Błędne Skały – świat Narnii

Błędne Skały - Góry StołoweBłędne Skały - bardzo fotogeniczne klimaty

Lubicie całodniowe wycieczki po górach? A może chcecie się znaleźć w plenerach filmowych? Ta trasa będzie dla Was idealnym punktem zwiedzania Dolnego Śląska. Błędne Skały oferują wiele walorów estetycznych i spokojną wędrówkę pośród niesamowitych formacji skalnych.

Jak dotrzeć do błędnych skał

Oczywiście możecie tam dotrzeć samochodem, podjeżdżając niemal pod samo wejście (za wjazd na parking zapłacicie 20 zł).
My jednak proponujemy Wam spacer ze Szczelińca (szczyt opisany w tekście Szczeliniec – perła Gór Stołowych). Jest to wycieczka całodniowa, ale gwarantujemy, że nie będziecie zawiedzeni. Z podnóża najwyższego wzniesienia Gór Stołowych – Karłowa – wystarczy znaleźć i trzymać się czerwonego szlaku. Trasa wiedzie praktycznie cały czas po płaskim terenie i nie jest uciążliwa nawet dla mało zaprawionych w bojach piechurów. Nie powinno być na niej tłumów, bo wszyscy walą na Szczeliniec, a my od niego odbijamy. Po około 2-3 godzinach dość spokojnego marszu, w większości przez lasy, dochodzimy do Błędnych Skał.

Atrakcje Błędnych Skał

Labirynty skalne (bilet kosztuje 10 zł/osobę dorosłą, natomiast uczniowie i emeryci zapłacą 5 zł), przez które wiedzie malownicza trasa spacerowa wprost powalają swoim urokiem. Pełno w nich niesamowitych formacji skalnych, które zdają się przeczyć prawom grawitacji. Wszystko to jest wynikiem erozji spowodowanej przez wiatr i wodę. Czasami trzeba przecisnąć się przez jakąś szczelinę, czasami przeskoczyć z kamienia na kamień. Nie obawiajcie się jednak, szlak ten nie jest trudny i możecie spacerować po nim nawet z dziećmi (uwaga, wózkiem tam nie przejedziecie).

Plenery filmowe

Błędne Skały robią tak niesamowite wrażenie, że reżyserzy bardzo chętnie korzystali z nich podczas kręcenia filmów. A że są to tereny Parku Narodowego Gór Stołowych, to wcale nie było to takie łatwe. Niemniej można zobaczyć ten polski cud natury w takich produkcjach jak: „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, „Dwa Światy” czy „Przyjaciel Wesołego Diabła”.

Wybierając się na trasy trekkingowe pamiętajcie o dobrym obuwiu. W szpilkach i klapkach raczej trudno będzie Wam się poruszać po tych terenach.

3 Comments

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule