Monte Cassino – miejsce ważne dla Polaków

Monte Cassino - cmentarzCmentarz żołnierzy poległych w walkach o włoskie wzgórze

Monte Cassino to miejsce jednej z najbardziej krwawych bitew II wojny światowej. Ten silnie ufortyfikowany klasztor bronił przejścia wojskom aliantów w głąb Włoch. Dziś jest to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów, którzy podziwiają znajdujący się tam klasztor i cmentarz.

Wzgórze klasztorne przed II wojną światową

Na potrzeby klasztoru, jak często w średniowieczu, wykorzystano pogańskie miejsce kultu. Świątynię boga Apollo zamieniono na kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. W VI wieku klasztor na Monte Cassino stał się centrum chrześcijańskiej Europy. Jego założyciel święty Benedykt przebywał w nim, aż do swojej śmierci. Tam też zmarła siostra bliźniaczka świętego, święta Scholastyka, która założyła żeński odłam zakonu.

Miejsce położenia klasztoru Monte Cassino na głównym trakcie z Rzymu do Neapolu powodowało, że był on świadkiem wielu potyczek i często przechodził z rąk do rąk. W IX wieku kiedy dostał się pod władanie Saracenów został doszczętnie złupiony i zrujnowany. Odbudowano go dopiero w X wieku. Jednak już w XI wieku, gdy na tronie Piotrowym zasiadł opat klasztoru, rozpoczął się czas świetności Monte Cassino.

Niezbyt szczęśliwą dla niego datą był rok 1349. Nastąpiło wtedy trzęsienie ziemi, które zniszczyło część zabudowań klasztornych. Na odbudowę nie trzeba było jednak czekać tak długo jak poprzednio.

Następnym złotym wiekiem dla opactwa, był okres od XVI do XVIII wieku. Nastąpiła wtedy dalsza rozbudowa oraz poszerzanie księgozbioru biblioteki przyklasztornej. Na przełomie XVIII i XIX wieku klasztor został zdobyty przez wojska Napoleona. A od 1866 roku stał się pomnikiem narodowym.

Walki o Monte Cassino

W czasie drugiej wojny światowej toczyły się pod Monte Cassino jedne z najbardziej zaciekłych walk pomiędzy wojskami niemieckimi, a siłami aliantów. Przez długi czas wzgórze zostawało niezdobyte. Dowództwo wojsk sprzymierzonych zastanawiało się nad jego ominięciem. Karygodnym błędem aliantów było zbombardowanie klasztoru. Zrobiono tak, bo podejrzewano, że ukrywają się tam obrońcy. Dzisiaj wiemy, że nie było w nim Niemców. Dowodzący nimi marszałek polny Albert Kesselring, stanowczo sprzeciwiał się ufortyfikowaniu tej budowli. Bał się, jako żarliwy katolik, że zostanie zniszczona.

Dopiero natarcie przeprowadzone przez II Korpus polski pod dowództwem generała Władysława Andersa zakończyło się sukcesem. Niestety było ono okupione krwią wielu poległych żołnierzy.

Monte Cassino dzisiaj

Dzisiaj obok klasztoru znajduje się cmentarz poległych w bitwie o Monte Cassino. Wspominają o nim słowa piosenki:

„Czy widzisz ten rząd białych krzyży? Tam Polak z honorem brał ślub. Idź naprzód, im dalej ,im wyżej, Tym więcej ich znajdziesz u stóp. Ta ziemia do Polski należy, Choć Polska daleko jest stąd, Bo wolność krzyżami się mierzy, Historia ten jeden ma błąd.”

Przy grobie gen. Władysława Andersa znajdziesz na pewno wiele zniczy i wieńców pozostawionych przez międzynarodowe wycieczki. Jeśli chcesz też dowiedzieć się więcej o walkach, to zajrzyj do znajdującego się przy wejściu na cmentarz muzeum. Warto to zrobić tym bardziej, że nic za to nie zapłacisz.

Jeśli interesują Cię Włochy to zajrzyj do innych naszych tekstów opisujących ten kraj. Znajdziesz je tutaj.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule