Paryż – La Defense – świat biznesu w fotografii

Choć całe centrum Paryża można by określić jako zabytkowe, jest jedno miejsce, które wyróżnia się architekturą. Dzielnica La Defense, gdzie znajduje się centrum biznesu, handlu i wystaw, przenosi nas do całkiem odmiennego Paryża, bardziej nowoczesnego. Zapraszam Was na wędrówkę pośród stali, szkła i betonu.

3 Comments

 1. A ha zgrzeszę i powiem, że wyjątkowo nie lubię tego miejsca.
  Ostatnio byłam tam na jakiś targach. W południe wyszłam z centrum kongresowego, żeby nacieszyć się słońcem choć przez kilka minut. Usiadłam na schodach, które ładnie sfotografowałeś, wyciągnęłam mojego lunchboxa i zaczęłam obserwować tłum.
  Wiadomo, Paryż, między 12h a 14h wszyscy są na przerwie obiadowej, i dużo ludzi wyszło z biur, żeby tak jak ja zjeść coś troszkę dalej od miejsca pracy.
  Trzy elementy utkwiły mi w pamięci : mocne słońce, kolejki do fastfoodow i … Tony śmieci. Człowiek, ktory wymieniał plastykowe Przezroczyste worki na śmieci nie próżnował (albo to ka sobie przedłużyłem przerwę obiadową) – widziałam go przy „moim” koszu na śmieci trzy razy. Dosłownie co 20 minut ktoś wyrzucał papierowe torby z fast fooda, wypełnione papierami po hamburgerach, frytkach, kubeczkami i butelkami.
  To był bardzo drastyczny obraz.
  Nie zdajemy sobie sprawy, jaki impakt na środowisko ma zwykła przerwa obiadowa, póki nie zobaczyło się tego widowiska.
  Tysiące ludzi, pracujący na codzień w La Defense, zbyt leniwi lub krótkowzroczni by nie przygotować sobie pudełeczka z obiadem zasypują Paryż kilogramami opakowań, które kryją puste kalorie i niezdrowe jedzenie.

  Skoro ja mogłam, przyjeżdżając z Lyonu, przygotować sobie obiad, pytam się, dlaczego ludzie, którzy pracują tam na stałe nie potrafią zorganizować się i ograniczyć produkcji odpadów?

  Nie lubię La Defense, bo to jest dla mnie symbol takiego właśnie „fastbiznesu”, „po mnie koniec świata”.

  Ale zdjęcia, jak zwykle, przepiękne 😉

  • Cały Paryż, mimo swojego niezaprzeczalnego piękna jest miastem bardzo brudnym. Co do La Defense ja najbardziej, w upalne dni, lubię fontannę na samym jej końcu/początku. Brodząc w niej mogę się ochłodzić, a potem wygrzewać wylegując się na murku ją okalającym, to właśnie podczas takiej chwili relaksu zrobiłem zdjęcia psa bawiącego się piłką ze swoją właścicielką.

   • Interpunkcja jest ważna:-) przeczytałam co napisałam. Erratum: co 20 min pan sprzątający wymieniał te ogromne torby na śmieci.

    Zgadzam się z Tobą. Paryż jest bardzo brudny.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule