Atrakcje Cieszyna – weekend na południu Polski

Olza - rzeka granicznaOlza - rzeka na granicy państwa

Miasto położone na południu Polski, które kiedyś było stolicą księstwa, przyciągało nas do siebie mocno. W końcu nadarzyła się okazja, aby poznać atrakcje Cieszyna. Dużo sobie obiecywaliśmy po tym wyjeździe i się nie zawiedliśmy. Zobaczcie co warto zobaczyć w Cieszynie.

Studnia Trzech Braci

Wspominając atrakcje Cieszyna, a nawet mówiąc wyłącznie o jego historii, nie sposób ominąć Studnię Trzech Braci. Jej nazwa pochodzi od legendy opisującej powstanie Cieszyna.

Podanie to mówi, że dawno, dawno temu, gdzieś w odległych niezmierzonych borach stał prastary gród, którego władcą był książę Leszek. Wódz ten miał trzech synów Bolka, Leszka i Cieszka. Pewnej nocy gdy nie mógł spać udał się na wieżę strażniczą, skąd zobaczył bardzo interesujące zjawisko na niebie. Doszedł do wniosku, że to jakiś nadprzyrodzony znak i postanowił, że wyśle w tym kierunku swoich synów, aby sprawdzili o co chodzi.

Każdy z dziedziców księcia zebrał swoją drużynę i wyruszył w drogę. Po kilku dniach rozjechali się już tak daleko od siebie, że nie słyszeli dźwięku rogów. Kiedy już myśleli, że zobaczą się dopiero za kilka miesięcy, nieoczekiwanie zjechali w jedno miejsce. Radując się wielce przez trzy dni odpoczywali pośród wzgórz nieprzebytej kniei. Spragnieni pili przepyszną wodą z pobliskiego źródełka i opowiadali swoje przygody. Wypoczęci i szczęśliwi postanowili, że na wiosnę wrócą w to miejsce i założą warowny gród. Radość, która ich przepełniała spowodowała, że uradzili, iż swoją przyszłą siedzibę nazwą Cieszyn.

Cieszyńska Wenecja

Po obejrzeniu Studni Trzech Braci ruszyliśmy odkrywać atrakcje Cieszyna. Całkiem niedaleko, idąc w kierunku Olzy, doszliśmy do Wenecji – „Cieszyńskiej Wenecji”. Dzielnica ta położona jest wzdłuż Młynówki (wąskiego kanału Olzy). Przed wiekami osiedlili się tam rzemieślnicy, tworząc tartak, elektrownię oraz młyn. Dzisiaj jest to wyłącznie miejsce spacerów, zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających Cieszyn turystów. Choć panuje tam faktycznie bardzo klimatyczna atmosfera, to jednak próżno szukać odniesień do tej prawdziwej, włoskiej stolicy kanałów. Niemniej polecamy to miejsce na romantyczne spacery, które warto kończyć nad brzegami Olzy, lub w jednej z cieszyńskich kawiarni.

Wzgórze Zamkowe

Jednym z najważniejszych miejsc w mieście jest Wzgórze Zamkowe. Ciężko tam jednak wypatrywać warownej twierdzy. Za to znajdziecie kilka punktów, które można uznać za prawdziwe atrakcje Cieszyna.

Pierwsi osadnicy zamieszkiwali to miejsce już w V w p.n.e. Z tamtych czasów jednak nie dotrwały do dzisiaj żadne budowle. Jednak już XI wiek, to gratka dla pasjonatów historii i łowców ciekawostek. To właśnie z tego okresy pochodzą największe zabytki Wzgórza Zamkowego w Cieszynie:

  • Wieża Piastowska
  • Rotunda św. Mikołaja
  • Wieża Ostatecznej Obrony

Nam szczególnie spodobała się ta druga atrakcja. Nie pomylicie jej z niczym. Wystarczy wziąć do ręki banknot 20 zł i porównać przedstawioną tam budowlę z rzeczywistością. Wejście na Wieżę Piastowską i do Rotundy św. Mikołaja jest płatne, a bilety należy zakupić w pierwszym z tych obiektów. Dostaniecie wtedy klucz do rotundy, w której po wejściu powitają Was chóry (prawie anielskie).

Na wzgórzu znajdziecie też platformę widokową, z której doskonale widać okolicę.

Rynek

Jak każde ważniejsze miasto, również i Cieszyn posiada rynek. Trzeba przyznać, że jest on dobrze utrzymany i warto się po nim rozejrzeć.

Choć piwnice i partery kamienic pochodzą z ok. XVI wieku, to reszta zabudowy wywodzi się z okresu znacznie późniejszego. Jak rynek, to oczywiście i ratusz, ten wyróżnia się piękną wieżą zegarową. Początki tej budowli sięgają wieku XV, niestety z tego okresu niewiele już zostało. Budynek niszczony był aż trzykrotnie, a późniejsze rozbudowy, spowodowały znaczne zmiany w jego wyglądzie. Prawie na środku dość sporego placu znajduje się studnia z figurą świętego Floriana. Instalacja ta jest pozostałością starego systemu zasilania miasta w wodę.

Swoje funkcje handlowe cieszyński rynek pełnił, aż do początków XX wieku. Wystarczy odrobina wyobraźni i spacerując pośród znajdujących się tam arkad, można przenieść się na gwarny plac targowy.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Po chwili odpoczynku na rynku ruszyliśmy poznać kolejne atrakcje Cieszyna. Nasza trasa wiodła do Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Zwiedzanie rozpoczyna się tam o pełnych godzinach, więc chwilę musieliśmy poczekać. Czas ten wykorzystaliśmy na spacer po muzealnym parku.

Ekspozycja muzealna jest niezwykle ciekawa i obejmuje swoim zasięgiem kilka tysięcy lat. Najstarsze eksponaty pochodzą z antycznej Grecji i Rzymu. Zgromadzono również bogatą kolekcję przedmiotów nawiązujących do kultury i sztuki ludowej Śląska Cieszyńskiego. Nas zainteresowały również archiwalne zdjęcia wykonywane na przestrzeni ostatnich wieków.

Muzeum Ślaska Cieszyńskiego; Cieszyn, ul. Regera 6; wejście co godzinę: wt.-nie. 10:00-14:00, śr. 12:00-16:00; cena biletu – 20 zł (niedziela wstęp wolny)

Kościoły w Cieszynie

Przez wieki kler był jednym z najzamożniejszych mecenasów sztuki i architektury. To właśnie dlatego lubimy zaglądać do kościołów. Czasami można w nich znaleźć dzieła najznamienitszych artystów światowych. Nasz szlak przez atrakcje Cieszyna obejmował również kilka budowli sakralnych.

Kościół św. Marii Magdaleny

Kościół św. Marii Magdaleny jest najstarszą świątynią w Cieszynie. Oczywiście nie licząc Rotundy na wzgórzu zamkowym (ale ona była kaplicą, a nie kościołem).

Jego geneza wywodzi się już z XIII wieku, choć wtedy mury były znacznie mniejsze. Należącą do zakonu dominikanów budowlę rozbudowano dopiero w późniejszych latach. Zrobiono to aby pomieściła wzrastającą liczbę wiernych.

Jak pewnie wiecie, tereny południowej Polski na przełomie XVI i XVII wieku zdominowane były przez ewangelików,których i dzisiaj jest tam dużo. W okresie tym przejęli oni tę świątynię, w późniejszych latach kościół ponownie wrócił do katolików. Pod koniec XVIII wieku po pożarze, który objął sporą część miasta, kościół św. Marii Magdaleny przejął funkcje kościoła farnego. Wszystkie te zmiany wpłynęły na zewnętrzny jak i wewnętrzny wygląd tej świątyni.

Kościół Trójcy Świętej

Kilkaset metrów dalej, schowany wśród zieleni dawnego cmentarza wznosi się ciekawy, niewielki kościół Świętej Trójcy. Został wybudowany w XVI wieku, jako pierwsza świątynia protestancka w Cieszynie. Zmiany jakie niosła za sobą kontrreformacja spowodowały, że parafię tę przejęli katolicy i już do dzisiaj jej nie oddali.

Spacerując po otaczającym kościół parku musimy pamiętać o tym, że pod naszymi nogami pochowano pod koniec XVI wieku około 3000 ofiar epidemii. Przez wieki bowiem ten teren zielony był cmentarzem przyparafialnym.

Z miejscem tym związana jest również ciekawa historia. Ponoć w XIII wieku podczas najazdu Tatarów bezsilni mieszkańcy Cieszyna schowali się w górach. Kiedy myśleli już o najgorszym, nagle nie wiedząc czemu, najeźdźcy wycofali się i opuścili ich ziemie. Uznano to za cud i wybudowano drewniany kościół – niestety po latach strawił go pożar. O całym zdarzeniu przypomniano sobie podczas zarazy, o której wcześniej pisaliśmy i w podzięce za ocalenie mieszkańców postawiono murowany kościół.

Klasztor Bonifratrów i Kościół Wniebowzięcia NMP

Dosłownie kilka kroków dalej wznoszą się zabudowania klasztoru ojców Bonifratrów oraz kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zakonnicy pojawili się w nowo wybudowanych pomieszczeniach w listopadzie 1700 roku. Podstawową posługą tego zgromadzenia jest pomoc osobom ciężko chorym, z tego też powodu często nazywa się ich Braćmi Szpitalnymi.

Kościół Jezusowy i Muzeum Protestantyzmu

Kolejną wartą uwagi świątynią jest kościół ewangelicko-augsburski. Ta nosząca nazwę Kościoła Jezusowego budowla ma swoje początki w 1730 roku. Została wybudowana w stylu barokowym i jest największym kościołem ewangelickim w Polsce.

Przy kościele działa bardzo ciekawe Muzeum Protestantyzmu. Jeśli jednak chcielibyście je zwiedzić, to musicie wcześniej umówić się telefonicznie lub przez e-mail. Dla chętnych podajemy namiary: muzeumprotestantyzmu@gmail.com, tel. 502 495 835; 33 857 96 69.

Kościół św. Jerzego

Kolejnym kościołem, który warto odwiedzić w Cieszynie jest kościół św. Jerzego. Został on wybudowany w połowie XIV wieku i od tamtej pory służy wiernym (choć czasami różnych wyznań). Jak się zapewne domyślacie przez wieki nastąpiło w nim wiele zmian.

Najmocniej świątynia ta ucierpiała pod koniec 1945 roku, gdy Niemcy wycofując się z Cieszyna, doprowadzili do zniszczenia wszystkich witraży, dachu i pęknięcia sklepienia. Groziło to nawet całkowitym zawaleniem kościoła.

W 1973 roku chcąc odnowić świątynię, jak to bywało w socjalizmie, odwalono chałturę. Niedawno odkryto, że w wyniku tych ostatnich działań, prawie całkiem zniszczono nieodkryte do tej pory freski z okresu średniowiecza. Dziś stara się je odrestaurować.

Żydzi w Cieszynie

Jak na większości środkowych i południowych terenów Polski, przez wieki również i na Ziemi Cieszyńskiej osiedlali się Żydzi. I choć dzisiaj trudno ich znaleźć, w końcu II wojna światowa zebrała straszne żniwo, to wiele pamiątek po nich zostało.

Synagoga w Cieszynie

W pierwszej połowie XIX wieku cieszyńskim Żydom udało się wyprosić u cesarza Franciszka I zgodę na wybudowanie synagogi. Niestety budowla ta nie dotrwała do naszych czasów. Podczas II wojny światowej hitlerowcy wzniecili pożar i spalili budynek, który już nigdy nie został odbudowany. Dzisiaj nieopodal tego miejsca wznosi się niewielka kamienica, na której umieszczono tablicę pamiątkową, informującą nas, że mieściła się w niej Izraelicka Gmina Wyznaniowa. Na bocznej ścianie znalazło się też miejsce na mural upamiętniający Irenę Sendlerową.

Stary Cmentarz Żydowski

Niedaleko kościoła św. Jerzego znajduje się, otwarty w 1647 roku i działający przez prawie 300 lat Stary Cmentarz Żydowski. Aby na niego wejść trzeba wspiąć się po kilku schodach przyległego budynku i z tego poziomu ruszyć zarośniętą ścieżką. Na terenie nekropolii królują chylące się ku ziemi stare płyty nagrobne. Mistycyzmu dodaje im plątanina bluszczu, który zaczął rościć sobie prawa do tego miejsca. Całość robi niesamowite wrażenie.

O tym jak jest tam cicho i tajemniczo, może zaświadczyć to, że gdy tak spacerowaliśmy pośród grobów, usłyszeliśmy szelest liści, a po chwili nasze oczy zobaczyły parę – sarnę i koziołka.

Nowy Cmentarz Żydowski

Kawałek wyżej, przy tej samej ulicy znajduje się jeszcze jeden cmentarz żydowski, ten nosi nazwę Nowy. Powstał na początku XX wieku i był czynnym miejscem pochówku, aż do lat 70-tych ubiegłego wieku. W jego centralnym punkcie ustawione są ruiny dużej budowli, która nie wiedzieć czemu przypominała nam miejsce lądowań… statków pozaziemskich. Są to mury domu pogrzebowego, które jeszcze ponoć nie tak dawno były zadaszone. Dziś po sklepieniu nie ma już śladu.

Dworzec kolejowy

W Cieszynie warto zajrzeć jeszcze na dworzec kolejowy. Pochodzi on z końca XIX wieku. Kiedyś notowano tam spory ruch pociągów, niestety dzisiaj budynek niszczeje, a szkoda. Odremontowany mógłby przypominać o świetności tej międzynarodowej linii kolejowej.

Granica państwa i Czeski Cieszyn

Spacerując wzdłuż Olzy doszliśmy do mostu granicznego. Dzisiaj przez niego można przejść bez przeszkód, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu stały tam szlabany. Po czeskiej stronie miasta zajrzeliśmy na ulicę Masarykovy sady. Tomas Garrigue Masaryk, był pierwszym urzędującym w Czechosłowacji prezydentem, tak lubianym, że uzyskał przydomek Taticek. I, może właśnie za sprawą swojego patrona, miejsce to nadaje się do spokojnych rodzinnych spacerów. My jednak nie mieliśmy już czasu na dokładne poznawanie tej części miasta.

Gdzie dobrze jeść w Cieszynie?

Odkrywając atrakcje Cieszyna na pewno zgłodniejecie. Jeśli tak się stanie to koniecznie wybierzcie się do małej restauracji „Winiarnia u Czecha„. Znajduje się ona tuż przy Studni Trzech Braci, a zarówno jedzenie jak i trunki oferuje przednie.

Natomiast jeśli macie ochotę na dobrą kawę i ciastko w miłej i przytulnej atmosferze to odwiedźcie kawiarnię „Kornel i Przyjaciele” na ulicy Sejmowej.

Cieszyn jest bardzo ciekawym i interesującym miastem. Poza tym otaczają go piękne szczyty Beskidów, po których wędrówka jest czystą przyjemnością. Jeśli wybierzecie się do Cieszyna, to pomyślcie też o odwiedzeniu pobliskiego Żywca lub wybraniu się na Babią Górę.

7 Comments

  1. Cieszyn to miasto, do którego często zaglądamy jak jesteśmy na południu Polski. Miasto ma coś w sobie i za to je lubimy. Po za tym fajni są Cieszyniacy 🙂
    Pozdrawiamy

  2. Piękny i arcyciekawy wpis! I świetne zdjęcia 🙂 Dziękuję za przybliżenie mi Cieszyna, nie miałam jeszcze okazji odwiedzić tego miasta poza przekraczaniem niegdyś granicy 😉

  3. […] Najstarszą budowlą jaką może poszczycić się Wyszehrad jest Rotunda św. Marcina. Pochodzi ona z XI wieku i początkowo służyła za kaplicę dla mieszkańców podgrodzia. W latach późniejszych straciła na znaczeniu sakralnym i została przemianowana na… składnicę prochu. Dzisiaj niestety nie można jej zwiedzać, nad czym ubolewamy mając w pamięci wizytę w podobnej budowli mieszczącej się w Cieszynie. […]

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule