Główny Szlak Świętokrzyski – jedne z najstarszych gór w Europie

Jedne z najstarszych gór w Europie znajdują się w Polsce. Choć przez wielu traktowane trochę po macoszemu, to warto je odwiedzić. Główny Szlak Świętokrzyski wiedzie przez Góry Świętokrzyskie, a jego długość to niewiele ponad 100 kilometrów.

Całość trasy najlepiej rozłożyć na kilka dni, optymalnie 3-5, w zależności od kondycji. Są też i tacy, którzy przechodzą ją na raz, ale my raczej sobie odpuszczamy taką „atrakcję”. Na początek jedziemy autobusem do miejscowości Gołoszyce, skąd wyruszymy w drogę. Spotkamy na niej poza przepięknymi widokami: stare cmentarze, kapliczki, kościoły, opactwo ufundowane przez Bolesława Chrobrego na początku XI wieku, miejsce spotkań czarownic, skanseny, muzea, pustelnie, a nawet ciężkie więzienie rosyjskie, gdzie na ścianie widnieje napis: „Ludożerstwo karane będzie rozstrzelaniem”. Zdobędziemy też najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Z Gołoszyc kierujemy się w kierunku Nowej Słupii, Świętego Krzyża, Huty Szklanej i Świętej Katarzyny. Potem Dąbrówka z jej stromym podejściem od strony małej rzeczki Lubrzanki oraz Diabelski Kamień, który według legendy porzucił na Klonówce sam czart, pragnący zniszczyć sanktuarium na Świętym Krzyżu. Trochę dalej mijamy kościół w Masłowie, a następnie podążamy szlakiem w kierunku Cisowej z jej przepięknymi czerwonymi ścianami skalnymi i Góry Perzowej, gdzie znajduje się ukryta w skale kapliczka św. Rozalii. Całość trasy kończymy w Kuźniakach, niedaleko wielkiego pieca hutniczego z drugiej połowy XVIII wieku. Całkiem blisko przepływa Łosina zwana też Wierną Rzeką (tak, to ta od Stefana Żeromskiego).

Zapraszamy Was na fotorelację z Głównego Szlaku Świętokrzyskiego im. Edmunda Massalskiego.

Pamiętajcie, by na tę drogę założyć wygodne buty, bo choć Góry Świętokrzyskie do najtrudniejszych nie należą, to o nogi warto dbać. Możecie się też liczyć ze zmianami pogody. My szliśmy w pełnym słońcu, ale i podczas mgły i deszczu. Życzymy Wam udanej wędrówki, nam przyniosła ona wiele radości.

5 uwag do wpisu “Główny Szlak Świętokrzyski – jedne z najstarszych gór w Europie

  1. Uwielbiam polskie góry! Ostatnio byłam jako dziecko. mam nadzieje ze uda mi sie jeszcze kiedys pochodzić po polskich górskich szlakach 🙂 Pozdrawiam!

Powiedz nam, co sądzisz o naszym artykule