3 paryskie muzea, które warto odwiedzić

Paryskie muzea są istną skarbnicą wiedzy. Dzisiaj chcemy zabrać Cię do jakże odmiennych, a jednak niesamowicie ciekawych muzeów mieszczących się w stolicy Francji. Poznasz odległe kultury, zrobisz selfie ze sławami tego świata i zagłębisz się w doznaniach erotycznych.

Musee du quai Branly – etnograficzne

Jeśli interesują Cię historie z życia wzięte, tajemnice kultur i proza życia, które utrwaliły się w odkryciach archeologów i kulturoznawców, to koniecznie odwiedź Musee du quai Branly. Znajduje się ono nieopodal Wieży Eiffla.

W muzeum kultur pozaeuropejskich odkryjesz niesamowity świat. Wśród prezentowanych tam zbiorów odnajdziesz m.in.: kryształową czaszkę, posąg moai z Wyspy Wielkanocnej czy rzeźby sztuki azteckiej.

Samo muzeum jest dość nowe, bo zostało otwarte w 2006 roku. Co roku odwiedza je jednak prawie 1,5 miliona turystów i mieszkańców Paryża.

Musee Grevin – figur woskowych

Chcesz sobie zrobić selfie ze sławną osobą? Nie musisz przedzierać się przez szpalery ochroniarzy, wyczekiwać godzinami pod pilnie strzeżonymi domami czy wydawać mnóstwa kasy. Wystarczy, że wybierzesz się do Musee Grevin, tam zaklętych w woskowych figurach ujrzysz pięknych, bogatych i sławnych ludzi z całego świata.

Paryskie muzea różnią się nie tylko ofertą, ale i czasem istnienia. W przeciwieństwie do opisywanego wyżej muzeum etnograficznego Muzeum Grevina powstało w 1882 roku, co czyni je jednym z najstarszych muzeów figur woskowych w Europie.

Zwiedzanie tego muzeum może zająć Ci kilka godzin. Po pierwsze będziesz spotykać wielu sławnych ludzi na swojej drodze. Po drugie ci mniej sławni, którzy przyszli w tym samym celu co Ty skutecznie będą blokować Ci dostęp do woskowych figur. Uzbrój się więc w cierpliwość, a na Twoim Instagramie zaroi się od sław.

Muzeum Erotyzmu

Paryskie muzea nie znają tematów tabu. Nie jest ważne, czy jesteś biedny czy bogaty, piękny czy brzydki od tego tematu nie uciekniesz. Seks jest tak nieodzowny na świecie jak chęć przetrwania gatunku.

Od 1997 roku w centrum dzielnicy znanej z zabawy i uciech istniało prywatne Muzeum Erotyzmu. Prezentowano w nim połączenie erotyzmu i jego wpływ na kulturę i religię różnych miejsc na świecie. Eksponaty wystawione były na kilku piętrach, co powodowało, że zwiedzanie trwało nawet 2 godziny.

Niestety 7 listopada 2016 roku muzeum zostało zamknięte. Mamy nadzieję, że zgromadzone w nim eksponaty powrócą do świata sztuki i będą intrygować zwiedzających w innej placówce muzealnej.

Jeśli zainteresowały Cię te paryskie muzea, to zapraszamy na dłuższy spacer ulicami Paryża.

1 Comment

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule