Rzym i Watykan – dwie stolice za jednym razem

W tym tekście zabiorę Was do dwóch stolic mieszczących się na Półwyspie Apenińskim. Obie dzieli właściwie niewidoczna granica, którą można niezauważenie przekroczyć. Obie nierozerwalnie łączą się z historią Italii, a przez to i z historią całej Europy, a wręcz i świata. Część turystów tu przyjeżdżających, tych bardziej weekendowych, nawet nie zdaje sobie sprawy, że za jednym zamachem odwiedza dwie stolice.

A więc zaczynajmy naszą dzisiejszą podróż.

Rzym

Stolica Włoch wita nas piękną, wręcz upalną pogodą, dobrze że mamy ze sobą wodę, bo nawet gdy ją wypijemy będziemy mogli uzupełnić jej braki w licznych fontannach z kranami z pitną wodą.

Koloseum

Obecne na większości pocztówek z Rzymu, jakże charakterystyczne w swoim kształcie Koloseum wita nas w stolicy Włoch.

W starożytności to właśnie tutaj było centrum rozrywki, tu spotykali się Ci najbogatsi z pospólstwem Rzymu i tu oddawali się różnym uciechom.

A więc zacznijmy od historii tego miejsca.

Amfiteatr Flawiuszów, bo taka była jego pierwotna nazwa został wybudowany pomiędzy 70-80 rokiem naszej ery. Nazwę Colosseum uzyskał dopiero po wielu latach, a odnosiła się ona do znajdującego się w pobliżu dużego posągu Nerona, na którym ten został przedstawiony jako Helios (bóg słońca).

Rzym - Koloseum
Rzym – Koloseum

Sama budowla ma kształt eliptyczny i posiada cztery poziomy wysokości, każdy wykonany w innym stylu. O jej ogromie może świadczyć chociażby fakt ilu widzów mogła pomieścić na raz, oficjalne źródła mówią o ok. 45-55 tysiącach. Takiej ilości kibiców nie jest w stanie pomieścić żaden polski ligowy stadion piłkarski, jedynie Stadion Narodowy w Warszawie ma porównywalną liczbę widzów. A jeśli już jesteśmy przy stadionach to taka mała ciekawostka. System komunikacji pieszej i ewakuacji zastosowany w Koloseum jest tak dobrze opracowany, że do dnia dzisiejszego przy budowie stadionów piłkarskich, korzysta się z tej myśli architektonicznej (po dwudziestu wiekach, jak dla mnie imponujące).

No dobrze, a na jaką rozrywkę mogli liczyć Rzymianie odwiedzający ten amfiteatr. W pierwszej kolejności należy wymienić oczywiście walki gladiatorów, czy polowania na dzikie zwierzęta, wspomina się też o naumachiach, a więc przedstawieniach bitew morskich, w tym celu budowano specjalny basen, w którym były one następnie inscenizowane. No i ostatnia atrakcja tamtych czasów – egzekucje skazańców. I tu pewnie wszystkim od razu przychodzi na myśl Quo vadis Sienkiewicza (choć nie wspominał on tam o rzezi chrześcijan w Koloseum). Większość z Was pewnie zaskoczy fakt, że nie ma żadnych dowodów na to, że takowe rzezie się tu odbywały. Winę za takie myślenie należy złożyć na karb tego, że od XVIII wieku otoczono Koloseum opieką jako miejsce upamiętniające męczeństwo pierwszych chrześcijan, a od drugiej połowy XVIII wieku odbywa się tu, w każdy Wielki Piątek, droga krzyżowa, którą prowadzi papież.

No więc jak to było z tymi chrześcijanami? Owszem mordowano ich masowo, ale trochę bliżej Watykanu – w Cyrku Nerona, który mieścił się pomiędzy Bazyliką św. Piotra, a obeliskiem.

Forum Romanum

Po zwiedzeniu okolic Koloseum udajemy się w dalszą drogę i już niedaleko dochodzimy do Forum Romanum, które inaczej nazywane jest również Forum Magnum. Jest to najstarszy rzymski plac miejski powstały według najnowszych badań w VIII wieku przed naszą erą. Wznosiły się tu wyłącznie świątynie, łuki triumfalne, posągi, czy miejsca przemówień. To tu było centrum reprezentacyjno-rozrywkowe Rzymu. W późniejszych latach wokół Forum Romanum zaczęły powstawać kolejne fora, Forum Cezara, Forum Trajana, Forum Augusta, Forum Wespazjana, Forum Nerwy.

Rzym - Forum Romanum
Rzym – Forum Romanum

Świetność tego miejsca trwała do około VIII-IX wieku potem następował już jego powolny upadek. Aż doszło do tego, że zostało swojego rodzaju kamieniołomem, z którego można było w łatwy sposób uzyskiwać kamień do tworzenia nowych budynków, potem służyło już tylko za miejsce wypasu i handlu bydłem. I taka sytuacja trwała do XVIII wieku, kiedy to rozpoczęto w tym miejscu prace wykopaliskowe.

Dzięki nim możemy dzisiaj podziwiać całkiem spory kompleks ruin.

Kapitol z Pałacem Senatorów

Już w starożytności wzgórze kapitolińskie było zabudowane. Mieściła się tu świątynia trzech bóstw: Jowisza, Minerwy i Junony, w której przechowywano księgi sybillińskie zawierające przepowiednie. Używano ich tylko w chwilach wielkiego zagrożenia dla Rzymu. Ze wzgórzem kapitolińskim wiąże się też pewna legenda, która mówi, że podczas najazdu Galów w 390 roku p.n.e. o zbliżającym się wrogu ostrzegły gęsi (ptaki bogini Junony). Obrońcy nie dość, że odparli atak to jeszcze wypali wroga z Rzymu.

Rzym - Kapitol z Pałacem Senatorów
Rzym – Kapitol z Pałacem Senatorów

Jak już wspomniałem przy okazji Forum Romanum, średniowiecze nie było zbyt dobrym okresem dla starożytnej zabudowy miasta. Jednak wzgórze kapitolińskie obroniło się, a nawet w połowie XII wieku przeniesiono tu zarząd miejski nowej Republiki Rzymskiej. W tym też okresie na miejscu tabularium, czyli starożytnych archiwów, wybudowano Pałac Senatorski, w którym odbywały się obrady senatu.

Rzym - Ołtarz Ojczyzny
Rzym – Ołtarz Ojczyzny

W XV wieku Sykstus IV przekazał Kapitol i podarował część zbiorów Pałacu Luterańskiego miastu, co dało początek Muzeum Kapitolińskiemu. W tym też okresie powstało nowe wejście na wzgórze, są nim 123 strome schody.

W późniejszych latach następowała dalsza rozbudowa całego wzgórza. Obecnie w Pałacu Konserwatorów i Nowym mieści się Muzeum Kapitolińskie, a taras który usytuowany jest za Pałacem Senatorskim to doskonały punkt widokowy na całe Forum Romanum.

Fontanna di Trevi

Dochodzimy w końcu do jednej z najbardziej znanych na świecie fontann. Mowa tu o przepięknej, choć już od długiego czasu zasłoniętej i nieczynnej Fontannie di Trevi (ma być znowu uruchomiona jeszcze pod koniec tego roku).

Powstała ona pod koniec XVIII wieku, a budowano ją ponad 40 lat. Symbolizuje wszystko co związane z wodą, spokój i gwałtowność, alegorie zdrowia i obfitości, a również cztery pory roku.

Rzym - Fontanna di Trevi
Rzym – Fontanna di Trevi

Mimo, iż zbudowano ją dopiero w XVIII wieku, to jednak wodę do niej doprowadza antyczny akwedukt zbudowany w 19 roku przed naszą erą – tak nie pomyliłem się ponad 2000 lat temu.

Legenda mówi, że nazwa fontanny pochodzi od dziewicy o imieniu Trevia, która odkryła źródło wody zasilające ten jakże stary akwedukt.

Inna legenda związana z fontanną to ta mówiąca o wrzucaniu do niej monet, ale uwaga ważne jest ile ich będzie: jeśli jedna to powrócimy do Rzymu, dwie będziemy mieli romans, natomiast trzy weźmiemy ślub.

Schody hiszpańskie

W końcu dochodzimy do Piazza di Spagna, przy którym mieszczą się jedne z najdłuższych i najszerszych europejskich schodów.

Powstały one w pierwszej połowie XVIII wieku, a prowadzą od znajdującej się na placu Hiszpańskim fontanny Barcaccia (pamiątce po XVI-to wiecznej powodzi, która wyrzuciła tu łódkę), do XVI-to wiecznego kościoła świętej trójcy.

Rzym - Schody Hiszpańskie
Rzym – Schody Hiszpańskie

Co roku odbywają się na nich słynne pokazy mody, a z okazji festiwalu kwiatów przyozdabiają je kwiatowe dekoracje, natomiast zimą jest na nich stawiana szopka bożonarodzeniowa.

Panteon

Na rzymskim Polu Marsowym znajduje się największa kopułowa budowla na świecie – Panteon. Ten który obecnie możemy podziwiać powstał w 125 roku i został poświęcony bóstwom planetarnym.

Dzięki temu, że cesarz Fokas w 609 roku podarował Panteon papieżowi, a ten przekształcił go w kościół katolicki, budowla ta nie podzieliła losu wielu innych starożytnych budynków, które zostały rozebrane.

Rzym - Panteon
Rzym – Panteon

W XIV wieku Panteon został zmieniony na fortecę, a w okresie renesansu odnowiono go.

Dzisiaj odwiedzają go rzesze turystów przybywających do Rzymu.

Trochę już przeszliśmy, więc czas na chwilę przerwy i naładowanie baterii. Z rzymską przewodniczką, udajemy się do pobliskiej pizzerii, gdzie pożywiamy się w miłej atmosferze. Po chwili wypoczynku zbieramy grupę i udajemy się w dalszą drogę do drugiej stolicy, którą mamy dzisiaj odwiedzić.

Most i zamek Świętego Anioła

Ale zanim do niej dotrzemy musimy przejść po pochodzącym z II wieku kamiennym moście, którego strzegą liczne figury aniołów. Rzeźby te zostały ustawione na nim jednak dopiero w XVII wieku.

Rzym - Most św. Anioła
Rzym – Most św. Anioła

W drugim wieku na polecenie cesarza Hadriana wybudowano mauzoleum, w którym miał on spocząć wraz z rodziną.

Jako mauzoleum budynek ten służył do 271 roku, kiedy to został włączony w system murów obronnych Rzymu.

Następnie w V wieku został przemianowany na więzienie, a niedługo potem na fortecę, która służyła w czasie obrony przed Gotami.

Rzym - Zamek św. Anioła
Rzym – Zamek św. Anioła

W VI wieku zasiadający wtedy na tronie Piotrowym papież Grzegorz I Wielki oficjalnie zmienił nazwę na Zamek świętego Anioła. Według legendy miało to upamiętniać ukazanie się nad zamkiem anioła chowającego miecz, co miało symbolizować zakończenie epidemii, która nawiedziła wtedy Rzym.

Od XIII wieku zamek połączony jest z Watykanem tajnym podziemnym korytarzem nazywanym Passetto di Borgo.

Watykan

I tak doszliśmy do drugiej stolicy, którą chcieliśmy odwiedzić tamtego dnia.

Watykan jest najmniejszym państwem – miastem na świecie. Jest też siedzibą najwyższych władz kościoła katolickiego, a zarazem siedzibą papieża.

Watykan
Watykan

W tym niewielkim państwie mieszkają przeważnie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice oraz funkcjonariusze Gwardii Szwajcarskiej, której zadaniem jest ochrona tego miasta.

Samo wzgórz watykańskie zostało przekazane biskupom Rzymu już w IV wieku, jednakże Państwo Kościelne, którym władają papieże powstało później.

Na początku Watykan był tylko miejscem, do którego pielgrzymowali wierni, aby odwiedzić grób świętego Piotra, wokół którego wybudowano klasztory, przytułki oraz schroniska.

Dopiero pod koniec IX wieku wybudowano umocnienia i mury, mające chronić papieży w czasie najazdów.

Siedzibą papieską Watykan stał się dopiero w XIV wieku, gdy powracający z Awinionu do Rzymu papież Grzegorz XI zastał zrujnowany Pałac Laterański.

W kolejnych latach Watykan ciągle się rozbudowywał, powstały m.in. Biblioteka Watykańska, Kaplica Sykstyńska, a na początku XVI wieku zbudowano nową Bazylikę św. Piotra.

Pod koniec XIX wieku król Włoch włączył Watykan do Królestwa Włoch, papież nie pogodził się z tym i ogłosił się więźniem Watykanu. Sytuacja została rozwiązana i usankcjonowana dopiero za czasów Benito Mussoliniego, który gwarantował istnienie Państwa Watykańskiego w obrębie pałacu i ogrodów watykańskich.

Bazylika św. Piotra na Watykanie

Na placu świętego Piotra, na którym jak pamiętamy mieścił się kiedyś Cyrk Nerona, w którym masowo mordowano chrześcijan, dumnie wznosi się Bazylika św. Piotra. Ta którą obecnie możemy podziwiać została wybudowana w latach 1506-1626. Kościół ten postawiono na miejscu ukrzyżowania i pochowania św. Piotra, który przez katolików uważany jest za pierwszego papieża. W samej bazylice oraz jej podziemiach odnaleźć możemy groby wielu innych papieży, a w prawej nawie, w kaplicy św. Sebastiana znajduje się grób św. Jana Pawła II, jedynego polskiego papieża.

Watykan - Bazylika św. Piotra
Watykan – Bazylika św. Piotra

Aby dostać się do wnętrza bazyliki musimy odstać w dość długiej przeważnie kolejce, która jednak dość szybko się posuwa.

Wnętrza ukazują nam swój przepych i ogrom, godny stolicy apostolskiej.

Centralną częścią kościoła jest ołtarz główny, zwany też papieskim, nad którym rozpostarto wykonany z brązu 28 metrowy baldachim.

Watykan - Bazylika św. Piotra, wnętrza
Watykan – Bazylika św. Piotra, wnętrza

Przemierzając bazylikę wszędzie natkniemy się na dzieła artystyczne wykonywane przez najlepszych twórców. Udając się jednak do niej musimy pamiętać, że jest to czynny obiekt kultu i obowiązują tu pewne zasady, panie muszą pamiętać o zakryciu ramion i kolan, a panowie o ściągnięciu nakrycia głowy.

Na tym zakończę dzisiejszą, dość długą wyprawę do dwóch stolic i zaproszę Was na następne, które opiszę w najbliższym czasie, a Wy możecie jeszcze napawać się widokiem Wiecznego Miasta w tekście Zdjęcia – Rzym.

Powiedz nam, co sądzisz o naszym artykule