Luwr i Wersal – 2 cudowne pałace w Paryżu

Luwr - ParyżDziedziniec przed Luwrem

Paryż może poszczycić się aż dwoma niesamowitymi pałacami królewskimi. Czy warto dzisiaj do nich zaglądać? Myślimy, że nie macie w tej kwestii wątpliwości, w końcu ich nazwy mówią same za siebie – Luwr i Wersal. Postaramy się Wam je trochę przybliżyć i powiedzieć, co warto o nich wiedzieć przed wizytą.

Luwr

Tuż nad brzegiem Sekwany przepływającej przez Paryż, znajduje się jeden z najbardziej znanych na świecie pałaców królewskich – Luwr.

Już w XII wieku król Filip II August postawił w tym miejscu zamek warowny. W drugiej połowie XIV wieku Karol V Mądry uczynił z niego swoją rezydencję królewską. Natomiast dwa wieki później Franciszek I (o którym możecie przeczytać w tekście Zamki nad Loarą) dokonał przebudowy, tworząc ogromny pałac w stylu renesansowym.

Zbyt duże zagęszczenie budowli oraz odmienne plany Ludwika XIV doprowadziły w XVII wieku, do przeniesienia rezydencji królewskiej. W tym celu wybudował pod Paryżem inny, duży pałac – Wersal. Będąc jednak znanym mecenasem sztuki nie pozostawił Luwru na uboczu. Postanowił przekazać ten „stary” pałac artystom. Następcy Ludwika XIV dalej rozwijali ten projekt poszerzając zbiory i udostępniając je zwiedzającym.

W czasach Rewolucji Francuskiej pałac został własnością społeczeństwa i otwarto w nim już pełnoprawne muzeum. W kolejnych latach, często za sprawą podbojów nowych ziem, a co za tym idzie licznych rabunków kolekcja Luwru mocno się poszerzyła. Później, w czasach Komuny Paryskiej chciano zniszczyć ten przepiękny pałac. Udało się do tego nie dopuścić, a co więcej doprowadzić do tego, że jego zbiory nadal się rozrastały. Było tak początkowo dzięki prywatnym darom, a następnie już zakupom. I tak pozostało aż do czasów nam współczesnych.

Muzeum Luwr

Za datę powstania Muzeum Luwr przyjmuje się 10 sierpnia 1793 roku, choć tak naprawdę już sto lat wcześniej Królewska Akademia Malarstwa i Rzeźby zorganizowała tam pierwszą wystawę tzw. Salon wystawowy.

Od tego czasu zbiory są cały czas powiększane i można śmiało powiedzieć, że Luwr jest dzisiaj jednym z największych muzeów sztuki na świecie. Wśród zbiorów posiada eksponaty z Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji, Rzymu czy współczesnej Europy. Znajdziecie tam bogate kolekcje malarstwa, rzeźby, grafiki a także wyroby rzemiosła artystycznego.

Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w Luwrze można zaliczyć m.in. obraz Leonarda da Vinci „Mona Lisa”, starogrecki posąg „Wenus z Milo” czy stellę z „Kodeksem Hammurabiego”. Poza tym pełno tam dzieł takich artystów jak: Rafael, Caravaggio czy Michał Anioł.

Nam muzeum to bardzo przypadło do gustu, choć musimy rzetelnie ostrzec Was, że jego wnętrza prawie zawsze wypełnione są tłumami odwiedzających (dziennie odwiedza je ok. 15 tys. osób). Na samo zwiedzanie przeznaczyliśmy około 3-4 godzin, a śmiało można by ten czas wydłużyć.

Przed wejściem do muzeum, na głównym dziedzińcu Luwru w 1989 roku postawiono dużą szklaną piramidę. Znajduje się ona nad główną halą wejściową na wystawy i jest jednym z najczęściej fotografowanych elementów paryskiego kompleksu muzealnego.

Muzeum Luwr; Rue de Rivoli, 75001 Paris; godziny otwarcia: od środy do poniedziałku 9-18 (śr. i pt. 21:45); internetowy bilet wstępu do Luwru kosztuje – 17 euro (warto skorzystać z tej opcji).

Wirtualne zwiedzanie Luwru

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze możecie udać się do danego muzeum osobiście, dlatego poniżej udostępniamy Wam linki do wirtualnego zwiedzania (pochodzą z oficjalnej strony Luwru):

Wersal

Jeszcze w XVI wieku na terenach dzisiejszego Wersalu rozciągały się przepiękne lasy obfitujące w zwierzynę. Polował w nich Henryk IV, który swoim zamiłowaniem zaszczepił syna Ludwika XIII. I to właśnie ten drugi przyczynił się do powstania tam siedziby królów Francji.

Najpierw w 1624 roku wybudował zamek myśliwski, w którym mógł mieszkać podczas licznych polowań. Tereny te tak przypadły królowi do gustu, że postanowił w kolejnych latach rozbudować i upiększyć swoją myśliwską siedzibę. A wokół niej urządził ponad 70-cio hektarowy park.

Jego syn Ludwik XIV dalej powiększył tę wiejską siedzibę królewską, tak aby mogła pomieścić całą jego rodzinę wraz ze świtą dworską. Dokonywał też kolejnych modyfikacji terenów otaczających pałac. W 1682 roku Wersal został największym pałacem w Europie i oficjalną rezydencją „Króla Słońce”, bo tak nazywano Ludwika XIV. To właśnie wtedy przeniesiono siedzibę władcy Francji z paryskiego Luwru do Wersalu.

W czasach rewolucji francuskiej świetność pałacu mocno podupadła. Król został zmuszony do opuszczenia swojej rezydencji i powrotu do Paryża. Tylko dzięki Napoleonowi Wersal nie uległ całkowitej degradacji. Mimo wielu późniejszych prób, choćby Ludwika VIII, nigdy już jednak nie odzyskał dawnej świetności.

Pałac Wersalski i jego ogrody dzisiaj

Obecnie Wersal jest jedną z największych atrakcji turystycznych Francji. Zwiedzającym udostępniono tylko 15 procent jego pomieszczeń, a i tak robią naprawdę duże wrażenie. Niewiele trzeba wyobraźni, żeby zobaczyć toczące się tam kiedyś dworskie życie. Wystawne przyjęcia, służba uwijająca się na każde skinienie władcy czy parady wojskowe na głównym dziedzińcu, były normą w Wersalu.

Kiedy już zapoznacie się z salami pałacowymi, warto udać się do otaczających go ogrodów. Spacerując wśród labiryntów alejek można na chwilę odpocząć od zgiełku wśród kolejnych dzieł sztuki i to nie tylko tych historycznych. A jeśli lubicie spokojnie kołysać się na wodzie, to możecie wypożyczyć łódkę i popływać po stawach. Szczególnie dalsze ich rejony są cichsze i można zakosztować tam kilku chwil spokoju w samotności.

Warto jeszcze dodać, że cały zespół pałacowo-ogrodowy w Wersalu został wpisany w 1979 roku, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wersal Muzeum i Ogrody; Place d’Armes, 78000 Wersal; godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 9:00 – 17:30, bilet wstępu kosztuje 27 euro (obywatele Unii Europejskiej poniżej 26 roku życia mają wstęp bezpłatny). Dojazd – kolejka RER linia C.

Jeśli lubicie historię i sztukę, to uważamy, że zwiedzenie co najmniej jednej z tych królewskich posiadłości powinniście zaplanować podczas zwiedzania Paryża. A już wkrótce pokażemy Wam inne warte odwiedzenia atrakcje francuskiej stolicy.

2 Comments

  1. […] Największy rozkwit miasta, a co za tym idzie i zamku przypadał na wiek XV, czyli na okres panowania Ludwika II Orleańskiego. Choć jeśli wcześniej widzieliście już Zamek Chambord, to zauważycie pewne podobieństwa. Nie ma się co dziwić, bo i w Zamku Blois całe skrzydło było postawione za czasów Franciszka I. Władca ten lubił budować rezydencje, spójrzcie chociażby na Luwr. […]

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule