Gibraltar – samotna i tragiczna skała na końcu Europy

Gibraltar - co warto zobaczyć?

Gibraltar jest jednym z najmniejszych terytoriów w Europie. Czy warto wybrać się na tę samotną skałę, o którą od wieków trwa spór? Postanowiliśmy to sprawdzić i pojechaliśmy do Hiszpanii. Na zwiedzanie mieliśmy tylko kilka godzin, ale to nam wystarczyło. Spójrz, czego możesz się spodziewać odwiedzając Gibraltar.

Jak się dostać na Gibraltar?

Gibraltar jest niewielką enklawą Wielkiej Brytanii znajdującą się na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Z Polski można dostać się tam samolotem, choć wszystkie oferowane loty obejmują przesiadkę. My proponujemy udać się do Sewilli i stamtąd zrobić sobie jednodniową wycieczkę na Gibraltar.

Gdybyś pokusił się na jazdę samochodem, to pamiętaj, że mimo iż znajdujesz się na terenie Wielkiej Brytanii, to panuje tam ruch prawo, a nie lewo stronny. Pod tym względem to jedno z najmniejszych europejskich terytoriów jest wyjątkiem. Wkraczasz na teren Wielkiej Brytanii, więc nie zapominaj o paszporcie lub dowodzie osobistym, które będziesz musiał okazać przekraczając granicę.

Historia Gibraltaru w pigułce

Jako strategiczny punkt ta samotna skała wykorzystywana była już od najdawniejszych czasów. To z niej można było obserwować łodzie przemierzające cieśninę. I to właśnie tym wrotom na Atlantyk Platon nadał nazwę Słupów Heraklesa. W jaskiniach Gibraltaru odkryto również wiele darów dla bogów składanych przez marynarzy i ich rodziny.

O możliwość panowania nad tym miejscem walczyli Fenicjanie, Rzymianie, Wandalowie, Goci czy Arabowie. To zresztą od wodza tych ostatnich pochodzi dzisiejsza nazwa Gibraltaru. Tarik Ibn Zijad zdobył południowe rubieże Półwyspu Iberyjskiego w 711 roku, a jego ludzie nazwali sterczącą z morza skałę Dżabal el-Tarik (skała Tarika). Europejczycy przejęli lekko zmienione jej fonetyczne brzmienie – i tak już zostało.

Około 1000 lat później Gibraltar w wyniku pokoju utrechckiego trafił w ręce brytyjskie. Początkowo przez wiele lat Wielka Brytania chciała pokojowo oddać te ziemie Hiszpanom, nie widząc w nich szansy na jakiś większy zysk. Z niewiadomych powodów (jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze i politykę) Hiszpanie ciągle odmawiali. Później wielokrotnie najeżdżali na Gibraltar, ale nie udało im się go zdobyć. Spór o Skałę Tarika trwa do dzisiaj, choć w dość pokojowej formie.

Co zobaczyć na Gibraltarze?

Choć Gibraltar zajmuje powierzchnię około 7 km2, to całkiem sporo jest tam obiektów i miejsc wartych zobaczenia. Jednym z ciekawszych są niewątpliwie tunele wykute wewnątrz skały. Pomagały bronić tego miejsca w czasie Wielkiego Oblężenia (The Great Siege Tunnels). Znajdziesz w nich wiele ciekawych pamiątek i informacji o tym okresie historii.

Na skale dumnie wznosi się wybudowany w VIII wieku Zamek Maurów (Moorish Castle), którego część jest do dzisiaj wykorzystywana jako więzienie.

Kolejnym miejscem, do którego proponujemy Ci zajrzeć, jest Ogród Botaniczny (The Alameda). Ten spory park ukaże Ci piękno przyrody, a ciekawe instalacje architektoniczne dodatkowo umilą Twój spacer w promieniach słońca.

My bardzo żałowaliśmy, że nie udało nam się dotrzeć do jaskini św. Michała (St. Michael’s Cave), która uważana jest za jeden z krasowych cudów Europy. Dodatkowo znajduje się w niej sala koncertowa z niesamowitą wprost akustyką. Jeśli załapiesz się na koncert, to wygrałeś bilet do raju.

Na półwyspie znajdziesz też kilka ciekawych kościołów i cmentarz. Szczególnie ten ostatni polecamy Twojej uwadze. Cmentarz Trafalgarski wbrew swojej nazwie poza dwoma wyjątkami nie skrywa szczątek osób walczących w tej słynnej bitwie. Swoje miejsce spoczynku znalazły tam ofiary żółtej febry oraz polegli w bitwach o Kadyks i Malagę.

Jeśli interesuje Cię głębsze poznanie historii Gibraltaru, to koniecznie udaj się do Muzeum Narodowego Gibraltaru. Wstęp do niego kosztuje tylko 5 funtów, a poznasz naprawdę wiele ciekawostek i zobaczysz różne artefakty odkryte podczas badań Skały Tarika.

I na koniec według nas największa atrakcja – Skała Gibraltarska. Na jej szczyt dostaniesz się kolejką linową lub pieszo (wersja dla odważnych). Z góry rozciągają się przepiękne widoki na Afrykę i port gibraltarski. A jeśli brakuje Ci adrenaliny, to przespaceruj się po Windsor Suspension Bridge, który został zawieszony na wysokości ponad 50 m.

Śmierć Generała Sikorskiego

Był późny wieczór 4 lipca 1943 roku, gdy na pokład samolotu Liberator wsiadł gen. Władysław Sikorski. Kilkanaście sekund po oderwaniu się od pasa startowego na Gibraltarze samolot runął do morza. Zginęli wszyscy, którzy znajdowali się na pokładzie poza czeskim pilotem Eduardem Prchalem. Oficjalną przyczyną wypadku było rzekomo uszkodzenie sterów, które potwierdził uratowany pilot.

Zdawałoby się sprawa jasna i do zamknięcia, jednak z biegiem czasu zaczęły wokół niej narastać wątpliwości. Pojawiało się coraz więcej niewiadomych i zaczęto snuć teorie spiskowe. Mimo zakończonego w 2013 roku śledztwa IPN do dnia dzisiejszego nie udało się do końca rozwiać wszelkich wątpliwości dotyczących śmierci Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.

Ciało gen. Władysława Sikorskiego zostało pochowane na Wawelu w krypcie św. Leonarda. Na Gibraltarze znajdziesz pomnik poświęcony katastrofie. Natomiast w Warszawie na Powązkach umieszczono kamień upamiętniający tego ponoć niezmiernie inteligentnego wodza.

Uwaga na małpy! Ciekawostki o Gibraltarze

Wszyscy, którzy odwiedzili Gibraltar i wdrapali się lub wjechali na szczyt skały, spotkali tam pociesznie wyglądające małpy. Należą one do gatunku makaków i noszą nazwę magotów gibraltarskich. Choć ich wielkość nie jest przesadnie imponująca, a wygląd raczej rozczula, musisz na nie uważać. Są one tak przyzwyczajone do ludzi, że po pierwsze nie boją się ich, a po drugie w większej grupie potrafią wręcz sterroryzować i okraść swoich dwunożnych pobratymców.

Czy wiesz o tym, że Gibraltar jest jednym z najmniejszych terytoriów w Europie. Wielkością powierzchni ustępuje mu tylko Watykan. Niecałe 7 km2 można zwiedzić w ciągu jednego dnia, nie korzystając z transportu miejskiego.

Oficjalnym językiem używanym na Gibraltarze jest angielski, choć większość mieszkających tam ludzi woli porozumiewać się po hiszpańsku.

Walutą, którą posługują się mieszkańcy tego niewielkiego półwyspu, nie jest ani euro, ani funt brytyjski, a funt gibraltarski. Nie będziesz mieć jednak problemu z przeliczaniem waluty, bo jest on sztywno powiązany ze swoim angielskim odpowiednikiem w kursie 1:1.

Czy wiesz, że Gibraltar jest europejskim rajem podatkowym. W jego systemie finansowym nie ma takich podatków jak VAT czy podatek Belki. Natomiast podatek dochodowy wynosi jedynie 10%, ale wyłącznie od dochodów osiąganych na terenie Gibraltaru. Tak dogodne warunki podatkowe stawiają go wśród najprzyjaźniejszych biznesowo krajów świata.

Jeśli jesteś już tak daleko na południu Europy, to wybierz się z krótką wizytą do Tangeru. Podróż promem z Tarify trwa tylko kilkadziesiąt minut, a zajrzysz do Afryki.

21 Comments

 1. My celowo nie korzystaliśmy z kolejki, Spacer na skałę jest tak malowniczy, że szkoda zamieniać go na podróż wagonem z leniwymi angielskimi turystami 😉

  • Jeśli to spacer to ok, gorzej jak spieszy się na autobus, który ma zawieźć Cię do oddalonego o około 30 km miasteczka, a w dodatku zaczyna się już ściemniać 😉

 2. Trzeba uważać na małpy, „polują” na okulary, wisiorki itp. Widziałam na własne oczy, jak małpka jednym ruchem zerwała okulary słoneczne turystce i uciekła 😉

 3. windmillshunter

  Tak trochę niebrytyjsko tam jest 😉 . Z generałem Sikorskim to jest własnie zagadka, co się tak naprawdę wydarzyło. Małpek nie chciałabym jednak spotkać.

 4. Śmierć gen. Sikorskiego była naprawdę tragiczna i z historycznego punktu widzenia niefortunna dla Polaków. Sikorski był jedyną osobą, z której zdaniem liczyli się alianci. Po jego śmierci znacznie łatwiej było zepchnąć Polskę na bok i – co za tym idzie – oddać ją w łapy ZSRR. Dzięki za artykuł 🙂 Może kiedyś odwiedzę Gibraltar!

 5. Gibraltar, mój największy językowy wróg – uwielbia(łe)m zamieniać miejscami R i L 😛 No, ale poza tym to jedno z miejsc, które bardzo bardzo chcemy zobaczyć, wdrapać się na skałę, wypić piwko w pubie, pobuszować w porcie. Zobaczymy kiedy bez obaw będzie można ruszyć na taką eskapadę 😉

  • Wdrapywanie się na skałę będzie na pewno ekscytujące dla Waszych nóg. Nasze uda po zejściu z niej mówiły, że stanowczo chcą odpocząć 😉 Życzymy Wam, żeby w końcu można było spakować plecak i ruszyć śmiało w nieznane 🙂

 6. Karolina Paduszyńska

  Genialne miejsce! Już sobie wyobrażam jaki widok musi rozpościerać się z tej skały! Wow! Gibraltar wydaje się dość egzotycznym miejscem, ale z tego co widać w Waszym wpisanie na pewno wart jest zobaczenia 🙂

 7. nie dotarłam 🙁
  Byliśmy w Andaluzji tydzień i okazała się tak ciekawa, że zrobiliśmy chyba 1/3 planu.
  Ta piękna skała mega przypomina mi Sycylię

 8. Kilka razy przepływałam koło Gibraltaru, ale nigdy nie byłam. Kojarzy mi się głównie z małpami i Sikorskim 😉 Bardzo mi się spodobało zdjęcie zachodu słońca – jest mega klimatyczne i patrzyłam na nie z wielką tęsknotą.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule