Gubałówka – gdy chcesz zobaczyć piękną panoramę Tatr?

Gubałówka panorama Tatr

Gubałówka to miejsce, gdzie słowa „panorama Tatr” nabierają specjalnego znaczenia. Zobacz, jak dostać się na ten niezbyt wymagający szczyt, aby móc podziwiać piękne tatrzańskie widoki. Sposobów, aby to zrobić jest kilka: możesz skorzystać z pieszego szlaku na Gubałówkę, możesz też wjechać na nią kolejką lub wyciągiem. Najbardziej oporni dostaną się na Gubałówkę samochodem, choć my tego nie polecamy. Zobacz, dlaczego Gubałówka tak nam się spodobała.

Gubałówka – gdzie leży i jak się na nią dostać?

Gubałówka (1126 m n.p.m.) jest wzniesieniem należącym do Pogórza Gubałowskiego, na którym znajduje się najwyżej położona wieś w Polsce – Ząb. W tej miejscowości wychował się jeden z naszych najlepszych skoczków narciarskich – Kamil Stoch – i stąd pochodzą Józef Łuszczek i Stanisław Bobak, wybitni polscy narciarze.

Dogodny dojazd i usytuowanie nad Zakopanem sprawia, że miejsce to rocznie odwiedzają setki tysięcy ludzi. Bliskość górskiej stolicy oraz przepiękna panorama na Tatry spowodowała, że Gubałówkę upodobali sobie nie tylko turyści, ale i wybitni polscy artyści. To ze stoków Gubałówki piękne górskie pejzaże malowali m.in. Witkacy, Wyczółkowski, Witkiewicz czy Malczewski.

Kolejka na Gubałówkę

Najpopularniejszym sposobem dostania się na Gubałówkę jest skorzystanie z całorocznej kolei linowo-terenowej, wiodącej z Zakopanego bezpośrednio na szczyt. Kolejka na Gubałówkę ma długą, sięgającą 1938 roku historię. Oczywiście, od tego czasu wielokrotnie była modernizowana, co pozwoliło na zwiększenie jej przepustowości do 2000 osób na godzinę. Po wymianie wagoników na bardziej oszklone turyści mogą podczas podróży podziwiać widok na Tatry.

Ile kosztuje wjazd na Gubałówkę?
Bilet normalny – w jedną stronę 21 zł, w obie strony 27 zł
Bilet ulgowy – w jedną stronę 17 zł, w obie strony 21 zł

Ile się jedzie na Gubałówkę?
Czas wjazdu wynosi niecałe 4 minuty

Kolej widokowa na Gubałówkę

Innym trochę mniej znanym, bo oddalonym od Krupówek, środkiem transportu, którym można dostać się na Gubałówkę jest Kolej widokowa z Polany Szymoszkowej. Miejsce to znajduje się w odległości ok. 1,5 km od głównego deptaku w Zakopanem. Odległość tę, idąc krokiem spacerowym pokonasz w 20 minut.

Wybudowany w 2008 roku duży wyciąg krzesełkowy działa cały rok. Latem z tego środka transportu korzystają turyści piesi i rowerzyści. Natomiast zimą prym wiodą narciarze. Kolej widokowa z Polany Szymoszkowej na Gubałówkę to model Doppelmayr, który na jednym „krzesełku” jest w stanie pomieścić aż 6 osób.

Ile kosztuje wjazd z Polany Szymoszkowej na Gubałówkę?
Bilet normalny – w jedną stronę 17 zł, w obie strony 22 zł
Bilet ulgowy – w jedną stronę 14 zł, w obie strony 17 zł
Ile się jedzie z Polany Szymoszkowej na Gubałówkę?
Czas wjazdu wynosi 6 minut

Pieszy szlak na Gubałówkę

Według nas najprzyjemniejszym sposobem dostania się na Gubałówkę jest skorzystanie z jednego z 3 pieszych szlaków (czarny, żółty i niebieski). W dalszej części tekstu zaproponujemy Ci pętlę zaczynającą i kończącą się na Krupówkach. Będziemy w niej korzystać z dwóch ostatnich szlaków.

Nasz szlak na Gubałówkę ma długość 8,5 km i spokojnie pokonasz go w 2,5 godziny. Oczywiście, musisz dodać do tego czas spędzony na szczycie Gubałówki. W sumie do podejścia będziesz mieć ok. 300 m i tyle samo będzie zejść.

Ruszamy na bezpłatny szlak na Gubałówkę

Jak już się na pewno zorientowałeś, w tym tekście będziemy chcieli przekonać Cię, że najfajniejszym sposobem zdobycia Gubałówki jest dotarcie na nią na piechotę. Żeby zbytnio nie przedłużać, zapraszamy Cię na nasz szlak na Gubałówkę.

Krupówki

Naszą dzisiejszą wycieczkę zaczynamy na najpopularniejszym tatrzańskim deptaku. Długość Krupówek wynosi niewiele ponad 1 kilometr i w sezonie (a ten trwa w Zakopanem prawie cały rok) trudno się przez nie przecisnąć. My jednak wyruszyliśmy na trasę ok. 7 rano, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć dość niespotykany w tym miejscu widok – puste Krupówki.

Dochodząc do końca (lub początku – jak kto woli) zakopiańskiego deptaku, przechodzimy przejściem podziemnym na drugą stronę ulicy Kościeliskiej, o której jeszcze kilka ciekawostek opowiemy Ci w tym tekście. Stąd ruszamy w kierunku dolnej stacji kolejki na Gubałówkę. Aby tam dotrzeć, musimy przejść przez targowisko, na którym można dostać prawie wszystko – od jedzenia, poprzez ubrania, na zabawkach kończąc.

Na niebieskim szlaku na Gubałówkę

Po dojściu do dolnej stacji kolei linowo-terenowej na Gubałówkę skręcamy w prawo i już po paru krokach jesteśmy na niebieskim szlaku. Początkowo ruszamy pod górę asfaltem, który dość szybko przechodzi w ażurowe płyty betonowe. Te po minięciu ostatnich zabudowań znikają i poruszamy się leśną drogą.

Prowadzi ona przez wąwóz, w którym co jakiś czas odnajdziesz kapliczki ze stacjami drogi krzyżowej. Teren cały czas się wznosi. Po kilku minutach marszu docieramy do górskiej chaty, na której ścianach regionalny artysta wywiesił swoje prace. Stąd już niedaleko do sporej polany, na której szczycie znajdziesz pierwszy punkt widokowy na Tatry.

W tym miejscu zatrzymaliśmy się na chwilę, aby nacieszyć się piękną panoramą Tatr. Po chwili ruszyliśmy w dalszą trasę, która znowu prowadziła przez las. W połowie drogi na grzbiet Gubałówki wyszliśmy na otwartą przestrzeń, na której ustawiono sporo domków jednorodzinnych. Stąd rozpościerał się już całkiem dobry widok na tatrzańskie szczyty. Mijając zabudowania, po cichu zazdrościliśmy mieszkańcom niesamowitych widoków.

Co robić na szczycie Gubałówki?

Po dojściu do głównej asfaltowej drogi, na której znajduje się skrzyżowanie szlaków niebieskiego, żółtego i czerwonego, skręcamy ostro w lewo i podążamy za dwoma ostatnimi znakami.

Już po chwili Twoim oczom ukaże się wysoki maszt Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Gubałówka. Dzięki niemu od Wigilii Bożego Narodzenia 1958 roku cała okolica może słuchać radia i oglądać telewizję.

Od górującej nad Gubałówką anteny już tylko chwila dzieli nas od górnej stacji kolejki na Gubałówkę. W tym miejscu będziesz mógł odpocząć, zjeść oraz podziwiać piękną panoramę Tatr. A to nie wszystkie atrakcje tego miejsca. Znajduje się tu bowiem najwyżej położona w Polsce… plaża. I choć nie wskoczysz z niej do morza czy jeziora, to niesamowite widoki zrekompensują Ci trudy dotarcia na szczyt.

Kawałek dalej będziesz mógł spróbować zjazdu na zjeżdżalni grawitacyjnej czy spaceru pośród drzew w parku linowym. Natomiast jeśli namiętnie lubisz się targować i przywozisz ze swoich wyjazdów mnóstwo pamiątek, to zachwycą Cię stragany rozstawione wzdłuż asfaltowej drogi.

Na żółtym szlaku z Gubałówki

Po odpoczynku oraz dobrej zabawie na szczycie Gubałówki, ruszamy dalej jej grzbietem. Już po chwili natrafiamy na kolejną ciekawą atrakcję. Jest nią niewielka, wybudowana w stylu zakopiańskim kaplica. Jej fundatorami byli Władysław i Marianna Księdzularz. Tę niewielką świątynię postawili w podzięce za przeżycie II wojny światowej. Przedsięwzięcie było o tyle trudne, że ówczesne władze komunistyczne bardzo utrudniały takie inicjatywy.

Idąc dalej za żółtymi i czerwonymi znakami szlaków, warto choć na chwilę odbić na mieszczące się po prawej stronie drogi łąki. Rozpościera się z nich całkiem dobry widok na górskie szczyty. Nie są to jednak, jak by się wielu mogło wydawać Tatry, a pasma Beskidów. Tak, ze szczytu Gubałówki widać i Tatry, i Beskidy.

Po kilku minutach marszu doszliśmy do górnej stacji Kolei widokowej z Polany Szymoszkowej. Aby wrócić do centrum Zakopanego, trzeba skręcić kawałek za nią ostro w lewo. Dalej już za żółtymi znakami zaczyna się dość strome początkowo zejście. Po minięciu pojedynczych zabudować przed Twoimi oczyma ukaże się niczym nie zasłonięta panorama Tatr.

Zejście z Gubałówki żółtym szlakiem jest dość szybkie. Po zachwytach pięknymi panoramami Tatr zagłębiamy się w lesie i mając po lewej stronie wyciąg krzesełkowy dość szybko dochodzimy do Polany Szymoszkowej. Miejsce to znają dobrze miłośnicy nart, ale nie tylko. Wznoszący się na skraju polany duży hotel zasłania jeszcze jedną atrakcję tego miejsca – kąpielisko geotermalne.

Zobacz, jak Polanę Szymoszkową pokazuje ZAKOPLAN – bezpłatny magazyn o Podhalu.

Historyczna architektura tatrzańska

Opuszczamy Polanę Szymoszkową. Nad nami wznosi się Gubałówka, a my ruszamy ulicą Powstańców Śląskich. Po kilkuset metrach skręcamy za mostem w prawo w ulicę Ubocz, którą po minięciu przydrożnego krzyża dochodzimy do najstarszej ulicy Zakopanego – Kościeliskiej.

Ulica Kościeliska, choć wielu przejeżdża ją w pośpiechu samochodami, warta jest bliższej uwagi. To przy niej znajdziesz wiele historycznych zabudowań. Pierwszym z nich będzie Chałupa Gąsieniców Sobczaków, którą możesz zwiedzić. Potem, idąc w kierunku Krupówek miniesz jeszcze kilka interesujących budynków.

Po dojściu do najbardziej ruchliwego tatrzańskiego deptaku, nasza trasa się kończy. Czy szlak na Gubałówkę jest trudny? Nie, choć w upalny dzień jeśli nie jesteś wytrawnym piechurem, może trochę Cię znużyć w fazie podejściowej. My jednak stanowczo polecamy Ci ten sposób poznania zakopiańskiego szczytu, który w Tatrach nie leży.

4 Comments

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule