Strasburg – miasto dwóch narodów

parlament europejski strasburgStrasburg - Parlament Europejski

Strasburg – miasto będące obecnie jednym z centrów europejskiej polityki, a kiedyś noszące nazwę „Miasto tysiąca kościołów”. To tam też mówi się specyficznym językiem, będącym mieszanką francuskiego i niemieckiego.

Historia Strasburga w pigułce

Na początek przytoczymy kilka faktów z historii tego granicznego miejsca. Wyjaśnią one tytuł tego artykułu mówiący o mieście dwóch narodów.

Około 12 roku p.n.e. Celtowie osiedlili się nad brzegami rzeki Ill. Około 500 lat później Strasburg wszedł w skład państwa Franków, którzy rządzili w nim przez następne 700 lat. Wtedy to uzyskał on status wolnego miasta Rzeszy. Po kolejnych 400 latach znowu wrócił do Francji za sprawą Ludwika XIV. Później jeszcze kilkakrotnie następowało przejmowanie go na zmianę przez Niemcy i Francję, aż w 1944 roku ostatecznie trafił we władanie rządu francuskiego.

Powyższe zmiany własnościowe mocno wpłynęły na wiele aspektów życia kulturalnego czy architektury, o czym przekonacie się niewątpliwie odwiedzając to miasto. Odbiły się też na mentalności i języku jego rodowitych mieszkańców.

Co warto zobaczyć w Strasburgu?

Proponujemy Wam przyjemną trasę, podczas której zobaczycie najważniejsze atrakcje Strasburga.

Katedra Notre Dame w Strasburgu

Zaczniemy od uważanej za największy zabytek Strasburga katedry Notre Dame (nie pomylcie jej z tą w Paryżu). Notre Dame oznacza bowiem nie co innego jak to, że jest ona poświęcona Najświętszej Marii Pannie. Budowano ją ponad 250 lat na przestrzeni XII i XV wieku, co wpłynęło też na różnorodność znajdujących się w niej stylów architektonicznych począwszy od romantyzmu, a na gotyku zakończywszy (z czego w tym ostatnim możemy dostrzec wpływy zarówno francuskie, jak i niemieckie). Dzięki swoim rozmiarom, a właściwie wysokości wieży, aż do 1874 roku uznawana była za najwyższą budowlę na świecie.

Katedra Notre Dame w Strasburgu została wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Już na zewnątrz można podziwiać kunszt architektów oraz wykonawców, dostrzegalny w dbałości o przyozdabiające ją rzeźby i wykończenia. Natomiast wewnątrz na szczególną uwagę zasługują takie elementy jak:

  • zegar astronomiczny – poza odmierzaniem czasu pokazuje też pory roku, znaki zodiaku czy fazy księżyca. Jego wielkość oraz bogate i starannie wykonane zdobienia zachwycają swoim wyglądem aż do dzisiaj
  • tuż obok niego zobaczymy strzelistą kolumnę z przedstawieniami aniołów – zresztą w całej katedrze znajduje się bardzo dużo najróżniejszych rzeźb, wykonanych z bardzo dużą dbałością
  • naszą uwagę zwróciły też organy kościelne – większości świątyń umiejscowione są naprzeciw ołtarza, natomiast w strasburskiej Notre Dame znajdziemy je na jednej z bocznych ścian, gdzie podwieszone zostały niczym gniazdo ptasie.
Notre Dame Strasburg
Strasburg – katedra Notre Dame

Dom Kammerzell

Po wyjściu z kościoła warto rozejrzeć się po okalającym go placu. To tu znajduje się bowiem najstarsza w stolicy Alzacji kamienica „Dom Kammerzell”. Wybudowano ją w 1427 roku, a następnie dwukrotnie przebudowywano w XV i XVI wieku. Budynek ten jest jednym z najlepiej zachowanych i najbardziej zdobnych średniowiecznych budynków mieszkalnych na terenach Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

W jego wnętrzach wszystkie piętra przyozdobiono pięknymi freskami znanego XIX-wiecznego malarza alzackiego Leo Schnuga. Dziś mieści się w niej restauracja.

dom kammerzell strasburg
Strasburg – Dom Kammerzell

Plac Gutenberga

Do kolejnych atrakcji Strasburga podążamy niezwykle malowniczymi uliczkami Starego Miasta. Zostało ono w 1988 roku umieszczone na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mijamy w międzyczasie Plac Gutenberga, na którym ustawiono wysoki pomnik wynalazcy druku. Mieszkał on bowiem w stolicy Alzacji 10 lat i to tam opracował oraz po raz pierwszy zastosował swój wynalazek.

petite france strasburg
Strasburg – Petite France (Mała Francja)

Petite France

W końcu dochodzimy do dzielnicy nazywanej Petite France (Mała Francja). Znajduje się ona nad brzegami rzeki Ill, która dzieli się w tym rejonie na wiele malowniczych kanałów, momentami przypominających te amsterdamskie. Kiedyś okoliczne budynki zamieszkiwali rybacy, garbarze oraz rzeźnicy, którzy mieli tam również swoje sklepy i ubojnie. Obecnie w Petite France pełno rozmaitych restauracji i kawiarni, zawsze wypełnionych turystami.

Ciekawostką tego miejsca jest pochodzenie jego nazwy. Odnosi się ona do mieszczącego się tam kiedyś szpitala, w którym leczono chorych z czarną ospą oraz syfilisem. To właśnie inną nazwę tej drugiej „przypadłości” przyjęto jako nazwę dzielnicy.

mała francja strasburg
Strasburg – dzielnica Petite France

Pałac Rohan

Wśród ważnych zabytków starówki warto wskazać Pałac Rohan ustawiony na brzegu rzeki Ill. Budynek ten pochodzi z XVIII wieku i był rezydencją książąt oraz biskupów. W jego progach przebywały też takie osobistości jak: Ludwik XV, Maria Antonina czy Napoleon Bonaparte. Ze względu na swoje bogate zdobnictwo w 1920 roku Ministerstwo Kultury umieściło Pałac Rohan na liście zabytków narodowych.

Obecnie mieszczą się w nim aż trzy muzea. Są to najważniejsze tego typu obiekty w Strasburgu:

  • Muzeum Archeologii – posiadające jedną z najbogatszych francuskich kolekcji, której eksponaty obejmują okres od prehistorii do ubiegłego wieku (bilet 6,50 euro/osobę)
  • Muzeum Sztuki Dekoracyjnej – prezentujące zbiory mebli, ceramiki oraz sreber (bilet 6,50 euro/osobę)
  • Muzeum Sztuk Pięknych – gromadzące prace takich artystów jak: Botticellego, Giotto, El Greco, Canaletto, Correggio, Van Dycka, Rubensa czy Goi (bilet 6,50 euro/osobę).

Karnet jednodniowy do wszystkich muzeów w Strasburgu kosztuje 12 euro/osobę, a jego trzydniowa wersja 18 euro/osobę. Jeśli więc chcecie odwiedzić więcej niż jedno muzeum, to sugerujemy wybrać właśnie taką opcję.

pałac rohan strasburg
Strasburg – Pałac Rohan

Parlament Europejski w Strasburgu

Po zwiedzeniu Starego Miasta warto udać się w jakże odmienny świat, świat polityki i dyplomacji, świat nowoczesnego budownictwa. Mówimy oczywiście o znajdującym się w Strasburgu Parlamencie Europejskim. To w nim zapadają najważniejsze dla współczesnej Europy decyzje.

My pozostawmy jednak rządzenie politykom. Podziwiajmy natomiast piękno wielkiego szklanego kompleksu budynków, w którym odbija się błękitne niebo. W dniu, w którym odwiedzaliśmy stolicę Alzacji, nie odbywały się międzynarodowe obrady. Skąd to wiemy? Gdy takowe mają miejsce, na maszty wciągane są flagi wszystkich państw.

parlament europejski strasburg
Strasburg – Parlament Europejski

Na odwiedzenie Strasburga właściwie każda pora roku jest dobra, choć szczególnie polecalibyśmy Wam okres grudniowy. Organizowany jest tam wtedy Jarmark Bożonarodzeniowy (będący jednym z największych targowisk we Francji) lub podczas miesięcy festiwalowych. Możecie obok słuchania muzyki czy robienia zakupów odwiedzić duże browary alzackie lub chociażby w miłej atmosferze usiąść w jednej z licznych knajpek i skosztować któregoś z kilkudziesięciu dostępnych tu gatunków piwa.

Jeśli zainteresował Was ten region, zobaczcie też pozostałe artykuły o ciekawych miejscach we Francji.

3 Comments

  1. nigdy tam nie byłem, choć często bywałem przejazdem niedaleko… teraz wiem, że następnym razem muszę się tam na chwile zatrzymać i pozwiedzać 😉

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule