Bałtów i Krajno – gdzie zabrać dzieci na weekend?

Bałtów - SabatówkaSabatówka w Bałtowie

Zbliża się weekend, chcielibyście jakoś miło i rodzinnie spędzić czas, oderwać się od tego ciągłego zamieszania i biegu, który macie w pozostałe dni tygodnia. No tak, gdzieś byście się wybrali, ale jak przy tym nie zanudzić Waszych dzieci – to nie lada wyzwanie w naszych czasach. Dlatego postanowiliśmy podrzucić Wam nasze pomysły z Gór Świętokrzyskich – Bałtów i Krajno.

Bałtów

Pierwszym miejscem, do którego proponujemy się Wam udać jest Bałtów. To niewielka wieś położona około 12 kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego. Co można robić na wsi? Całkiem dużo, powstał tam bowiem Bałtowski Kompleks Turystyczny, gdzie na pewno ani Wy, ani Wasze dzieci nie będziecie się nudzić.

Jura Park – Bałtów

Po zostawieniu samochodu na parkingu udajcie się w podróż do JuraParku. Na dość dużej powierzchni zgromadzono tam modele ponad 100 różnych dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, wszystkie oryginalnej wielkości. Zadbano też, aby wszystkie repliki miały jak najbardziej realistyczny wygląd. Do wielu z nich możemy podejść i ich dotknąć, z robieniem zdjęć nie ma również problemu.

Wszystkie okazy pogrupowano według okresu, w jakim żyły, a przy każdym z nich znajdziemy starannie przygotowany opis, z którego dowiemy się wiele ciekawych informacji o danym gatunku. O rzetelność informacji nie musimy się obawiać dzięki temu, że Bałtów JuraPark należy do Transeuropejskiego Dinoparku (ogólnoeuropejskiego projektu turystyczno-edukacyjnego) i jest objęty patronatem takich instytucji jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski czy też Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie.

W tej prehistorycznej scenerii nie zapomniano też o najmłodszych uczestnikach naszych wypraw. Przygotowano dla nich trochę inny, bardziej prehistoryczny plac zabaw. Poza zwykłymi urządzeniami typu huśtawki czy zjeżdżalnie, nasi mali odkrywcy znaleźć w piasku ukryty szkielet jednego z najgroźniejszych drapieżników T-Rexa, mogą też… być przez niego pożarci (rodzice nie bójcie się, ten potwór odda wam Wasze dziecko w stanie nienaruszonym). Oczywiście te „drastyczne” chwile uwiecznicie aparatem fotograficznym lub kamerą.

Oceanarium Prehistoryczne w Bałtowie

Po spotkaniu z modelami i chwili zabawy na niecodziennym placu zabaw proponujemy udać się do dużego, stojącego nieopodal pomieszczenia, gdzie mieści się Oceanarium Prehistoryczne. Przechadzając się jego korytarzami, możemy podziwiać „pływające” na dużych trójwymiarowych ekranach morskie bestie sprzed milionów lat. Na koniec czeka nas niespodzianka, szczególna atrakcja dla ludzi „o mocnych nerwach”. Ale to musicie zobaczyć już sami, nie będziemy Wam zdradzać szczegółów.

Muzeum Jurajskie

Tuż obok Oceanarium znajdziecie Muzeum Jurajskie, gdzie w salach przedstawiono zebrane podczas różnych wypraw okazy skamieniałości z różnych epok geologicznych. W gablotach znajdują się również przepiękne zbiory minerałów. Duże wrażenie robią przedstawione tam czaszki prehistorycznych stworzeń.

Wystarczy już tej prehistorii na dzisiaj. Po takiej ilości atrakcji każde dziecko zgłodnieje, a Wy też pewnie coś byście przekąsili. My skorzystaliśmy z oferty jednej ze znajdujących się na terenie Centrum Bałtowskiego restauracji. Posileni mogliśmy pójść dalej na podbój Bałtowa i jego atrakcji.

Zwierzyniec Bałtowski

Zwierzęta zawsze żyły obok nas, dawały nam pożywienie, umilały czas, cieszyły oczy oraz utrzymywały równowagę biologiczną na naszej planecie, a większość dzieci wprost je uwielbia. W Bałtowie przygotowano dwa tzw. Zwierzyńce:

  • Górny (coś w rodzaju safari), w którym na sporych wybiegach umieszczono wiele gatunków zwierząt, pomiędzy nimi przemieszczamy się wewnątrz autokaru. Częste postoje pozwalają nam „ustrzelić” aparatem fotograficznym niejeden okaz
  • Dolny to już inne atrakcje, tu przechadzając się ścieżkami, podziwiamy różne rodzaje ptaków i zwierzyny domowej oraz leśnej. Dla dzieci atrakcją jest niewątpliwie możliwość karmienia niektórych z nich.

