Arrecife – 10 pomysłów na zwiedzanie stolicy Lanzarote

Atrakcje Arrecife - widok na stolicę Lanzarote

Lanzarote jest najbardziej na wschód wysuniętą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Postanowiliśmy wybrać się do największego jej miasta – Arrecife – i dowiedzieć się, co warto w nim zobaczyć. Okazało się, że jest tam całkiem dużo ciekawych atrakcji, zarówno dla pasjonatów historii i muzeów, jak i miłośników plaż.

Jak dojechać do Arrecife na Lanzarote?

Arrecife jest stolicą Lanzarote, jednej z Wysp Kanaryjskich, która znajduje się niewiele ponad 100 km na zachód od wybrzeży Maroko. Najprościej dostać się tam samolotem. Lot z Polski trwa ok. 4,5 godziny, a jego regularne ceny zaczynają się od około 300 złotych.

Lotnisko położone jest na przedmieściach Arrecife i dojazd do centrum nie sprawia żadnych trudności. Wystarczy, że wsiądziesz w linię 22 (w dni robocze) lub 23 (w dni wolne) i po dziesięciu minutach znajdziesz się już w mieście. Koszt przejazdu wynosi 1,40 euro, a bilet można zakupić u kierowcy. Musisz jednak pamiętać o tym, żeby mieć ze sobą drobne, bo kierowca wydaje maksymalnie 10 euro.

O ile jedziesz do centrum Arrecife, to w dni robocze musisz wysiąść na przystanku Intercambiador i przesiąść się na autobus zmierzający w kierunku Twojego noclegu lub przejść się na piechotę (Arrecife nie jest duże i my z takiej opcji korzystaliśmy). W soboty i niedziele autobus z lotniska przejeżdża przez prawie całe nadbrzeże, więc nie będziesz musiał ani się przesiadać, ani zbytnio nadwyrężać nóg.

Innym sposobem dostania się z lotniska do miasta będzie wypożyczenie samochodu, którym dotrzesz na kwaterę, a później będziesz poruszać się po wyspie.

Bliżej natury w Arrecife

Wyspy Kanaryjskie oferują niezapomniane wrażenia związane z obcowaniem z naturą. I choć większość z tego typu atrakcji znajdziesz poza miastami, to i w stolicy można odczuć jej obecność. Poznaj plaże Arrecife, miejskie jezioro połączone z oceanem czy saliny z otaczającymi je terenami.

Playa del Reducto
pod okiem ratownika

Największą, a zarazem położoną w samym centrum Arrecife plażą jest Playa del Reducto. Ma ona ponad pół kilometra długości i ciągnie się lekkim łukiem wzdłuż zatoki, którą od strony oceanu otacza rafa ze skał wulkanicznych. Zabezpieczenie to powoduje, że woda przy plaży Reducto jest spokojna i ciepła.

Playa del Reducto została wyróżniona Błękitną Flagą, co gwarantuje jej czystość oraz zapewnia, że znajdziesz tam wszelkie niezbędne udogodnienia, w tym prysznice, przebieralnie, toalety czy bary plażowe. Na plaży możesz czuć się bezpiecznie, bo doglądają jej ratownicy. Pamiętano też o osobach z ograniczeniami ruchowymi. Przygotowano dla nich rampy i drewniane kładki schodzące na plażę.

Na plażę Reducto trafisz bez problemów, bo znajduje się obok najwyższego budynku na całej Lanzarote – Gran Hotelu.

Playa del Castillo
piaski u stóp zamku

Jeśli wolisz mniejsze, ale wciąż piaszczyste plaże, to wybierz się na Playa del Castillo. Jest ona mniej znaną, a przez to też mniej obleganą plażą w Arrecife. Znajduje się u stóp Zamku San Gabriel. W przeciwieństwie do Playa del Reducto nie oferuje tylu co poprzednia udogodnień, ale możesz być pewny, że będziesz z niej zadowolony.

Aby do niej dotrzeć, musisz wejść na niewielką wysepkę, na której znajduje się Castillo de San Gabriel i minąć go. Od strony obu mostów prowadzących na wyspę też zobaczysz plażę. Jeśli jednak ją wybierzesz, musisz liczyć się z ciekawskimi spojrzeniami turystów zmierzających do zamku.

Playa del San Jose
plażowanie na dziko

Ostatnią z plaż w Arrecife, którą chcemy Ci pokazać, jest Playa del San Jose. I choć nie znajdziesz na niej żółtego piasku, to na pewno zakosztujesz spokoju. Nie będzie tam tłumów ani dużego gwaru. Dlaczego? Bo nie jest to oficjalna plaża. Jest to miejsce odkryte i wykorzystywane przez mieszkańców i oddalone od centrum miasta.

Playa del San Jose znajduje się w porcie u stóp zamku, w którym mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej. Nie dużo brakowało, a przeoczylibyśmy ją. Prowadzi do niej ścieżka wiodąca od parkingu przy Zamku San Jose. Próżno przy niej szukać ratownika, toalety czy budek z jedzeniem. Jeśli jesteś głodny, zawsze możesz przejść się do restauracji w zamku.

Parque Tematico w Arrecife
rekreacja w stolicy Lanzarote

Tuż obok Playa del Reducto zaczyna się spory teren Parque Tematico z szeroką promenadą wiodącą wzdłuż wybrzeża oceanu. Miejsce to obsadzono palmami i kaktusami, a wzdłuż alejek ustawiono kilka ławek, natomiast dla miłośników deskorolek przygotowano w nim skatepark.

Ochłodę w Parque Tematico zapewnia wiatr wiejący od strony oceanu oraz niedawno odremontowana fontanna o ciekawym kształcie. Na placu znajdującym się przy plaży ustawiono sporych rozmiarów zakonserwowany wrak statku, który robi wrażenie na wszystkich odwiedzających to miejsce.

Spacerując nadmorską promenadą, będziesz mógł w kilku miejscach zejść po schodach na kamieniste nadbrzeże, na którym możesz spotkać wylegujące się w słońcu kraby.

Salinas de la Bufona
sól na wagę złota

Zanim turystyka na dobre zawitała do stolicy Lanzarote, Arrecife było jednym z głównych ośrodków połowu ryb w Europie. Złowione owoce morza trzeba było jednak dobrze zakonserwować, aby móc sprzedawać je w Europie, Afryce czy nawet obu Amerykach. Jednym z najlepszych konserwantów była sól. Aby ją pozyskiwać z wody morskiej, mieszkańcy wyspy budowali rozległe saliny.

Jedną z nich były Salinas de la Bufona, znajdujące się na obrzeżach Arrecife tuż za Parque Tematico. Dziś teren ten jest trochę zapomniany, a jego przemysłowy charakter zmienił się w turystyczny. Spacerując po salinach, natkniesz się w kilku miejscach na dobrze zachowane baseny oraz wiatrowe pompy wodne. My odkryliśmy też niewielki ogródek z różnymi gatunkami miejscowych roślin.

Charco de San Gines
relaks nad wodą

Gdy w najpopularniejszy internetowy translator wpiszesz słowo „charco”, to otrzymasz tłumaczenie „kałuża”. My Charco de San Gines nazwalibyśmy raczej przystanią dla łódek lub niewielkim jeziorkiem, które ma połączenie z oceanem. Jakby jednak nie nazwać tego miejsca, to warto tam spędzić czas.

Sielskie widoki możesz podziwiać z jednej z licznych na brzegu Charco de San Gines restauracji lub kawiarni. My lubiliśmy też spacery wokół tego niewielkiego akwenu – szczególnie o poranku, gdy jeszcze nie było tam wielu ludzi.

W najdalszej części Charco de San Gines warto zwrócić uwagę na umieszczony na wodzie w 2014 roku szkielet płetwala wędrownego. Ten pływający ssak miał ponad 11 metrów długości i ważył ok. 8 ton. Jako ciekawostkę dodamy, że waleń, z którego pochodzi szkielet, należy do rodziny skrzydlatych wielorybów. I od razu wyjaśniamy, że zwierzę nie zostało zabite przez człowieka, a na swoje nieszczęście utknęło w 1995 roku u wybrzeży Teneryfy.

Zamki Arrecife

Choć Arrecife nie jest dużym miastem – obecnie zamieszkuje je około 50 tys. mieszkańców, a powierzchniowo dorównuje warszawskiej dzielnicy Praga Południe – to na jego terenie możesz odwiedzić aż dwa zamki. Nie są to może wielkie europejskie twierdze, ale i nie miały odpierać ogromnych armii, a wyłącznie chronić wybrzeże i Teguise – dawną stolicę znajdującą się w głębi wyspy.

Castillo de San Gabriel
historia Arrecife w pigułce

W 1574 roku na niewielkiej wyspie Islote de los Ingleses, oddalonej od brzegu Arrecife o kilkadziesiąt metrów, wybudowano z rozkazu króla Felipe II twierdzę noszącą imię św. Gabriela. Zamek miał chronić mieszkańców przed atakami piratów berberyjskich, którzy w tamtych czasach najeżdżali wyspę.

Dzisiaj Castillo de San Gabriel mieści Muzeum Historii Arrecife. Wchodząc przez wąskie drzwi, które prowadzą do wąskich korytarzy zamkowych zaczynasz się powoli zagłębiać w historii obecnej stolicy Lanzarote. Odwiedzając kolejne sale, poznajesz kulturę, życie codzienne i ubiory dawnych mieszkańców Arrecife. Na koniec zwiedzania warto wejść na płaski dach twierdzy, skąd rozpościera się piękny widok na miasto i wybrzeże Oceanu Atlantyckiego.

Gdy już opuścisz mury zamkowe, nie uciekaj od razu z wyspy, a obejdź zamek dookoła. Na jego tyłach, czyli od strony oceanu napotkasz dużą kamienną tablicę. Ciekawe, czy uda ci się odczytać co w niej wykuto?

Museo de la Historia de Arrecife, Calle Punta de la Largata, Arrecife
Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 10:00-17:00, sobota 10:00-14:00, niedziela zamknięte
Ceny biletów: wstęp bezpłatny

Castillo de San Jose
odkryj sztukę współczesną

Aby dotrzeć do Castillo de San Jose, trzeba oddalić się trochę od centrum Arrecife. Warto to jednak uczynić, bo wybudowany w 1779 roku zamek skrywa bardzo ciekawe Międzynarodowe Muzeum Sztuki Współczesnej.

Po tym jak w związku z coraz rzadszymi najazdami piratów afrykańskich na Lanzarote Castillo de San Jose zaczął tracić na znaczeniu, wydawało się, że jego los zostanie przypieczętowany. Przez prawie 100 lat był w ruinie. Dopiero Cesar Manrique – człowiek, który zmienił oblicze Lanzarote – postanowił wykorzystać starą twierdzę.

Po odremontowaniu oraz dobudowaniu przeszklonej, wychodzącej na wody portu restauracji, w Zamku św. Józefa otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej. W zamkowych salach możesz podziwiać prace m.in. Picassa, Miro czy Milaresa. Nie brakuje tam również dzieł twórcy tego miejsca – Cesara Manrique.

Museo Internacional de Arte Contemporáneo, Avenida de Naos, Arrecife
Godziny otwarcia: codziennie 11:00-18:00
Ceny biletów: normalny 4 euro, ulgowy (7-12 lat) 2 euro, dzieci do lat 6 bezpłatnie

Puente de las Bolas
jedyny most zwodzony na Wyspach Kanaryjskich

Kolejną atrakcją Arrecife jest wspomniany już przez nas, podczas opisywania Castillo de San Gabriel, Puente de las Bolas. Ten wybudowany w 1771 roku most zwodzony jest jedyną tego typu konstrukcją na Wyspach Kanaryjskich. Powstał, aby umożliwić dostanie się do Zamku św. Gabriela, a zarazem w przypadku najazdu odciąć drogę do broniącej się twierdzy.

Ta długa na około 150 metrów przeprawa skonstruowana jest z naturalnego kamienia, a jego dwie wieże zwieńczone są kulami. To właśnie od nich pochodzi nazwa Puente de las Bolas. Przechodząc pomiędzy nimi spójrz na filary. Na jednym z nich znajduje się historyczna tablica witająca kupców. Została ona napisana po łacinie.

Zwodzony most był przez wiele lat jedyną przeprawą prowadzącą do Castillo de San Gabriel. Było tak aż do czasu wybudowania drugiego, tym razem stałego mostu. Dzisiaj turystom odwiedzającym Islote de los Ingleses służą oba.

Ayuntamiento de Arrecife
odwiedź dawne centrum handlu

Spacerując po ulicach Arrecife, pewnie niejednokrotnie będziesz mijać budynek Ratusza. Warto wtedy zajrzeć na ulicę Manuel Miranda (to ta prowadząca do kościoła). Możesz z niej wejść na dawny rynek mieszczący się na dziedzińcu Ratusza.

Po tym jak najazdy piratów berberyjskich powoli odchodziły w cień, Arrecife zaczęło odżywać. Posiadając port, mogło stać się centrum handlowym Lanzarote, a wraz z rozwojem przejęło również funkcje administracyjne i stało się stolicą wyspy.

A czym handlowano w Arrecife? Mając dostęp do oceanu naturalnym było, że jednym z głównych produktów na rynku były ryby i owoce morza. Ale to nie wszystko. Coraz bardziej zaczęto również doceniać wino produkowane w miejscowych winnicach. Dużym skarbem, który zasilał budżet miejscowych handlarzy, był kwas karminowy (koszenia) – barwnik pozyskiwany ze zmielonych owadów nazywanych czerwcami kaktusowymi.

Co było takiego nadzwyczajnego w tym czerwonym proszku? Kwas karminowy jest jednym z nielicznych barwników naturalnych, który rozpuszczony w wodzie nie ulega degradacji. Oznacza to, że jest niezwykle trwały i odporny na czynniki zewnętrzne. Nawet bardziej trwały niż część barwników syntetycznych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o handlu w dawnym Arrecife, to koniecznie zajrzyj do bramy prowadzącej na dawne targowisko. Na jej ścianach zamieszczono opisy i fotografie dokumentujące życie na miejskim rynku.

Iglesia de San Gines
świątynia z wulkanu

W 1574 roku w porcie Arrecife wybudowano niewielką pustelnię z kapliczką. W obecnej stolicy Lanzarote nie potrzeba było wtedy dużego kościoła. Taki znajdował się w Teguise, które do 1847 roku pełniło rolę głównego miasta na wyspie.

Pustelnia została jednak całkowicie zniszczona przez powódź i to było przyczynkiem, aby w Arrecife zacząć budować nową, trwalszą świątynię, którą później kilkakrotnie przebudowywano. Iglesia de San Gines w obecnym kształcie pochodzi z końca XVIII wieku.

Do wybudowania kościoła użyto czarnych skał pochodzenia wulkanicznego, których na Lanzarote nie brakuje. Aby jednak przełamać mroczny charakter, pobielono je, co nadało budynkowi ciekawego wyglądu. Wnętrze wsparto natomiast na łukach, które osadzone zostały na solidnych kolumnach.

Jednym z najcenniejszych elementów znajdujących się w środku Iglesia de San Gines są figurki świętego Ginesa i Najświętszej Dziewicy. Wykonano je w stylu barokowym, a pochodzą z dalekiej, jak na tamte czasy, Kuby.

Antiguo Muelle de Naos
pamięci tych, którzy zginęli na morzu

Kolejne ciekawe miejsce w Arrecife znajduje się w okolicach starego portu rybackiego. Jego pozostałości można zobaczyć na skrzyżowaniu Rambla Medular i Avenida de Naos. Jeśli chcesz to zrobić, po dojściu na miejsce musisz się dobrze rozejrzeć, bo ukryte są wśród dzisiejszej architektury.

Tuż obok Twoim oczom ukaże się niewysoka latarnia morska. Nie pełni ona żadnych użytecznych funkcji, ma natomiast być światłem dla tych, którzy zginęli na oceanie. Postawiono ją w 35. rocznicę tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 28.11.1978 roku u wybrzeży Afryki. To wtedy piraci wdarli się na pokład statku rybackiego „Cruz del Mar” i wymordowali większość załogi.

Poniżej możesz posłuchać pieśni, która opowiada o tym zdarzeniu.

Islote de Fermina
relaks na małej wyspie

Jeszcze niewiele więcej niż 100 lat temu wybrzeże Arrecife w pobliżu Playa del Reducto wyglądało całkowicie odmiennie od tego, co zobaczysz dzisiaj. W 1918 roku nastąpiła zmiana, która zapoczątkowała przemianę tego miejsca w centrum turystyczno-hotelowe. Ale po kolei. 

W 1918 roku Dowództwo Marynarki Wojennej przekazało administrowanie wysepką Quebrado Ferminie Garcii Santanie. Celem tego przedsięwzięcia było założenie na niej stoczni. I tak na Quebrado zaczęły powstawać statki. To wtedy zmieniono też nazwę wysepki na Islote de Fermina

Sytuacja ta trwała przez ok. 50 lat. Wtedy to powstała koncepcja wybudowania dużego hotelu i miejsca rekreacyjno-wypoczynkowego przy nim. To drugie zadanie powierzono jednemu z najznamienitszych artystów na Wyspach Kanaryjskich – Cesarowi Manrique.

Ze swojej pracy wywiązał się on znakomicie. A żeby ułatwić turystom i mieszkańcom dostęp do wysepki, nakazał wybudowanie drewnianego mostu łączącego ją z nabrzeżem przy Gran Hotelu. Dzisiaj wstęp na wysepkę jest całkowicie darmowy i jeśli będziesz mieć chwilę czasu, to polecamy Ci udać się tam i wypocząć przed dalszym zwiedzaniem Lanzarote.

Podróż śladami pomników w Arrecife

Podczas naszych wyjazdów lubimy czasami wybrać się na tematyczne wycieczki jakimiś szlakami. Nie tymi wytyczonymi przez przewodniki, ale tymi, które możemy stworzyć sami.

Podczas pobytu w Arrecife rzuciły nam się w oczy dość często wyrastające na naszej drodze najróżniejsze pomniki. Były to rzeźby inspirowane różnymi wydarzeniami z dziejów wyspy, literaturą czy też postaciami. Poniżej opowiemy Ci o kilku z nich, następne postaraj się odkryć sam.

Pescador con Marlin – ta duża rzeźba stojąca na jednym ze skrzyżowań w Arrecife przedstawia bohatera książki Ernesta Hemingwaya „Stary człowiek i morze”. Walka człowieka z ogromnym marlinem to walka z samym sobą i przezwyciężanie słabości.

La Mirada de Cesar – rzeźba przedstawia siedzącego w oknie, będącym jednocześnie okiem, wielkiego wizjonera, artystę i architekta Cesara Manrique. Człowiek ten zmienił wygląd Lanzarote nie naruszając jego walorów naturalnych. Pomnik powstał w setną rocznicę urodzin tego wielkiego miejscowego twórcy.

Estatua de Heraclio Niz Mesa – posąg przedstawiający policjanta znaleźliśmy na jednej z głównych ulic Arrecife. Ten stróż prawa podczas swojego życia był również znanym zapaśnikiem i aktorem grającym w filmach z lat 60-tych.

Los Buches – to rzeźba przedstawiająca karnawał w Arrecife w pigułce. Bucheros to marynarze ubrani w dawne stroje, którzy w towarzystwie swoich żon przemierzają ulice stolicy Lanzarote i „biją” wszystkich napotkanych dużymi pęcherzami rybimi.

Odkryj street art w stolicy Lanzarote

Czasami wielkie dzieła nie powstają w pracowniach znanych artystów, a na ulicach miast. Odwiedzając różne miejsca rozglądamy się za takimi przejawami sztuki, nie inaczej sprawa miała się w Arrecife.

Również i Ty nie powinieneś mieć problemu z odszukaniem dzieł zdobiących mury stolicy Lanzarote. Aby zachęcić Cię do odkrywania miasta w ten sposób, przedstawiamy poniżej kilka z nich.

Gdzie dobrze zjeść w Arrecife?

W Arrecife znajdziesz wiele restauracji i kawiarni, które oferują najróżniejsze potrawy. My jednak chcemy zainteresować Cię restauracją, którą szczególnie polubiliśmy. Podawano tam wyśmienite jedzenie, a obsługa była bardzo miła i potrafiła zabawiać nas rozmową o Lanzarote.

Jeśli więc będziesz w okolicy Charco de San Gines, to koniecznie zajrzyj do restauracji Charco Vivo i skosztuj wyśmienitych potraw kuchni kanaryjskiej. A wszystko to popij doskonałą sangrią.

Na poranną kawę proponujemy wybrać się nad Charco de San Gines. Pamiętaj jednak – pij ją powoli, delektując się jej smakiem i otaczającym Cię widokiem.

W tym tekście poznałeś z nami stolicę Lanzarote – Arrecife. Nie jest to jednak koniec naszej wędrówki po tej pięknej wyspie. Pokażemy Ci jeszcze jej cuda natury i zabierzemy na przepiękne plaże Lanzarote.

4 Comments

  1. Ela z Warszawy

    Bardzo interesujacy i 8nspirujacy tekst. Wezmę go ze sobą bo w stycznie odwiedzę te piekną wyspę. Dziękuję
    .

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule