Poznań – Przeszłości czar

W poprzednim poście przytoczyłem legendy związane z poznańskim Ratuszem, stojącym na Starym Rynku. Na końcu tekstu obiecałem, że zaproszę Was do okolicznych muzeów.
Jest ich tu wiele, każdy ma własne upodobania i preferencje, dlatego pokusiłem się o wybór kilku z różnych dziedzin, tak abyście znaleźli coś dla siebie.

Zacznę od Muzeum Archeologicznego, mieści się ono tuż przy Starym Rynku, właściwie można powiedzieć, że na jednym z jego narożników. Budynek, w którym jest usytuowane to też nie byle jaka kamienica, a Pałac Górków.
Gmach powstał w XVI wieku z połączenia kilku kamienic i zamieszkiwany był przez rodzinę Górków, a później Piotra Czarnkowskiego. Już na początku XVII wieku zajęły go jednak siostry zakonne ze zgromadzenia Benedyktynek. Klasztor mieścił się tu aż do pierwszej polowy XIX wieku, kiedy to został przemianowany na pierwszą w Poznaniu szkołę średnią dla dziewcząt. Niestety zawierucha wojenna spowodowała, że po drugiej wojnie światowej był on w ruinie. Prace nad jego odbudowa zaczęto dopiero w 1958 roku, a trwały aż dziewięć lat. Wtedy też podjęto decyzję o przystosowaniu go do potrzeb Muzeum Archeologicznego.

Zgromadzone tu zbiory pochodzą ze stanowisk archeologicznych rozsianych po całym świecie. Jednym z najbardziej znanych eksponatów jest stojący na zadaszonym dziedzińcu, mierzący ponad trzy metry i pochodzący z około 1200 roku przed naszą erą, antyczny obelisk, który wznosił się przed świątynią boga Chenti-cheti w Athribis w Egipcie. Najprawdopodobniej wykonano go na zlecenie faraona Amenhotepa III, choć zasługę jego wykonania przypisał sobie inny egipski władca Ramzes II. Stojąc przed tym dziełem możemy poczuć kruchość naszego istnienia w obliczu historii.

poznan-57 (Kopiowanie)

Kolejne stałe wystawy, prezentowane w tym muzeum to:
„Pradzieje Wielkopolski”, która ukazuje historię mieszkańców tego rejonu, począwszy od początków osadnictwa, aż po koniec starożytności. Znajdziemy tutaj rekonstrukcje szałasów, domów, warsztaty, piece czy groby, które zostały okraszone scenami z życia ówczesnych im ludzi.
„Galeria Egipska”, utworzona dzięki współpracy poznańskich muzealników ze swoimi odpowiednikami z niemieckich muzeów kultury egipskiej. Zgromadzone w niej wyroby ludzkich rąk pochodzą z całego przekroju historycznego dziejów państwa powstałego nad Nilem.
„Archeologia Sudanu”, ta otwarta w 2003 roku wystawa prezentuje zbiory pozyskane podczas wypraw archeologicznych do Starej Dongoli i Kadero, powiększone o eksponaty przekazane w depozyt przez Muzeum Narodowe w Chartumie.
„Tu powstała Polska”, dzieje naszego narodu powinny być nam szczególnie bliskie, dlatego warto zapoznać się z tą ekspozycją, wśród której znajdziemy również, średniowieczną biżuterię, przedmioty codziennego użytku, czy militaria, a na końcu czeka na nas niespodzianka, możemy bowiem przebrać się w kopię zbroi czy rozegrać partię szachów.

poznan-50 (Kopiowanie)

Naprzeciwko wejścia do budynku ratusza, w jednej z kamienic mieści się natomiast jedyne w Polsce, a jedno z nielicznych w Europie – Muzeum Instrumentów Muzycznych.
Znajduje się tu ponad dwa i pół tysiąca zabytków związanych z muzyką wszystkich epok muzycznych i kontynentów. Wśród eksponatów znajdziemy instrumenty dęte, smyczkowe, klawiszowe, a nawet różnego rodzaju katarynki, czy pozytywki. Dla wszystkich miłośników muzyki odwiedzenie tego miejsca będzie niewątpliwie nie lada gratką.
Poza działalnością wystawienniczą ta jednostka kulturalna angażuje się w wiele przedsięwzięć związanych szeroko z muzyką. Między innymi była współorganizatorem kilku Międzynarodowych Festiwali Celtyckich, prowadzi jedyną w Polsce Pracownię Konserwacji Instrumentów Muzycznych. Zgromadzone natomiast w muzeum woluminy są podstawą do badań specjalistów z zakresu instrumentologii z całego świata.

poznan-29 (Kopiowanie)

Po drugiej stronie poznańskiego rynku, w starym XVIII-to wiecznym budynku Odwachu, mieści się dzisiaj bardzo ciekawe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Na dość małej przestrzeni  przedstawiono tu eksponaty dokumentujące, jedno z nielicznych polskich powstań zakończonych pełnym sukcesem, oraz dzieje XIX i XX-to wiecznego ruchu niepodległościowego. Znajdziemy tu mundury, sztandary, oznaczenia, czy broń, poza tym bogatą kolekcję dokumentów i fotografii z tamtego okresu. Dla urozmaicenia przygotowano zainscenizowane sceny z codziennego życia powstańców.

poznan-15 (Kopiowanie)

Miłośników malarstwa i rzeźby zaprosiłbym natomiast do znajdującego się około stu metrów od Starego Rynku – Muzeum Narodowego. Było ono pierwszym w niepodległej Polsce muzeum publicznym. Zgromadzone tu zbiory prezentują cały przekrój sztuki, na przestrzeni dziejów począwszy od starożytności, aż do współczesności.
Niezwykle ciekawie wyglądają eksponaty malarstwa i rzeźby polskich artystów, które zaprezentuję Wam już niedługo w oddzielnym poście w sekcji ze zdjęciami.

Powiedz nam, co sądzisz o tym artykule