Skansen Pszczeli

Bałtów przygotował też Skansen Pszczeli. Owady te towarzyszyły od wieków człowiekowi, który wykorzystywał je przy produkcji miodu, świec, nabłyszczaczy, kosmetyków oraz leków. Historię pszczelarstwa przedstawiono w namacalny wręcz sposób. Możecie z bliska podziwiać różne rodzaje uli, które były używane w innych czasach. Oczywiście wśród tej kwietnej ekspozycji, z cichym brzęczeniem skrzydeł, uwijają się pszczoły.

Sabatówka w Bałtowie

Jeśli Wasze dzieci lubią opowieści o czarach, wróżkach i magii, nie omijajcie usytuowanej na stoku Sabatówki. Jest to, jak sama nazwa wskazuje wioska czarownic. Wiedźmy z Bałtowa należą do tych dobrych, więc możecie zostawić swoje dzieci pod ich opieką. Nie gwarantujemy jednak, czy po karaluchach z galaretką, naparze z mysich ogonów albo zabiegach fryzjerskich jednej z nich poznacie swoje pociechy.

Pozostałe atrakcje w Bałtowie

Lubicie jeździć na nartach lub koniach? Przygotowano tu dla was możliwość korzystania z tych atrakcji. Natomiast jeśli jesteście zwolennikami dziesiątej muzy, to możecie udać się do kina 5D, gdzie w niezwykle realnych aranżacjach poznacie historię powstawania wszechświata lub zwiedzicie niesamowite podziemia.

Nie macie pieniędzy lub czasu, aby jeździć po Polsce i pokazywać Waszym pociechom jej atrakcje (trochę szkoda)? Możecie to jednak zrobić, wybierając się do Bałtowskiego Parku Miniatur, gdzie odwzorowano aż 48 zamków i pałaców.

Po tak spędzonym dniu Wy i wasze dzieci będziecie bardzo zadowoleni. Wiemy, co mówimy, bo doświadczyliśmy tego wielokrotnie.

Krajno

Kilkanaście kilometrów od Kielc, nieopodal Świętej Katarzyny, znajduje się kolejna kryjąca atrakcje wieś – Krajno. Ale czy to aby na pewno wieś? Bo my będąc tam, zwiedziliśmy cały świat.

Park Rozrywki i Miniatur w Krajnie

Park Rozrywki i Miniatur w Krajnie położony jest na stoku wzniesienia. Na jego całej powierzchni umieszczono wierne odwzorowania najróżniejszych znanych światowych budowli (nawet tych już nieistniejących) oraz miejsc turystycznych. Przy każdej z nich znajduje się tablica z obszernymi opisami. Nawet gdy ich nie rozpoznacie, dowiecie się, gdzie znajduje się oryginał i poznacie w skrócie jego historię.

Dzięki temu że do każdej z miniatur można podejść, istnieje możliwość zrobienia sobie zdjęcia pod Wieżą Eiffla, Białym Domem czy Ścianą Płaczu (paszport nie jest wymagany). Natomiast po dotarciu do Sfinksa i Piramidy Cheopsa, które to budowle znajdują się na samym szczycie góry, oczom naszym ukazuje się przepiękna panorama Gór Świętokrzyskich. Kiedy już przejdziecie praktycznie cały świat, nieopodal piramidy i Wezuwiusza możecie coś przekąsić oraz się napić.

Pozostałe atrakcje w Krajnie

Miniatury to jednak nie jedynie atrakcje. Wasze dzieci, a pewnie i Wy będziecie się dobrze bawić m.in. w: parku linowym, dmuchanym zamku, stacji kosmicznej czy pompowanej kuli umieszczonej na wodzie (aqua zorbing). Ścianka wspinaczkowa też może być ciekawym wyzwaniem, a niezapomnianych emocji dostarczy przejazd samochodzikami w autodromie.

Tak jak w Bałtowie, również tu znajduje się kino z dodatkowymi efektami, w którym możecie przenieść się do najróżniejszych fantastycznych destynacji.
Zimą natomiast można pojeździć w Krajnie na nartach, gdyż jest tam dobrze przygotowany, a zarazem najdłuższy w Polsce centralnej stok narciarski.

Jeśli mało Wam atrakcji w Bałtowie i Krajnie, to przejedźcie się do stolicy województwa świętokrzyskiego – w Kielcach atrakcji jest cała masa.

5 Comments

  1. […] jeszcze o znajdujący się nieopodal Park Miniatur, który opisywałem już wcześniej w tekście Bałtów i Krajno – gdzie zabrać dzieci na weekend?  (zdjęcia znajdziecie tutaj). Wycieczka pośród najważniejszych światowych budowli zajęła […]

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule