Pałac w Nieborowie – niesamowite muzeum w domu Radziwiłłów

pałac w nieborowie - pałac radziwiłłów

Pomiędzy Warszawą a Łodzią wznosi się jeden z ciekawszych polskich pałaców magnackich, który odwiedzaliśmy. Położony wśród pięknych ogrodów zachwyca swoimi barokowymi wnętrzami i historią. Poznajcie Pałac w Nieborowie i odkryjcie jego tajemnice.

Pałac w Nieborowie

Kilka kilometrów od opisywanej przez nas wcześniej Arkadii wznosi się jeden z piękniejszych dworów magnackich. Pałac w Nieborowie wybudowano w latach 1690 – 1697. Jego fundatorem i pierwszym właścicielem był kardynał Michał Stefan Radziejowski, postać dość kontrowersyjna. Kuzyn króla Jana III Sobieskiego, który wyniósł go wbrew opinii polskiego duchowieństwa do rangi biskupa warmińskiego, wsławił się m.in. odnowieniem i wybudowaniem kilku znaczących obiektów w Polsce.

Kardynał Radziejowski był też bardzo konserwatywny. To za jego sprawą doprowadzono do skazania na śmierć Kazimierza Łuszczyńskiego, który ośmielił się napisać dzieło „O nieistnieniu Boga”. Dzisiaj ten filozof uważany jest za patrona polskich ateistów.

Letnia rezydencja w Nieborowie nie pozostała jednak zbyt długo w rękach kardynała. Już w 1697 roku sprzedał ją Jerzemu Towiańskiemu. Od tego czasu pałac zmieniał wielokrotnie właścicieli, aż trafił w ręce rodziny Radziwiłłów. To właśnie ta książęca familia przyczyniła się do zbudowania świetności Nieborowa. Michał Hieronim Radziwiłł wyremontował i sprowadził do pałacu wiele ciekawych i unikalnych eksponatów.

Dzisiaj możemy podziwiać je na ekspozycjach znajdujących się w muzeum mieszczącym się we wnętrzach pałacowych. Nam bardzo spodobały się m.in. dwa duże globusy, które początkowo były własnością króla Francji Ludwika XVIII. Zadłużył się on u Michała Hieronima Radziwiłła, a przedstawienia kuli ziemskiej i nieboskłonu były zastawem.

Mroczna legenda i ciekawostki z Nieborowa

Najbardziej tajemniczym miejscem, które skrywa Pałac w Nieborowie, jest biblioteka. To właśnie w niej wydarzają się czasami niesamowite rzeczy. Wszystko zaczęło się od tego, że pewnej nocy ochroniarz muzeum usłyszał duży huk. Pobiegł szybko na jego miejsce myśląc, że ktoś się włamał. Jakie było jego zdziwienie, gdy zobaczył strącone zwieńczenie zabytkowego zegara i brak… sylwetki kardynała Radziejowskiego na obrazie go przedstawiającym.

Nie znamy pobudek ducha pierwszego właściciela pałacu, dla których zszedł z obrazu. Może była to chęć spaceru po swojej dawnej rezydencji, może złość na liczbę odwiedzających. Słyszeliśmy jednak, że od tego czasu urządza sobie takie spacery dość regularnie.

Pałac w Nieborowie może się też poszczycić tym, że był wykorzystany przy kręceniu kilku znanych polskich filmów i seriali. Powstawały tam takie produkcje jak np.: „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” czy „Akademia Pana Kleksa”.

Miejsce to gościło również wiele znanych osób. Swoje dzieła tworzył tam Konstanty Ildefons Gałczyński czy Xawery Dunikowski. Po pałacowych podłogach spacerowali Willi Brandt, Raisa Gorbaczow, George Bush, a nawet królowa Hiszpanii Zofia.

Park w Nieborowie

Pałac w Nieborowie to jednak nie tylko zabudowania. Tuż za nimi rozciąga się bowiem sporych rozmiarów ogród wykonany w stylu francuskim. Jego barokowe założenia, wszystko pięknie i idealnie dobrane i zgrane, powodują, że spacer po nim jest czystą przyjemnością.

A jeśli mało by Wam było równo przystrzyżonych labiryntów z żywopłotu, dokładnie skoszonych trawników i rabat kwiatowych, to na pewno miło spędzicie czas nad dużym stawem. Można tam usiąść lub spacerować w cieniu rozłożystych drzew. A skoro już przy drzewach jesteśmy, to musicie wiedzieć, że na terenie ogrodów w Nieborowie rośnie pierwszy posadzony w Polsce platan. Został on zasadzony w 1770 roku.

Na terenie parku w Nieborowie znajduje się również kilka budynków:

 • Stara i Nowa Oranżeria – gdzie prezentowane są obecnie różne okazy florystyczne
 • Stajnie i Wozownia
 • Pawilon Myśliwski – dzisiaj mieści pokoje gościnne
 • Domki Ogrodnika i Oficjalistów.

Manufaktura majoliki w Nieborowie

Książę Michał Piotr Radziwiłł lubił otaczać się pięknymi przedmiotami. To z jego inicjatywy w budynkach dawnego browaru w Nieborowie powstała w 1881 roku pierwsza na ziemiach polskich manufaktura majoliki.

Dbając o jakość produkowanych wyrobów, książę zatrudnił jednego z najlepszych artystów w tym fachu. Produkty wychodzące z fabryki majoliki w Nieborowie mogły konkurować z tymi z Włoch, Francji czy Holandii. Zresztą początkowo to właśnie od tych najlepszych wytwórców książę czerpał inspiracje. Dopiero po pewnym czasie zaczął tworzyć bardziej rodzime wzory nawiązujące do polskich tradycji ludowych.

Obecnie od 1982 roku przy Muzeum Narodowym w Nieborowie działa pracownia ceramiki, w której można zakupić repliki dawnych wyrobów.

Czym jest majolika?

Pod nazwą majoliki kryją się wyroby ceramiczne, które wykonuje się z gliny, margla i piasku, a następnie pokrywa się je nieprzeźroczystym szkliwem. Całość poddana zostaje obróbce termicznej. Produkty te cechują się bardzo bogatymi zdobieniami, co możecie zobaczyć na zdjęciach.

W Europie za najlepszych producentów uchodzili mistrzowie z Włoch, ale to nie im zawdzięczamy wynalezienie tej techniki wytwarzania ceramiki. Sam pomysł i zaszczepienie go na „starym kontynencie” pochodził od Arabów. To oni już w XII wieku rozpoczęli produkcję majoliki na Półwyspie Iberyjskim. Europejska nazwa tych wyrobów pochodzi od wyspy, gdzie je wytwarzano – Majorki.

Popularność majoliki została przyćmiona dopiero w XVIII wieku, kiedy to w Miśni powstały manufaktury wytwarzające słynną porcelanę.

Zarówno Pałac w Nieborowie, jak i nieodległa Arkadia Heleny Radziwiłłowej, bardzo nas zauroczyły. Postanowiliśmy więc poznać trochę bliżej te rejony, czego efekt zobaczycie już wkrótce.

17 Comments

 1. Bardzo ciekawy artykuł i fajnie napisany. Też jesteśmy parą która lubi podróżować w poszukiwaniu ciekawych miejsc i też prowadzimy podobny blog Podróże przez wieki i kraje.
  Na pewno będziemy tu zaglądać poszukując inspiracji na nowe cele wycieczek. Pozdrawiamy !

 2. Pałac w Nieborowie przepiękny i ogrody też..Artykuł ciekawy.

 3. Przywołujecie miłe wspomnienia 🙂 Mam dużo zdjęć z dzieciństwa właśnie z Nieborowa. Dokładnie tak samo pamiętam jak na zdjęciach. W takich miejscach czas zatrzymał się w miejscu.

 4. Piękny ten pałac. Staw też robi wrażenie. Ja w weekend miałem okazję trochę po okolicy Jeleniej Góry się poszwendać. Też kilka pałaców tam jest 🙂

 5. Jedno z tych miejsc, które wciąż są na liście „must see” w Polsce – nie wiadomo jednak jak będzie wyglądac to lato – nauczyłam się juz nic nie planować …. może uda się zajrzeć – dzięki za wszelkie informacje

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule