Cuda natury na Lanzarote – poznaj 6 niesamowitych miejsc

Cuda natury na Lanzarote - woda, skały i wulkany - niesamowite krajobrazy Wysp Kanaryjskich

Poznaj największe cuda natury na Lanzarote. Nasz mini przewodnik poprowadzi Cię po niesamowitych plażach, jaskiniach i wulkanach. Odkryjesz też skalne miasto i wprost nieziemski wąwóz powstały przez pęknięcie wulkanu. Lanzarote odkryje również przed Tobą piękno szlaków pieszych, które wiodą do zapierających dech w piersiach punktów widokowych.

Cuda natury – Los Hervideros –
romantyczne i groźne wybrzeże Lanzarote

Jednym z najbardziej romantycznych miejsc na Lanzarote jest Los Hervideros, które nazywa się Wrzącym Wybrzeżem. Niesamowite skały spadające do oceanu poszarpane są jaskiniami i otworami, przez które można podziwiać wpadającą i kotłującą się w nich wodę.

Spacer doskonale przygotowanymi nad Los Hervideros ścieżkami robi największe wrażenie, gdy ocean jest wzburzony. Choć nawet, gdy dotrzesz tam w spokojny dzień, gwarantujemy, że ujrzysz spektakularne widoki. Innym dobrym momentem na wycieczkę nad Wrzące Wybrzeże będzie zachód słońca.

Historia powstania tego jednego z największych cudów natury na Lanzarote wiąże się nierozerwalnie z historią samej wyspy. Artystą, który ukształtował Los Hervideros był wulkan Montana Rajada. To spływająca z niego lawa, wpadając do chłodnych wód oceanu stworzyła niesamowite formacje skalne i wzmagające dziś głos Posejdona organy.

Najpiękniejsze plaże na Lanzarote

Nie pomyśl jednak, że wybrzeże na Lanzarote to wyłącznie poszarpane strome klify i spienione wody oceanu rozbijające się o skały. Na całej wyspie znajdziesz bowiem wiele pięknych i czasami wręcz dziewiczych plaż.

My wybraliśmy się do kilku takich cudów natury na Lanzarote. Jeśli chcesz poznać najpiękniejsze naszym zadaniem plaże na tej jednej z Wysp Kanaryjskich, to zajrzyj do naszego tekstuPlaże na Lanzarote. Zachęcamy Cię również do odkrywania innych, nie pokazanych w tekście plaż.

Cuda natury – Las Grietas –
kaniony Arizony na Lanzarote

Aby zobaczyć kolejny cud natury na Lanzarote, zabierzemy Cię na stoki wulkanu Montana Blanca. Nie będziemy jednak zaglądać do jego kaldery (choć warto), a zatrzymamy samochód na niewielkim ziemnym parkingu po południowo-wschodniej części wulkanu.

Same Las Grietas (Pękniecia) bardzo łatwo przeoczyć, ponieważ są niewidoczne od strony drogi. Dlatego warto ustawić nawigację na parking przy drodze LZ-35. Stamtąd przejściem podziemnym przejdziesz na drugą stronę jezdni i skierujesz się na lewo. My poszliśmy początkowo prosto i choć natrafiliśmy na jedno z pęknięć, to nie było ono tak spektakularne, jak to największe.

Po chwili marszu dotrzesz do początku pokręconego kanionu. Zagłębiając się w nim zaczniesz pogrążać się w baśniowych klimatach stworzonych przez odkryte warstwy lawy i osady, które powstały tam na przestrzeni tysięcy lat.

Wulkany na Lanzarote –
poznaj Mordor na Wyspach Kanaryjskich

Opisując wcześniejsze cuda natury na Lanzarote już kilka razy wspomnieliśmy o wulkanach. Na całej wyspie jest ich ponad 300, a część można zwiedzać, a nawet wejść do ich środka.

Nie będziemy tu szczegółowo opisywać takich miejsc jak Park Narodowy Timanfaya, Caldera de los Cuevos czy Caldera Colorada. Jeśli interesuje Cię poznanie historii i możliwości turystycznej eksploracji tych rejonów, to zajrzyj do naszego tekstuWulkany na Lanzarote. Czytając go, poznasz niesamowity świat tolkienowskiego Mordoru.

Cueva de los Verdes –
zejdź do podziemi

Chcąc dopełnić obraz cudów natury na Lanzarote, musimy jeszcze zejść pod ziemię. Aby to zrobić, udajemy się do Jaskini Verdes, która znajduje się w północno-wschodniej części wyspy.

Cueva de los Verdes (Zielona Jaskinia) powstała ponad 3-4 tysiące lat temu. Jest kolejnym miejscem na Lanzarote stworzonym przez wulkan. Przepływająca lawa Monte Corona wyżłobiła wtedy długie na wiele kilometrów kanały. Dzisiaj do zwiedzania udostępnione są niecałe 2 kilometry. Jeśli będziesz mieć szczęście, to odwiedzając Cueva de los Verdes, możesz trafić na koncert odbywający się w podziemnej sali mieszczącej ok. 500 osób.

Na koniec dodamy jeszcze, że podwodny tunel Zielonej Jaskini, o długości 1,5 kilometra, jest uznawany za jeden z największych tego typu cudów natury na świecie.

Ciudad Estratificada –
miasto w skałach

Ostatni z cudów natury na Lanzarote, o którym chcemy Ci wspomnieć, to miejsce często pomijane w oficjalnych przewodnikach, choć prawdę powiedziawszy nie rozumiemy tego.

Około 6 kilometrów od dawnej stolicy Lanzarote – Teguise – w miejscu, w którym miejscowi rolnicy pozyskiwali gruboziarnisty i szorstki piasek wulkaniczny, znajduje się Ciudad Estratificada – Warstwowe Miasto. Nie znajdziesz tam specjalnie wyznaczonego dla turystów parkingu, ale pobocze jest płaskie i możesz spokojnie na nim zaparkować.

Wyrastające na równinie skały przybierają tam niesamowite kształty. Podobno niektórzy przyrównują je do obrazów Salvadora Dali. Poruszając się pomiędzy nimi pamiętaj jednak, aby patrzeć też pod nogi. Osypujące się piaskowe podłoże może być bardzo zdradliwe.

Cuda natury na Lanzarote –
jak do nich dotrzeć?

W związku z tym, że opisywane przez nas cuda natury na Lanzarote rozsiane są po całej wyspie, aby do nich dotrzeć będziesz musiał skorzystać z transportu miejscowego lub, co bardziej polecamy, wynająć samochód.

Jeśli lubisz poruszać się pieszo, też będziesz zadowolony, bo do wielu z opisywanych przez nas miejsc możesz dotrzeć na własnych nogach, korzystając z licznych na wyspie szlaków pieszych. Kilka z nich znajdziesz pod tym adresem lub korzystając z Google Maps lub Mapy.cz.

Poniżej znajdziesz kilka widoków, jakie udało nam się utrwalić na różnych szlakach pieszych na Lanzarote.

Zainteresowały Cię cuda natury na Lanzarote? A może masz jeszcze coś do polecenia na tej lub innej z Wysp Kanaryjskich? Zapraszamy Cię do komentowania tego i innych tekstów.

2 Comments

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule