Mediolan – szyk i sztuka

Zwiedziłem już z Wami Toskanię, Wenecję Euganejską, Rzym i Watykan. Najwyższy czas pokazać Wam północ kraju. Miejsce, gdzie finanse i piękne kobiety pojawiają się w chłodnej atmosferze.

Mediolan
Mediolan jest stolicą regionu Lombardia i drugim po Rzymie największym miastem Włoch. Rości sobie też prawo do tytułu światowej stolicy mody oraz centrum finansowo – gospodarczego Włoch.

Gdy znajoma opowiadała mi o Italii wskazała na pewne podziały, które są mocno widoczne w tym kraju. Bogata północ, biedne południe to jeden z nich, ale na pierwszy rzut oka bardziej zauważalnym według mnie jest drugi podział, o którym wspomniała. Życzliwe i miłe południe, oraz zimna i wyrachowana północ i właśnie to było coś co od razu wszystkim nam dało się odczuć.

Zamek Sforzów
Rodziny, która była właścicielem zamku nie trzeba nikomu chyba przedstawiać, bo była to jedna z najznamienitszych familii we Włoszech.

Mediolan - Zamek Sforzów
Mediolan – Zamek Sforzów

Sam zamek powstał w połowie XV wieku i zbudowano go na planie kwadratu z dużym dziedzińcem w środku. Całość otoczono murami, które zwieńczone były blankami oraz narożnymi basztami. Dodatkową ochroną miała być sucha fosa.
Zamek był wielokrotnie przebudowany, a nawet rozbudowywany o kolejne mury i dziedzińce. W czasie drugiej wojny światowej uległ dość poważnym zniszczeniom, dlatego niezbędna była rekonstrukcja, której dokonano w latach 50-tych XX wieku.
Obecnie mieszczą się w nim liczne muzea, w których wystawiono wiele cennych eksponatów.

La Scala
Po wyjściu z zamku Sforzów, skierowaliśmy się szeroką aleją via Dante w kierunku ścisłego centrum miasta.

Mediolan - Opera La Scala
Mediolan – Opera La Scala, wnętrza

Po kilku minutach doszliśmy do dość niepozornego, jak nam się wydawało z naszej perspektywy budynku. Po chwili mieliśmy się przekonać jak bardzo się myliliśmy, bowiem okazało się, że właśnie wchodzimy do jednej z najsłynniejszych oper na świecie.
La Scala, bo o niej tu oczywiście wspominam powstała pod koniec XVIII wieku, o jej ogromie mogła świadczyć chociażby liczba miejsc na widowni, a jest ona imponująca bo sięga 3600 widzów.
Nazwa opery pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, która była żoną fundatora powstałego w XIV wieku, kościoła Santa Maria all Scala, który stał wcześniej w miejscu opery.

Mediolan - Opera La Scala
Mediolan – Opera La Scala, afisz

Na deskach tej jednej z największych włoskich scen wystawiane były wszystkie wiekopomne dzieła, a wykonawcami były największe sławy opery.

Galeria Wiktora Emanuela II
Gdy już wchłonęliśmy czar La Scali udaliśmy się do dużo bardziej komercyjnego miejsca, jakim niewątpliwie jest Galeria Wiktora Emanuela.

Mediolan - Galeria Wiktora Emanuela II
Mediolan – Galeria Wiktora Emanuela II

Jest to najstarsze, a zarazem najbardziej eleganckie centrum handlowe Mediolanu. Powstało w drugiej połowie XIX wieku i nadano mu wtedy nazwę na cześć króla Italii.
Samo centrum zbudowane na planie krzyża jest wprost ogromne, długość jego ramion wynosi odpowiednio 196 i 106 metrów. Naprzeciwległe wejścia łączą dwa mediolańskie place, ten z którego przyszliśmy Piazza della Scala, z tym na który udamy się po chwili wolnego w centrum, Piazza del Duomo.

Galeria całym swoim wyglądem pokazuje bogactwo i przepych Mediolanu, wejścia do niej mają kształt dużych łuków triumfalnych, a całość przykrywa ogromny szklany dach. Swoje sklepy mają tu najwięksi kreatorzy mody, a w licznych restauracjach i kawiarniach można zostawić majątek, jedynym wyjątkiem jest oblegany przez turystów, a jakże tu nie pasujący McDonald.

Katedra
Gdy wyjdziemy już z Galerii Wiktora Emanuela na plac del Duomo, oczom naszym ukazuje się ogromna strzelista budowla, Katedra Narodzin św. Marii.
I nie przesadzam tu z jej wielkością, bowiem jest to jeden z największych kościołów na świecie.

Mediolan - Katedra Narodzin św. Marii
Mediolan – Katedra Narodzin św. Marii

Obecna katedra, powstała w XVI wieku, stoi na miejscu pochodzących z IV wieku katedry Santa Maria Maggiore i bazyliki rzymskiej.
Wrota do katedry przyozdobiono scenami z życia Maryji i św. Ambrożego, znajdują tam też swoje miejsce ważne sceny z dziejów Mediolanu. Wewnątrz poprowadzono linię, która ma obrazować południk przechodzący przez miasto, ciekawostką jest to że światło padające na tę linię z niewielkiego otworu w sklepieniu katedry pozwala określić południe.
Jak na katedrę przystało, również i ta posiada skarbiec, w którym umieszczono bogate zbiory średniowiecznych wyrobów ze srebra i złota.

Mediolan - Katedra Narodzin św. Marii
Mediolan – Katedra Narodzin św. Marii, widok z dachu

Dodatkową atrakcją mediolańskiej katedry jest możliwość wejścia lub wjechała na jej dach, z którego rozciągają się piękne widoki na stolicę Lombardii

Polska historia Mediolanu
Mediolan posiada również i polskie historie, to właśnie tu podjęto decyzję o tworzeniu Legionów Polskich pod dowództwem Jana Henryka Dąbrowskiego, i to tu mieścił się punkt zborny przybywających z kraju ochotników.

Na tym kończyliśmy naszą wizytę w Mediolanie w drodze powrotnej do hotelu zatrzymaliśmy się jeszcze przy jednym z najbardziej znanych europejskich stadionów San Siro, który mimo tego, że wybudowany w 1926 roku, jest do dzisiaj jednym z największych na świecie.

Mediolan - stadion San Siro
Mediolan – stadion San Siro

Zapraszam Was do czytania kolejnych tekstów, już niedługo wybierzemy się w podróż do Bolonii.

Powiedz nam, co sądzisz o naszym artykule