. Jednak ostrzegamy, że nie ma tam zainstalowanej windy, a drogę na górę trzeba pokonać po wąskich schodach mieszczących się wewnątrz tej budowli.

Wyobraźcie sobie, że te dwie bolońskie wieże były inspiracją dla architekta Minoru Yamasaki, gdy ten projektował słynne bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku.

Wieże w Bolonii
Bolonia – Wieże Asinelli i Garisenda

Uniwersytet Boloński

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w Bolonii mieści się najstarszy uniwersytet na świecie. Powstał on już w 1088 roku i w swoich początkach specjalizował się w wiedzy prawniczej. Od XIV wieku poszerzono wykłady o takie dziedziny jak: medycyna, filozofia, arytmetyka, astronomia, logika, retoryka i gramatyka, jak również wprowadzono nauczanie teologii. Od XVI wieku zakres nauczania został wzbogacony dodatkowo o nauki przyrodnicze.

Już od swoich początków Uniwersytet Boloński był przykładem dla powstających na terenie Europy szkół, choćby dla naszego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie studiuje na nim blisko 90 tys. studentów rozlokowanych na 32 wydziałach.

Wśród sławnych ludzi, którzy uczyli się tutaj lub wykładali, znaleźli się m.in.: Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Luigi Galvani, Umberto Eco, Romano Prodi (polityk europejski) czy uważany za jednego z najlepszych sędziów piłkarskich Pierluigi Collina. Wśród osób związanych z uniwersytetem nie zabrakło też słynnych Polaków, jak chociażby Mikołaj Kopernik czy Adam Mickiewicz.

Jeśli chciałbyś się przekonać, jak wygląda Uniwersytet Boloński od środka, możesz wybrać się na wirtualny spacer.

Kilka godzin to niewiele, żeby zobaczyć wszystkie atrakcje Bolonii. Zawsze jednak można wrócić i poświęcić więcej czasu, aby odkryć stolicę regionu Emilia Romania z nowej perspektywy.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule