Cesar Manrique – niesamowite dzieła, które zmieniły Lanzarote

Cesar Manrique - tekst o największym architekcie Lanzarote

Cesar Manrique był jednym z największych i najważniejszych twórców oraz obrońców środowiska naturalnego na Wyspach Kanaryjskich. Większość jego niesamowitych dzieł możesz podziwiać na jego rodzinnej wyspie – Lanzarote. Zobacz, jakie atrakcje czekają Cię, gdy wybierzesz się w podróż śladami Cesara Manrique.

El Diablo – Timanfaya

W naszym tekście o wulkanach na Lanzarote pisaliśmy Ci o Parku Narodowym Timanfaya. To właśnie tam poznaliśmy jedno z pierwszych dzieł niezrównanego architekta pochodzącego z Lanzarote.

Cesar Manrique był bardzo mocno związany z propagowaniem turystyki na Lanzarote. Pragnął, aby jego dzieła przyciągały odwiedzających wyspę, ale też zapewniały im bezpieczeństwo. Na szczycie jednego z wulkanów, tuż obok dużego parkingu, z którego odjeżdżają autobusy turystyczne obwożące odwiedzających Park Narodowy Timanfaya, Cesar Manrique wybudował niezwykłą restaurację – El Diablo.

Można tam wśród niesamowitych widoków na wulkaniczny krajobraz zjeść m.in. grillowanego kurczaka. Co w tym niezwykłego, przecież wielu z nas spotyka się latem na grillu i je kurczaki czy szaszłyki? Ale czy Twój grill ogrzewany jest ciepłem wydobywającym się z jednego z wulkanicznych otworów? Wątpimy.

Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem mięsa, to i tak odwiedź to miejsce. Gwarantujemy Ci niesamowite widoki i całe morze atrakcji.

Jardin de Cactus

Lubisz kaktusy? U nas zdania na ich temat są podzielone, ale i tak postanowiliśmy odwiedzić jedną z największych atrakcji Lanzarote, jaką jest Jardin de Cactus. Został on otwarty w 1990 roku i od tego czasu przyciąga wielu turystów i miejscowych.

Na terenie Ogrodu Kaktusów zobaczysz ponad 1000 różnych gatunków tej rośliny. Na pewno część z nich rozpoznasz, ale wiele zaskoczy Cię swoimi kształtami czy barwą. Ta ostatnia doskonale kontrastuje z czarną wulkaniczną ziemią, która spowija większość Lanzarote.

Gdy już zmęczysz się odkrywaniem nowych sukulentów, możesz usiąść w restauracji, która mieści się na terenie Jardin de Cactus. Wypijesz w niej dobrą kawę czy soki, a na danie główne będziesz mógł zamówić hamburgera z… kaktusem.

Jameos del Agua

Czy jaskinie powstałe w wyniku działania przepływającej lawy mogą być ciekawe? Są niesamowite. A gdy jeszcze odpowiednio je przeprojektować, powstaje piękny kompleks turystyczny.

W Jameos del Agua oprócz naturalnego piękna jaskini odnajdziesz także: salę koncertową, basen otoczony palmami, restaurację i zdawałoby się naturalne tarasy. A to nie wszystko. Jaskinia jedną ze swoich odnóg łączy się z oceanem, dzięki czemu wpływa do niej morska woda, tworząc ukrytą w ziemi lagunę. Zamieszkują ją białe kraby, które nazywają się Jameitos.

Monumento al Campesino

Cesar Manrique był zawsze bardzo związany z lokalną społecznością Lanzarote. To właśnie w jej hołdzie stworzył kolejne swoje dzieło – Monumento al Campesino. Ta swoista farma położona jest w samym sercu Lanzarote, a dostępu do niej strzeże wysoki biały pomnik. Ma on symbolizować pracowitość i siłę rolników.

Wewnątrz tego kompleksu znajdziesz istne centrum turystyczne, w którego skład wchodzą m.in.: restauracja, sklep z pamiątkami czy wystawy prezentujące tradycyjne rzemiosła Wysp Kanaryjskich. Jeśli będziesz mieć szczęście, to trafisz na warsztaty związane z tradycją i kulturą agralną Lanzarote.

W pobliżu Monumento al Campesino co roku pod koniec lipca odbywa się procesja Dymare. Podczas niej możesz oglądać barwny pochód przebranych w tradycyjne stroje mieszkańców Lanzarote. Wtedy też posłuchasz muzyki ludowej oraz napijesz się doskonałego miejscowego wina (prosto z okolicznych winnic).

Casa Omar Sharif – Casa del Campesino

Pod koniec lat 70-tych XX wieku Cesar Manrique zaprojektował i wybudował pięknie położony i niesamowicie zaaranżowany dom. Budowla ta została nazwana Casa del Campesino i miała w założeniu być kolejnym hołdem złożonym rolnikom Lanzarote.

Miejscowa legenda głosi, że gdy miejsce to zobaczył znany aktor Omar Sharif, zapałał do niego bezgraniczną miłością. Nie zważając na koszty zakupił Casa del Campesino, który od tego momentu nosił nazwę Casa Omar Sharif.

Czy Omar Sharif długo cieszył się swoją nową posiadłością? Niestety. Ten bożyszcze kobiet był również wielkim hazardzistą. Pamiętnego wieczoru zaprosił do Casa Omar Sharif kilka osób, które wraz z nim zasiadły do gry w karty. Choć początkowo aktor miał dobrą passę, to wkrótce koło fortuny się odwróciło i stracił wszystkie pieniądze, które miał tego dnia przy sobie. Nie chcąc wstawać od stolika, postawił w licytacji swój piękny dom. Niestety nie miał szczęścia i stracił go.

Czy ta historia jest prawdziwa? Jak to z legendami bywa, nie wie tego nikt, ale i tak warto zajrzeć do Casa Omar Sharif. Gwarantujemy, że Twój aparat fotograficzny mocno się rozgrzeje.

Mirador del Rio

Mirador del Rio to kolejna ciekawa restauracja wybudowana przez Cesara Manrique. Ale czy tylko restauracja? Otóż nie. Mirador del Rio to przede wszystkim niesamowity punkt widokowy z piękną panoramą na Archipelag Chinijo, w skład którego wchodzą wyspa Graciosa i jej mniejsze siostry.

Gdy podjedziesz na parking przed Mirador del Rio, możesz mieć wrażenie, że to po prostu koniec drogi. Niech to Cię jednak nie zmyli. W skale odnajdziesz wejście, które zaprowadzi Cię do dużej oszklonej restauracji otoczonej z dwóch stron tarasem widokowym.

Po zrobieniu kilku lub więcej fotek proponujemy Ci usiąść wewnątrz restauracji przy jednym ze stolików ustawionych przed panoramicznymi oknami. Delektując się tam kawą lub lokalnymi potrawami będziesz mógł podziwiać piękno natury, które rozpościera się poniżej.

Casa Museo de Cesar Manrique

Pokazaliśmy Ci już kilka miejsc, które stworzył na Lanzarote Cesar Manrique. Warto więc wybrać się do muzeum, które zostało poświęcone temu wielkiemu hiszpańskiemu artyście i architektowi. Tym bardziej, że odwiedzając Casa Museo de Cesar Manrique zobaczysz, jak mieszkał i gdzie tworzył swoje projekty Cesar Manrique.

Jego dom znajduje się w miejscowości Haria, którą warto odwiedzić w drodze do Mirador del Rio lub Jameos del Agua. Musisz jednak liczyć się z tym, że ciężko będzie Ci zaparkować pod samym muzeum. Gdy już tam wejdziesz, pamiętaj, że nie tylko budynek, ale i wiele mebli czy dekoracji Cesar Manrique wykonał własnoręcznie.

Los Amigos de la Pena de la Vieja

Czy powyżej opisaliśmy Ci wszystkie projekty niezrównanego Cesara Manrique? Oczywiście nie. Poza tymi najbardziej namacalnymi, artysta bardzo mocno angażował się w propagowanie turystyki i takie przystosowywanie do niej natury, by jak najmniej ingerować w środowisko naturalne.

To dzięki jego współpracy ze stowarzyszeniem Los Amigos de la Pena de la Vieja, które ma na celu ochronę i zachowanie dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego Lanzarote, możesz dzisiaj podziwiać takie piękne cuda natury jak chociażby Charco de los Clicos, Cueva de los Verdes czy Los Hervideros.

Dzięki działaniom Cesara Manrique i fundacji Los Amigos de la Pena de la Vieja na Lanzarote znacznie zwiększyła się świadomość ekologiczna, a wiele miejsc uzyskało status ochronny i dostęp do nich jest dzisiaj ściśle kontrolowany.

Wstęp do większości atrakcji związanych z Cesarem Manrique jest biletowany, a co więcej limitowana jest ilość zwiedzających. Warto więc zakupić wcześniej bilety. Możesz to zrobić na stronie – https://cactlanzarote.com/en/buy-online-tickets/.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule