Monachium – w krainie piwa

Na ten zorganizowany wyjazd do Monachium wybrałem się z przyjaciółmi na początku października, lekkie jesienne chłody o poranku potrafią wybudzić człowieka ze snu, po kilku godzinach spędzonych w autokarze. Pierwszy postój to duża stacja benzynowa, na której mogliśmy zjeść śniadanie i dokonać porannej toalety. Wyjazd był weekendowy, a to oznacza, że nie mieliśmy noclegu w hotelu.

Gdy ja będę jadł śniadanie Wy zapoznajcie się z krótką historią tego miasta.

Miasto powstało, a właściwie nadano mu lokację w 1158 roku, tym który to zrobił był książę bawarski Henryk Lew, pozwolił on tez zakonowi Benedyktynów na organizowanie tam targów, co niewątpliwie przyczyniło się do atrakcyjności miasta. Zresztą sama nazwa miasta wywodzi się z jego związków z zakonem „bei den Moenchen” w tłumaczeniu oznacza „przy mnichach”.
Miasto dzięki swojemu dogodnemu położeniu, przechodził przez nie szlak handlowy, szybko nabrało dużego znaczenia i rozrastało się. Już w trzynastym wieku swoja siedzibę przeniósł tu ród książęcy von Wittelsbach, który pozostał w mieście na wiele pokoleń.
W czasie wojny trzydziestoletniej miasto opowiedziało się po stronie katolików i w 1643 roku zostało opanowane przez Szwedów.
Natomiast czasy napoleońskie przyniosły Monachium kolejny prestiż, miasto zostało stolicą królestwa Bawarii, a od dziewiętnastego wieku zaczął się jego dalszy szybki rozwój kulturalny.
Czasy międzywojenne i okres drugiej wojny światowej odcisnął na tym pięknym mieście również swoje piętno, przypomnieć należy, że to właśnie tu nastąpił tzw. pucz monachijski, zwany inaczej puczem piwiarnianym, podczas którego już w 1923r Hitler wraz z gen. Ludendorffem próbowali przejąć władzę w Republice Weimarskiej. Pucz się nie udał, a do tego niewiele brakowało, aby jeden z głównych sprawców drugiej wojny światowej (A. Hitler) popełnił samobójstwo – niestety uratowała go żona jego przyjaciela Ernsta Hanfstaengla, która wytrąciła mu broń z ręki. Dzięki puczowi Hitler mimo aresztowania, a następnie skazania zyskał sławę i poparcie wielu ludzi, co było potem to wszyscy wiemy.
Dzisiaj Monachium jest jednym z największych i najbardziej prężnych miast Niemiec. Swoja siedzibę ma tu też najbardziej utytułowany klub piłkarski Niemiec – Bayern Monachium, w którym obecnie gra nasz najlepszy napastnik Robert Lewandowski.
W Monachium mieszkało, bądź urodziło się sporo znanych osób, m.in. Tomasz Mann, Ryszard Wagner, Ryszard Strauss, król Ludwig I, król Ludwig II, czy rodzeństwo Scholl, które zostało skazane za sprzeciwianie się nazizmowi na karę ścięcia… toporem (był to rok 1943).

Po około godzinnej przerwie na toaletę przemieściliśmy się do centrum miasta i zaczęliśmy zwiedzanie, a jest tam wiele rzeczy godnych uwagi.

Browar Hofbrauhaus
Od czego można zacząć zwiedzanie stolicy piwa, jak nie od najsłynniejszego browaru. Browar Hofbrauhaus jest nie tylko najbardziej znanym i jednym z najstarszych browarów, jest tez Mekką smakoszy złocistego trunku. Być w Monachium i tu nie wstąpić to karygodne niedopatrzenie. Dlatego czasami trudno tu o miejsce, a tych jest niemało, bo cały lokal może pomieścić 4000 osób na miejscach siedzących.

 

Browar Hofbrauhaus - Monachium
Wnętrze browaru podczas Oktoberfest

Doskonały smak piwa, okraszony jest pięknym, wręcz zabytkowym wystrojem wnętrz, a atmosfera tu panująca nastraja do zawierania nowych znajomości. Podczas niezbyt długiej wizyty, mimo wszystkich moich ułomności językowych, nawiązałem znajomości z Niemcami, Szwedami i Włochami, ze o Polakach nie wspomnę.

Ten zabytkowy lokal był też ulubionym lokalem Adolfa Hitlera, lubił on tu przesiadywać i spotykać się ze swoimi przyjaciółmi, to tu powstało wiele z jego planów, to tu wygłaszał swoje przemówienia i napisał pierwszą część Main Kampf”.

A teraz coś co ucieszy smakoszy piwa, otóż piwo podaje się tu w litrowych kuflach, zwanych mass, chyba że ktoś poprosi o półlitrową szklankę (nie odwrotnie). Warto zamówić tu też posiłek, bawarska golonka podawana w tym lokalu jest uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Nowy Ratusz
Ten duży budynek mieszczący się w centrum miasta jest niewątpliwie perełką architektoniczną Monachium. Powstał dość późno, biorąc pod uwagę inne budynki tego miasta, bo dopiero w XIX wieku, ale rozmach z jakim go wybudowano i kunszt zdobień na jego elewacji wprost proszą się o podziw. Aby znaleźć miejsce do ustawienia tego budynku wyburzono aż 24 kamienice, jego budowa trwała 42 lata, posiada on 6 dziedzińców, a jego fronton zdobią sceny przedstawiające historię Bawarii. Na uwagę zasługuje także jego wieża, która mieści w sobie mechanizm zegarowy, będący czwartym co do wielkości na świecie, ale to nie wszystko co kryje się w wieży, są tam również zamontowane czterdzieści dwa dzwony.
Kłębiące się pod ratuszem tłumy ludzi powodują, ze w tym miejscu łatwo odłączyć się od grupy i stracić z oczu współtowarzyszy podróży, dlatego warto zawczasu umówić miejsce spotkania.

Monachium Ratusz
Ratusz miejski w Monachium

Miałem problem ze zrobieniem zdjęcia, które obejmowałoby ratusz wraz z wieżą, od dołu mi się to nie udało, dlatego musiałem się wspiąć na znajdującą się nieopodal wieżę najstarszego kościoła parafialnego w Bawarii – pw. św. Piotra. Widok ze Starego Piotra (bo tak tę wieżę nazywają Monachijczycy jest naprawdę piękny.

Kościół św. Piotra
Już w VIII wieku w miejscu w którym znajduje się ten przepiękny kościół osiedlili się pierwsi mnisi, a swoją świątynię poświęcili właśnie świętemu Piotrowi. Później z biegiem lat świątynia się rozrastała, z drewnianej zamieniła się w murowaną, a zdobienia były modyfikowane odpowiednio do epoki. Podczas działań wojennych w 1945 roku ten piękny kościół został prawie doszczętnie zburzony, po wojnie jednak staraniami Bawarczyków kościół ten odbudowano, choć, mimo że w 1954 roku poświęcono ołtarz, to prace rekonstrukcyjne skończono dopiero w 2000 roku.

Monachium kościół św. Piotra
Kościół św. Piotra w Monachium

Poza pięknymi zdobieniami wewnątrz budowli (uwaga jest zakaz robienia zdjęć), warto trochę się zmęczyć i wejść na taras widokowy mieszczący się przy szczycie strzelistej wieży kościoła. Rozciąga się stąd przepiękny, przez niektórych uważany za najładniejszy, widok na Monachium, a przy dobrej pogodzie nawet na Alpy. Pięknych panoram nic nam nie zasłania ponieważ w Monachium obowiązuje zakaz budowania budynków wyższych niż 99 metrów.

Feldherrnhalle
Król Ludwig I Bawarski chciał uhonorować tradycję swojej armii i wybudował tę budowlę na jej cześć. Przedstawiała ona na początku tylko dwóch, znanych wodzów: Johana Tilly (z czasów wojny trzydziestoletniej) i Philippa von Wrede (okres napoleoński), rzeźbę grupową dodano dopiero po wojnie francusko-pruskiej, zakończonej zjednoczeniem Niemiec.

Monachium Feldherrnhalle
Feldherrnhalle w Monachium

Feldherrnhalle ma też jednak związek z całkiem niedaleka przeszłością, to właśnie w tym miejscu w 1923 roku policja zdławiła pucz monachijski, co doprowadziło do aresztowania Adolfa Hitlera.
Dzisiaj to miejsce jest atrakcją turystyczną, ale nie tylko, co roku grupy neofaszystowskie próbują organizować tu swoje wiece i manifestacje, czemu musi przeciwdziałać policja.

Teatr Narodowy
Miłośników opery zainteresuje pewnie budynek Teatru Narodowego, w którym swoją siedzibę ma Bawarska Opera Narodowa i Bayerisches Staatsballett. Ten pięknie wyglądający z zewnątrz budynek zbudowany w stylu neoklasycznym, dość niedawno bo w 1963 roku (poprzedni teatr stojący w tym samym miejscu uległ zniszczeniu), w swoich wnętrzach mieści jedną z największych, bo trzecia co do wielkości na świecie scena, której powierzchnia wynosi aż 2500 metrów kwadratowych.

Monachium Teatr Wielki
Teatr Wielki w Monachium

Przy Teatrze Narodowym znajduje się jeden z najbardziej znanych budynków Monachium – Rezydencja.

Rezydencja
Budynek, a właściwie zespół budynków będących rezydencją królów Bawarii, był budowany przez prawie trzy wieki, począwszy od końcówki XVI, do połowy XIX. Ten ogromny kompleks usytuowany jest wokół dziesięciu półotwartych lub zamkniętych dziedzińców przez, które warto się przespacerować. Całość ukazuje nam przegląd różnych stylów architektonicznych począwszy od renesansu, poprzez barok, rokoko, aż po klasycyzm.

Monachium Rezydencja
Muzeum Rezydencja w Monachium

Podczas działań wojennych Rezydencja została w znacznym stopniu zniszczona, a odbudowa miała miejsce w latach 50-tych i 60-tych, choć wiele prac rekonstrukcyjnych trwa do dnia dzisiejszego.

Po zwiedzaniu należy się zasłużony odpoczynek przy kuflu piwa i bawarskiej golonce, wracamy wiec do Hofbrauhaus gdzie im bliżej wieczora tym więcej się dzieje. Czas Oktoberfestu to wielkie tłumy w mieście, ale i okazja do zawierania wielu znajomości, również tych międzynarodowych. Wszyscy się bawią i raczej jest dość spokojnie, choć zdarzają się i nieprzyjemne sytuacje (należą raczej do rzadkości).

Monachium Oktoberfest
Oktoberfest w Hofbrauhaus Monachium

W samym browarze/piwiarni ciężko o miejsce, ale w jednej z bocznych sal mamy szczęście właśnie zwalnia się ława, więc siadamy i od razu zamawiamy 6 piw. Minęła dosłownie chwila, a przy naszym stole już siedzieli Niemcy. Zabawa się rozkręcała, do biesiadujących rozmów przygrywała bawarska orkiestra. Przy części stolików Bawarczycy śpiewali piosenki biesiadne.

Oktoberfest święto piwa
Spotkania międzykulturowe – Oktoberfest Monachium

Nasi nowi niemieccy znajomi wypili piwo i poszli dalej, a my zamówiliśmy coś na pokrzepienie – golonkę i kolejne piwa. Przyszedł czas na zdjęcia, wszyscy chętnie pozowali więc pamiątek z Oktoberfestu było sporo. Gdy kończyliśmy golonkę, przy stoliku obok usiadły cztery dziewczyny, jak się okazało Włoszki. Bardzo szybko nawiązaliśmy konwersację, w czterech łamanych językach (włoskim, angielskim, polskim i rosyjskim) i wymieniliśmy się kontaktami. Niestety po trzecim piwie, gdy zabawa dobrze się rozkręcała musieliśmy wracać do autokaru. Trudno nam się było pożegnać z lokalem w którym panowała tak świetna atmosfera. Na pewno jeszcze nieraz tu wrócimy.

Ludzie Oktoberfest
Bawarczyk w stroju regionalnym – Oktoberfest Monachium

Ten wyjazd był dla mnie tym bardziej udany, że na nim poznałem, tę z którą los połączył mnie kilka miesięcy później i z którą jestem szczęśliwy do dzisiaj, ale o tym innym razem.

Dodaj komentarz