Wydma Łącka – zjawiskowa trasa nad Morzem Bałtyckim

Wydma Łącka w Słowińskim Parku Narodowym

Jedna z najpiękniejszych i największych wydm w Polsce zachwyca bogactwem natury i niesamowitymi widokami. Wybierając się na pieszy szlak po niej, odkryjesz pustynne panoramy, lasy sosnowe, bagienne brzegi jeziora, szerokie plaże i historyczne miejsca. Poznaj z nami zjawiskową trasę nad Morzem Bałtyckim – Wydma Łącka odkryje przed Tobą swój urok.

Wydma Łącka – położenie i informacje praktyczne

Wydma Łącka leży w Słowińskim Parku Narodowym, który jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Miastem położonym najbliżej szlaku prowadzącego na wydmę jest Łeba, która oddalona jest około półtorej godziny jazdy samochodem na północny-zachód od Gdańska.

Umiejscowienie wydmy w Słowińskim Parku Narodowym tworzy konieczność ponoszenia opłat za dostęp do niej. Bilety wstępu nie osiągają jednak cen zaporowych. Jeśli nie zamierzasz tylko wylegiwać się na plaży, to warto wydać parę złotych na nie. Gdy podróżujesz tak jak my samochodem, to przed zabudowaniami Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego znajdziesz duży parking. Pamiętaj jednak, że w sezonie jest on płatny.

Po zostawieniu samochodu na parkingu możesz już tak jak my wyruszyć na szlak prowadzący na Wydmę Łącką. Jego długość w obie strony wynosi około 13 kilometrów po dość równej ścieżce leśnej i plaży, więc nie powinieneś mieć problemu z jego pokonaniem. Całość trasy, wraz z czasem na odpoczynek, podziwianie przyrody i czytanie tablic informacyjnych, nie powinna zająć Ci więcej niż 4-5 godzin.

Wieża widokowa w Rąbce

Po przejściu dosłownie kilkunastu kroków od parkingu zobaczysz wznoszącą się na brzegu Jeziora Łebsko wieżę widokową. Wybudowano ją w 2010 roku i miała służyć jako punkt obserwacji ornitologicznych. Dość szybko ta 12-metrowa budowla stała się jednak atrakcją turystyczną. Z jej najwyższej platformy można bowiem doskonale obserwować trzeci co do wielkości akwen wodny w Polsce – Jezioro Łebsko.

Ciekawostką Jeziora Łebsko jest to, że przez około 60 dni w roku jego wody stają się mocno zasolone. Wynika to z tego, że mieszają się one z wodami Morza Bałtyckiego. Musisz też wiedzieć, że w południowo-wschodniej części Jeziora Łebsko znajduje się Wielkie Bagno Słowińskiego Parku Narodowego.

Słowiński Park Narodowy
początek trasy na Wydmę Łącką

Idąc dalej mijamy wspomniany już wyżej budynek Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego i kierujemy się w lewo. Po chwili po prawej stronie miniemy punkt zborny meleksów, którymi można dojechać do podnóża Wydmy Łąckiej (koszt to 20 zł). My jednak chcemy zakosztować trochę ruchu i mieć możliwość podziwiania atrakcji, które znajdują się po drodze.

Skręcamy więc tuż przed dość niespotykanym znakiem drogowym „Uwaga na żaby” w kierunku wskazanym przez strzałki na ścieżkę pieszą oznaczoną kolorem czerwonym. Prowadzi ona wzdłuż drogi, ale pomiędzy drzewami. Spacer po niej to czysta przyjemność. Na swojej trasie co jakiś czas mijamy tablice informacyjne, z których możemy dowiedzieć się wielu interesujących informacji o życiu nadmorskiego lasu.

Taras widokowy w drodze na Wydmę Łącką

Po pewnym czasie marszu – mniej więcej w połowie drogi na wydmę – trafisz na altankę. Tuż przy niej znajduje się drewniana ścieżka prowadząca na umieszczony w lesie taras widokowy. To z niego można podziwiać po raz pierwszy piaszczystą wydmę oddzielającą Morze Bałtyckie od Jeziora Łebskiego.

My w tym miejscu zorganizowaliśmy sobie chwilowy postój na łyk wody i kilka kęsów kanapki. W tak zwanym międzyczasie obserwowaliśmy otoczenie. I właśnie w momencie, gdy nad drzewami ukazały się pierwsze tego dnia promienie słońca, w ich blasku zobaczyliśmy jednego z mieszkańców Słowińskiego Parku Narodowego. Był nim przemierzający z gracją niebo orzeł bielik.

Ten jeden z największych polskich ptaków i symbol naszego państwa był pierwszym z ptaków drapieżnych, którego objęto w Polsce ochroną. Dzięki temu gatunek, który prawie wymarł na początku XX wieku, udało się odbudować tak, że obecnie Polska może poszczycić się trzecią pod względem wielkości populacją lęgową w Europie.

Wyrzutnia rakiet –
muzeum na Wydmie Łąckiej

Wydma Łącka to jednak nie tylko natura. Wśród lasów porastających ten wąski piaszczysty teren pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebskim odkryjesz również pozostałości po II wojnie światowej.

Kilkaset metrów od opisywanej wyżej platformy widokowej znajdziesz wejście na hitlerowski doświadczalny poligon wojskowy. To właśnie tam Niemcy przeprowadzali testy swoich najnowszych rozwiązań bojowych. Po zakończeniu wojny teren pozostał w rękach wojska, tym razem radzieckiego. Jeszcze około 40-50 lat temu testowano tam rakiety meteorologiczne „Meteor”.

Dzisiaj nie musicie obawiać się jednak, że traficie na jakieś niewybuchy. Na terenie dawnego poligonu znajduje się bowiem bardzo ciekawe Muzeum Wyrzutni Rakiet. Spacerując wśród „eksponatów” można dowiedzieć się sporo o uzbrojeniu rakietowym połowy XX wieku.

Wydma Łącka –
niesamowite krajobrazy z historią w tle

Po przejściu około 5,5 kilometra przez urokliwe leśne ścieżki dotrzesz w końcu do podnóża wydmy. W tym miejscu czeka Cię dość strome podejście po piasku, ale nie przejmuj się, nie jest ono długie i już po kilku minutach znajdziesz się na szczycie. Czemu używamy „górskich” określeń? Musisz wiedzieć, że Wydma Łącka ze względu na swoją budowę nazywana jest również Górą Łącką.

W zależności od pory roku i siły wiatru Wydma Łącka osiąga wysokość od 30 do 40 metrów. Czyli przez większość roku jest wyższa od 10-piętrowego budynku. To oraz jej rozległość czyni z niej jedną z największych ruchomych wydm w Europie.

Po dotarciu na szczyt Twoim oczom ukaże się iście pustynny krajobraz. Roślinność okala jedynie brzegi wydmy, zaś jej część centralna to tylko smagany wiatrem piasek. Aby uzmysłowić Ci ten obraz dodamy, że niejednokrotnie Wydma Łącka służyła filmowcom za plener mający udawać piaski Sahary czy postapokaliptyczną przyszłość.

Spacerując po piaskach Wydmy Łąckiej musisz wiedzieć, że jeszcze około 300 lat temu pod Twoimi nogami tętniło życie. Jak to możliwe? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Wydma Łącka jest wydmą ruchomą. Przesypujący się piasek przemierza rocznie drogę od 3 do 10 metrów, zasypując wszystko na swojej drodze. W miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się wydma, w XVI wieku mieszkali ludzie. Ówczesna osada Łączka dała zresztą wydmie nazwę.

Będąc na szczycie wydmy zwróć również uwagę na wystające z piasku obumarłe pnie drzew. Dzisiaj zamiast pięknego zielonego igliwia porastają je porosty, tworząc niesamowity martwy las, który za kilkanaście lat zniknie całkowicie pod piaskiem.

Spacer plażą wzdłuż Wydmy Łąckiej

Gdy już obejrzysz niesamowite krajobrazy rozciągające się ze szczytu Wydmy Łąckiej, skieruj się na ścieżkę prowadzącą nad brzeg Morza Bałtyckiego. Po dojściu na piękną i szeroką plażę możesz rozkoszować się pełnym jodu powietrzem.

My z racji tego, że słońce już coraz bardziej chyliło się ku zachodowi, ruszyliśmy wzdłuż brzegu w kierunku Łeby. Po przejściu około 2,5 kilometra dotarliśmy do szerokiego zejścia z plaży. Skręciliśmy w nie i po paru minutach spaceru przez las, dotarliśmy do tarasu widokowego, który opisywaliśmy Ci już wcześniej. Stamtąd znanym nam już czerwonym szlakiem wróciliśmy do samochodu.

Wydma Łącka nie jest jedyną atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego. Kolejne ciekawe miejsca opiszemy już niedługo. Będzie sporo chodzenia, ale nie tylko.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule