Szczeliniec Wielki – niesamowita perła Gór Stołowych

Szczeliniec - widok ze szczytu

Jeśli szukacie inspiracji, gdzie wybrać się w pogodny weekend, proponujemy Wam prostą trasę na najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. I choć jeszcze pod koniec XVII wieku uważano, że jest to szczyt nie do zdobycia, to nie musicie się obawiać, że pokonanie trasy będzie uciążliwe. Co więcej, możecie się na nią wybrać nawet z Waszymi dziećmi. Pamiętajcie, że jest to szczyt należący do Korony Gór Polski.

Jak dotrzeć na Szczeliniec Wielki

Na górę prowadzi kilka szlaków. Najbardziej popularnym z nich i zarazem najłatwiejszym najłatwiejszym jest ten wiodący z Karłowa. Wytyczony został na początku XIX wieku przez Franza Pabla i to jego nazwę nosi (o czym informuje tablica na początku trasy).

Aby dojść na szczyt Szczelińca Wielkiego, wystarczy wspiąć się po schodach z poręczami (bilet wstępu 12 zł/osobę). Ponoć jest ich 665, ale nie liczyliśmy, bo woleliśmy podziwiać piękno otaczającej nas przyrody. Wejście na wysokość schroniska zajmuje niewprawnym turystom ok. 40-50 minut. Całkiem dobrze, jak na niezdobytą kiedyś górę.

Atrakcje na szczycie Szczeliniec Wielki

Kiedy dotrzecie już na czubek Szczelińca, nie rzucajcie się od razu do bufetu i restauracji w schronisku, tylko udajcie się na punkt widokowy. Czekają tam na Was cudowne widoki na otaczający górę świat.

Na wierzchołku wytyczono też trasę prowadzącą pomiędzy niesamowitymi tworami skalnymi, ustawionymi przez naturę w najróżniejsze kształty, przypominające ludzi i zwierzęta. Znajdziecie tam: Wielbłąda, Słonia, Małpę, Sowę czy Psa. Poza tym możecie zagłębić się w Diabelskiej Kuchni lub Piekiełku.

Ciekawostki na temat Szczelińca Wielkiego

Później odpoczywając przy herbacie lub piwie, możecie pomyśleć, że znaleźliście się w świecie niczym z baśni. No, w sumie jest w tym trochę prawdy, bo to właśnie w tym rejonie kręcono film „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”. My co prawda go nie widzieliśmy, ale nie trudno sobie wyobrazić, że filmowcy wcale nie musieli poprawiać plenerów.

Inną ciekawostką tego miejsca jest to, że Szczeliniec Wielki jest jedynym punktem w Polsce, który po północnej stronie graniczy z Czechami. Jest też jednym z 28 szczytów należących do Korony Gór Polski i znajduje się w Parku Narodowym Gór Stołowych.

Jeśli jeszcze Wam mało, to proponujemy wybrać się ze Szczelińca Wielkiego na jednodniową wycieczkę do Błędnych Skał – nasz opis znajdziecie w tekście Błędne Skały – świat z Narni lub poznać inne szczyty Korony Gór Polski.

7 Comments

  1. Byłam, zdobywałam.. Dziękuję za kolejną porcję pięknych zdjęć 🙂
    To powrót do beztroskich lat 😉

  2. Przepiękne widoki:) Bylam z przyjaciółmi:) jeszcze na studiach:))). Na widokowym tarasie wszyscy mielismy wielkie oczy i ciarki 🙂 jej bylo ciasno i wyyyysoko:). Miejsce jak z bajki:)

  3. Elzbieta

    wybieramy się w sierpniu, mam nadzieję, że pogoda kapryśna tego lata, dopisze nam 🙂
    Pozdrawiam serdecznie

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule