Ojcowski Park Narodowy – szlak z Ojcowa do Pieskowej Skały

Zamek w Pieskowej SkaleZamek w Pieskowej Skale

Ojcowski Park Narodowy kryje jeden z najbardziej znanych polskich szlaków łączących dawne warownie, czyli Szlak Orlich Gniazd. Rozciąga się na trasie od Krakowa do Częstochowy. Jest niewątpliwie jednym z najlepszych rozwiązań, gdy chcemy wyrwać się na chwilę z walczącego ze smogiem Krakowa. Dzisiaj proponujemy Wam odwiedzenie części pomiędzy Ojcowem a Pieskową Skałą.

Całość trasy z Ojcowa do Pieskowej Skały w obie strony (wróciliśmy na koniec z powrotem do Ojcowa) to około 16 km dość przyjemnego marszu. W większości wiódł on przez ścieżki leśne i oferował niesamowite widoki.

Szlak z Ojcowa do Pieskowej Skały - mapa

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce. Został utworzony w 1956 roku i znajduje się tuż przy Krakowie, więc dojazd do niego jest dość dobry. Znaleźć można w nim lasy, skały, piękne polany i sporo zabytków. Ojcowski Park Narodowy o powierzchni 2145,62 ha zachwyca swoim pięknem i jest dobrą alternatywą dla tych, którzy nie zawsze lubią czuć asfalt pod stopami. W logo Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się nietoperz, który jest symbolem parku.

Wstęp na teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest darmowy, ale opłaty pobierane są w obiektach turystycznych i na parkingach parku.

Ojców

Naszą pieszą wędrówkę zaczynamy od wsi Ojców, położonej około 25 km od Krakowa z górującym nad nią zamkiem z czasów Kazimierza Wielkiego. To właśnie od tej wsi Ojcowski Park Narodowy bierze swoją nazwę.

Ojców – Zamek Kazimierzowski

Swoje początki warownia datuje na drugą połowę XIV wieku, kiedy to król polski Kazimierz Wielki stworzył linię ufortyfikowanych zamków mających zabezpieczyć Kraków przed najazdami wrogów. Zamek w Ojcowie miał dodatkowo upamiętniać tułaczkę i miejsce schronienia jego ojca króla Władysława Łokietka. Sama nazwa wsi pochodzi również z tego okresu, gdyż władca postawiwszy warownię, nazwał ją Ociec u Skały, w późniejszych latach został już tylko Ociec, a potem Ojców.

Dalsze losy twierdzy były dość burzliwe. Przetrwała ona kilka najazdów i przechodziła z rąk do rąk. W XVII wieku Szwedzi, choć obrońcy stawali dzielnie, zdobyli ją i splądrowali. Mimo tego, że zamek w Ojcowie był później odbudowywany, nie odzyskał już swojej pełnej świetności, a do jego ostatecznego upadku przyczynił się III rozbiór Polski.

Po zamku do dnia dzisiejszego pozostała jedynie część obwarowań, wśród których na uwagę zasługuje brama wjazdowa z dużą kratownicą oraz usytuowana tuż obok niej wieża. Gdy wejdziemy na dziedziniec i podejdziemy do resztek murów obronnych, oczom naszym ukazuje się piękny widok na otaczające tereny.

Ojców – Zamek „Kazimierzowski”
Godziny otwarcia: codziennie 09:00 – 16:00 (IV, IX), 09:00 – 17:00 (V – VIII), 09:00 – 15:00 (X); okres XI – III sobota-niedziela i święta 10:00 – 15:00
Bilet normalny: 10 zł

Po chwili zwiedzania udaliśmy się w dalszą drogę czerwonym szlakiem w kierunku kolejnej warowni – Zamku w Pieskowej Skale. Nim tam jednak doszliśmy odwiedziliśmy jeszcze kilka interesujących miejsc.

Kaplica na wodzie

Pierwszym z nich znajdującym się nieopodal zamku w Ojcowie jest bardzo ciekawa drewniana Kaplica „Na wodzie”. Stoi ona dosłownie nad potokiem, umieszczono ją bowiem na betonowych palach wbitych w łożysko tej niewielkiej rzeczki.

A czemu tak ją wybudowano? Zgodnie z legendą ludową car Mikołaj II zabronił budowania obiektów sakralnych na ziemiach ojcowskich. Długo zastanawiano się, jak obejść ten zakaz, aż w 1901 roku w miejscu dawnych łazienek zdrojowych postawiono kościół. Teoretycznie nie był on umiejscowiony na ziemi, gdyż znajdował się dokładnie nad wodami potoku Prądnik. Czy tak było naprawdę? No cóż, tego nie wiemy, gdyż wersji tej nie potwierdzają źródła historyczne, ale nadaje ona temu miejscu dodatkowego uroku.

Źródełko św. Jana Nepomucena

Nieopodal Kaplicy „Na wodzie” po drugiej stronie drogi usytuowano niewielką, ale dość ciekawą budowlę. Ozdabia ona i oznacza miejsce, gdzie znajduje się źródło. Teren wokół niej dodatkowo ogrodzono siatką. Jest to konieczne, gdyż dawne Źródełko św. Jana Nepomucena stanowi obecnie główny ciek wodny doprowadzający pitną wodę dla całego Ojcowa. Nie ma jednak problemu w zamoczeniu rąk w krystalicznie czystych wodach, gdyż dodatkowe ujście znajdziecie przy opisanej przez nas Kaplicy „Na wodzie”.

Idąc dalej szlakiem, nie sposób nie podziwiać pięknej natury, która odsłania przed nami swoje uroki w postaci formacji skalnych oraz bujnej roślinności. Wśród tych cudownych okoliczności przyrody możemy zauważyć stare młyny wodne, znajdujące się nad brzegami Prądnika – rzeki, która przepływa przez Ojcowski Park Narodowy.

Grodzisko

Tak spacerując, dochodzimy do miejsca, w którym droga kieruje się pod górę. Po dotarciu na szczyt oczom naszym ukazuje się widok na Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Rzemieślnika znajdujący się w Grodzisku (przysiółku miasta Skała).

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Rzemieślnika

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Rzemieślnika został postawiony w XVII wieku, a jego wnętrza zachwycają pięknem barokowych zdobień. Historia tego miejsca sięga jednak dużo dalej w przeszłość. W miejscu obecnej dzisiaj budowli sakralnej znajdował się bowiem wcześniej klasztor sióstr klarysek pochodzący z XIII wieku. Jest to upamiętnione przez stojącą na kolumnie św. Klarę, choć początkowo na jej miejscu stała błogosławiona Salomea.

Pustelnia błogosławionej Salomei

Tuż przy kościele znajduje się również pustelnia, w której część swojego życia spędziła błogosławiona Salomea. Obchodząc teren dookoła, znajdziemy też trzy groty modlitewne w swoim zamierzeniu mające przypominać jaskinie.

Zamek w Pieskowej Skale

Skierowaliśmy się dalej w kierunku naszego ostatecznego celu wycieczki. Zamek w Pieskowej Skale, podobnie jak ten w Ojcowie, powstał za panowania Kazimierza Wielkiego. Choć w przeciwieństwie do tego drugiego miał większe szczęście do właścicieli i odwiedzających go osób. Skutkowało to tym, że mimo licznych zniszczeń był wielokrotnie odbudowywany i odrestaurowywany. Dzisiaj znajduje się w nim muzeum mieszczące bardzo ciekawe kolekcje.

Z budowlą tą wiążą się też liczne, niejednokrotnie tragiczne historie. Jedna z nich mówi o powstańcach styczniowych, którzy w liczbie 27 osób schowali się przed wojskami rosyjskimi w zamkowej studni. Niestety, na skutek zdrady lina, po której mieli się z niej wydostać, została odcięta i wszyscy ponieśli straszliwą śmierć.

Zamek w Pieskowej Skale – skąd nazwa?

Odpowiedź na pytanie, skąd pochodzi nazwa Zamku w Pieskowej Skale, kryje się w pewnej legendzie. Dorota Tęczyńska miała zostać wbrew swej woli wydana za nielubianego i w dodatku starego szlachcica Zaprzańca. Kochała ona jednak z wzajemnością biednego lutnika. Kochanek w dniach poprzedzających mający się odbyć ślub pomógł jej w ucieczce. Niestety, służba niedoszłego męża dość szybko wytropiła i pojmała zakochaną parę. Skromnego muzyka rozwłóczono końmi przed murami zamkowymi, a Dorotę zamknięto w wieży, aby zmarła śmiercią głodową.

I w tym momencie opowieści pojawia się wierny czworonóg. Otóż mały piesek szlachcianki widząc jej cierpienia, wdrapywał się po skale do okna i codziennie przynosił jej ofiarowywane mu smakołyki i resztki jedzenia. Jego odwagę i pomysłowość chciano nagrodzić. W legendzie nie przetrwało jednak imię bohatera, więc miejsce to nazwano po prostu Pieskową Skałą.

Zamek w Pieskowej Skale – Sułoszowa
Bilet normalny: 24 zł (zwiedzanie całości)

Wirtualne zwiedzanie Zamku na tej stronie

Maczuga Herkulesa

W obrębie murów zamkowych możemy również udać się do niewielkich, acz pięknych ogrodów, które stworzone zostały na wzór labiryntów. Natomiast niedaleko warowni znajduje się jedna z najbardziej znanych polskich skał – Maczuga Herkulesa, zwana też Sokolą Skałą.

Maczuga Herkulesa – legenda

Z tym 25-metrowym tworem geologicznym wiążą się aż dwa podania ludowe. Pierwsze związane jest z naszym rozsławionym alchemikiem, czarodziejem i cwaniakiem – Panem Twardowskim. Gdy diabeł dopadł go w końcu w karczmie „Rzym”, musiał jeszcze spełnić trzy życzenia mistrza. Jednym z nich było przeniesienie dużej skały i osadzenie jej w ziemi cieńszym końcem tak, aby się nie przewróciła. No cóż, diabeł nie w ciemię bity i z tą iście heraklesową pracą poradził sobie dość dobrze, czego efekty możemy podziwiać do dzisiaj, odwiedzając Pieskową Skałę.

Inna legenda opowiada natomiast o pewnym więźniu zamkowej wieży. Pan zamku obiecał mu wolność, jeśli uda mu się wdrapać na szczyt skały i przynieść z sokolego gniazda małe pisklę. Osadzony długo kombinował, ale każde wymyślone przez niego rozwiązanie kończyłoby się niewątpliwym upadkiem z wysokości i skręceniem karku. Zrozpaczony usiadł u stóp Maczugi Herkulesa i zaczął płakać nad swoim losem wiedząc, że resztę życia spędzi zamknięty w wieży. Żałość tak go zmęczyła, że zapadł w sen, z którego wybudził go łopot wielu skrzydeł. To sokoły, które widziały jego smutek postanowiły mu pomóc. Kilka z nich zniżyło swój lot i wczepiło się pazurami w jego ubranie, a następnie uniosło go w górę, aż na szczyt. Tam pozwoliły mu wyciągnąć jedno z piskląt. Gdy więzień dostarczył na zamek małego drapieżnika, został wyswobodzony i mógł ruszyć wolny w drogę do domu. Na pamiątkę tego zdarzenia skała uzyskała drugą nazwę – Sokola Skała.

Ojcowski Park Narodowy ma do zaoferowania wiele ciekawych szlaków. Powyższa trasa z Ojcowa do Pieskowej Skały jest jedynie jedną z propozycji spędzenia weekendowego lub wakacyjnego dnia w okolicach Krakowa. Jeśli szukasz więcej propozycji, zobacz też Dolinę Eliaszówki i Zamek Ogrodzieniec.

5 Comments

  1. brzoza

    Ojcowski Park Narodowy właśnie w maju i czerwcu wygląda najpiękniej.

  2. Jedno z miejsc gdzie jeszcze nie byłem a od lat mam je na liście gdzie trzeba choć raz się pojawić. Przepiękne miejsca i widoki wydają się na każdej fotce.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule