Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach zaintrygowało nas swoim umiejscowieniem. W 2015 roku otwarto nową siedzibę tej instytucji. Oferuje ona zwiedzającym dużo więcej przestrzeni i daje możliwość ukazania nie tylko dzieł sztuki, ale i tego z czym Śląsk kojarzy się wszystkim – kopalni węgla. Chodźcie z nami odwiedzić to niesamowite muzeum.

Położenie Muzeum Śląskiego

Idąc w kierunku jednego z najbardziej charakterystycznych budynków Katowic – „Spodka” – nie sposób nie zauważyć Muzeum Śląskiego. Jeśli tylko się rozejrzycie, to ujrzycie wysoką wieżę dokładnie taką, jak te kojarzone z kopalniami. Podobieństwo nie jest przypadkowe. Muzeum Śląskie mieści się bowiem w starych zabudowaniach nieczynnej już kopalni węgla kamiennego „Katowice”.

Dotarcie spacerem z dworca kolejowego czy autobusowego zajmie Wam około 20-30 minut. Możecie też podjechać samochodem i zostawić go na parkingu przy muzeum (wjazd od ulicy Haralda).

Wieża widokowa

Naszą wizytę w Muzeum Śląskim rozpoczęliśmy od wjechania na punkt widokowy. Mieści się on na wieży szybu kopalnianego „Warszawa II”. Została ona wzmocniona i wyposażona w windę panoramiczną. Po wjechaniu na szczyt można podziwiać z wysokości 40 m nie tylko najbliższe otoczenie, ale i panoramę całych Katowic.

Wjazd na górę jest oczywiście uzależniony od warunków panujących na zewnątrz oraz ściśle reglamentowany. Na szczycie może jednocześnie przebywać nie więcej niż 10 osób, a czas przebywania waha się od 5 do 15 minut w zależności od ilości chętnych danego dnia.

Galeria Sztuki

W nowych zabudowaniach Muzeum Śląskiego umieszczono dużą kolekcję malarstwa i rzeźby. I choć Mikołaj nie jest wielkim fanem tego rodzaju wystaw, to stwierdził, że ekspozycje są naprawdę godne uwagi.

Całość podzielono na trzy galerie:

  • Sztuki polskiej i obcej – lata 1800-1945
  • Sztuki polskiej i obcej – po roku 1945
  • Plastyki nieprofesjonalnej.

Przemieszczanie się wśród malowideł porozwieszanych na ścianach zajmuje sporo czasu i warto wygospodarować go sobie, bo wrażenia pozostaną niezatarte. Muzeum Śląskie udostępnia bowiem nie tylko obrazy, ale i plakaty czołowych artystów danego okresu. Jeśli chodzi o te ostatnie, to w kolekcji muzealnej jest 15.000 eksponatów, co czyni ją jedną z największych w Polsce.

Wśród wywieszonych w Muzeum Śląskim dzieł nie zabrakło również ikon oraz przedmiotów rzemiosła codziennego.

Śląska sztuka sakralna

Kolejna ciekawa wystawa w Muzeum Śląskim poświęcona jest śląskiej sztuce sakralnej. Umieszczono na niej wiele zabytków pozyskanych z najróżniejszych świątyń. Część eksponatów jest własnością muzeum, a inne zostały tylko mu przekazane w depozyt przez regionalne władze kościelne. W miejscu tym możemy chociażby podziwiać dzieła najbardziej znamienitych twórców średniowiecza. Pamiętać musimy, że tylko kapłani oraz bogata szlachta mogli pozwolić sobie na ich usługi. Na tej wystawie sporo też figur lub części z ołtarzy, znajdziemy tam również zbiory zastawy liturgicznej.

Życie na Śląsku

Muzeum Śląskie to jednak nie tylko eksponaty związane ze sztuką. Jedna z wystaw prezentuje życie na Śląsku na przestrzeni dziejów. Wejście do niej prowadzi przez historyczną bramę do Kopalni „Katowice”.

Na ekspozycjach zobaczycie nie tylko eksponaty związane z górnictwem, ale również wyposażenie mieszkań i kawiarni, ubiory czy nawet gazety, które czytali mieszkańcy Śląska. Wszystko to ciekawie opisane przekazuje duży bagaż wiedzy o tym regionie.

Dzięki tej ekspozycji spojrzycie na Śląsk innym wzrokiem, poczujecie jego klimat i poznacie wcale niełatwą historię. Nie zapomnijcie zajrzeć i w to miejsce.

Laboratorium przestrzeni teatralnych

Ze Śląskiem związanych jest też wielu przedstawicieli sztuki teatralnej. W Muzeum Śląskim nie mogło zabraknąć ekspozycji ukazującej ten temat. Jest to jednak trochę inne spojrzenie na teatr, w którym przeważnie zauważamy aktorów czy reżyserów. Tu skupiono się na całej pracy związanej z przygotowaniem przestrzeni pod ich twórczość. Dowiadujemy się zatem, jak powstają kostiumy, scenografia, przygotowywanie scen, na których mają ku naszej uciesze występować aktorzy czy też zapoznajemy się z systemem lustrzanym.

Wystawa ta w bardzo ciekawy sposób prezentuje świat, który przeważnie podziwiamy z wygodnych krzeseł widowni teatralnych. Świat ulotny, o którym często zapominamy kilka godzin lub dni po wyjściu ze spektaklu.

Zwiedzanie warsztatów kopalni

Na koniec zwiedzania Muzeum Śląskiego zostawiliśmy sobie spacer po pomieszczeniach, w których znajdowały się kiedyś warsztaty kopalni. Ekspozycje, które tam przygotowano, kompletnie nie pasują do sterylnych sal muzealnych. Pokazują za to, jak ciężka jest praca nie tylko na dole, ale i górze w kopalni. Stare maszyny poustawiane w lekkim zdawałoby się chaosie, a jednak po bliższym przyjrzeniu się przemyślanie.

Chodząc po tych pomieszczeniach, można przy odrobinie wyobraźni poczuć się jak w filmie postapokaliptycznym. Mikołaja te pomieszczenia zainteresowały najbardziej, chodził powoli, wszędzie zaglądał i starał się niczego nie przeoczyć.

Zasady zwiedzania i wirtualny spacer

Muzeum Śląskie w Katowicach jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 20:00. Bilet wstępu na wszystkie wystawy stałe i czasowe kosztuje 24 zł, co biorąc pod uwagę różnorodność i bogactwo kolekcji nie wydaje się wysoką ceną. Natomiast jeśli chcecie popatrzeć na Katowice z góry, to aby wjechać na wieżę widokową przygotujcie 5 zł od osoby. Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie na stronie muzeum.

Koszt pozostawienia samochodu na parkingu przy muzeum wynosi 4 zł/godzinę z zastrzeżeniem, że pierwsze 4 godziny są bezpłatne. My na zwiedzanie wystaw przeznaczyliśmy około 3,5 godziny.

Wiedząc, że nie każdy może dotrzeć do tego interesującego miejsca, podajemy linki do wirtualnego zwiedzania niektórych wystaw muzeum:

Mamy nadzieję, że i Wam Muzeum Śląskie w Katowicach przypadnie do gustu. Podzielcie się z nami swoimi opiniami.

6 Comments

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule