Gdzie na wakacje – poznaj 10 pomysłów na urlop

Gdzie na wakacje - Polska i Europa

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojej rodziny kilka atrakcji w Polsce i Europie, które możesz wziąć pod uwagę planując wyjazd. W tekście znajdziesz 10 pomysłów dla każdego. Spójrz na nasze propozycje i odpowiedz sobie na pytanie, gdzie na wakacje 2021?

Rok 2021 tak jak poprzedni to wiele ograniczeń i zakazów. Dużo osób deklaruje, że podczas tegorocznego urlopu zostanie w Polsce, odwiedzi rodzinę lub pozna okolicę. Inni zmęczeni długim lockdownem chcą wyrwać się gdzieś dalej, poczuć trochę słońca, obcować z naturą, byle poza Polską. Dla jednych i drugich przygotowaliśmy propozycje wyjazdów. Oczywiście nie wyczerpują wszystkich pomysłów, tych byłyby setki lub nawet tysiące, a my zamknęliśmy się w dziesięciu.

5 pomysłów na zwiedzanie Polski

Polska – przez lata traktowana trochę po macoszemu, bo przecież za granicą jest ładniej, kulturalniej czy weselej. Czy aby naprawdę tak jest? Chcąc odpowiedzieć Ci na pytanie, gdzie na wakacje w 2021 roku, postanowiliśmy zmienić ten niesprawiedliwy obraz naszego kraju.

Pieszo i rowerem przez Polskę

Jeśli lubisz spędzać czas aktywnie, poznawać nowe zakątki, ludzi i kulturę, to doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będą wakacje w drodze. Polska oferuje dużo szlaków pieszych i rowerowych, które coraz bardziej swoją infrastrukturą upodabniają się, a nawet czasami przewyższają, te europejskie. Poniżej znajdziesz kilka propozycji na wakacje w drodze.

Główny Szlak Beskidzki

Jest najdłuższym szlakiem pieszym biegnącym przez polskie góry. Swój początek ma w Ustroniu, który jest największym kompleksem uzdrowiskowym w Europie, a kończy się we wsi Wołosate w Bieszczadach. Jego długość wynosi około 500 kilometrów, a trasa biegnie przez piękne górskie szczyty, urokliwe miasteczka i wsie oraz parki narodowe. Czasami słyszymy, że to szlak górski i nie ma co tam się zapuszczać z całą rodziną, „bo dzieci nie dadzą rady„. Opowiadamy wtedy o najmłodszym piechurze, który pokonał w całości Główny Szlak Beskidzki. Był nim 6-letni Tadeusz. O tym, jak tego dokonał, dowiesz się z tekstu zamieszczonego na portalu Góry dla Ciebie.

Główny Szlak Sudecki

Kolejny górski szlak, który Ci proponujemy, zaczyna się w Świeradowie Zdroju, a kończy w Prudniku. Biegnie przez Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Sowie, Góry Stołowe i Góry Opawskie. Na jego biegu znajduje się kilka dużych miejscowości sanatoryjnych. Idąc Głównym Szlakiem Sudeckim dotrzesz m.in. do takich miejsc jak: Szklarska Poręba, Karpacz, Pałac w Bukowcu, Pałac w Jedlince, tajemniczy kompleks Riese, Twierdza Srebrnogórska będąca największą twierdzą górską w Europie, Sanktuarium w Wambierzycach, Błędne Skały, Szczeliniec Wielki czy Muzeum Górnictwa i Hutnictwa w Złotym Stoku.

Szlak Nadmorski

Nie samymi górami człowiek żyje. Polska posiada również szlak pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż wybrzeża. Ma on długość ok. 380 km i zaczyna się w Świnoujściu, na granicy polsko-niemieckiej, a kończy w kaszubskiej wsi Żarnowiec. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przedłużył go sobie aż po Hel. Na jego trasie znajdziesz najbardziej oblegane polskie plaże, niesamowity na skalę europejską Słowiński Park Narodowy, wysokie nadmorskie klify piaszczyste, kilkanaście latarni morskich czy Nadmorski Park Krajobrazowy, w którym poznasz wszystkie typy wybrzeża, jakie występują na południowym Bałtyku.

Green Velo

O wschodnim szlaku rowerowym słyszał chyba każdy miłośnik przemierzania Polski na dwóch kółkach. Ma on swój początek w Elblągu, a kończy się, po przebyciu około 2000 kilometrów, w Końskich – niewielkim mieście w województwie świętokrzyskim. Jego trasa wiedzie wzdłuż wschodnich granic Polski i przebiega przez 5 parków narodowych i 16 krajobrazowych. Na szlaku poznasz nie tylko naturę tamtych regionów, ale odwiedzisz też liczne perełki architektoniczne, poznasz odmienne nurty kulturowe i posmakujesz kuchni niedostępnej w innych regionach Polski.

Gdzie szukać inspiracji na piesze i rowerowe wędrówki

To tylko niektóre z tras, jakie możemy Ci zaproponować. Tak naprawdę w każdej części Polski możesz odkryć szlaki piesze i rowerowe. Więc jeśli dręczy Cię pytanie, gdzie aktywnie spędzić wakacje 2021, zajrzyj na mapę okolicy lub posiłkuj się takimi stronami internetowymi jak Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska na rowerze czy National Geographic. Gwarantujemy Ci, że na polskich szlakach nie będziesz się nudzić.

Wakacje nad morzem

Choć Bałtyk należy do chłodnych akwenów, to ma w Polsce dużą rzeszę zwolenników. Łapanie każdego promienia słońca na plaży, kąpiele w falującym morzu czy przysłowiowa rybka od rybaka to tylko niektóre atrakcje, jakie możesz spotkać na polskim wybrzeżu.

We wszystkich rankingach przedstawianych w różnych mediach królują plaże w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Trzęsaczu, Kołobrzegu, Mielnie, Sarbinowie, Jarosławcu, Ustce, Łebie, Sopocie czy Krynicy Zdroju. Nie możesz też zapomnieć o naszym najdłuższym półwyspie – Helu. My wolimy jednak bardziej ustronne miejsca nad Bałtykiem. Jeśli chcesz je znaleźć, wystarczy odejść parę kilometrów od zatłoczonych plaż i już można obcować z przyrodą prawie sam na sam.

Pamiętaj, że plaża to nie wszystko. Nad morzem znajdziesz dużo miejsc historycznych, jak choćby:

 • Wolin ze swoimi prasłowiańskimi początkami
 • Kołobrzeg będący jedną z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim
 • Łebę ze swoimi początkami związanymi z Krzyżakami
 • Gdańsk będący polskim centrum Hanzy.

Takich historii odkryjesz na polskim wybrzeżu bardzo dużo. Nie ma się temu co dziwić, bo do bałtyckich portów zawijały statki wszystkich największych potęg morskich. To również tam kwitł handel morskim złotem – bursztynem.

Wakacje w górach

Takie miejscowości jak Zakopane, Ustroń, Szklarska Poręba, Karpacz, Krynica Zdrój czy Solina od lat przeżywają oblężenie turystów. Czemu tak się dzieje? Bo w Polsce mamy bardzo piękne góry, a nasze szlaki z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne i przyjazne turystom. Planując wyjazd w Tatry, Sudety, Góry Świętokrzyskie, Beskidy czy Bieszczady pamiętaj o tym, że cały urok gór nie tkwi w tym, żeby zdobyć szczyt i strzelić sobie selfie, tylko na obcowaniu z naturą. Naturą, o którą warto dbać.

Jednymi z naszych ulubionych miejsc w internecie, które pomagają nam zaplanować wyjazd w góry są: Góry dla Ciebie, Zieloni w podróży, Tatromaniak czy One step forward. Myślimy, że i Ty znajdziesz tam wiele inspiracji, które odbiegać będą od typowych utartych szlaków. Poczuj górską przygodę. Pamiętaj, że na szlaku wszyscy jesteśmy sobie równi. Szanuj naturę i wpadaj do schronisk – tam dają najlepszą szarlotkę i kwaśnicę, jaką kiedykolwiek jadłeś.

Urlop nad jeziorem

Marzą Ci się wakacje pod namiotem lub na kołyszącym się pokładzie jachtu? Wbijaj nad polskie jeziora. Choć coraz więcej ludzi przyjeżdża latem na Suwalszczyznę, Warmię czy Mazury, to znajdziesz tam też miejsce dla siebie. Ale pamiętaj, że to nie jedyne pojezierza w Polsce. Po zachodniej stronie rozciągają się przecież piękne jeziora Wielkopolski czy Pomorza Zachodniego. I choć są one mniejsze od mazurskich „gigantów”, to jest ich znacznie więcej. Spójrz zatem na mapę i odszukaj Drawsko, Wdzydze czy Wielimie, spakuj namiot i ruszaj nad wodę.

Jeśli szukasz inspiracji lub myślisz, że znasz już wszystkie polskie jeziora, to zajrzyj na stronę Jeziora Polski. Opisano tam sporo ciekawych miejsc, które powinien odwiedzić każdy miłośnik spędzania czasu nad wodą.

Będąc nad jeziorem pamiętaj, że woda doskonale przenosi dźwięk. Nie zachowuj się zbyt głośno przy wieczornym ognisku. Ludzie może to zniosą, ale zwierzętom przysporzysz dużego stresu.

City Break w Polsce

Z naturą jesteś na bakier? Wolisz równe chodniki, miejskie restauracje, hotele czy galerie sztuki? Nic straconego. Polska ma wiele ciekawych miast do odkrycia. I o ile w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku byli już prawie wszyscy, to sporo osób nie zaglądało do Płocka, Olsztyna, Elbląga czy Białej Podlaskiej. Nie wspominając już o takich miasteczkach jak Chmielnik, Pińczów, Wąchock czy Jędrzejów, o których co najwyżej niektórzy z Was słyszeli w żartach.

City Break po polskich miastach może Cię zaskoczyć, gdy nagle okaże się, że:

 • najdłuższy rynek w Europie znajduje się w Pułtusku
 • aby zobaczyć krzywą wieżę, nie musisz jechać do Włoch – Toruń też taką posiada
 • największy europejski kompleks uzdrowiskowy znajduje się w Ustroniu
 • pierwszy na świecie spawany most drogowy odszukasz w Maurzycach.

Ciekawe? To planuj wyjazd! Polska jest niezwykle atrakcyjna, wystarczy tylko zacząć się rozglądać dookoła, a dostrzeżesz jej urok.

5 pomysłów na wycieczkę po Europie

Jeśli powyższa część tekstu Cię nie przekonała albo po prostu lubisz poznawać inne kraje, to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wakacyjnych inspiracji w Europie.

Spotkania z naturą w Europie

Lubisz obcować z naturą? Mimo tego, że Europa w dużej mierze kojarzy się z miastami, znajdziesz na jej terenie sporo miejsc, w które można uciec od zgiełku i pędu metropolii.

Szkocja – North Coast 500

Północne rubieże Szkocji to kraina surowych klifów, oceanicznych fal i deszczowych dni. Wśród surowych warunków tam panujących znajdziesz malowniczo położone kamienne zamki, bajeczne plaże, będące mekką dla surferów i bardzo miłych choć zdawałoby się trochę szorstkich ludzi.

Przemierzając szkockie wybrzeża, poznasz wiele historii i legend. Ale jak mogło by być inaczej w kraju, którego zwierzęciem narodowym jest… jednorożec. Pośród dzikich gór i lasów czekają na Ciebie takie niespodzianki, jak położona pośród „niczego” bajkowa restauracja ze znakiem Michelina.

Jeśli lubisz przygodę i historie drogi, to nie zastanawiaj się długo, tylko wyrusz na szkocką trasę North Coast 500, która uznawana jest za Route 66 w Europie.

Portugalia – wybrzeże Algarve

Jakże odmiennie od Szkocji prezentuje się południowe wybrzeże Portugalii. Ciepły, prawie bezdeszczowy klimat i wiejące od oceanu wiatry ukształtowały brzeg tworząc zjawiskowe plaże. Są one otoczone wysokimi i surowymi klifami wznoszącymi się nawet kilkadziesiąt metrów nad powierzchnią oceanu.

W wielu przybrzeżnych skałach woda przez tysiące lat wyrzeźbiła niesamowite jaskinie. Do niektórych z nich możesz dostać się wyłącznie od strony oceanu, wpływając do wnętrza łódką lub kajakiem.

Początek każdego dnia proponujemy Ci spędzać w niewielkich portugalskich knajpkach. Wybieraj te, skąd nie dobiegają obce (angielskie, niemieckie czy francuskie) słowa. To w nich znajdziesz najsmaczniejszą kawę i miłe towarzystwo otwartych Portugalczyków.

Rumunia – dzikie Góry Bucegi

Rumunia to jeszcze niezbyt popularne miejsce na wakacje, choć ostatnio zaczyna zyskiwać na powodzeniu. Cały ten kraj jest ciekawy, pełen mistycznych i historycznych miejsc. Jeśli lubisz czuć naturę, to proponujemy Ci wypad w Góry Bucegi. Choć coraz częściej odwiedzane przez turystów, to jednak nie zostały aż tak rozdeptane, a ich krajobrazy zachwycają.

Na ich największym szczycie, który nosi nazwę Omu, mieści się najwyżej położone w całych Karpatach schronisko górskie. W dwóch miejscowościach Sinaia i Busteni znajdują się wyciągi, które bardziej leniwych zawiozą na szczyty. A są one nie byle jakie. To właśnie tam Trakowie umiejscawiali krainę boga Zalmoksisa. Był on wielkim wojownikiem i tym, z którym po śmierci dzielni żołnierze spędzali wieczność. Na terenie Gór Bucegi możesz spotkać niedźwiedzie, rysie, wilki czy kozice.

Europejskie stolice na wakacje

Jeśli lubisz gwar miast, dużą liczbę atrakcji w jednym miejscu i tłumy ludzi, to wybierz się do jednej z europejskich stolic. Poniżej proponujemy Ci kilka z nich. Sprawdź, co możesz w nich zobaczyć, a właściwie co nam się podobało, bo na wszystkie atrakcje nigdy nie starczało czasu.

Praga – bliska i atrakcyjna

Kilka godzin jazdy samochodem od polskiej granicy znajdziesz jedną z piękniejszych i ciekawszych stolic europejskich. Praga przyciąga swoją historią, architekturą i mnogością różnych atrakcji. Co więcej, na dobrą sprawę nie musisz znać żadnego języka obcego, aby się tam dogadać. A jeśli będziesz głodny lub spragniony, to wybierz się do jednej z klimatycznych knajpek na wyborne knedliki i doskonałe czeskie piwo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stolicy Czech, to zajrzyj do naszych przewodników po Pradze.

Rzym – historia i wieczna fiesta

Rzym zaliczany jest do jednych z najczęściej odwiedzanych europejskich, a nawet światowych stolic. Nie ma się co temu dziwić, w mieście Romusa i Romulusa każdy kamień zdaje się opowiadać ciekawe historie. Walki gladiatorów, świątynie bogów, urocze zaułki i wielki świat mody – gdzie się nie ruszysz odkryjesz coś interesującego dla siebie.

Spacerując ulicami włoskiej stolicy od razu odróżnisz też mieszkańców tego miasta od turystów. Ci drudzy obwieszeni aparatami fotograficznymi i poubierani w najróżniejsze stroje wyraźnie odstają od zawsze eleganckich i zadbanych Włoszek czy roześmianych i beztroskich Włochów. Pamiętaj, aby podczas pobytu w Rzymie rozsmakować się w doskonałych makaronach, pizzach i niesamowitych winach.

Londyn – imperium i finanse

Odwiedź stolicę jednego z największych imperiów światowych, którego dawne kolonie do dzisiaj rozsiane są po całym świecie. Londyn to miejsce dla tych, którzy lubią zgiełk, historię, koronowane głowy i ruch lewostronny.

Spacer wzdłuż Tamizy zaprowadzi Cię do najbardziej znanych miejsc w centrum Londynu. Zobaczysz London Eye, z którego rozciąga się niesamowity widok na stolicę Anglii. Miniesz Shakespeare’s Globe Theater, gdzie w XVI wieku wystawiał swoje sztuki Whilliam Shakespear. Odwiedzisz słynne Tower, do którego prowadzi zwodzony Tower Bridge. Jeśli interesuje Cię historia marynarki, to na pewno zajrzysz na zacumowany przy brzegu HMS Belfast.

Proponujemy Ci również odwiedzenie Westminsteru i Pałacu Buckingham. Królowa raczej nie zaprosi Cię na popołudniową herbatkę, ale może uda Ci się zobaczyć zmianę warty lub przejazd rodziny królewskiej. A jeśli Ci tego mało, to zrób sobie spacer po niesamowitych londyńskich muzeach.

Paryż – zachwycający o każdej porze roku

Stolica mody, szyku, dobrej zabawy i sztuki da Ci wiele, ale musisz liczyć się też z tłumami innych ją odwiedzających. Paryż to miasto, które choć przyjazne turystom, ma też swoje ciemne strony, więc uważaj gdzie się wybierasz.

Poza tak oczywistymi miejscami jak: Wieża Eiffla, Wersal, Luwr czy będąca niestety w remoncie Katedra Notre Dame znajdziesz w Paryżu jeszcze wiele innych ciekawych zakątków. Wyskocz do Muzeum Etnograficznego, Muzeum Erotyzmu na Mountmartre czy niesamowitego Muzeum Grevin, gdzie spotkasz sławne postaci zaklęte w wosk – tu poznasz te miejsca naszym okiem.

Jeśli wolisz spotkania z naturą, to wybierz się do paryskiego Ogrodu Botanicznego czy ZOO. Myślimy, że spodoba Ci się tam tak jak i nam. Spędź też dzień w Lasku Bulońskim i nie bez przyczyny użyliśmy słowa dzień. W niektóre jego rejony lepiej nie zapuszczać się po zmroku.

Zabawa dla całej rodziny

Jeśli marzysz o zabawie dla całej swojej rodziny i chcesz, żeby nikt się nie nudził, odwiedź europejskie parki rozrywki. Nam do gustu przypadły najbardziej dwa.

Legoland – Billund

Niewielkie duńskie miasteczko Billund stało się mekką dla miłośników klocków Lego. To właśnie tam powstają pomysły i wytwarzane są najlepsze klocki świata. Nie myśl jednak, że będziesz chodził tylko po muzeum pełnym klocków. W Billund mieści się ogromny park rozrywki, w którym doskonale bawią się nie tylko maluchy, ale i dużo starsze osoby. Rollercoastery, spływy łódkami, wielkie koło młyńskie czy trójwymiarowe kino zapewnią zabawę całej Twojej rodzinie, a przecież to nie wszystkie atrakcje, które znajdziesz w Legolandzie.

Disneyland – Paryż

Kto z nas nie lubił w dzieciństwie bajek z wytwórni Disneya? Jeśli będziesz w okolicy Paryża, koniecznie wybierz się z całą rodziną do Disneyland Paris. Ten niesamowity park rozrywki wciągnie zarówno Ciebie, jak i Twoje pociechy w tajemniczy świat magii, baśni i legend, które nie tylko bawią, ale i uczą. Gwarantujemy Ci, że atrakcji nie zabraknie dla wszystkich. Jedynym czego może nie być w nadmiarze to czas. Więc jeśli chcesz skorzystać ze wszystkich atrakcji, a warto, przygotuj się na dłuższy pobyt w stolicy Francji. Jeden dzień to stanowczo za mało.

Podróże kulinarne po Europie

Lubisz jeść? Chcesz poznawać niesamowite, nowe smaki? Wybierz się w tematyczną podróż kulinarną po europejskich krajach. Spróbuj knedliczków w Pradze, skosztuj haggis na północy Szkocji, nie omijaj cannolo na Sycylii, zamów ciorba de burta w Rumunii, rozkoszuj się pasteis de belem w Lizbonie oraz poznaj smak bawarskiego piwa. Podróże kulinarne to nie tylko odkrywanie nowych smaków, to również poznawanie historii, kultury i otoczenia. A jeśli chcesz nawiązać znajomość z mieszkańcami danego kraju, to jednym z najlepszych do tego miejsc będzie restauracja, kawiarnia czy pub.

Wielkie muzea na mapie Europy

Jeśli kręci Cię historia, pasjonujesz się sztuką czy też pragniesz odkryć tajniki medycyny, to koniecznie odwiedź europejskie muzea – są ich setki i możesz przebierać w nich do woli. Paryski Luwr zadowoli każdego miłośnika wszelkich przejawów sztuki, wiedzę o starożytnych kulturach możesz zgłębiać w berlińskim Neues Museum, nauki o ewolucji najlepiej chłonąć w londyńskim Natural History Museum. To tylko kilka naszych propozycji – więcej znajdziesz pod naszym tagiem Muzea w Europie. Sam też możesz wyszukać te muzea, które Cię zainteresują. Czasami będą to małe placówki, których próżno szukać na listach najczęściej odwiedzanych muzeów Europy. Niejednokrotnie jednak to właśnie one przyćmią w Twoich oczach tłumnie zwiedzane wielkie gmachy.

Czy to już wszystkie sposoby i miejsca na spędzenie wolnego czasu? Oczywiście, że nie. Odpowiedzi na pytanie, gdzie na wakacje, jest tyle ilu jest ludzi. Bo każdy z nas ma swoje preferencje i każdy może wybierać, jak wykorzysta urlop. Ważne jest tylko to, żebyśmy zrobili to z głową i czerpali z tego przyjemność.

16 Comments

 1. Super artykuł, dziękuję. Chociaż Szkocji na wakacje nie polecam. Byłem, miałem plan dookoła Szkocji pod namiotem, uciekałem po jednym wieczorze spędzonym na absurdalnej walce z meszkami. Chciały nas zjeść żywcem. Meszki pojawiają się tam w trzech falach, pomiędzy czerwcem a sierpniem. Przez te trzy miesiące to albo kamperem, albo je przeczekać.
  Północne wybrzeże Szkocji jest zachwycające. Niewiele ludzi, woda w morzu turkusowa, przezroczysta aż do dna. W wodzie pełno żyjących stworzeń, ukwiały włączając. Lwy morskie. Byłem dwa razy i dwa razy miałem piękną pogodę. No i jest jeszcze coś szczególnego w tamtym miejscu. Światło słoneczne. Inne niż wszędzie gdzie byłem. Wszystko wygląda jakby było bardziej kolorowe, żywe. Pozdrawiam.

  • Nam na szczęście meszki nie dokuczały, więc mogliśmy cieszyć się pełnią szczęścia 🙂 Szkocja to kraj, w którym się zakochaliśmy od pierwszego wejrzenia. Będziemy tam wracać jeszcze wielokrotnie. Zgadzamy się z Tobą, że jej północne rubieże są niesamowicie piękne.

 2. Super ciekawych miejsc do zobaczenia opisaliście.Warto je zobaczyć i ” posmakować te klimaty”.

 3. Super , najbardziej interesowały by mnie te naturalne miejsca we Europie . To jest to co tygryski lubią najbardziej , a nie widziałam jeszcze żadnego z tych konkretnych miejsc .

 4. Do polskich i jednocześnie górskich opcji można by jeszcze dodać Góry Świętokrzyskie – najstarsze góry w Europie <3

 5. Hej! A czy są jakieś miejsca na Mazowszu lub Podlasiu, które możecie polecić? No przecież Polska to chyba nie tylko góry i morze 🙂

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule