Tajemnice dawnej stolicy: Co zobaczyć w Teguise na Lanzarote?

Co warto zobaczyć w Teguise, dawnej stolicy Lanzarote?

Teguise, dawna stolica Lanzarote, to niezwykle ciekawe historycznie miasto. To tam powstawały pierwsze osady na Wyspach Kanaryjskich, tam też mieściło się później centrum religijne Lanzarote. Miasto na przestrzeni setek lat było wielokrotnie napadane i rabowane przez piratów liczących na bogate łupy. Zobaczcie, co dzisiaj warto zobaczyć w Teguise.

Iglesia Matriz de Nuestra Senora de Guadalupe
– pierwsza świątynia na Wyspach Kanaryjskich

Jednym z najważniejszych miejsc w Teguise jest Iglesia Matriz de Nuestra Senora de Guadalupe. Kościół ten znajduje się w samym centrum miasta. I choć jego dzisiejszy wygląd pochodzi z pierwszej połowy XX wieku, to jego historia sięga wieku XV. To wtedy wybudowano w tym miejscu pierwszą świątynię, którą wielu dzisiaj nazwałoby prostym barakiem, bez okien i z kamiennymi ławami. Bogactwem tego miejsca nie był jednak wygląd, a przeznaczenie. To właśnie stąd biskup Don Alberto de las Casas miał poprowadzić chrystianizację Wysp Kanaryjskich.

Budowla ta nie przetrwała jednak dłużej niż kilkadziesiąt lat. Jak duża część miasta padła łupem Algierczyków i Turków, którzy na początku XVI wieku najechali Lanzarote. Mieszkańcy dość szybko ją odbudowali, ale najazd Maurów spowodował, że znowu legła w gruzach.

Kolejna odbudowa, która miała miejsce w 1618 roku, nadała zniszczonej świątyni godnego wyglądu. Pojawiły się bogate zdobienia oraz kilka ciekawych rzeźb i obrazów. Obecny wygląd pochodzi z okresu odbudowy z początków XX wieku, która miała miejsce po wielkim pożarze.

Jednym z najważniejszych obrazów, które znajdowały się w Iglesia Matriz de Nuestra Senora de Guadalupe, był wizerunek przedstawiający Matkę Boską z Guadalupe. Dziś w kościele zobaczysz jedynie jego kopię. Oryginał skradziono podczas najazdów mauretańskich.

Według jednej z legend, gdy złodziej próbował sprzedać dzieło w Algierze, nikt nie chciał go kupić. Maur z wściekłości uderzył w niego siekierą. Widzący to pies rzucił się na złodzieja i zagryzł go na miejscu.

Castillo de Santa Barbara
– poznaj piratów z Kanarów

Lubisz historie o piratach? To koniecznie udaj się do leżącego na obrzeżach Teguise Zamku św. Barbary. Twierdzę tę wybudowano na początku XIV wieku. Jej zadaniem była ochrona okolicy podczas licznych najazdów piratów mauretańskich.

Zamek wzniesiony na stokach wygasłego wulkanu robił duże wrażenie zarówno wtedy, jak i dzisiaj. Jego pierwotna funkcja była pełniona aż do XIX wieku, kiedy to jego załoga została początkowo zredukowana, a następnie całkowicie opuściła twierdzę. I tak trwał „zapomniany” aż do 1991 roku. Wtedy to postanowiono w Zamku św. Barbary stworzyć Muzeum Emigracji. Przedstawiało ono losy mieszkańców Wysp Kanaryjskich, którzy postanowili osiedlić się w Ameryce.

W 2011 roku w murach Castillo de Santa Barbara powstało Muzeum Piratów. Zobaczysz w nim ekspozycje prezentujące historię Teguise, ale i co pewnie dla wielu będzie ciekawsze, można w nim poznać sylwetki takich wielkich piratów jak: Francis Drake, Robert Blake czy John Hawkins. A to nie wszystko. Jeśli interesują Cię militaria, to zachwyci Cię kolekcja broni palnej i białej, która była stosowana w dawnych wiekach.

Convento de San Francisco
– Diabeł i Muzeum Diecezjalne w Teguise

O pierwszym kościele jaki powstał na Wyspach Kanaryjskich, już Ci wspominaliśmy kilka akapitów wyżej. Trzeba jednak pamiętać, że poza księżmi ważną rolę w chrystianizacji świata odegrali bracia zakonni. Convento de San Francisco jest pierwszym klasztorem, jaki powstał na Lanzarote.

Jego budowę rozpoczęto w 1588 roku. Klasztor składał się z kilku budynków, w których mieszkali bracia zakonni, oraz kościoła. Ten ostatni poświęcony był Matce Bożej z Miraflores. Do XIX wieku, kiedy to klasztor przeszedł w ręce prywatne, przetrwały świątynia i resztki pierwotnego krużganka.

Dzisiaj w dawnym kościele znajdziesz Muzeum Sztuki Sakralnej, w którym możesz obejrzeć m.in. oryginalne barokowe ołtarze poświęcone Nuestra Senora de Miraflores, San Antonio de Padwa i Nuestra Senora de la Inmaculada Concepción.

Niedaleko zabudowań klasztornych bez trudu odszukasz natomiast figurę przedstawiającą diabła. Jest to Elegua el Diablillo. Postać ta jest bardzo popularna podczas karnawału. Przebrani za nią uczestnicy procesji, przemierzających ulice Teguise, straszą dzieci i młodzież. Sam strój ma być alegorią diabelskiego kozła.

Convento de Santo Domingo de Teguise
– galeria w klasztorze

W 1698 roku założono w Teguise klasztor zakonu dominikanów. Prowadzili oni szpital dla mieszkańców miasta i całej wyspy. Miejsce to było bardzo ważne i niezbędne dla sprawnego zarządzania.

Dzisiaj w kościele klasztornym nie odprawia się już mszy. W 1988 roku budynek został odnowiony. Niestety firma, która się tym zajmowała, nie miała dużego doświadczenia w pracach renowacyjnych. Nie zatrudniono też fachowców, którzy mogliby wspomóc budowlańców.

To niedopatrzenie doprowadziło do tego, że zniszczono pięknie polichromowane sufity, oryginalne ceramiczne posadzki i wiele drewnianych elementów wystroju. W czasie robót odkryto też znajdujące się pod podłogą garderoby ossuarium. Umieszczono w nim ponad 100 szkieletów, które po zniszczeniu osłaniającej je kopuły usunięto.

Czy to oznacza, że nie warto zaglądać do Convento de Santo Domingo de Teguise? Wręcz przeciwnie. Gdy pojawisz się przed tym budynkiem, koniecznie go odwiedź. Wewnątrz mieści się bowiem bardzo ciekawa galeria sztuki. Można tam też podziwiać oryginalny ołtarz główny poświęcony Matce Bożej Łaskawej. Wejście do galerii jest całkowicie darmowe, no chyba, że kupisz któreś z prezentowanych tam dzieł sztuki.

Oryginalna architektura Teguise
– gdzie mieszkali i pracowali mieszkańcy dawnej stolicy

O ile w opisywanej już przez nas obecnej stolicy Lanzarote – Arrecife – przeważa architektura „nowoczesna” XX-wieczna, to w Teguise odkryjesz zabudowę historyczną.

Dawna stolica Lanzarote jest jednym z najstarszych miast na całych Wyspach Kanaryjskich, a dzięki swoim walorom architektonicznym zostało ponoć uznane za jedno z najpiękniejszych miast w Hiszpanii. Zobaczmy, czy tak jest naprawdę.

Palacio Spinola – Museo del Timple

Palacio Spinola, który znajduje się przy jednym z głównych placów Teguise, został wybudowany w 1780 roku. Budynek ten w niczym nie przypomina wielkich i zdobnych pałaców europejskich, kryje w sobie jednak serce Wysp Kanaryjskich.

W drugiej połowie XX wieku dom ten został nabyty przez Radę Miasta i zaadaptowany na muzeum kultury Wysp Kanaryjskich. Dużą rolę w niej odgrywa muzyka i stąd też nazwa tej instytucji Timple – to mały instrument strunowy będący jednym z najpopularniejszych symboli muzycznych całego archipelagu.

Jeśli jesteś pasjonatem muzyki oraz kultury, to już dzisiaj możesz zajrzeć na stronę Museo del Timple. Odkryjesz tam istną skarbnicę wiedzy (również w postaci filmów) o kulturze Teguise, a nawet będziesz mógł odbyć w pełni darmowy kurs gry na timple.

Casa del Beneficiado Antonio Cabrera de Ayala

Nieopodal Palacio Spinola znajdziesz niski parterowy budynek wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Był on rezydencją wikariusza i sędziego kościelnego na Lanzarote – Antonio Cabrera de Ayala.

Od 1961 roku do dzisiaj mieści się w nim restauracja o dźwięcznej nazwie Acatife. Zgodnie z jej nazwą będziesz mógł tam nadrobić zaległości w degustacji potraw kuchni kanaryjskiej charakterystycznych dla tej części wyspy.

Palacio de Maciot de Bethencourt y Pilar de Aguas

Zagłębiając się bardziej w uliczki dawnej stolicy Lanzarote, natrafisz na pewno na kolejny, tym razem pochodzący z XVIII wieku pałac. Należał on do rodziny szlachcica o nazwisku Maciot de Bethencourt, który w XV wieku był siostrzeńcem francuskiego zdobywcy połowy Wysp Kanaryjskich.

Po prawej stronie budynku znajduje się sporych rozmiarów fontanna/wodopój, a kilka metrów od niej wykonana z metalu figurka przedstawiająca kobietę niosącą dzbanek.

Casa Castillo

Przyznamy Ci się szczerze, że gdy zmierzaliśmy do tego miejsca, oczyma wyobraźni widzieliśmy twierdzę lub choćby umocniony budynek. Tym bardziej byliśmy zdziwieni, gdy ujrzeliśmy parterowy dom bez żadnych odnośników militarnych.

W budynku tym, wzniesionym w połowie XVIII wieku, mieszkał wraz z rodziną dzielny żołnierz Serapio del Castillo y de la Cueva (stąd nazwa rezydencji). A skoro już jesteśmy przy rodzinie, to musisz wiedzieć, że była ona całkiem niemała. Serapio miał bowiem pięć córek i przynajmniej ośmiu synów.

Palacio Ico

Kolejny, tym razem już trochę bardziej okazały budynek, na który chcemy zwrócić Twoja uwagę, to Palacio Ico. W XVIII wieku była to okazała rezydencja jednej z zamożniejszych rodzin na Lanzarote. Później w latach 1923-1961 w Palacio Ico mieściły się koszary Gwardii Cywilnej Teguise, z niewielkim wydzielonym pomieszczeniem na warsztat… timple.

Obecnie możesz, oczywiście za opłatą, skorzystać z gościnności tego obiektu. Mieści się w nim bowiem niewielki butikowy hotel, w którym, co jest ciekawostką, znajduje się jedyny w Teguise zachowany w całości drewniany balkon.

Museum Aloe Vera w Teguise

Jeden z budynków mieszczących się na skraju głównego placu Teguise, skrywa w swoich wnętrzach dość interesujące muzeum, w którym z zamieszczonych na jego ścianach tablic, dowiesz się wielu ciekawych informacji o historii i kulturze uprawy aloesu na Wyspach Kanaryjskich.

Odwiedzając Museum Aloe Vera możesz też zakupić kosmetyki wytwarzane na bazie tej rośliny. Podobno bardzo dobrze wpływają na cerę i raczej nie uczulają. My z tej opcji jednak nie skorzystaliśmy i poszliśmy dalej odkrywać uroki Teguise.

Plaza Camilo Jose Cela

Na koniec chcemy zwrócić Twoją uwagę na niewielki plac, który znajduje się tuż przy Convento de Santo Domingo i Casa Castillo. Nosi on nazwę Plaza Camilo Jose Cela, a prowadzi na niego piękna murowana biała brama.

Co w nim takiego ciekawego? Jego urok rozkwita szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy co roku na Plaza Camilo Jose Cela możesz podziwiać oryginalną szopkę. Oglądając ją dość szybko odkryjesz, że przedstawia Teguise.

Zainteresowała Cię dawna stolica Lanzarote? W takim razie co powiesz na wycieczkę do Arrecife, które jest obecnie głównym miastem tej jednej z najpiękniejszych z Wysp Kanaryjskich.

4 Comments

  1. Byliśmy w Hiszpanii, co za piękny kraj!!! Udało nam się wziąć 2 tyg urlopu, polecieliśmy tam enterem i zakochaliśmy się w tym kraju, a Kanary już na zawsze zostaną nam w sercach!! kiedyś tam wrócimy!!

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule