Wdzydze Kiszewskie – wakacje nad jeziorem w sercu Kaszub

Wdzydze Kiszewskie - jezioro na kaszubach natura

Gdy za oknem coraz cieplej, zaczynasz myśleć o wakacjach nad jeziorem lub morzem. Oczywiście możesz wybrać oklepane Mazury czy bałtyckie plaże. My jednak postaramy się pokazać Ci miejsce, które jest nie mniej atrakcyjne, a na pewno trochę mniej zatłoczone – poznaj Wdzydze Kiszewskie.

Jak dotrzeć do Wdzydz Kiszewskich?

Wdzydze Kiszewskie położone są w południowej części Kaszub nad jeziorami Radolnym i Jelenim, które łączą się z Jeziorem Wdzydzkim. Wieś ta oddalona jest od stolicy południowych Kaszub – Kościerzyny – o niecałe 20 km. Najlepiej dojechać tam albo własnym samochodem, albo PKS-em, który wyjeżdża z Gdańska lub Kościerzyny.

Będąc w stolicy południowych Kaszub możesz oczywiście pokusić się o wypad nad jeziora na rowerze. Tym bardziej, że w okolicy znajdziesz sporo leśnych tras, które mają w sobie dużo uroku i warto je poznać.

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Na styku jezior, tworzących w tym miejscu kształt krzyża, postawiono wysoką wieżę widokową. Jej solidna konstrukcja i imponująca, prawie 36-metrowa wysokość zachęcają do rzucenia okiem na najbliższą okolicę.

Na wieży widokowej znajdują się trzy platformy, umieszczone mniej więcej co 10 metrów. Z każdej z nich rozpościera się trochę inny widok, ale dopiero wdrapanie się na najwyższą pozwala dostrzec pełny urok kaszubskiego morza. U stóp wieży łączy się bowiem aż 5 jezior, otoczonych pięknymi lasami Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Wieża widokowa Stanicy Wodnej PTTK – Wdzydze Kiszewskie
Godziny otwarcia: w sezonie 24 h/dobę
Bilety wstępu: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, mieszkańcy domków w Stanicy PTTK – wstęp bezpłatny

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny – skansen pośród lasów

Jeśli chcesz poznać dawną architekturę i kulturę Kaszub, to koniecznie odwiedź Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny imienia Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Duży leśny teren został podzielony na 6 sektorów, w których przedstawiono różne regiony ziemi kaszubskiej oraz częściowo Kociewia. Wśród ustawionych w skansenie ponad 50 obiektów znajdziesz m.in.: Karczmę z Rumi, Chałupę z Zazdrości, Warsztat Kołodziejski z Mirachowa, Zagrodę Szlachecką z Luzina, Zagrodę Szkolną z Więcków, Dworek z Radunia oraz wiele innych chat, kościołów czy wiatraków. W większości z tych budynków urządzono dodatkowe wystawy ukazujące, jak żyli i mieszkali dawni Kaszubi.

Ale wystawy to nie wszystko. W skansenie we Wdzydzach Kiszewskich organizowane są liczne imprezy, w tym najważniejsza z nich – Jarmark Wdzydzki. Ta ostatnia jest największą z imprez folklorystycznych na Kaszubach i rokrocznie odwiedzają ją tysiące ludzi. Podczas Jarmarku Wdzydzkiego usłyszysz muzykę regionalną, poznasz dawne zawody i historie oraz skosztujesz przepysznych regionalnych specjałów. Jarmark Wdzydzki odbywa się co roku w trzeci weekend lipca i myślimy, że warto wtedy odwiedzić Wdzydze Kiszewskie.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny, Teodory i Izydora Gulgowskich, Wdzydze Kiszewskie 68
Godziny otwarcia: styczeń-marzec pon.-pt. 10-15; kwiecień wt.-niedz. 9-16; maj-czerwiec wt.-pt. 9-16, sob.-niedz. 10-18; lipiec-sierpień wt.-niedz. 10-18; wrzesień-październik wt.-niedz. 9-16; listopad-grudzień pon.-pt. 10-15
Bilety wstępu: normalny 17 zł, ulgowy 12 zł

Aktywny wypoczynek we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Wypoczynek nad jeziorem kojarzy się nam wszystkim z aktywnym spędzaniem czasu. We Wdzydzach Kiszewskich nie jest inaczej. Na terenie wsi działa kilka przystani, które oferują czartery jachtów, wypożyczanie kajaków i łodzi wiosłowych. W sezonie organizowane są też szkolenia żeglarskie oraz rejsy statkiem wycieczkowym po pięciu wdzydzkich jeziorach.

Jeśli znudzi Ci się woda, to zawsze możesz wypożyczyć rower i udać się w krótsze czy dłuższe trasy rowerowe, z których najdłuższa wiedzie dookoła wszystkich połączonych ze sobą jezior i ma 48 km długości. Okoliczne lasy sprzyjają też spokojnym wędrówkom, które można połączyć z odkrywaniem tajemnic Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

A co robić wieczorami? Można chociażby udać się do wdzydzkiej Tawerny i przy dobrym jedzeniu i trunkach posłuchać dobrej żeglarskiej muzyki. Jeśli wolisz bardziej kameralne spotkania, to we Wdzydzach Kiszewskich nie zabraknie dla Ciebie miejsc na ognisko.

Legenda wdzydzkich jezior

Dawno, dawno temu w czasach, gdy polskie ziemie zamieszkiwane były przez rusałki, świtezianki i olbrzymy, a nad Krakowem latał smok, w niewielkim kaszubskim jeziorze mieszkała piękna wodnica. Nazywano tak dziewice jezior, kobiety zamieszkujące przepastne głębiny i wabiące w odmęty niczego nie spodziewających się młodych mężczyzn.

Wdzydzanna, bo tak nazywała się miejscowa piękność, wychodziła co noc na brzeg jeziora i w otoczeniu nocnej zwierzyny tańczyła swój niesamowity taniec. Tak ujrzał ją książę Sorko. Zauroczony powabem wodnicy zapragnął ją poślubić. Ale jak tu posiąść nimfę wodną, która niechybnie prędzej czy później wciągnęłaby go do swojego jeziora?

Książę był jednak nie w ciemię bity. Udał się do pobliskich olbrzymów – Stolemami zwanych – i zaproponował im niemałą sumkę za rozkopanie jeziorka i pozbawienie go wody. Stolemy ruszyły do pracy. Ale choć wytężały wszystkie swoje siły kopiąc ogromne rowy na cztery strony świata, to jeziorko nie tylko się nie pomniejszało, a wręcz zalewało ogromne doły wykopane przez siłaczy. Tak z dnia na dzień sprytna Wdzydzanna, która przejrzała zamiary księcia, zwiększała zasięg swoich włości.

Miejsce, w którym się to działo, możesz podziwiać do dzisiaj. Wystarczy, że odwiedzisz Wdzydze Kiszewskie i wejdziesz na wieżę widokową. Zobaczysz stamtąd zalane rowy wykopane przez Stolemy. Są nimi jeziora: Jelenie, Słupinko, Radolne, Gołuń i Wdzydze, które łączą się w miejscu, gdzie pierwotnie mieszkała Wdzydzanna.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyne miejsce, gdzie dobrze wypoczniesz odwiedzając Kaszuby. Już niedługo zabierzemy Cię do kolejnych ciekawych zakątków tego regionu. Jednym z nich są wydmy ruchome w Słowińskim Parku Narodowym.

2 Comments

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule