Muzea w Warszawie – co i za ile warto zobaczyć?

Muzea w Warszawie - Galeria ZachętaGaleria Zachęta w Warszawie

Zastanawialiście się kiedyś, które muzea w Warszawie warto odwiedzić? Sprawdziliśmy kilkanaście z nich i postaramy się Wam je przybliżyć (niektóre można nawet odwiedzić wirtualnie). Nie będziemy mówili, które są najlepsze, ten wybór pozostawiamy Wam, ale gwarantujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jeśli interesuje Was historia II wojny światowej, Polskie Państwo Podziemne czy wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim, to wybierzcie się koniecznie do Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to jest zgodnie uznawane za jedno z najlepszych muzeów prezentujących ten trudny okres w historii Polski.

Na zwiedzenie tej niezwykle ciekawej ekspozycji musicie przeznaczyć co najmniej 2-3 godziny, a i to będzie mało, jeśli będziecie chcieli zapoznać się ze wszystkimi informacjami. Poznacie też nie tylko polskie spojrzenie na Powstanie Warszawskie, ale i emocje jakie budziło wśród Niemców. Nas muzeum to powaliło na kolana, dało dużo do myślenia i pozwoliło obszerniej spojrzeć na wydarzenia, które miały miejsce w Warszawie w 1944 roku.

Muzeum Powstania Warszawskiego można również zwiedzić wirtualnie, wystarczy zajrzeć na tę stronę.

Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa, ul. Grzybowska 79;
bilet wstępu kosztuje 25 zł

Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego przyciąga nie tylko chłopców lubiących pistolety i wojenne rozgrywki. Jest to placówka dla całych rodzin. Można tam poznać historię naszego państwa i jego wojskowości.

Już jego ekspozycja zewnętrzna Muzeum Wojska Polskiego robi wrażenie. Na niezbyt dużej powierzchni zgromadzono samoloty, śmigłowce, czołgi, wozy opancerzone i inny sprzęt ciężki używany przez naszych żołnierzy.

Wnętrza natomiast mieszczą eksponaty prezentujące całą historię naszej armii. Poznacie ją od czasów, gdy waleczni woje przemierzali dzikie równiny i stepy, przez wieki, gdy skrzydła polskiej husarii budziły grozę w każdym zakątku Europy, po zażarte i niosące śmierć walki II wojny światowej.

Wszystko to okraszone jest ciekawostkami, choćby takimi jak ta o Polskim Białym Krzyżu. Słyszeliście o tej organizacji, która powstała, bo Czerwony Krzyż nie chciał współpracować z Polską?

Muzeum Wojska Polskiego. Warszawa, al. Jerozolimskie 3;
godziny otwarcia: śr.-niedz. 10:00-16:00 (pon. i wt. nieczynne);
bilet wstępu kosztuje 20 zł (w czwartek wstęp bezpłatny)

POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich

POLIN to jedno z ciekawszych muzeów historycznych w Warszawie. Jego bogate ekspozycje opisują w sposób niezwykle obrazowy historię Żydów na terenach Polski. Przygotowano tam wiele interesujących działów ukazujących życie tego narodu, jego asymilację, a zarazem odrębność kulturową.

Na spacer przez poszczególne sale trzeba przeznaczyć kilka godzin, możecie być jednak pewni, że wyjdziecie stamtąd z dużym zasobem wiedzy. Możliwe też, że zmieni się Wasze podejście do tradycji i kultury żydowskiej. Więcej informacji o tym muzeum znajdziecie w naszym tekście pod wiele mówiącym tytułem – Gwiazda Dawida.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało też ofertę multimedialnego poznawania muzeum – znajdziecie ją pod tym adresem.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa, ul. Anielewicza 6;
godziny otwarcia: pon. i sob. 9:00-20:00, pozostałe dni 9:00-18:00 (wtorek muzeum nieczynne); bilet wstępu na wystawę stałą i czasową kosztuje 32 zł (czwartek wstęp jest bezpłatny)

Państwowe Muzeum Archeologiczne

Państwowe Muzeum Archeologiczne od lat 50-tych XX wieku mieści się w budynku dawnego Arsenału Królewskiego. Budowlę tę postawiono w pierwszej połowie XVII wieku. Jednym z najbardziej znanych wydarzeń związanych z tym miejscem jest najsłynniejsza akcja Szarych Szeregów. 26 marca 1943 roku dzięki brawurowemu atakowi odbito 21 więźniów przewożonych z Alei Szucha na Pawiak. Jeśli chcecie poznać sam przebieg tego zdarzenia w wersji filmowej, to możecie go znaleźć w „Akcji pod Arsenałem”, czy też „Kamieniach na szaniec”.

Zbiory Państwowego Muzeum Archeologicznego ukazują w ciekawy sposób pradzieje ziem polskich. Ale nie tylko, bo poznacie w nim założenia architektury gotyku czy podstawy budownictwa romańskiego. Obecnie do 2021 roku trwają prace modernizacyjne, więc fizyczne zwiedzanie wystaw jest niemożliwe. Chętni mogą skorzystać z przejrzenia cyfrowego archiwum zbiorów muzealnych. Inną opcją są filmy przygotowane dla muzeum, które znajdziecie tutaj. Choć jak dla nas multimedia mogłyby być lepiej przygotowane w dzisiejszych czasach.

Państwowe Muzeum Archeologiczne, Warszawa, ul. Długa 52

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z największych muzeów w Polsce. Znajdziecie w nim niesamowite dzieła malarstwa zarówno polskiego jak i światowego. Łowców ciekawostek zainteresuje pewnie fakt, że w kolekcji znajdują się dzieła z prywatnej galerii Adolfa Hitlera.

Nas jednak bardziej zainteresowały zbiory sztuki starożytnej z nieistniejących już wielkich cywilizacji. Wisienką na torcie była wystawa poświęcona wolnomularzom, czy jak kto woli masonom. To właśnie po jej odwiedzeniu zagłębiliśmy się w temat i przygotowaliśmy tekst – Kim są wolnomularze?

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało również możliwość wirtualnego spaceru. Wystarczy zajrzeć pod ten adres.

Muzeum Narodowe, Warszawa, al. Jerozolimskie 3;
godziny otwarcia: wt.-niedz. 11:00-18:00 (czw. do 20:00); bilet wstępu na wszystkie ekspozycje kosztuje 25 zł (we wtorki wstęp na ekspozycje stałe jest bezpłatny)

Zamek Królewski w Warszawie

Kto z nas nie chciałby poczuć się choć przez chwilę jak król? Muzea w Warszawie oferują i taką atrakcję. No, może nie dokładnie, ale możecie wybrać się do Zamku Królewskiego i zobaczyć jak mieszkali i żyli dawni władcy. Zapewniamy Was, że jest na co popatrzeć.

Pięknie urządzone komnaty, niesamowite dzieła sztuki na ścianach i kawał historii Polski do poznania. Tak można by w skrócie opisać to czego należy się spodziewać odwiedzając Zamek Królewski w Warszawie. Dodamy jeszcze, że budowla ta, wraz z całą warszawską starówką została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, to skuście się chociaż na wirtualny spacer po zamkowym muzeum. Możecie to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy kliknąć tutaj.

Zamek Królewski, Warszawa, pl. Zamkowy 4;
godziny otwarcia: wt.-sob. 10:00-18:00, pt. 10:00-20:00, niedz.11:00-18:00 (poniedziałek czynne w okresie V-VIII 10:00-18:00); bilet wstępu kosztuje 30 zł (środa zwiedzanie bezpłatne)

Państwowe Muzeum Etnograficzne

Proponując Wam muzea w Warszawie, nie możemy pominąć jednego z najstarszych w Polsce muzeów etnograficznych. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie powstało w 1888 roku i od tego czasu systematycznie powiększa swoją kolekcję.

Wśród muzealnych sal znajdziecie eksponaty odnoszące się do tradycji, kultury i obrządków, różnych grup etnicznych. Zobaczycie również przedmioty życia codziennego oraz instrumenty muzyczne. Będziecie mogli dowiedzieć się jak ubierały się poszczególne grupy etniczne i co je charakteryzowało. Specjalną odrębną grupę stanowią odniesienia do wierzeń. Wystawy nie ograniczają się jedynie do życia na ziemiach polskich. Jedna z głównych ekspozycji jest poświęcona kulturze koreańskiej.

Dodatkową atrakcją, którą oferuje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie jest możliwość wzięcia udziału w różnych warsztatach tematycznych. Co więcej, są one organizowane zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa, ul. Kredytowa 1;
godziny otwarcia: wt.-pt. 10:00-17:00, sob. 10:00-18:00, niedz. 12:00-17:00; bilet normalny na wszystkie wystawy kosztuje 20 zł

Muzeum Azji i Pacyfiku

Jeśli interesuje Was kultura Azji, Oceanii i Pacyfiku, to koniecznie wybierzcie się do Muzeum Azji i Pacyfiku. Jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Nas urzekła już pierwsza wystawa stała, na którą tam weszliśmy. Dotyczyła muzyki tych rejonów świata. Świat dźwięku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Ogrom instrumentów, które mogliśmy tam obejrzeć, a nawet zagrać na niektórych z nich wprost nas zachwycił.

Odwiedziliśmy też wystawę dotyczącą pisma, jego rozwoju i kształtowania w różnych rejonach świata. To jak kształtowały się podwaliny języka pisanego, jest niezwykle ciekawym tematem i warto się nad nim na chwilę zatrzymać.

Muzeum wciąż żyje, zmieniają się wystawy czasowe, więc warto regularnie je odwiedzać.

Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa, ul. Solec 24;
godziny otwarcia: wt.-niedz. 10:00-18:00; bilet wstępu kosztuje 5 zł

Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN

Jeśli lubicie spotkania oko w oko z naprawdę odległą historią i światem natury, to koniecznie wybierzcie się do Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN. Zgromadzono w nim eksponaty pochodzące w większości z wykopalisk z Mongolii, a dokładnie Pustyni Gobi.

W gablotach, ale i nie tylko zobaczycie niesamowite skamieliny, poznacie stworzenia, które wyginęły przed milionami lat. Staniecie też oko w oko z niesamowitym drapieżnikiem, dla którego bylibyście wyłącznie drobną przekąską. Na koniec będziecie mogli spojrzeć w oczy, a właściwie oczodoły naszych przodków. Dowiecie się też skąd pochodzi człowiek.

Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, Warszawa, pl. Defilad 1;
godziny otwarcia: wt.-pt. 8:00-16:00, sob. 10:00-16:00, niedz. 11:00-16:00 (pon. nieczynne); bilet normalny kosztuje 10 zł

Muzeum Geologiczne

Muzeum Geologiczne w Warszawie istnieje już ok. 100 lat. Spacerując po jego salach, możecie się dowiedzieć praktycznie wszystkiego na temat budowy geologicznej Polski. W gablotach powystawiano najróżniejsze okazy minerałów mieniące się feerią barw, skamieniałości czy po prostu okazy ciekawych skał.

Ale to nie wszystko w sali głównej czeka Was nie lada atrakcja. Wystawiono tam kompletne szkielety zwierząt wymarłych w epoce lodowcowej. W korytarzach, którymi będziecie się poruszać znajdziecie wiele makiet, które wyjaśnią np. jak powstają jaskinie. Prawdę mówiąc wybierając się do tego muzeum nie spodziewaliśmy się wiele i cieszymy się, że tak bardzo się myliliśmy.

Muzeum Geologiczne, Warszawa, ul. Rakowiecka 4;
godziny otwarcia: pn.-pt. 9:00-17:30, niedz. 10:00-14:00 (sobota nieczynne);
wstęp do muzeum jest bezpłatny

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Jeśli lubicie obcować ze sztuką przez duże „SZ”, to koniecznie wybierzcie się do Galerii Zachęta. Nie znajdziecie tam jednak dzieł starych mistrzów, to miejsce, gdzie króluje sztuka współczesna. Przyznamy się Wam szczerze, że chodząc wśród tych zbiorów nie zawsze wiedzieliśmy, co autor chciał nam powiedzieć. Ale czyż sztuka nie polega na tym, żeby odbierać ją własna duszą, a nie oczyma innych?

Nam się podobało w Zachęcie, a czy i Wy będziecie mieli podobne odczucia? Trudno nam powiedzieć. Jeśli chcecie przed przyjściem sprawdzić, czy to miejsce dla was, to nic prostszego, możecie skorzystać z wirtualnego zwiedzania.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, ul. Małachowskiego 3;
godziny otwarcia: wt.-niedz. 12:00-20:00 (poniedziałek nieczynne); bilet wstępu kosztuje 20 zł

Muzeum Fryderyka Chopina

Muzea w Warszawie posiadają też ofertę dla fanów muzyki poważnej. W zabytkowym Pałacu Ostrogskich mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. My poszliśmy tam podczas przygotowywania artykułu dotyczącego tego jednego z najlepszych kompozytorów polskich.

Zarówno ogrom informacji historycznych prezentowanych przez tę placówkę, jak i możliwość spokojnego wysłuchania większości utworów Fryderyka Chopina, wprost nas oczarowały. Nawet jeśli uważacie, że to nie Wasza muzyka, to warto rozważyć odwiedzenie Muzeum Fryderyka Chopina. Nasz tekst o sławnym kompozytorze znajdziecie tutaj.

Muzeum Fryderyka Chopina, Warszawa, ul. Okólnik 1;
godziny otwarcia: wt.-niedz. 11:00-20:00 (poniedziałek nieczynne); bilet wstępu kosztuje 22 zł (w środy wstęp bezpłatny)

Muzeum Domków dla Lalek

Czy w dzieciństwie bawiliście się lalkami, misiami albo żołnierzykami? A może kupujecie swoim dzieciom takie zabawki. Mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Muzeum Domków dla Lalek, przenosi nas do świata z dzieciństwa. I nawet jeśli nie jesteście fanami Barbi, Kena czy Misia Uszatka, to będziecie zachwyceni tym miejscem.

Poza lalkami odkryć możecie całe aranżacje architektoniczne domków dla lalek. Będą to nie tylko współczesne stylówki, ale i niesamowite historyczne miejsca zabaw. A na dodatek, będziecie mogli zobaczyć czym bawią i bawiły się dzieci na całym świecie. Słyszeliście kiedyś np. o zabawkach sakralnych? My dopiero pierwszy raz po przekroczeniu progu tego bajkowego miejsca.

Muzeum Domków dla Lalek to nie tylko ekspozycje, to także miejsce, w którym organizowane są najróżniejsze warsztaty i lekcje dla dzieci i młodzieży.

Muzeum Domków dla Lalek, Warszawa, pl. Defilad 1;
godziny otwarcia: 9:00-19:00; bilet normalny kosztuje 20 zł

Muzeum PRL

Muzea w Warszawie potrafią czasem zaskakiwać swoją tematyką. Zastanawiając się raz gdzie się wybrać zobaczyliśmy ofertę Muzeum PRL. Ta placówka przenosi nas w czasie do epoki naszych rodziców czy dziadków. Pokazuje życie zwykłych ludzi w okresie, gdy istniała Polska Rzeczpospolita Ludowa.

Wśród zgromadzonych eksponatów znajdziecie artykuły gospodarstwa domowego, zabawki czy narzędzia pracy. Będziecie też mogli zajrzeć do biura czy sklepu z epoki Gierka. Tego towarzysza lubiły dzieci, bo rodzice widząc puste półki mówili im: „Chcesz cukierka idź do Gierka, Gierek ma to ci da”.

Muzeum PRL, Warszawa, pl. Konstytucji – Piękna 28/34;
godziny otwarcia: sob.-czw. 10:00-18:00, pt. 12:00-20:00; bilet wstępu kosztuje 18 zł

Muzeum Neonów

Dzisiaj ulice dużych miast „przyozdabiają” duże, czasami wręcz szpetne bilbordy. Jeśli chcecie zobaczyć, jak piękne mogą być reklamy świetlne, wybierzcie się do Muzeum Neonów. Wystawiane są tam neony zebrane przeważnie z ulic Warszawy. Większość z nich pochodzi z lat 60-70-tych XX wieku, choć można znaleźć i starsze. Muzeum jest w posiadaniu około 100 takich niesamowitych dzieł sztuki.

Jeśli jeszcze Was nie przekonaliśmy, to może zrobią to czytelnicy brytyjskiego dziennika „The Guardian”, którzy uznali Muzeum Neonów za jedno z najciekawszych muzeów miejskich w Europie.

Muzeum Neonów, Warszawa, ul. Mińska 25 (budynek 55);
godziny otwarcia: pn.-pt. 12:00-17:00 (środa nieczynne), sob. 12:00-18:00, niedz. 11:00-17:00; bilet wstępu kosztuje 15 zł

Stacja Muzeum

Wielu chłopców w dzieciństwie marzyło o posiadaniu kolejki. Dzisiaj mogą odwiedzić ze swoimi rodzinami niesamowite Stacja Muzeum poświęcone kolejnictwu. W dawnych zabudowaniach dworca kolejowego w Warszawie umieszczono bardzo interesująca kolekcję związaną z jednym z najpopularniejszych środków transportu zbiorowego.

W części zadaszonej znajdziecie makiety, proporce kolejowe, zegary stacyjne, dokumenty, mundury oraz wiele innych eksponatów związanych z kolejnictwem. Nie jest to jednak koniec zwiedzania. Na bocznicy kolejowej będziecie mogli zobaczyć, dotknąć, a nawet w niektórych przypadkach wejść do zabytkowych lokomotyw i wagonów.

Stacja Muzeum, Warszawa, ul. Towarowa 3;
godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00; bilet wstępu kosztuje 12 zł (w poniedziałki wstęp bezpłatny)

Centrum Nauki Kopernik

Jak już wspomnieliśmy wyżej, muzea w Warszawie są różne. W sumie ciężko nazwać Centrum Nauki Kopernik muzeum, ale chcieliśmy umieścić je w tej grupie, bo znajdziecie tam wiedzę, eksponaty i inspiracje do dalszego poznawania świata. A właśnie tych cech oczekujemy od muzeów.

Centrum Nauki Kopernik pozwala na poznawanie świata w sposób eksperymentalny. Można tam wszystkiego dotknąć, wypróbować czy przeprowadzić własne eksperymenty. Miejsce to pobudza wyobraźnię i zainteresowanie wiedzą. Nie myślcie, że przeznaczone jest tylko dla młodszych. My choć lata dzieciństwa mamy już dawno za sobą doskonale się bawiliśmy, a nawet nauczyliśmy się kilku rzeczy.

Jak dla nas Centrum Nauki Kopernik jest punktem obowiązkowym do odwiedzenia na mapie Warszawy. Przychodźcie tam całymi rodzinami, a zabawę będziecie mieli zapewnioną na wiele godzin. Możecie też obejrzeć krótki film prezentujący Centrum Nauki Kopernik.

Centrum Nauki Kopernik, Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20;
godziny otwarcia: centrum jest czynne codziennie (szczegółowy plan wizyt); bilet wstępu kosztuje 31 zł

Planetarium Niebo Kopernika

Jeśli lubicie patrzeć w gwiazdy, to koniecznie wybierzcie się do warszawskiego Planetarium. Miejsce to jest częścią kompleksu Centrum Nauki Kopernik. Wyposażone zostało w kopułę ze sferycznym ekranem, na której wysokiej jakości projektory są w stanie ukazać prawie 16 milionów gwiazd. W połączeniu z doskonale przygotowanymi opracowaniami lektorskimi widowisko daje niezapomniany efekt.

Jeśli myślicie, że pokazy są przeznaczone (w związku z tematyką) wyłącznie dla widzów dorosłych, to się mylicie. Przygotowano specjalne programy dla młodszych, na których nawet kilkulatkowie z uwagą chłoną wiedzę.

Planetarium Niebo Kopernika, Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20;
godziny otwarcia: plan wizyt i cennik znajdziecie pod tym samym adresem, co w przypadku Centrum Nauki Kopernik

Stadion Narodowy w Warszawie

Obiecaliśmy Wam, że opisując muzea w Warszawie znajdziemy coś dla każdego/każdej z Was. Nie mogliśmy więc zapomnieć o fanach naszego narodowego sportu – piłki nożnej. W stolicy znajduje się największy polski stadion. Rozgrywane są na nim mecze reprezentacji narodowej oraz organizowane finały pucharów piłkarskich. Odwiedzenie Stadionu Narodowego, to istna gratka dla sympatyków futbolu.

A istnieje możliwość zajrzenia nie tylko na trybuny, ale i do szatni, gabinetów odnowy biologicznej, czy też pokoju konferencyjnego. Chcielibyście zobaczyć takie miejsce, od zaplecza. Nam się bardzo podobało.

Stadion Narodowy, Warszawa, al. Poniatowskiego 1;
godziny otwarcia: pn.-pt. 11:30-17:00, sb.-niedz. 11:00-16:45 (warto sprawdzić przed wizytą); koszt zwiedzania uzależniony jest od wybranej trasy

Powyżej przedstawione muzea w Warszawie nie wyczerpują oczywiście pełnej palety tego typu instytucji. Myślimy jednak, że tekst ten zachęci Was do odwiedzenia przynajmniej kilku z nich. Jeśli uważacie, że pominęliśmy jakieś wartościowe muzeum, to dajcie nam znać w komentarzu.

10 Comments

  1. Po zdjęciach na Instagramie, z niecierpliwością oczekiwałam na wpis. Bywam w Warszawie regularnie, a tak mało o niej wiem! Dzięki Tobie podczas kolejnego wyjazdu, na pewno odwiedzę genialne miejsca! 😉

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule