Kudowa Zdrój – trochę strasznie, trochę zabawnie

Niewielkie, acz znane miasteczko, w południowej Polsce zachwyca swoim urokiem i miejscami, które można tu odwiedzić, jest też dobrym punktem wypadowym w okoliczne góry. W Kudowie Zdrój chciałbym Wam polecić szczególnie dwa miejsca. Pierwsze może trochę przerażać, natomiast drugie na pewno Was rozbawi.

Na początek proponuję udać się do dzielnicy nazwanej od rzeczki, która przez nią przepływa – Czermna. Mieści się tu parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem świętego Bartłomieja Apostoła. Na jej terenie znajduje się jedyna w Polsce, a jedna z trzech na terenie Europy kaplica wykonana z kości ludzkich. Z zewnątrz budynek jest dość niepozorny i gdyby nie drogowskazy, można by go ominąć. Kaplica Czaszek została wybudowana w XVIII wieku z inicjatywy ówczesnego proboszcza tej parafii. Podczas zwykłych prac wokół kościoła natknął się on na wolno leżące szczątki ludzkie, chcąc im zapewnić godziwy pochówek razem z miejscowym grabarzem zaczęli oczyszczać teren. Ilość pogrzebanych płytko kości przekroczyła ich najczarniejsze oczekiwania. Mając na świeżo przed oczyma widok rzymskich katakumb, proboszcz postanowił wybudować kaplicę w formie ossuarium. Gdy budynek już stanął zaczął on umieszczać w nim kości odkopanych ludzi, co więcej zaczął zbierać również szczątki poległych w okolicznych bitwach. Dzisiaj w sumie znajduje się w kaplicy około trzydziestu tysięcy kości, z czego trzy tysiące w części górnej, a reszta w podziemiu.

Dla mnie dużym mankamentem tego miejsca był brak możliwości fotografowania, bo niewątpliwie jest co pokazać. Po zwiedzeniu głównej atrakcji, proponuję odwiedzić piękny kościół będący siedzibą parafii oraz znajdujący się przy nim cmentarz.

Gdy już się uduchowimy i natchniemy refleksjami dotyczącymi życia i śmierci możemy powrócić do lat dziecięcych. W tym celu udajmy się do Muzeum Zabawek, które choć powstało w 2002 roku zdążyło już zebrać pokaźną kolekcję, a poza tym reprezentowało Polskę na międzynarodowych festiwalach zabawek. W chwili obecnej jest to największe muzeum tego typu w Polsce.

Znajdziemy tam najróżniejsze przedmioty, które służyły do zabawy naszym rodzicom, czy dziadkom. No dobrze, chyba jednak nie jestem już najmłodszy, gdyż niektóre z moich zabawek również rozpoznałem wśród eksponatów. Świat zabawek, trudno opisać, lepiej go zobaczyć, więc poniżej przedstawiam Wam wspomnienia z tego miejsca.

9 thoughts on “Kudowa Zdrój – trochę strasznie, trochę zabawnie

  1. O, słynna kaplica czaszek! 🙂 To obowiązkowy punkt programu wycieczek w Sudety. Nie wiedziałam jednak o muzeum zabawek, zatem może kiedyś nadrobię to przy okazji 😉

  2. Świetne miejsce, w kaplicy czaszek byłam w Portugalii, faktycznie robi makabryczne wrażenie. A muzeum zabawek na pewno odwiedzę

Powiedz nam, co sądzisz o naszym artykule