Dolina Loary – Zamki

Podczas moich wizyt we Francji kilkakrotnie zawitałem w rejon Doliny Loary. Jest to jeden z najbardziej turystycznych rejonów tego kraju, a zarazem jeden z najbardziej znanych jeżeli chodzi o liczbę i stan zachowania budowli historycznych. To tam mieści się ponad trzysta zamków i pałaców, z różnych epok od średniowiecza po renesans. Nazwa Zamki nad Loarą jest trochę myląca, gdyż znaczna część z nich położona jest przy jej dopływach i czasami bywa oddalona od jej brzegu o wiele kilometrów.

W tym tekście przedstawię Wam trzy, które bardzo lubię i które uważam za najbardziej godne polecenia.

Pierwszym z nich jest położony nad rzeką Cosson zamek w Chambord. Budowla ta jest uważana za największą tego typu w całej dolinie, a powstała pomiędzy 1519 a 1559 rokiem z rozkazu dwóch francuskich królów Franciszka i Henryka.

paryż lipiec 2014-478 (Kopiowanie)

Od parkingu trzeba przejść kawałek obsadzoną drzewami alejką nim naszym oczom ukaże się sprawiająca duże wrażenie bryła zamku. O jego wielkości świadczyć mogą już choćby wymiary długość fasady to prawie sto trzydzieści metrów, w niebo strzelają wieże zakończone kopułami, jest ich sześć (choć wydaje się że jest ich znacznie więcej, a to za sprawą licznych kominów). Natomiast gdybyśmy chcieli spać każdej nocy w innym pokoju zajęłoby nam to grubo ponad rok, ponieważ liczba komnat wynosi czterysta czterdzieści., spokojnie też moglibyśmy codziennie palić w innym kominku, gdyż jest tu ich dokładnie trzysta sześćdziesiąt pięć. Ale może dość już o liczbach.

Choć za głównego projektanta tego miejsca uważany jest Domenico da Cortona, widać w nim duże wpływy sławnego Leonarda da Vinci. Wokół zamku, który przypomina twierdzę, choć jego przeznaczeniem nigdy nie miała być obrona, znajduje się fosa. Jednym z najbardziej znanych elementów wnętrza jest klatka schodowa w kształcie dużej podwójnej spirali. Proponuję gdy już będziecie zwiedzać zamek nie wchodźcie od razu na jej schody tylko stańcie wewnątrz i spójrzcie w górę, gwarantuję, że nie będziecie zawiedzeni.

paryż lipiec 2014-476 (Kopiowanie)

W całym zamku, aż roi się od królewskich symboli, którymi była salamandra w koronie (mnie ona bardziej przypominała smoka) oraz litera F.

Sam zamek posiada również pewne związki z Polską, a właściwie Polakami. Przez dziewięć lat, począwszy od roku 1724 w murach tej budowli mieszkał teść Ludwika XV, a nasz król Stanisław Leszczyński, to ponowne objecie w 1733 roku polskiej korony zmusiło go do wyjazdu z tego miejsca. Trzynaście lat później w 1746 roku właścicielem zamku został polski szlachcic Maurycy Saski, syn innego polskiego króla – Augusta II Mocnego. W rok po otrzymaniu największego zamku w dolinie Loary został on naczelnym dowódcą wszystkich armii francuskich.

paryż lipiec 2014-479 (Kopiowanie)

Zwiedzając zamek w Chambord, proponuję Wam tez odwiedzić znajdujący się nieopodal kościół Saint-Louis, wstęp do niego jest bezpłatny, a naprawdę warto tam się udać. Choć z zewnątrz nie robi on może jakiegoś ogromnego wrażenia to wnętrza już są bardziej ciekawe.

Kolejnym zamkiem, który chciałbym Wam polecić jest położony tym razem nad samą Loarą, zaliczający się przez wiele lat do miana zamku królewskiego – Blois. Jest on położony na wzniesieniu w centrum miasta, przez co widać go już spacerując ulicami oraz przez park. Jego budowa, jeśli liczyć późniejsze przebudowy, trwała od trzynastego do siedemnastego wieku, dlatego można zauważyć w nim mnogość stylów architektonicznych. Największy rozkwit miasta, a co za tym idzie i zamku przypadał na wiek piętnasty, na okres panowania Ludwika II Orleańskiego.

paryż lipiec 2014-461 (Kopiowanie)

Wchodząc na dziedziniec pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy jest zewnętrzna renesansowa klatka schodowa, ale to jak wspomniałem tylko jeden ze stylów, które tu zobaczymy, gdy rozejrzymy się wokoło dojrzymy również gotyk i renesans. Wewnątrz zamku poza licznymi komnatami i salami reprezentacyjnymi, znajdziemy wystawę sztuki pięknej oraz ekspozycje poświęcone francuskim wojnom religijnym. Natomiast z tarasu dziedzińca możemy podziwiać piękne widoki na miasto, katedrę i płynącą w dole rzekę

Z historią tego miejsca wiąże się wiele sławnych osób, ot chociażby znana na pewno wszystkim Joanna d’Arc, która właśnie stąd udała się w 1429 roku do arcybiskupa Reims, w celu uzyskania błogosławieństwa przed walką o oswobodzenie Orleanu, który był oblegany przez wojska angielskie.

paryż lipiec 2014-434 (Kopiowanie)

Inną sławną postacią związaną z zamkiem Blois, a zarazem wnoszącą w niego polskie akcenty, jest żona jednego z naszych największych królów, Jana III Sobieskiego, Maria Kazimiera d’Arquien, zwana w Polsce królową Marysieńką. Spędziła ona tutaj swoje ostatnie dwa lata życia.

W zamku tym zmarła również Katarzyna Medycejska, żona francuskiego króla Henryka II, która była znana z zamiłowania do polowań, przez co dla swojej wygody wymyśliła styl jazdy konnej na tak zwanym damskim siodle. Ona też była inicjatorką nocy świętego Bartłomieja, podczas której zgładzono ponad trzy tysiące francuskich kalwinów. Powszechnie znano ją również z objęcia protektoratem francuskiego lekarza, astrologa i matematyka Nostradamusa, którego dzisiaj najczęściej kojarzymy z proroctwami dotyczącymi przyszłości oraz końca świata.

paryż lipiec 2014-440 (Kopiowanie)

Po zwiedzeniu zamku proponuję Wam chwilę odczekać na placu, gdyż dokładnie naprzeciwko królewskiej budowli znajduje się Dom Magii (muzeum poświęcone słynnemu francuskiemu iluzjoniście, który urodził się w Blois, a nazywał się nie inaczej jak Jean Eugene Robert Houdin – to właśnie od niego „zapożyczył” sceniczny przydomek, chyba najbardziej znany węgierski Amerykanin – Harry Houdini). A na co czekać, otóż co około trzydzieści minut okna Domu Magii uchylają się i wystawia przez nie swoje głowy ogromny smok, przy okazji „niszcząc” część elewacji.

Na koniec zostawiłem dla Was Zamek Chanonceau, jest on uważany za najpiękniejszy w całej Dolinie Loary i chyba coś w tym musi być, skoro jego właścicielkami i inicjatorkami rozbudowy było aż sześć kobiet, w tym dwie królowe francuskie, wspomniana już wcześniej przeze mnie Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska. To właśnie od swoich byłych właścicielek budowla ta zyskała drugą nazwę – Zamek Dam.

paryż lipiec 2014-406 (Kopiowanie)

Nie spodziewajcie się tu monumentalnej budowli z niezliczona ilością baszt i kominów, nie jest to też na pewno budowla obronna. Za to jest to chyba najbardziej „bajkowy” zamek położony wśród przepięknych i dobrze utrzymanych ogrodów. Ciekawostką jest również to, iż jest on również swoistym mostem łączącym oba brzegi rzeki Cher. Podobno jest to drugi po Wersalu najczęściej odwiedzany przez turystów zamek Francji i chyba wiele w tym prawdy, bo ludzi tu strasznie dużo.

Jego obecna historia zaczyna się w 1513 roku, kiedy znajdującą się tu starą fortecę nabył Thomas Bohier, wysoki urzędnik francuskiego dworu. Ale to nie on, a jego małżonka Katherina Briconnet rozpoczęła przebudowę, a właściwie stawianie na miejscu zburzonej starej fortecy nowego zamku.
Jego dalszej rozbudowy dokonała Diana de Poitiers, faworyta francuskiego króla Henryka II, która posiadłość te otrzymała od niego w darze w 1547 roku. To właśnie dzięki jej staraniom powstały tu piękne ogrody oraz labirynt parkowy.

paryż lipiec 2014-421 (Kopiowanie)

Kolejna właścicielka, Katarzyna Medycejska przejęła zamek od swojej poprzedniczki zaraz po śmierci męża, króla Henryka II. Zamek w Chanonceau stał się jej rezydencją wypoczynkową, gdzie organizowała liczne zabawy i bale.

Natomiast jej synowa, która odziedziczyła budowlę po teściowej prowadziła tam życie wręcz pustelnicze. Burbonowie, którzy otrzymali po niej zamek doprowadzili do dalszego jego upadku, gdyż za bardzo zajęci byli budową swojej rezydencji w Wersalu.

Swoją świetność zamek odzyskał dopiero w osiemnastym wieku gdy trafił w ręce Louis Dupin, która odnowiła go i zaczęła zapraszać do niego znane osobistości, jak chociażby Woltera czy Monteskiusza. Też między innymi dzięki niej Zamek Chanonceau nie podzielił losu wielu innych tego typu budowli podczas Rewolucji Francuskiej.

Jej następczyni Marguarit Pelouze starała się kontynuować opiekę i przebudowę nad zamkiem, co w znacznej mierze jej się udawało. Niestety duże długi jej rodziny spowodowały, że musiała oddać posiadłość bankowi.

Tak jak i poprzednie, tak i ten zamek posiada powiązania z Polską, ale tym razem są one zgoła inne od pozostałych. Otóż Chanonceau stał się głównym miejscem akcji, opublikowanej w 1973 roku powieści młodzieżowej, z wątkiem kryminalnym, o tytule Pan Samochodzik i Fantomas, autorem której był Zbigniew Nienacki.

Na dzisiaj kończę wizytę we Francji (jeszcze tylko druga porcja zdjęć z Zamków nad Loarą), ale to nie koniec opowieści z tego kraju, już niedługo w zakładce ze zdjęciami pojawią się fotorelacje z Paryża.

4 uwagi do wpisu “Dolina Loary – Zamki

Dodaj komentarz